Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Avatar
Szilágyi Zsolt
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2020.01.14. 07:59

Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Szilágyi Zsolt » 2020.01.15. 19:18

Üdv mindenkinek!

Nem akartam új topikot nyitni az Okuláros fórumnál, így inkább itt tenném föl a kérdésemet, hogy a 80/900-as refraktoromhoz milyen okulárokat lenne érdemes esetlegesen a későbbiekben beszerezni?

Jelen pillanatban tökéletesek a 10 és 25mm-es Barium okulárok, de gondolom azért ezeknél lehet és érdemes jobbat beszerezni.

A válaszokat köszönöm!:)
Egy lelkes újonc és egy SW 80/900 Refraktor
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.01.15. 19:28

Én most nyitottam neki. :)
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
Szilágyi Zsolt
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2020.01.14. 07:59

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Szilágyi Zsolt » 2020.01.15. 19:30

Oh, hát rendben, legyen így! :D
Egy lelkes újonc és egy SW 80/900 Refraktor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.01.15. 20:07

Van ilyen távcsövem.
Elsőre a kihasználható legnagyobb nagyításhoz egy 6-7 mm-es jobb minőségű okulárt javaslok minőség és ár szerint növekvő sorrendben: GoldLine 6 mm, SW Planetary 6 mm, Explore Scientific LER 5,5 mm
Aztán a 10-es Bárium helyett is lehet ezek közül a típusok közül egy fókuszban passzolót (8-10 mm fókusz) választani, plusz pl. a 8 mm-es Magellan is jó lehet.
Utoljára cserélném le a 25-ös Bariumot, de akkor 32 mm-es GSO Plössl vagy SW Plössl-re.
3 ilyen okulár mindent kihoz a távcsőből, amit lehet.
Avatar
Szilágyi Zsolt
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2020.01.14. 07:59

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Szilágyi Zsolt » 2020.01.15. 20:44

Kedves Péter!

Köszönöm szépen a választ! Mindenképp a felsoroltakból fogok szerintem szemezgetni! :)
Egy lelkes újonc és egy SW 80/900 Refraktor
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.01.16. 00:22

Szilágyi Zsolt írta:
2020.01.15. 19:18
Üdv mindenkinek!

Nem akartam új topikot nyitni az Okuláros fórumnál, így inkább itt tenném föl a kérdésemet, hogy a 80/900-as refraktoromhoz milyen okulárokat lenne érdemes esetlegesen a későbbiekben beszerezni?

Jelen pillanatban tökéletesek a 10 és 25mm-es Barium okulárok, de gondolom azért ezeknél lehet és érdemes jobbat beszerezni.

A válaszokat köszönöm!:)
Nem tudom milyen árban gondolkozol, de egy 2x barlow (https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/barlow-2x) jó szolgálatot tehet, ráadásul 2 nagyítás mellé kapsz még plusz 4-et, összesen 6 lesz.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.01.16. 11:49

Vizi Péterrel egyetértve én ehhez az SW 80/900-as távcsőhöz először csak egy rövid, 6mm-es oklit vennék. Egy Planetary-t (ha fontosabb a betekintési kényelem) vagy kicsit többért egy Baader Classic Ortho-t (ha inkább a képminőség fontosabb). A Super Barium-okat meg majd ráérsz lecserélni később. De azért egy 32mm-es Plössl oklit (lehetőleg FMC bevonatosat) érdemes megfontolni (GSO, Skywatcher). A barlow-t szerintem hanyagold, inkább okulárt vegyél.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2020.01.31. 14:43

Használ valaki Luminos 7mm-es okulárt?
Tudna róla írni pár szót, hogy az ő távcsövénél mi a tapasztalata?
Elhúz a szélén erősen? Kényelmes a betekintés?
1:5 Newtonhoz használnám. 340/1700
Kizárólag a 7mm-es tapasztalata érdekelne.

Róla van szó:
Luminos7.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
qxmd
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2018.05.13. 15:43

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: qxmd » 2020.05.01. 23:08

Sziasztok!

Bocsássátok meg ha nem a legjobb helyen, és nem a legjobb szakmai kérdéseket teszem fel - szinte teljesen kezdő vagyok :)

Van egy 114/900-as Newton műszerem és a hozzá kapott gyári okulárok (super barium 10,25, 2x barlow), és egy 15 mm-es Goldline.
Az, hogy a gyári darabokat le kell cserélnem, az nem kérdés - sokkal inkább az hoz zavarba, hogy milyenekre cseréljem. Igyekeztem a lehető legtöbbet tájékozódni a távcső képességeiről, a tartományokról, amiben jól érzi magát - de még nincsen ész nélkül felnagyítva minden, de nem egyszerű ennyi infón kiigazodni és döntést hozni.

Amit kihámoztam, hogy 3-4 okulár és esetleg egy minőségi barlow tökéletesen kiszolgál. Milyen lépcsőkbe haladnátok nagyításokkal? Esetleg a Goldline 6 mm-es okulárja lehet kiindulási alap?

Elsősorban a mély-ég objektumok érdekelnek, de tulajdonképpen már akkor boldog vagyok, ha a sima 10x50-es binokulárral nézelődhetek a kertben :)

Ha sok tárgyi tévedésem van, meg rosszul fogalmaztam, kérlek javítsatok ki és nézzétek el, tanulok :)

üdv,
Philippe
114/900 - Newton, EQ2 mechanika
Avatar
MC_90
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2020.03.28. 23:23

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: MC_90 » 2020.05.02. 09:18

Szia Philippe!

>Milyen lépcsőkbe haladnátok nagyításokkal?
Egy normálisan jusztírozott távcső esetében a max. nagyítás a mm-ben mért átmérő 1,5-szerese. Ha kiváló az optika minősége, akkor 2-szeres is lehet nagyobb kontrasztveszteség nélkül. Ezek a szorzók csak átlagos gyakorlati tapasztalatok. Sok függ a szemed érzékenységétől, optikai állapotától. De a legfontosabb az észlelői gyakorlat, amit csak hosszú évek során a távcsőbe nézve lehet összeszedni változó körülmények között; nyári melegben, téli fagyban.
>a gyári darabokat le kell cserélnem, az nem kérdés
Ezt olvasom én is orrba-szájba mindenhol. Ez nekem nagyon tetszik! Valaki valamikor valahol két sör között ezt büfögte, azóta terjed ez a mondat mantraként ismételgetve, szájról-szájra terjedve. Lassan az az érzésem, hogy a kiközösítés veszélye fenyeget minden kezdő amatőrt a csillagászkodó körökből, ha ezt a mondatot kihagyná a mindenkori beköszönés után. Ilyenkor sóhajtok fel, hogy az én korosztályom mennyire szerencsés, mert amikor mi voltunk kezdők nem voltak még Barium-ok, hanem szar Zeiss-ekkel kellett bajlódnunk. :)
Ez a „gyári darabokat le kell cserélnem” kijelentés olyan, mintha azt parancsolná a vének tanácsa, hogy a legelső barátnőt azonnal el kell dobnod, és azonnal egy kiváló minőségű, drágább darabra kell cserélned.
Hát nem!
Először az első barátnővel szerezz tapasztalatokat a nőkről, és csak azután kezdj cserélgetésbe! Máskülönben nem fogod észrevenni a különbségeket és nem fogod értékelni a minőséget. De ez nem zárja ki azt sem, hogy már az első csajod is minőségi darab legyen.
Úgyhogy még ne dobd el azokat a Barium-okat! Ki lehet belőlük fogni egy-egy igazán minőségi példányt. A kifogásolható leképezés oka lehet a távcsöved is, ezt ne felejtsd el!

Üdv.
Attila
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”