Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.10.28. 15:14

vgyurma írta:
2022.10.28. 13:03
Szerintem azonos fókuszú orthóval kéne összehasonlítani az ES-t az APM barlowoddal.
Jogos a felvetésed. A 18 mm-es BCO+APM barlow 180x-ost ad. Kevés, nem elég érzékeny. A HD 4 mm-es orthóval 810x-es. Érzékeny, de úgy is alulkorrigált, bár nem annyira, mint orthóval szólóban. Az ES 4,7/82-vel szólóban szinte észrevehetetlen az alulkorrekció, ez adja a legjobb képet a LM közepén. Csakhogy jó seeing esetén kevés ez a 255x-ös nagyítás a bolygókon.

Az azonos nagyításhoz az azonos érzékenység miatt ragaszkodtam.

Pár hónapja - gyengébb seeingnél - az ES 4,7/82+APM barlow-val is próbálkoztam (681x). Szintén csaknem tökéletes volt a korrekció (parányit alul). Tehát amióta a tükröm átesett a javításon, túlkorrekciót soha semmilyen körülmények között nem mutatott; sem szimpla, sem dupla, sem erős, sem gyengébb barlow-val. Főleg a kíváncsiság hajtott: vajon mivel tudom leginkább megközelíteni a paraboloidot (akarom mondani: a paraboloidra jellemző képminőséget)? :roll:
A bolygókon kívül szoros kettősök vizsgálatánál lehet ennek jelentősége. Valószínűleg egy szóló, nyújtótagos okulár lenne a legalkalmasabb ehhez a területhez AZ ÉN TÁVCSÖVEMBEN, 2 mm alatti fókusszal. Ennek hiányában marad az ES+barlow kombó.

Ne értsetek félre: a különbség az ortho és a barlow-s konfigurációk között e tekintetben pici, de egyértelmű és észrevehető. FÓKUSZBAN IS!!! Természetesen minden ilyen vizsgálatot akklimatizálódott tükör és nyugodt légkör mellett érdemes végezni.

Sikerült toldó segítségével elérni a 11 mm-es okulárral + APM barlow-val a 354x-es nagyítást (ez a kedvencem a Szaturnuszhoz) és bizony legalább olyan éles volt vele a bolygó, mint az orthóval 300x-ossal, sőt. Nyilván ez nem az ortho hibája, hisz' nem gagyiról van szó. A jelenség maga érdekes...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.10.28. 15:18

Lovász András írta:
2022.10.28. 08:26

Azért írtam le ezt éppen ebben a topikban, mert a közvélekedés szerint az ortho bolygóra való. Nos, a csillagteszt után a 2 óriásbolygót is megnéztem váltogatva a 2 okulárt és egyértelmű volt - a több, mint 2x annyi lencse ellenére - az ES+barlow fölénye azt ortho-val szemben képélesség tekintetében.
Ez a tapasztalatod nagyon meglepett, mondhatni megdöbbentett.
Saját tapasztalatom szerint az ortho okulárjaim (nekem csak BCO-k vannak) leképzése a legszebb az optikai tengelyben, kontraszt és képélesség tekintetében egyaránt.
Nem az ES nagyobb látómezeje okozhatta ezt
némi érzéki csalódásként?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.10.28. 17:08

Laci, el is hiszem, hogy így van. Ahogy írtam, ez a jelenség kb. F/5-nél fényerősebb rendszerekben észrevehető. F/4 fölött pedig megugrik. Gyuri F/3-as tükrénél pedig ordít a különbség. A Te csöveidben viszont észrevehetetlen; az azokban használt okulárokban tényleg csak a lencsék száma és a bevonatok minősége számít.

NÁLAM azért ez a helyzet, mert a tükröm picit alulkorrigált. Ha túlkorrekciót mutatna (fúj, abból már volt részem :oops: ), akkor az ortho képe lenne élesebb, mert az alulkorrigál.

Tehát okulárok megválasztásánál figyelembe kell venni a fényerőt és a korrekció irányát (és a mértékét is). Ha F/5-nél fényerősebb és alulkorrigált az objektív, akkor a nyújtótagos, ha pedig ENYHÉN túlkorrigált, akkor az orthoszkopikus okulárok lehetnek a nyerők. F/6 alatt pedig tök mindegy.

Lényeg, hogy nem lehet általánosítani: az ADOTT távcsőhöz kell választani az okulárokat.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
koanla
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2022.11.17. 11:45

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: koanla » 2022.11.18. 12:28

Sziasztok, tanácsért fordulok Hozzátok okulár témában.
Jelenleg egy Skywatcher 200/1000P tubusom van, amelyhez a 10 és 25mm-es gyári okulárok vannak. Emellé még szert tettem egy 5mm-es Baader Hyperionra, egy 6mm-es Gold Line-ra, egy szintén 6mm-es BCO-ra és van még egy ES 24mm/68 fokos okulárom is.
Egyrészt az ES-en és a Hyperionon kívül mást nem is nagyon használok már, másrészt a sorom sem követi a klasszikus ajánlást (1,5, 1,8-szoros lépésközök). Az okulárok közül szívesen megválnék néhánytól - kivéve a két gyárit (dacára, hogy egyiket sem használom), mert azok nem kérnek enni és ha eladom valamikor a tubust, akkor azokat is adnám vele.
A többi közül mintha csak az ES került volna közel a szívemhez, attól max akkor válnék meg, ha lenne 24mm körüliben még attól is jobbra lehetőségem. Esetleg bolygózásra még a 6mm-es BCO maradna. Barlow-t nem szeretnék használni és a kihuzat-váltásokat is kerülném, ha lehet, szóval 1,25"-ban gondolkodom.
Milyen okulárokat javasolnátok márkában és méretben az adott tubushoz? A Hyperion picit nagyobb darab, ahhoz képest az ES egész filigrán, pedig a fókuszukban elég nagy az eltérés, ráadásul az ES javára. Szóval ha ebből indulok ki, akkor az ES egész szimpatikus - és ahogy nézem a 68 és a 82 fokos soruk között nincs is tragikus eltérés árban sem. Ugyanakkor olvasni az új Flat Field-ekről is jókat, meg a Lacerta is elég okés okulárokat tud készíteni. De azt is láttam itt, hogy nagyon nem mindegy, milyen távcsőhöz melyik gyártó, vagy akár gyártón belül is termékvonal! okulárját választjuk. Tudom, hogy egy Naglerrel, vagy pláne Ethosszal nem lehet mellélőni, de azért a költséghatékonyságot is figyelembe szeretném venni. És már csak ezért sem lőnék nagyon 82 fok fölé.
Köszönöm szépen a segítséget előre is!

Szerk: tudom, hogy vegyes a megitélése (és eleve 8mm a legkisebb fókusztávolsága, valamint a LM is szűkösebb), de kényelem szempontjából előnyös lehet akár a Hyperion Mark IV Zoom okulár is; arról mi a vélemény?
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.11.18. 13:11

koanla írta:
2022.11.18. 12:28
Sziasztok, tanácsért fordulok Hozzátok okulár témában....
Szia!
Mivel F/5 távcsöved van és nem írtad,hogy használsz e kómakorrektort,így gondolom,nem.
Leírásod alapján így is elégedett vagy a 24/68° ES okulárral és az áruk is belefér a büdzsébe. Márpedig ha 41x nagyításon sem zavar a kóma,akkor ez alatt sem lesz probléma.
Ebből kiindulva én a 82°-os ES szériát ajánlanám neked. Jól muzsikálnak még korrektor nélkül is,jó a leképzésük,masszív jó felépítésű okulárok,viszonylag kellemes szemtávolsággal.
Igaz,nekem 200mm,F/6 van,de a 11mm-es változat remekül működik benne.
Van itt aki használja a 6,7,4,7mm-est és tudomásom szerint teljesen elégedett vele, remélhetőleg le is írja. András? :)
A Lacerta PFF még nagyon új és nem tudok róla,hogy lenne itt bárkinek is.
Ha már Lacerta: a 82°-os szériát viszont ajánlanám. Nekem a 4mm-es van és teljesen OK. A 16-ill.7mm-es változatot szintén használják itt és úgy tudom nincs problémájuk velük.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.18. 13:43

Szia koanla!

Először is győződj meg a tükreid minőségéről! Ha nem értesz ehhez, akkor kérj meg valakit, aki tud csillagtesztet értelmezni! Ha jó a rendszered, csak azután fogj okulárok vásárlásába! Egy közepes tükörrel az Ethos is közepes képet ad, egy jó/kiváló objektívvel pedig egy Barium is sok örömöt nyújt.

Az F/5-öt nem túl sok okulár "bírja", a Hyperion-ok és a Mark Zoom-ok biztosan nem, de az ES-ek igen. Emellett utóbbiak vízállóak, csak kívülről kell tisztítani őket. A Lacerták optikailag szintén jók, de nálam erősen párásodtak. Nem vízállóak. Nekem kissé rövid volt a szemtávolságuk (a 16 mm-es ezalól kivétel, az viszont meg nem bírja az F/5-öt).

A kómakorrektor valóban megfontolandó. Sokkal nagyobb az észlelés élménye vele, mint nélküle.

Írtad, hogy kerülöd a barlow-t. Egy jó barlow javít a képen! Nekem egy APM 2,7x-es kómakorrektoros barlow-m van, már áradoztam róla eleget, most nem tenném. Sok pénzt megspórolhatsz magadnak egy ilyennel, mert kevesebb okulárt kell beszerezned hozzá. Tökéletes képet csinál.
De hangsúlyozom: csak akkor, ha jók a tükrök!!!

Ha pedig hallani sem akarsz barlow-ról, akkor az ES 82°-os sorozatának tagjait ajánlom.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.11.19. 13:13

András szempontjaira reagálva az okulár válásztás terén, azt kell mondjam, hogy igen, a szort optikai minőségek miatt egy fényerős távcső birtokosának meg kell állapítania, hogy milyen a távcsöve korrekciója. Nem mondom, hogy én vagyok a legtöbbet tesztelgetős ember külömbfajta távcsövek, okulárok terén, de sok műszerem volt és van most is, amivel rengeteg összefűggést figyelhettem meg. A mai távcsöves felfogás mellett az f5-ös műszer még mindig fényerős távcsőnek számít, de még f6 esetén is képes korrekciót vinni a rendszerbe egy összetett lencserendszer. Az f3-as tükör már azért kritikus, mert mérés szerint nem lehet jól elkészíteni vizuális céllal, inkább az alkalmazott rövidfókuszú okulárhoz kell korrigálni -vagy ellenkező esetben olyan okulárok kellenek, amelyek gömbi/strehl értékei is kiváló.
Gyuricza István
koanla
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2022.11.17. 11:45

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: koanla » 2022.11.19. 17:45

Hú, hát köszönöm az eddigi válaszokat. Megerősített az ES-ben, bár a fókuszokban picit még bizonytalan vagyok. A 14mm/82 sanszosan nyerő lehet majd, mivel abba (ha jól értem!) pont belefér a Nap és a Hold.

Ilyen csillagteszt témában ki tud segíteni egyébiránt? Nézegettem már ilyesmit rajta - és bár nekem szemre okésnak tűnik, de nincs olyan gyakorlatom, hogy ezt el is merjem hinni :)

Barlow és kómakorrektor témában is lenne még mit kivesézni, de nem tudom, nem feszítené-e ki ennek a topiknak a kereteit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.19. 19:07

A 14 mm-es több, mint 1 fokot megmutat az égből a távcsöveddel. Tehát igencsak lötyög a LM-ben a Nap, vagy a Hold.

Állítólag amúgy a 14-es a sorozat leggyengébb tagja, a 11 mm-es pedig a legjobban sikerült. Az előbbinél a fókuszsík görbületre panaszkodnak némelyek. Én még soha nem próbáltam, viszont 11 mm-esem van és nagyon szeretem, de a 6,7-est és a 4,7-est is ugyanúgy. 8,8 mm-est is próbáltam, az sem gyengébb a többinél. Ha a 14 mm-est választod, akkor mellé a 8,8-as és 4,7-est érdemes beszerezni. Ha pedig a 11-est, akkor a 6,7-est és a 4,7-est. Szerintem.

Barlow-s topic van, ott tudunk beszélgetni róla, a korrektorról pedig pl. az Asztrofotózás/Kómakorrektor c. témájánál. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.20. 08:38

koanla írta:
2022.11.19. 17:45
Ilyen csillagteszt témában ki tud segíteni egyébiránt? Nézegettem már ilyesmit rajta - és bár nekem szemre okésnak tűnik, de nincs olyan gyakorlatom, hogy ezt el is merjem hinni :)
Kérdés, hogy hol laksz? Ki van a közeledben?
Ha esetleg fel tudsz tenni képeket az "Optikai próbák" topikban, az is előrevihet.
Ezügyben biztosan nem én vagyok a legélesebb kés a fiókban, de vannak itt segítőkész hozzáértők... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”