Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.09.06. 15:09

Attila írta:
2021.09.06. 09:34
Lovász András írta:
2021.09.06. 08:15
A nagy fókuszkülönbség ellenére tanulságos összehasonlító teszt, mivel ugyanaz a személy végezte; köszönet érte.
...
Nagyon szívesen; engem is érdekelt a kérdés.

A 20/100-as ES nagyon jó üveg, a három kedvencem egyike (egy Baader Genuine Ortho és egy Nagler mellett), de a többi oklim se rossz... ;)
Ráadásul a brutálisan, szerintem már észszerűtlenül drága (380eFt) TV Ethos-hoz képest alig több, mint féláron (210eFt) kapható, minőségben pedig elhanyagolható - számomra konkrétan észrevehetetlen - a különbség (láttam Ethos-t is).

De a Lunt-on tényleg nagyon meglepődtem, természetesen pozitív irányban.
Mozdonyostól vettem kb. bő fél éve használtan (de teljesen újszerű állapotban; ez a srác úgy vigyáz a cuccaira, mint senki más; ez itt a reklám helye... ;) ).
Bolygókat nézegettem vele eddig, pedig elsősorban a Hold-hoz vettem. Sajnos azonban mostanság nem sok időt tudok a kupiban tölteni (ez a "kupi" nem az a "kupi"... :( :lol: ) ), így igazán eddig még le sem teszteltem komolyabban.

A széltorzítás irányát majd újra megnézem, ha lesz rá lehetőségem, mert azok az elhúzások, amikről írtam, nem annyira nyilvánvalóak ám... Alig-alig vehető észre; elsősorban a "felfújódás" látszik, de az sem durván zavaró. A periférikus látómezőben pedig említést sem érdemel. A színezés már sokkal inkább probléma. De annyira a szélen, ahol ez egyáltalán előjön SOHA nem nézek a centrális látóteremmel, csak most, a tesztelés miatt tettem meg.


MDA
Köszi a beszámolót.
Valószínüleg túltolom ezt a dolgaimra
vigyázást 🙂.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.09.06. 15:55

Attila írta:
2021.09.06. 09:34
Lovász András írta:
2021.09.06. 08:15
A nagy fókuszkülönbség ellenére tanulságos összehasonlító teszt, mivel ugyanaz a személy végezte; köszönet érte.
...
Nagyon szívesen; engem is érdekelt a kérdés.

A 20/100-as ES nagyon jó üveg, a három kedvencem egyike (egy Baader Genuine Ortho és egy Nagler mellett), de a többi oklim se rossz... ;)
Ráadásul a brutálisan, szerintem már észszerűtlenül drága (380eFt) TV Ethos-hoz képest alig több, mint féláron (210eFt) kapható, minőségben pedig elhanyagolható - számomra konkrétan észrevehetetlen - a különbség (láttam Ethos-t is).
...

Attila!
Érdekes lenne az összehasonlítás az ES 20mm 100° és az APM/LUNT 20mm 100° között is mert ott is hatalmas árkülönbségre emlékszem.
Meg is néztem:
ES - 212.000Ft
APM/LUNT - 102.000 Ft
Majdnem félár!
Pisza rendelkezik ilyennel, tőlem vette.
Ráadásul itt a fókuszok még egyeznek is.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.09.06. 18:30

D.Laci írta:
2021.09.06. 15:55
Attila!
Érdekes lenne az összehasonlítás az ES 20mm 100° és az APM/LUNT 20mm 100° között is mert ott is hatalmas árkülönbségre emlékszem.
Meg is néztem:
ES - 212.000Ft
APM/LUNT - 102.000 Ft
Majdnem félár!
Pisza rendelkezik ilyennel, tőlem vette.
Ráadásul itt a fókuszok még egyeznek is.

D.Laci

Szia Laci!

Jó ötlet, a magam részéről benne vagyok.
Ahogy írtam, szerintem a 20mm/100°-os ES gyakorlatilag hozza a 21mm/100° TV Ethos képminőségét cca. féláron, ebben biztos vagyok, mert teszteltem őket.
De ha - tegyük fel - a Lunt 20mm/100° is ott van az ES nyomában szintén féláron, akkor mi is indokolja a TV 4x-es árszorzóját a Lunt-hoz képest???
No ezért lesz ez érdekes teszt...

Csak Csaba mozgásgörbéjével kell metszéspontot találnunk egy éjszakai teszt erejéig.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.09.09. 08:09

Tegnap este megértettem,miről beszéltek,mikor a minőségi okulárokat szorgalmazzátok. Miután mindenhol csak jókat olvastam róla,vettem egy SW Skypanorama 7mm-est.
Persze ez még nem a "pózna vége",de már jó úton van. :)
Az alig 1 hetes,203/1200 Newton-al ráálltam a Szaturnuszra,beraktam a kihuzatba és fókuszálás után rendesen leesett az állam,pedig nem perfekt a tükör,ezt megmutatta a csillagteszt.
Olyan gyönyörű,kontrasztos volt a kép amikor a légkör lenyugodott,hogy nem akartam hinni a szememnek.
Én csak az otho-hoz tudom viszonyítani,de azt a képminőséget hozta. És az a látómező... Egyszerre be sem láttam.
Akarok még egy 4 és 5mm-es okulárt,de most már a minőségből ott sem engedek.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.09.09. 08:38

Anti_45 írta:
2021.09.09. 08:09
nem perfekt a tükör,ezt megmutatta a csillagteszt.
Ha jól értem, akkor a korábban linkelt címről megvetted a GSO dobsont, ami csapágyakon mozog,
pöpec, csillog villog, csak éppen aminek a képet kellene adni, az lehetne jobb is. Mert milyen volt a csillagteszt?
Általában a segéddel szokott gond lenni ha ragasztva van, vagy egyébként sem jó a felülete.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2021.09.09. 09:25

Tegnap este végre volt egy kis időm kimenni az ég alá. Bár a körülmények nem voltak a legjobbak, desikerült tesztelni a Baader Classic Ortho 6mm es okulárt. Összehasonlítottam a Planetary 7mm el kettősökön, Jupiteren és a Szaturnuszon is. A 127/1500 MC a Planetaryval 214x 0,27 fok látómező, a 6mm Ortho 250x, 0,2 fok LM. Érezhető a LM csökkenés, de azért annyira nem szűkös. Bolygón és kettősökön teljesen megfelelő. A betekintési kényelem: Egyértelműen a Planetary a jobb, viszont annyira nem rossz az Ortho sem, mint ahogy gondoltam. A gumi szemkagyló árnyékolója miatt viszont az Ortho okulár nem mindegy hogy van belerakva a zenittükörbe. Az hogy kicsúszásvédelem nincs az Orthon nem gond. Jobb cserélni. :D

Ami biztos, az az, hogy bár a 214x és a 250x is sok volt tegnap a Jupiternek, de az Ortho kontrasztosabb képet és több részletet hozott. Az égi háttér is jóval sötétebb volt (gondolom itt a nagyítás miatt is) de maga a bolygó is jobban "elkülönült" attól. Szaturnuszon is az Ortho a nyertes. Mivel csak 6mm van, az egyetlen hátránya a légkör lesz
Kettősöknél már másabb a helyzet. Az Ortho fényes párok esetében sokkal jobb volt. Nem volt annyira zavaró a csillagok fényessége vele, mint a Planetaryban. Egy fényes és halványabb társ esetében, talán a Planetary tűnt jobbnak. A halványabb társ könnyebben észrevehető volt. Bár itt talán a 214x fényesebb háttér miatt volt előnye. Halvány kettősök esetén is jobban szerepelt a Planetary.

Ha mindkettő 6 vagy 7 mm es lenne talán máshogy alakult volna, de így most azt gondolom, hogy bolygókra az Ortho, kettősökre meg, a kettősöktől függően hol az egyik, hol a másik a jobb (nekem)
Holdon még nem teszteltem az Orthot, de ott is kb hol ez, hol az lesz a jobb.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.09.09. 09:32

mizar írta:
2021.09.09. 08:38
Anti_45 írta:
2021.09.09. 08:09
nem perfekt a tükör,ezt megmutatta a csillagteszt.
Ha jól értem, akkor a korábban linkelt címről megvetted a GSO dobsont, ami csapágyakon mozog,
pöpec, csillog villog, csak éppen aminek a képet kellene adni, az lehetne jobb is. Mert milyen volt a csillagteszt?
Általában a segéddel szokott gond lenni ha ragasztva van, vagy egyébként sem jó a felülete.
Igen,azt vettem meg és nem csalódtam benne. Mechanikusan tényleg nagyon jó(legalábbis az én igényeimnek megfelel). Horizontálisan gyönyörűen fut,a leszorító csavarral jól szabályozható,nem akad,nem "ragad". Vertikálisan is finoman mozog,de ott bizonyos állásokban használni kell a féket,mert alacsonyan le,magasan(zenit) pedig hátrabillen. De engem nem zavar, maximálisan elégedett vagyok.
Maga a távcső sem rossz(sőt!),tényleg gyönyörű a látott kép,de ugye tegnap megcsináltam a kollimálást(95%-ban biztos vagyok,hogy jól :) )aztán kint az ég alatt elvégeztem a csillagtesztet,ahogy itt és máshol le van írva,és a két defókuszált kép nagyon nem volt egyforma.Az egyik még csak-csak,nem is volt nagyon torz és a gyűrűk is ok,de a másik képnél ha úgy fókuszáltam,hogy a gyűrűket is lássam,akkor nagyon "hullámzott" a kép és a kör is inkább egy sokágú csillagra hasonlított. Hogy melyik volt fókuszon kívül és belül azt ne kérdezd,mert itt még nem tartok. :)
Ha pedig addig defókuszáltam,hogy kör legyen,akkor meg már a gyűrűk nem látszottak,inkább egy fánkra hasonlított.
De mégegyszer hangsúlyozom,nagyon tetszik a távcsőben látott kép,csak a csillagteszten elbukott.
De az is lehet,hogy én nem csináltam valamit jól.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.09.09. 09:56

Anti_45 írta:
2021.09.09. 09:32
mizar írta:
2021.09.09. 08:38
Anti_45 írta:
2021.09.09. 08:09
nem perfekt a tükör,ezt megmutatta a csillagteszt.
Ha jól értem, akkor a korábban linkelt címről megvetted a GSO dobsont, ami csapágyakon mozog,
pöpec, csillog villog, csak éppen aminek a képet kellene adni, az lehetne jobb is. Mert milyen volt a csillagteszt?
Általában a segéddel szokott gond lenni ha ragasztva van, vagy egyébként sem jó a felülete.
Igen,azt vettem meg és nem csalódtam benne. Mechanikusan tényleg nagyon jó(legalábbis az én igényeimnek megfelel). Horizontálisan gyönyörűen fut,a leszorító csavarral jól szabályozható,nem akad,nem "ragad". Vertikálisan is finoman mozog,de ott bizonyos állásokban használni kell a féket,mert alacsonyan le,magasan(zenit) pedig hátrabillen. De engem nem zavar, maximálisan elégedett vagyok.
Maga a távcső sem rossz(sőt!),tényleg gyönyörű a látott kép,de ugye tegnap megcsináltam a kollimálást(95%-ban biztos vagyok,hogy jól :) )aztán kint az ég alatt elvégeztem a csillagtesztet,ahogy itt és máshol le van írva,és a két defókuszált kép nagyon nem volt egyforma.Az egyik még csak-csak,nem is volt nagyon torz és a gyűrűk is ok,de a másik képnél ha úgy fókuszáltam,hogy a gyűrűket is lássam,akkor nagyon "hullámzott" a kép és a kör is inkább egy sokágú csillagra hasonlított. Hogy melyik volt fókuszon kívül és belül azt ne kérdezd,mert itt még nem tartok. :)
Ha pedig addig defókuszáltam,hogy kör legyen,akkor meg már a gyűrűk nem látszottak,inkább egy fánkra hasonlított.
De mégegyszer hangsúlyozom,nagyon tetszik a távcsőben látott kép,csak a csillagteszten elbukott.
De az is lehet,hogy én nem csináltam valamit jól.
Ez azért jó hír, hogy az egyik defókuszált kép jobb volt.
Az extrafokális volt jobb szinte biztosan.
Kicsi a valószínűsége, hogy ezzel főtükörrel gond van, én 90%-ot mondanék a segédtükörre a leírtak alapján.
Első körben ha ragasztott, az húzta el az alakját. A ragasztásnak van technikája szilikonnal, öntapadóssal, de
a legjobb, ha nincs ragasztva. Ahhoz viszont a foglalatnak kell megfelelőnek lenni.
Ha nem ragasztott, akkor viszont rossz az alakja, általában asztigmatikus szokott lenni.
Végső esetben mégis a főtükörrel lehet gond (vagy mindkettővel) esetleg a főtükör túlzottan feszesen ül a foglalatban, bár az meglátszana az extrafokális képben is. Érdemes kihozni ebből a távcsőből a maximumot, ha már elég idő eltelt az új távcső varázsából akkor próbálkozhatsz vele.
Ha több elszántságot érzel, akkor te magad is meg tudod nézni a főtükör felületét, egy led-es műszer elkészítése fél óra sincs. A főtükörrel meg tudod nézni a segédet is ezzel a módszerrel.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.09.09. 10:43

mizar írta:
2021.09.09. 08:38


Ez azért jó hír, hogy az egyik defókuszált kép jobb volt.
Az extrafokális volt jobb szinte biztosan.
Kicsi a valószínűsége, hogy ezzel főtükörrel gond van, én 90%-ot mondanék a segédtükörre a leírtak alapján.
Első körben ha ragasztott, az húzta el az alakját. A ragasztásnak van technikája szilikonnal, öntapadóssal, de
a legjobb, ha nincs ragasztva. Ahhoz viszont a foglalatnak kell megfelelőnek lenni.
Ha nem ragasztott, akkor viszont rossz az alakja, általában asztigmatikus szokott lenni.
Végső esetben mégis a főtükörrel lehet gond (vagy mindkettővel) esetleg a főtükör túlzottan feszesen ül a foglalatban, bár az meglátszana az extrafokális képben is. Érdemes kihozni ebből a távcsőből a maximumot, ha már elég idő eltelt az új távcső varázsából akkor próbálkozhatsz vele.
Ha több elszántságot érzel, akkor te magad is meg tudod nézni a főtükör felületét, egy led-es műszer elkészítése fél óra sincs. A főtükörrel meg tudod nézni a segédet is ezzel a módszerrel.
A segédtükör ragasztott,ennyi amit biztosan tudok. Idővel mindenképpen szeretném kihozni belőle a maximumot,de hogy az én,a távcső szerelésben szerzett nulla tapasztalatommal nem fogok hozzányúlni,az is biztos. Inkább fizetek érte,mint sem hogy elbarmoljak valamit. :)

Szerk.: Kicsit utánanéztem és ezt találtam
image039.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.09.10. 08:19

Anti_45 írta:
2021.09.09. 09:32
...Vertikálisan is finoman mozog,de ott bizonyos állásokban használni kell a féket,mert alacsonyan le,magasan(zenit) pedig hátrabillen...
Ha elfér, akkor érdemes a tubus aljára egy súlyt tenni, mégpedig arra az oldalára, ami a zsámoly belsejébe "néz". Tehát ahol a hegesztési varrat van. Ha pedig a pogácsánál állítható hosszirányban a súlypont, akkor nem muszáj alulra rakni, ahol a főtükör van, hanem elég a keresővel szemben elhelyezni. Sokkal komfortosabb lesz így a mozgatás.
Anti_45 írta:
2021.09.09. 09:32
...nagyon tetszik a távcsőben látott kép,csak a csillagteszten elbukott...
Tudomásom szerint abban az esetben van ez, ha a főtükör bizonyos mértékig alulkorrigált. Ha mindegyik gyűrű egyformán fényes és az egymástól való távolságuk is egyenletes, akkor az már fél siker, nem biztos, hogy javíttatnám. De ezt semmiképp ne tekintsd diagnózisnak, csak egy óvatos megjegyzésnek, hiszen sem fotót, sem rajzot nem látok.
A ventilátort járattad? Ha igen, akkor a bekapcsolása után kb. mennyi idő telhetett el a csillagtesztig? Ez azért fontos kérdés, mert ha csak hátulról fújjuk a tükröt, akkor ott gyorsabban hűl, a hátulja összehúzódik és megváltozik az optikai felület alakja. Egy 20 centis tükörnél kb. 1 órára saccolom az akklimatizálódás idejét. :roll: Tehát az észlelés elején a csillagtesztet csak kollimációra érdemes használni, pár óra múlva lehet vizsgálgatni, mit tud az optika (2xD, azaz nálad 400x körüli nagyítással).

Másfelől tudom, hogy követés nélkül a Polaris a legkényelmesebb tesztalany, de sajna nincs valami magasan, tehát a légköri turbulencia vastagon beleköp a csillagtesztbe.

Harmadrészt nincs ventilátor, ami lefújja az optikai felületről a folyamatosan termelődő határréteget. A zárt tubusban lévő áramlatok hasonlóan torzítják a képet, mint ahogyan a 2 középső ábrán látható:
image-25.jpg
A véleményem megegyezik mizar-éval, ami a segédet (is) illeti. Az enyémet elhúzta a ragasztás, kapott egy jó foglalatot és ez nagyon használt a képnek. Nekem eredetileg Skywatcher tubusom van. Abban 6 karom tartotta a főtükröt, egy esetben asztigmiát okozva. Bepipultam, minden másodikat kidobáltam azokat meghagyva, amik a koll. csavarokhoz közel vannak, így maradt 3 db. Azóta ez a probléma megszűnt.
A távcsövészetben az a szép, hogy nem ülünk bele egy csapásra a készbe, hanem step by step fejlesztgetünk. :D
Nézelődjél vele minél többet, közben megtanulod egymástól elválasztani a jelenségeket, hibákat és ahogyan az igényeid megkívánják, javítod/javíttatod őket... :)
Gratulálok a távcsőhöz - és hogy ne legyek ennyire off: a Skypanorámához is!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”