Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Avatar
szoja
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: szoja » 2021.02.09. 08:40

Yrkalla írta:
2021.02.08. 23:57
Értem, tehát a 62 fokossal is gyakorlatilag majdnem ugyanakkora a látómező, ez esetben nem ragaszkodom a 82 fokhoz.
Nagyítást tekintve mennyire érdemes felmenni vele? Nem az extrém értékre gondolok, hanem az átlagos , hétköznapi használatra. Illetve a 62 fokos 5.5mm-es mennyire jó bolygóra a mélyégen kívül?
A Lacerta UWAN 4mm 82fokos egy árban van az ES 5.5mm 62 fokossal, ezeknél jóval drágább az ES 4.7mm 82 fokos (34 ezer Ft VS 57ezer Ft). A Lacertáról is jókat írtak, de az ES-hez képest hajszállal gyengébbnek ítélték külföldi fórumon.
Egy 150/760-as akromát eléggé fog színezni, emiatt fényes objektumokon szerintem maximum 100x a praktikus nagyítás. De ez leginkább egyéni preferencia, illetve a távcső lencséinek minőségétől is függ. Halványabb célpontok esetén elképzehető, hogy bír többet is. Én egy 102-es ED doublettel leginkább 140-150x körül nézelődök ebben a tartományban, nagyon ritka az, amikor 200-ig felmegyek. De ott minimális csak a színezés és a nyílásviszonyom is F7.
Fehér Tamás
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.09. 09:11

Yrkalla írta:
2021.02.08. 23:57
Vizi Péter írta:
2021.02.08. 19:05
Az 5,5 mm/62 fokos LER szinte ortho minőségű, és mivel ilyen rövid a fókuszod, ezzel is jó nagy lesz a látómeződ (138x-0,45fok LM). A 82 fokos 4,7 mm-essel 162x/0,51 fok. Érdemes?
Értem, tehát a 62 fokossal is gyakorlatilag majdnem ugyanakkora a látómező, ez esetben nem ragaszkodom a 82 fokhoz.
Nagyítást tekintve mennyire érdemes felmenni vele? Nem az extrém értékre gondolok, hanem az átlagos , hétköznapi használatra. Illetve a 62 fokos 5.5mm-es mennyire jó bolygóra a mélyégen kívül?
A Lacerta UWAN 4mm 82fokos egy árban van az ES 5.5mm 62 fokossal, ezeknél jóval drágább az ES 4.7mm 82 fokos (34 ezer Ft VS 57ezer Ft). A Lacertáról is jókat írtak, de az ES-hez képest hajszállal gyengébbnek ítélték külföldi fórumon.
Írtad korábban, hogy 80x-osnál már nagyon színez a távcső. Minél feljebb mész a nagyítással, annál markánsabban jelentkezik ez az optikai hiba. Viszont kis nagyításokhoz nagyon is használható! Én a helyedben most semmilyen okulárt nem vennék, hanem a meglévőket használnám, ismerkednék a távcsővel (képességeivel és határaival) és az éggel, minimum egy évig. Közben kiderül, mi érdekel igazán, és később sokkal könnyebben fogsz dönteni. Hagyj időt arra hogy "kirajzolódjanak" a preferenciák. Pl. egy ES 4,7- és, vagy egy 5,5/62-es csalódást okozna ezzel a távcsővel, mert az OBJEKTÍV nem bírja a nagyítást! Ha ehhez mindenképpen szeretnél venni okulárt, egy 18 mm-es BCO-t vennék a helyedben (arról majd később, hogy miért). 10 mm-esed már van és a hozzá vásárolt barlow-val közel 100x-osig, sőt 171x-esig fel tudsz menni. Szerintem még ez is túlzás ehhez a csőhöz. (Egyébiránt megtartásra méltó, kiváló optikai eszközök!!! Közben pedig ne feledjük, hogy a barlow-t tudod használni a 18 mm-es BCO-hoz is (mármint ha megveszed.))

Én kettéválasztanám a dolgot.

1. Ha egyetlen tubust akarsz használni és ragaszkodsz ehhez, akkor úgy tudod belőle kihozni a maximumot, ha két szemmel észlelsz kis nagyításon, nem pedig úgy, hogy egy szemmel nagy nagyításon. Kb. annyi részletet látsz 60-70x-esben 2 szemmel, mint 100x-osban egy szemmel. Közel sem színez úgy a kisebb nagyításon, sokkal jobb a komfortérzet, a feeling és a kényelem. Olyan az érzés, mintha tényleg megközelítetted volna az objektumot...
Persze ehhez kell egy binokuláris benézőtoldat.

2. A másik út szerintem az, hogy ezt a tubust megtartod kis nagyításokhoz, és ha egyszer az anyagi kereted engedi, veszel egy nagyobb és JÓ tükröst (vagy katadioptrikust). Na annál majd lesz létjogosultságuk az ES-eknek! :)

Viszont a binokuláris benéző mindenféle távcsőhöz jó! Én most például a 18 mm-es BCO-kkal használom legsűrűbben. Ezért is javasoltam ezt az okulárt. Az igazat megvallva mióta megvan a binó, azóta az esetek nyolcvan százalékában pihennek az ES-ek (is) az okuláros táskámban.
De nem akarok elkalandozni, van erre is topik...

Szóval most először szerintem ismerkedj, tanulj és közben hízlald az anyagi keretedet!

Nem akartalak megkeverni, mindössze felvillantottam pár lehetőséget. :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2021.02.09. 09:26-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2021.02.09. 09:25

Köszönöm a tanácsokat, erről a bino benézőről még nem hallottam. A tükrös távcsőtől kicsit félek, az előző is az volt és eladtam, mert nem tudtam jusztírozni, hiába próbáltam.
A blendézés nem segít? mondjuk 80/760-ra? Vettem fekete kartonpapírt hozzá :)
Vagy vegyek egy olcsóbb lencséset F/10 körül? Bevallom nem szívesen hordanék/használnék 2 különbözőt.
Az okulár cserét egyelőre akkor jegelem, a kis nagyításokhoz vett 70 fokos 26mm-es Lacertára kíváncsi vagyok, még nem volt lehetőségem kipróbálni.
Update: ránéztem a binokulár benézőre, háát, árban ez sok, plusz 2 db azonos okulár kell hozzá, ezen a vonalon biztosan nem indulok el, akkor már inkább +1 tubus :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.02.09. 09:35

Ez a cső mélyeges-nagylátószögű megfigyelésekre alkalmas, legfeljebb közepes nagyításokkal (max. 150x körül, ha jó az optika). Ezt tartsd szem előtt.
Meg lehet erőszakolni, de felesleges. Ha a színezés ellen blendézed (bolygók+Hold), akkor elfogy a fénymennyiség, mielőtt eléred ezt a 150x-est, a Holdnál talán nem.
Ha 82 fokos okulárral használod (nagy kiterjedésű mélyég objektumok, nem sok van...), akkor csak a drágábbak (50kHUF<) nem fognak elhúzni a széleken zavaró mértékben.
Magyarul használd arra, amire való. :-)
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.09. 09:52

Yrkalla írta:
2021.02.09. 09:25
Köszönöm a tanácsokat, erről a bino benézőről még nem hallottam. A tükrös távcsőtől kicsit félek, az előző is az volt és eladtam, mert nem tudtam jusztírozni, hiába próbáltam.
A blendézés nem segít? mondjuk 80/760-ra? Vettem fekete kartonpapírt hozzá :)
Vagy vegyek egy olcsóbb lencséset F/10 körül? Bevallom nem szívesen hordanék/használnék 2 különbözőt.
Az okulár cserét egyelőre akkor jegelem, a kis nagyításokhoz vett 70 fokos 26mm-es Lacertára kíváncsi vagyok, még nem volt lehetőségem kipróbálni.
Update: ránéztem a binokulár benézőre, háát, árban ez sok, plusz 2 db azonos okulár kell hozzá, ezen a vonalon biztosan nem indulok el, akkor már inkább +1 tubus :)
Péterrel egyetértve csak annyiban egészíteném ki, hogy blendézve a felbontóképesség is jelentősen csökken. Szűrőkkel viszont javíthatod a képet...

A binó valóban nem olcsó, de az élmény, amit ad... :shock: :o

Olcsó okulárok is nagyon jók hozzá. Két Báriummal és 2 BCO-val használom. Az egyik fényút korrektorom a kétszerező barlow lencséje, a másikat (1,6x) megvettem. 4 nagyításom lett, bőven elég (76x, 100x, 140x, 196x).

A jusztírozás pedig nagyon egyszerű dolog: nem kell hozzá sem lézer, sem kollimációs okulár, csak egy középen kifúrt kupak és egy közepes fényességű csillag (Pl. Polaris). Na jó, esetleg egy hurkapálca és egy vonalzó, az elején... :)

Ha ilyesmire adnád a fejed, nagyon szívesen segítünk. BIZTOS, hogy menni fog! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2021.02.09. 10:05

Köszönöm a felajánlást, de jusztírozós vonat már elment (eladtam a tükröst).
Igyekszem fejben tartani, hogy "ne erőszakoljam" meg a tubust és arra használjam, amire való. Tudom, hogy kompromisszumokat kell kötni, csak nehezen fogadom el :)
2 és fél hónapja van meg, ez idő alatt szinten végig felhős volt az idő, 3-4 alkalommal tudtam érdemben kipróbálni, de akkor telihold volt és a mélyég objektumok közül csak az Orion ködöt és a Pleiádokat tudtam észlelni. A 9 mm-es okulárral az Orion köd még erős Holdfény mellett is lenyűgöző volt UHC szűrővel. Kíváncsian várom, hogy tiszta ég alatt holdfénymentes éjszakán ténylegesen mit tud a tubus. A Marsot is próbáltam észlelni, de csalódás volt a Newton után. Ez is érthető, de nem gondoltam volna ekkor minőségbeli különbséget a lencsés hátrányára. A Hold rendben van 87%-os Holdszűrővel, nem éreztem a színezést vele.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1694
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.02.09. 10:23

Yrkalla írta:
2021.02.09. 10:05
Köszönöm a felajánlást, de jusztírozós vonat már elment (eladtam a tükröst).
...
A Marsot is próbáltam észlelni, de csalódás volt a Newton után. Ez is érthető, de nem gondoltam volna ekkor minőségbeli különbséget a lencsés hátrányára. A Hold rendben van 87%-os Holdszűrővel, nem éreztem a színezést vele.
Nem tudom, hogy milyen és mekkora volt a tükrösöd, de nem biztos, hogy jól tetted a cserét.
Ezzel az akromáttal nagy kompromisszumokba kényszeríted magad. :(

D.Laci
ui. : Én mindenféle további kiegészítő vásárlása előtt ezen töprengenék el.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2021.02.09. 10:28-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.02.09. 10:27

Ha csak ez a távcső van, akkor érdemes blendezni holdhoz, bolygokhoz. Ez bevett szokás.. 80-asra blendezve a 0,5-os kilépő pupillat 160 x-nal adja, ami azért nem olyan rossz. Jobb mint szivárványt nézegetni. És ezek a lencsék középen elég jók. A felbontas csökkenés valós, de a homály jupiterert 99%-ban a seeing felelős. Egy 50" átmérőjű bolygó 1 5" felbontassal is sok részletet mutatna, ha meglenne az a felbontas..
Olvasom itthoni amatőrök bolygó eszleleseit 80-as csővel 240-370x nagyitason azt mégsem láttam hogy oda írtatok volna hogy ezt hogy sikerült... 😃 Pedig ott már jogos lenne.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.02.09. 10:36

Kazi: úgy, hogy kontrasztkülönbséget észrevenni és két fényes pontot elválasztani más és más "látási" teljesítmény :-)
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.02.09. 10:41

Vizi Péter írta:
2021.02.09. 10:36
Kazi: úgy, hogy kontrasztkülönbséget észrevenni és két fényes pontot elválasztani más és más "látási" teljesítmény :-)
Ez jogos, de akkor mit mondasz az utolsó mondatomra? 😃
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”