Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.27. 12:33

D.Laci írta:
2022.06.27. 11:13
Lovász András írta:
2022.06.27. 10:15
Nekem valami azt súgja, hogy a Lacerta, vagy az ES FE kétszerező (és csakis az, a 3x-ozóról és az 5x-özőről vegyeseket olvasok) és a TV PM között észrevehetetlen a minőségi különbség. De ez csak amolyan intuitív dolog, nem teszteltem őket soha.

Ja és bocsi, a plusz tömegről megfeledkeztem. :oops:
Ádámnál ez nem játszik, hiszen oly mindegy, hogy 50, vagy 50,25 kilós a cucc. :lol:
Józsi AZ4 mechanikájának viszont nem mindegy...
Nem is értem Józsinál ezt a sz@rfűrészt.
Ragaszkodik a mechanikájához, akkor csak valami könnyű megoldás jöhet szóba. Arra meg ott van neki a Nagler Zoom-ja oszt jónapot, hogy egy klasszikust idézzek.
Már annyiszor megfogadtam, hogy nem ajánlok senkinek semmit, mert utána csak az örökös nyűglődés jön.
Belegondoltatok, hogy egy TV 2x 2" Powermate+ Morpheus milyen tömegű egy már amúgy is kihegyezett AZ4 mechanikán?
Na ez az, ami szóba se jöhet.
A megoldás a Nagler Zoom, ami könnyű, már megvan, még plusz pénzbe se kerül!

D.Laci
Teljesen igazad van, Laci.
Viszont Józsi úgy tudom, hogy bolygózásra akarja használni a Zoom-ot. Kizárólag. No de van más is az égen, ami ugyanezt a nagyítást igényli, esetleg nagyobb LM-vel. Emlékszem, MDA az 5 mm-es orthója mellé vett egy ES 4,7/82-es okulárt, Holdra. Lehet, hogy Józsinál is valami ilyesmi játszik? :?
Majd elárulja, ha akarja.

Mindazonáltal ennek apropóján egy jót beszélgettünk... :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2022.06.27. 13:18

Lovász András írta:
2022.06.27. 12:33
D.Laci írta:
2022.06.27. 11:13
Lovász András írta:
2022.06.27. 10:15
Nekem valami azt súgja, hogy a Lacerta, vagy az ES FE kétszerező (és csakis az, a 3x-ozóról és az 5x-özőről vegyeseket olvasok) és a TV PM között észrevehetetlen a minőségi különbség. De ez csak amolyan intuitív dolog, nem teszteltem őket soha.

Ja és bocsi, a plusz tömegről megfeledkeztem. :oops:
Ádámnál ez nem játszik, hiszen oly mindegy, hogy 50, vagy 50,25 kilós a cucc. :lol:
Józsi AZ4 mechanikájának viszont nem mindegy...
Nem is értem Józsinál ezt a sz@rfűrészt.
Ragaszkodik a mechanikájához, akkor csak valami könnyű megoldás jöhet szóba. Arra meg ott van neki a Nagler Zoom-ja oszt jónapot, hogy egy klasszikust idézzek.
Már annyiszor megfogadtam, hogy nem ajánlok senkinek semmit, mert utána csak az örökös nyűglődés jön.
Belegondoltatok, hogy egy TV 2x 2" Powermate+ Morpheus milyen tömegű egy már amúgy is kihegyezett AZ4 mechanikán?
Na ez az, ami szóba se jöhet.
A megoldás a Nagler Zoom, ami könnyű, már megvan, még plusz pénzbe se kerül!

D.Laci
Teljesen igazad van, Laci.
Viszont Józsi úgy tudom, hogy bolygózásra akarja használni a Zoom-ot. Kizárólag. No de van más is az égen, ami ugyanezt a nagyítást igényli, esetleg nagyobb LM-vel. Emlékszem, MDA az 5 mm-es orthója mellé vett egy ES 4,7/82-es okulárt, Holdra. Lehet, hogy Józsinál is valami ilyesmi játszik? :?
Majd elárulja, ha akarja.

Mindazonáltal ennek apropóján egy jót beszélgettünk... :D
Nekem is Holdra kellene 5mm-körüli okulár
a Nagler Zoom-nál nagyobb látómezővel.
A 4,5-ös Morpheus-al 200×os a nagyítás, amit
sokallok.
Az ES82/4,7(191×),vagy az 5mm-es Delite(180×),
vagy az ES62/5,5(163×) amiket eddig néztem,
kicsit félredobva a betekintési kényelem fóbiámat.
Az APM XWA-t nagynak találom,és a Takahashi
LE is 50-fokos ha jól tudom.
Esetleg még 5mm Nagler T6,vagy Baader Hyp5.
Másik ötletem nincs igy hírtelen.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.06.27. 13:26

D.Laci írta:
2022.06.27. 11:13
Lovász András írta:
2022.06.27. 10:15
Nekem valami azt súgja, hogy a Lacerta, vagy az ES FE kétszerező (és csakis az, a 3x-ozóról és az 5x-özőről vegyeseket olvasok) és a TV PM között észrevehetetlen a minőségi különbség. De ez csak amolyan intuitív dolog, nem teszteltem őket soha.

Ja és bocsi, a plusz tömegről megfeledkeztem. :oops:
Ádámnál ez nem játszik, hiszen oly mindegy, hogy 50, vagy 50,25 kilós a cucc. :lol:
Józsi AZ4 mechanikájának viszont nem mindegy...
Nem is értem Józsinál ezt a sz@rfűrészt.
Ragaszkodik a mechanikájához, akkor csak valami könnyű megoldás jöhet szóba. Arra meg ott van neki a Nagler Zoom-ja oszt jónapot, hogy egy klasszikust idézzek.
Már annyiszor megfogadtam, hogy nem ajánlok senkinek semmit, mert utána csak az örökös nyűglődés jön.
Belegondoltatok, hogy egy TV 2x 2" Powermate+ Morpheus milyen tömegű egy már amúgy is kihegyezett AZ4 mechanikán?
Na ez az, ami szóba se jöhet.
A megoldás a Nagler Zoom, ami könnyű, már megvan, még plusz pénzbe se kerül!

D.Laci

Ez már tényleg az; nyűglődés sz@rfűrésszel. Ennyi oldalon keresztül ezt a szenvedést... Az hogy egy karcsú fénykúphoz azért kelljen 2"-est barlowot beszerezni, hogy egy teleobjektív nagyságú okulárt fogadni tudjon, már nem e-földi gondolatok. Azt a Nagler zoom-t mások viszont rongyá használnák!
Gyuricza István
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2022.06.27. 14:39

gyuri17 írta:
2022.06.27. 13:26
D.Laci írta:
2022.06.27. 11:13
Lovász András írta:
2022.06.27. 10:15
Nekem valami azt súgja, hogy a Lacerta, vagy az ES FE kétszerező (és csakis az, a 3x-ozóról és az 5x-özőről vegyeseket olvasok) és a TV PM között észrevehetetlen a minőségi különbség. De ez csak amolyan intuitív dolog, nem teszteltem őket soha.

Ja és bocsi, a plusz tömegről megfeledkeztem. :oops:
Ádámnál ez nem játszik, hiszen oly mindegy, hogy 50, vagy 50,25 kilós a cucc. :lol:
Józsi AZ4 mechanikájának viszont nem mindegy...
Nem is értem Józsinál ezt a sz@rfűrészt.
Ragaszkodik a mechanikájához, akkor csak valami könnyű megoldás jöhet szóba. Arra meg ott van neki a Nagler Zoom-ja oszt jónapot, hogy egy klasszikust idézzek.
Már annyiszor megfogadtam, hogy nem ajánlok senkinek semmit, mert utána csak az örökös nyűglődés jön.
Belegondoltatok, hogy egy TV 2x 2" Powermate+ Morpheus milyen tömegű egy már amúgy is kihegyezett AZ4 mechanikán?
Na ez az, ami szóba se jöhet.
A megoldás a Nagler Zoom, ami könnyű, már megvan, még plusz pénzbe se kerül!

D.Laci

Ez már tényleg az; nyűglődés sz@rfűrésszel. Ennyi oldalon keresztül ezt a szenvedést... Az hogy egy karcsú fénykúphoz azért kelljen 2"-est barlowot beszerezni, hogy egy teleobjektív nagyságú okulárt fogadni tudjon, már nem e-földi gondolatok. Azt a Nagler zoom-t mások viszont rongyá használnák!
Majd megoldom.
Nem muszáj a dolgaimat világgá kürtölni.
A fókusznyújtó is egy ötlet volt.
A Nagler Zoom viszont szerencsére itt van.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2022.06.27. 15:18

Mozdonyos írta:
2022.06.27. 08:32
Lovász András írta:
2022.06.27. 08:19
Józsi, még egy opciót érdemes átgondolni: egy jó minőségű telecentrikus nyújtó beszerzését. Az ES Focal Extender kétszerezőjét nagyon dicsérik, de Anti pl. a Lacertájával nagyon elégedett. (Persze tudjuk, hogy ebben a TV PM a plafon, viszont a 2x-ező 1,25"-es kivitelben nem elérhető, 2"-esben pedig az ára borsos.)

Mit nyernél vele? A 9 mm-es Morpheust bepattintva 4,5 mm-t kapnál, F/15 eredő nyílásviszonnyal faltól falig penge képpel. Az ES 24/68-cal pedig egy 12 mm-es fókuszt, tehát plusz 2 kihasználható nagyítást. Mindezt a 2 nevezett okulár kényelmes betekintésével.

A "több lencse a fényútban" pedig nem hátrány akkor, ha az objektív gyengeségeit (Newtonnál a kóma, lencséknél pl. a mezőgörbület) korrigálja. Ez esetben is így lenne, hiszen a szélkorrekció szempontjából mindig előnyös a jóval kisebb nyílásviszony.

A saját példám is ezt igazolja: a kómakorrektoros barlow beszerzésével a plusz 2 üveg - levegő felület ellenére jól látható a kép minőségi javulása. Ha hasonló nagyítást érnék el egy okulárral, akkor is inkább a hosszabb fókuszú okulár+ barlow kombót választom.
Ebben is gondolkodtam mégpedig bemutatózásnál másik okulár helyett egy ilyen extendert.
A 2"-os PM+Morpheus kombó nehéz lehet.
Viszont ahogy ismerem magamat ebből egy 2,5×-ös PM sülne ki.
De bemutatózáshoz a Lacerta UWAN 7mm-es
kiváltásához jó lenne a Lacerta vagy ES fókusz-
nyújtó.



Drágább az már túlzás lenne.
Mindenféle személyeskedés nélkül... ez az egész már a túlzás. :?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2022.06.27. 15:27

Csillagos Pisti írta:
2022.06.27. 15:18
Mozdonyos írta:
2022.06.27. 08:32
Lovász András írta:
2022.06.27. 08:19
Józsi, még egy opciót érdemes átgondolni: egy jó minőségű telecentrikus nyújtó beszerzését. Az ES Focal Extender kétszerezőjét nagyon dicsérik, de Anti pl. a Lacertájával nagyon elégedett. (Persze tudjuk, hogy ebben a TV PM a plafon, viszont a 2x-ező 1,25"-es kivitelben nem elérhető, 2"-esben pedig az ára borsos.)

Mit nyernél vele? A 9 mm-es Morpheust bepattintva 4,5 mm-t kapnál, F/15 eredő nyílásviszonnyal faltól falig penge képpel. Az ES 24/68-cal pedig egy 12 mm-es fókuszt, tehát plusz 2 kihasználható nagyítást. Mindezt a 2 nevezett okulár kényelmes betekintésével.

A "több lencse a fényútban" pedig nem hátrány akkor, ha az objektív gyengeségeit (Newtonnál a kóma, lencséknél pl. a mezőgörbület) korrigálja. Ez esetben is így lenne, hiszen a szélkorrekció szempontjából mindig előnyös a jóval kisebb nyílásviszony.

A saját példám is ezt igazolja: a kómakorrektoros barlow beszerzésével a plusz 2 üveg - levegő felület ellenére jól látható a kép minőségi javulása. Ha hasonló nagyítást érnék el egy okulárral, akkor is inkább a hosszabb fókuszú okulár+ barlow kombót választom.
Ebben is gondolkodtam mégpedig bemutatózásnál másik okulár helyett egy ilyen extendert.
A 2"-os PM+Morpheus kombó nehéz lehet.
Viszont ahogy ismerem magamat ebből egy 2,5×-ös PM sülne ki.
De bemutatózáshoz a Lacerta UWAN 7mm-es
kiváltásához jó lenne a Lacerta vagy ES fókusz-
nyújtó.



Drágább az már túlzás lenne.
Mindenféle személyeskedés nélkül... ez az egész már a túlzás. :?
Lehet hogy az.
Neked is meg a többi kollégának is jó fórumozást kívánok.
Én búcsúzom.
Üdv:Joci.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.06.27. 16:01

Mozdonyos írta:
2022.06.27. 15:27

Lehet hogy az.
Neked is meg a többi kollégának is jó fórumozást kívánok.
Én búcsúzom.
Üdv:Joci.
Nem akartam semmit hozzátenni,de ...:
Józsi,ne már! Erre igazán semmi szükség.
Kicsit túlzásba estél,túlgondoltad az eszközvásárlást - talán nem először - és a többiek kissé belefáradtak,hogy ugyanazokat a köröket futják,újra és újra,és ennek adtak hangot.
Legyél egy kicsit kritikus önmagaddal szemben és be fogod látni, hogy nem alaptalanul .
Évekre visszamenőleg elolvastam szerintem az egész fórumot és ugyanez volt a távcsövedet megelőzően is.
És akkor,ahogy most is, nagyon sok tanácsot és segítséget kaptál.
Szerintem tiszteletreméltó türelemmel állnak a "kollégáid" az olykor igencsak határozatlan hozzáállásodhoz.
Ez kellene inkább értékelni és nem azon megsértődni majd duzzogva elhagyni a fórumot,ha megelégelik,hogy a sokadik jótanács,javaslat is csak pusztába kiáltott szó..
Semmi szükség a drámai kilépőre; ez nagyon gyerekes.

Bocs, hogy beleszóltam.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Anti_45 2022.06.27. 21:20-kor.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.27. 16:29

Anti_45 írta:
2022.06.27. 16:01
Mozdonyos írta:
2022.06.27. 15:27

Lehet hogy az.
Neked is meg a többi kollégának is jó fórumozást kívánok.
Én búcsúzom.
Üdv:Joci.
Józsi,ne már! Erre igazán semmi szükség...
Fontos leszögezni, hogy TANÁCSOT adunk, nem utasítást. A tanácsot mindenkinek szabad akarata megfogadni, vagy akár elvetni. Nekünk sem kell megsértődni azon, ha Józsi nem fogadja meg. Ha mégis megsértődünk, abból lesz a személyeskedés.

A sok tanácsból majd eldönti, hogy mit fogad meg és mit nem. Ha pedig nem dönt, az is az ő dolga. Ha pedig rosszul dönt, akkor majd tanul belőle. Szurkolok neki.

Amúgy néha a saját kihuzatomból 20 centis optikai torony áll ki, Ádáméhoz hasonlóan. Jellemzően akkor legjobb a kép...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.06.27. 17:04

Lovász András írta:
2022.06.27. 16:29
Anti_45 írta:
2022.06.27. 16:01
Mozdonyos írta:
2022.06.27. 15:27

Lehet hogy az.
Neked is meg a többi kollégának is jó fórumozást kívánok.
Én búcsúzom.
Üdv:Joci.
Józsi,ne már! Erre igazán semmi szükség...
Fontos leszögezni, hogy TANÁCSOT adunk, nem utasítást. A tanácsot mindenkinek szabad akarata megfogadni, vagy akár elvetni. Nekünk sem kell megsértődni azon, ha Józsi nem fogadja meg. Ha mégis megsértődünk, abból lesz a személyeskedés.

A sok tanácsból majd eldönti, hogy mit fogad meg és mit nem. Ha pedig nem dönt, az is az ő dolga. Ha pedig rosszul dönt, akkor majd tanul belőle. Szurkolok neki.

Amúgy néha a saját kihuzatomból 20 centis optikai torony áll ki, Ádáméhoz hasonlóan. Jellemzően akkor legjobb a kép...
Fontos leszögezni,hogy én sem utaltam semmi másra.
Nem tisztem és sem is akarok senkinek a kérdése, javaslata, ill.annak megfogadása vagy épp elutasítása mellett állást foglalni. Nem is folytam bele a "Józsi esete az 5mm-es okulárral" témába.
Én mindössze a Józsi viselkedésére reagáltam,ami ha bántónak vagy személyeskedőnek tűnik - bár szerintem csak őszinte - akkor azért elnézést kérek tőle,de a leírtakat akkor is vállalom.
De szerintem elég is ebből ennyi.BÉKE! :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.27. 17:32

Most megleptél Anti, merthogy nem Rád értettem, amit írtam, csak úgy általánosságban. Ne vedd magadra. BÉKE. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”