Vizuális szűrők

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Vizuális szűrők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.02.13. 11:17

Sziasztok!

Most, hogy az okulárkészletemmel (talán) révbe értem, gondoltam, szűrők beszerzésével folytatnám eszköztáram bővítését.
Tekintettel arra, hogy nem könnyű eligazodni a vélemények között, valamint nem olcsók ezek az eszközök, nagyban segítené a tájékozódást (és a pénzkidobás elkerülését), ha minél többen leírnánk a tapasztalatainkat. A témát tudatosan nem szűkítettem le jobban: a színszűrőktől a neutrálisokon és a mélyég-szűrőkön át a napszűrőkig minden jöhet ide, ami vizuális használatra való. Persze érdekes lehet egy fotózásra szánt szűrő esetleges vizuális használata, az ilyen jellegű tapasztalatok is hasznosak lehetnek!

Arra kérek mindenkit, ossza meg, melyik szűrővel mely objektumokon mi a tapasztalata! Fontos a szűrők márkáját is feltüntetni, mert nagy a minőségi szórás, ill. az átviteli jellemzők közti különbség!

Igen hasznos (és hiánypótló) lenne a távcső átmérőjét, optikai rendszerét (egy lencsés fényhasznosítása jobb, mint egy azonos átmérőjű tükrösé) és a kilépő pupilla méretét is megadni, mert csak ezen információk birtokában értelmezhető minden tapasztalat.

Kezdem is a sort.
Mindössze egy 1,25"-es Castell UHC-szűrő és egy Scopium ND 6,25%-os áteresztésű neutral szűrő van a birtokomban. Meglehetősen műveletlen és tapasztalatlan vagyok a témában.

Az UHC szűrőt eddig kizárólag 4,46 és 5 mm kilépő pupillával használtam a 25 centis Newtonban. Nem láttam értelmét feljebb menni nagyításban, mert így is megfelelően sötét eget "csinált". Az M42-43 látható méretét kb. 2x-esére növelte, a Sagittarius-Scutum környéki gázködök markánsan jöttek elő, a Fátyol köd pedig fényképszerűen fodrozódott, csavarodott, főleg a keleti oldala. Ha nagyításban feljebb léptem (a következő 109x-es 2,33 mm kilépő pupilla), akkor már nem növelte a kontrasztot az amúgy is sötétebb égi háttér miatt. Ezért nem tudom használni a kompaktabb planetáris ködökhöz.

A Lófej köd talán a legnagyobb "trófea", amit megpillanthattam a segítségével 5 mm-es kilépő pupilla mellett. Azt tapasztaltam, hogy sokat segít ugyan a szűrő, de a sötét ég, az okulárba tekintéskor az oldalfények kizárása, a harmatsapka és a távcső árnyékolása mind szükséges kellékei az objektum kontrasztos megjelenésének!
Azt bánom csak, hogy nem a 2"-es tesóját vettem meg. Ha már nagyobb kilépő pupillához való ez a szűrő, akkor célszerűbb beszerezni a potenciálisan nagyobb LM-t megjelenítő 2"-es változatát.
Engem picit zavar, ahogy a zenittől távolodva a légköri diszperzió miatt egyre távolodik a csillag kékes és vörös pöttye egymástól.

Az ND szűrő többet tud, mint gondoltam. Amellett, hogy kellemessé teszi a fénymennyiséget a Holdon és a fényesebb bolygókon, észrevettem, hogy a seeing vibrálását csökkenti. Nem feltétlenül látok vele több részletet az adott objektumon, viszont az állandó vibrálás nem vonja el a figyelmemet a látható részletekről és ez nagy dolog!

Egy Castell O3 szűrő beszerzését céloztam meg. Érdekelne minden tapasztalat ezzel kapcsolatban is!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Vizuális szűrők

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2023.02.13. 12:24

Én szintén a Castell UHC-t és O3-t használom, 2" méretben. Nem mennék bele, hogy melyik objektumon mit hoz, vannak erre megfelelő tesztek a neten (talán a legalaposabb és nagyon könnyen értelmezhető: http://www.prairieastronomyclub.org/fil ... n-nebulae/). Általánosságban a tapasztalatom, hogy a planetáris ködöknél az UHC jobban használható (akár nagyobb nagyításokon is), mint az O3. A diffúz ködöknél az O3 szinte mindig jobb kontrasztot hozott, mint az UHC, természetesen jóval kevesebb és zöld színű csillagokkal, szóval esztétikailag kevesebb. Sokszor mindkét szűrőt használom ugyanazon objektumon, például az egyik a köd halványabb részeit erősíti, a másik a meglévőt hozza részletesebben. Ami a márkák közötti különbségeket illeti, egy barátom Astronomik UHC-je és a Castell UHC-je között a hangyányit szebb csillagképet vettem észre (valószínű az igényesebb polírozásnak köszönhetően), de semmi megbocsájthatatlan. A Baader O3 és Castell O3 között semmilyen különbséget nem láttam. H-bétáról semmi tapasztalat.

Neutrálszűrőt a holdon és nagyon gyatra seeingnél bolygókon használok, mivel az 500-asban 200x alatt zavaróan fényesek. Színszűrőket nem használok, nem úgy a Baader Moon&SkyGlow szűrőjét. Ezt a cloudy nightson kapott tipp hatására szereztem be, miszerint Jupiteren csodát teszt. Azóta Jupitert már mással nem is nézek, természetes színek mellett nagyon szépen kiemeli a felhőzetet, minőségromlás nélkül. Holdra sem rossz, a sárgás tónust szürkésre váltja, valahogy igazibb hatást keltve. Érdekesség, hogy néhány helyen említik a vörös színszűrők seeingjavító hatását, érdemes lehet kipróbálni. Gondokodtam is rajta, de számomra annyira idegen a színszűrők bolygóelszínezése, hogy letettem róla.
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Vizuális szűrők

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2023.02.13. 13:50

Gyuricza Istvánnal közösen több, mint két tucat mély-ég szűrőt próbáltunk ki. Jónéhányról készítettünk színképet is, amit már megmutattunk itt a fórumon, de beteszem ide is a képet, különösebb kommentár nélkül.
komplett szűrőteszt.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuális szűrők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.02.14. 10:11

Köszönöm Mindkettőtöknek a muníciót!

Ádám, pont ilyen összehasonlító tesztre ácsingóztam! Köszi, aranyat ér!

Gyuri, emlékszem erre színkép összehasonlításra, jó hogy betetted ide is. Az azért megdöbbentő (bár gondolom már túl vagytok ezen), hogy a Castell 1,25"-es és 2"-es változata között különbség van, pláne ekkora! :o
Hiányolom, hogy nem gyártanak (legalábbis én nem tudok róla) olyan szűrőt, amely az O3-ban és a H-bétában is átereszt, de a vörösben nem. Ahogy írtam, az UHC-nél engem nagyon zavar a csillagok vörös szellemképe; a "vöröseltolódás" szó jut eszembe... :D
Tényleg ezek vajon mi a csudának eresztenek át ezek vörösben? Szerintem a ködösség láthatóságához nem tesznek hozzá túl sokat. :? S ahogy távolodunk a Zenittől, egyre inkább elválik a piros csillag a kéktől. Nyilván a ködösség részletei is így járnak, csak az nem olyan látványos.

Színszűrőket (piros, zöld, kék) volt alkalmam már kipróbálni, de nem cuppantam rájuk. Minden esetben alacsonyabb nagyításra kényszerültem a használatukkor, akkora fényveszteséget okoztak. Így viszont sok részlet elveszett. A vöröset próbáltam ugyan a seeing káros hatásainak csökkentése végett, de kevesebb részletet hozott. Az ND szűrőt hatékonyabbnak és kellemesebbnek éreztem.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2023.02.14. 10:39-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Vizuális szűrők

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.02.14. 10:27

Én színszűrőkből a #12,sárgát szeretem használni Jupiteren és Szaturnuszon. Egyrészt kellemes a szememnek az enyhén sárgás tónus, másrészt kiemeli részleteket. Nem vettem észre,hogy bármit is elvenne a látványból a szűrő nélküli képhez képest.
Néha a Holdon is használom,sárgában kevésbé zavaró a fénye.
Polarizációs és egyéb hasonló szűrőket pont azért nem veszek,mert úgy szeretem,ha fényes, kontrasztos a kép. Nem is igazán szoktam túl nagy nagyításon nézni a Holdat,mert a sötét kép annyira nem tetszik nekem.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Vizuális szűrők

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2023.02.14. 10:37

Lovász András írta:
2023.02.14. 10:11
Ádám, pont ilyen összehasonlító tesztre ácsingóztam! Köszi, aranyat ér!
Én ezért nem akartam leírni az én Castell-Astronomik összehasonlításomat, mert nem akartam csalódást okozni :)

Egy fórumtárssal szűrőváltóban hasonlítottuk össze egy olcsóbb és egy Astronomik szűrőszettet. Ha jól tudom, le is cserélte utána mindet utóbbira, de ezt ő tudná megmondani.

Egy jó és egy kevésbé jó szűrő között nagyobb a különbség egy köd észlelhetőségének tekintetében, mint egy olcsó és egy drága okulár között. Ezért is gondolom úgy, hogy aki nem spórol az okulárokon, ne spóroljon a szűrőkön sem. Olcsó márkából is ki lehet fogni jobb példányt, de olyat is, ami el sem találja a kivánt hullámhosszt.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuális szűrők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.02.14. 10:49

vgyurma írta:
2023.02.14. 10:37
Én ezért nem akartam leírni az én Castell-Astronomik összehasonlításomat, mert nem akartam csalódást okozni :)
Nyugodtan írd le, engem nagyon is érdekel!
Gazdagítanád vele a topikot!
A Castell nekem nem csak azért szimpatikus, mert olcsó, hanem picit szélesebb a sávja, mint a komolyabbaké, ezáltal talán univerzálisabb, talán picit feljebb is mehetnék vele nagyításban, de lehet hogy tévedek...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vizuális szűrők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.02.14. 10:57

Anti_45 írta:
2023.02.14. 10:27
Én színszűrőkből a #12,sárgát szeretem használni...
No, a sárgát nem próbáltam még.
Úgy vagyok a Jupiterrel és a Szaturnusszal, hogy NYUGODT LÉGKÖR esetén ahhoz, hogy kényelmesen tudjam tanulmányozni a részleteket, fel kell mennem 360x-os nagyításig. Igen ám, de ha 0,7 mm kilépő pupillánál bármit is szűrök, túl sötét lesz a kép. (Ha meg nem nyugodt a légkör, akkor úgysem segít semmi, ami a részleteket illeti.)
Binobenézővel pedig közel 200x-osban pont jó minden... 8-)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Vizuális szűrők

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.02.14. 11:00

vgyurma írta:
2023.02.14. 10:37

Egy fórumtárssal szűrőváltóban hasonlítottuk össze egy olcsóbb és egy Astronomik szűrőszettet. Ha jól tudom, le is cserélte utána mindet utóbbira, de ezt ő tudná megmondani.
Azon van a hangsúly, amit kiemeltem. :)
Ha van lehetőséged összehasonlítani,akkor el tudod dönteni,hogy megéri e számodra az 50e ft-os árkülönbség.
Azért egy okulár gyakrabban és mindenre használható darab,"könnyebb" több pénzt adni érte mint egy szűrőért,amit alkalmanként használsz.
Persze akinek a mélyég a mindene,az más tészta. :)
Én is szeretek mélyegezni,de kis túlzással,"állleejtős" különbség kellene, hogy lecseréljem a Castell-t Astonomic-ra.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Vizuális szűrők

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2023.02.14. 11:30

vgyurma írta:
2023.02.14. 10:37
Lovász András írta:
2023.02.14. 10:11
Ádám, pont ilyen összehasonlító tesztre ácsingóztam! Köszi, aranyat ér!
Én ezért nem akartam leírni az én Castell-Astronomik összehasonlításomat, mert nem akartam csalódást okozni :)

Egy fórumtárssal szűrőváltóban hasonlítottuk össze egy olcsóbb és egy Astronomik szűrőszettet. Ha jól tudom, le is cserélte utána mindet utóbbira, de ezt ő tudná megmondani.

Egy jó és egy kevésbé jó szűrő között nagyobb a különbség egy köd észlelhetőségének tekintetében, mint egy olcsó és egy drága okulár között. Ezért is gondolom úgy, hogy aki nem spórol az okulárokon, ne spóroljon a szűrőkön sem. Olcsó márkából is ki lehet fogni jobb példányt, de olyat is, ami el sem találja a kivánt hullámhosszt.
Simán el tudom képzelni, hogy az olcsóbb szűrőknél nagy a szórás. Valószínűleg mindkét szűrőből kifogtam a jobban sikerülteket. Még régebbről maradtak meg, ha úgy látnám többet ad egy Astronomik, nem haboznék a vásárlással.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”