Csillagászat az "átkosban"

maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.03.09. 19:54

Szia Tóni!

Tóni írta:Így, talán érthető, hogy semmilyen kapcsolat nincs VP. és EP. tudásnívója közt !


Tudom, hogy nem gondoltad, hogy valami kapcsolat lenne a két nem-tudás között. Szándékosan sarkítottam ki a kérdést, hogy lásd: egy szerencsétlenül leírt mondat miatt nem szabad senkit leökrözni. Ha én most erre nem hívom fel a figyelmedet, lehet, hogy 10 év múlva valaki előveszi az írásodat és demonstrálja nem értesz semmihez. Ez elég tisztességtelen eljárás volna.

Tóni írta:A hozzászólásom utolsó bekezdésében, külön hangsúlyoztam, hogy a 2 - 3 titulus még
nem biztosíték arra, hogy bárki is mindent TUDJON !


Nincs olyan ember aki mindent tudna. De olyat sem ismerek aki ennek ellenkezőjét állítja, és még nem zárták be oda, ahová való. Elemben 2 -3 titulus azt jelenti valamit már letett az asztalra.
Tóni írta:EZ EGY HOSSZEGYSÉG !! , aminek semmi köze nincs a jelenlegi távolságmérés
pontatlanságához !!! Az , hogy a Proxima Centauti távolságát +/- 0,00.. akármennyivel
mérik meg, semmilyem kapcsolatban NINCS a fényévvel !!!!


Ezt nem is vitattam. Arra szerettem volna felhívni a figyelmedet, hogy a távolságot ívmásodpercben mérik, és még ha a rossz fényév egységet is használják, fényévben akkor is a jó eredményt kapják. Vagy megfordítva, ha megadják egy csillag távolságát fényévben nem tudod megmondani melyik fényévet használták a számításban.
Tóni írta:Írod, hogy újból lépjek kapcsolatba Eduárd Pittich-vel .

Mivel látom, hogy szereted a verseket, erre én Vörösmarty szavaival válaszolnék:

Mi dolgunk a világon? küzdeni
Erőnk szerint a legnemesbekért.
Előttünk egy nemzetnek sorsa áll.
Ha azt kivíttuk a mély sülyedésből
S a szellemharcok tiszta sugaránál
Olyan magasra tettük, mint lehet,
Mondhatjuk, térvén őseink porához:
Köszönjük élet! áldomásidat,
Ez jó mulatság, férfi munka volt!


Hát ezért kell írni neki.

Üdv,
Tamás
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.03.11. 09:12

Törölve!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2010.03.12. 22:13-kor.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.03.11. 09:57

Bocs, hogy megint belepofázok egy kis offtopicot.

A Hipparchos nem távolságot mért, hanem parallaxist. A mérés hibája így parallaxisban keletkezett. Mivel a távolság ennek a reciproka, a hibaterjedés szabályai szerint a távolság abszolut hibája dr = dp * r^2, ahol a dp a parallaxis hibája.
Kicsit böngészve a Hipparchos adatbázisban azt látni, hogy a Proxima mérési hibája kirívóan nagy a többi méréshez képest, 2.42 mas, amíg a többi érték 0.5-0.8 mas közötti.
Ha most veszünk egy optimista 0.5-ös értéket a parallaxis hibájára, akkor az a távolság, ahol a távolság hibája 1 fényév, r = gyök ((1/3.26) / 0.0005) = 24.8 pc = 80 fényév. Ez pedig nagyságrendileg nem tér el túlzottan a 30 fényévtől, és mint ilyen, még mindig a Napunk nagyon szűk környezete.
Vicces amúgy, hogy a 120000 távolságadat között ilyenek szerepelnek:
mu Cep p = 0.62 mas, dp = 0.52 mas
R CrB p = 0.54 mas, dp = 0.72 mas

Üdv

Kvi
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.03.12. 08:59

Törölve!
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2010.03.12. 22:12-kor.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.03.12. 10:50

Törölve!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2010.03.12. 22:10-kor.
zsoldos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:55

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: zsoldos » 2010.03.12. 15:32

Tóni írta:Üdvözlök miden Csillagvárosit !

A Meteor Csillagászati Évkönyv 2010-es kiadásában írt egy cikket Szabó M Gyula :
" A kozmikus távolságlétra - távolságmérés a csillagászatban " címmel.

A trigonometrikus parallaxis részben, a 217. oldalon az utolsó mondat így hangzik :
" Egy parszek távolságról a PARALLAXIS ELLIPSZISÉNEK fél nagytengelye egy ívmásodperc. "

A csillagászatban a parallaxis azt a szöget adja meg, amely alatt egy adott nagyságú szakasz,
merőleges rátekintéssel egy külső pontból látszik.
Miről ír Gyula ? Milyen parallaxis ellipszis fél nagytengelyéről ?

Látom, hogy az évkönyvet Benkő József és Mizser Attila szerkesztette.
Mit szólsz ehhez Mizser Attila, mint Csillagvárosi tagtársunk ??

Üdvözlettel : Lévay Antal István, Tóni.


Teljesen jó, amit Szabó Gyula írt. A csillag által az éggömbön leírt ellipszis fél nagytengelyéről van szó.

Ez a sok kötözködés amúgy hogy kapcsolódik a csillagászat történetéhez?

Üdv.

Zsoldos Endre
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.12. 17:49

Zsoldos Endrének igaza van. Magam is leírtam már az előzőkben, hogy "Tóni" kinyilatkoztatásainak nem itt van a helye. Átnéztem a Csillagváros sok levelét és hozzászólását, megjegyzését. Sehol sem találtam olyan rágalmazó, átkozódó modort, mint amit levelezőnk leír. (Egyébként még félrevezető is, mert pl. olyanokat állít, hogy E. Pittich dr. a Szlovák Tudományos Akadémia elnöke, holott soha nem volt az, vagy Szabó M Gyula cikkéből csak egy mondatot idéz, holott az előző mondatokkal együtt az teljesen világios és félreérthetetlen lenne.)
Semmi esetre sem tartozik sem a csillagászat történetéhez, sem a Csillagváros programjához!
Ezért megint javaslom, hogy térjünk vissza az eredeti témához (a közelmúlt csillagászati és/vagy kulturális eseményeihez), nem csak az utóbbi 50-60 évről, hanem esetleg időben kiterjeszthető a XX. sz. elejéig.
Ezért magam részéről sem megjegyzést, sem választ ilyen stílusu levelekre a jövőben nem írok! Ha ez a téma érdekel valakit, szivesen felteszek egy kis történetet a Bp-svábhegyi csillagvizsgáló korai történetéből.
Üdv: Bartha Lajos.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2010.03.12. 18:44

Annakidején ('60-as évek vége, '70-es évek eleje) az Uránia szakkörösök TIT vizsgát tehettek. Megmérethették magukat előadói képességüket, tudásukat illetően. Ponori Thewrewk Aurél szakköröseit Gyurka bácsi és Róka Gedeon (mint vizsgabizottság) vizsgáztatta. Tételsor, meg minden, ami köll egy komoly vizsgához. A vizsgát - emlékeim szerint minden kandidát nagyon komolyan vette.
Én pont a változókat húztam. Cepheidák, Mira típusúak, WW Virginis, ... Nem kedvenc témám, de felkészültem ebből is, és sikerrel lettem a vizsgát. Kaptam egy zöldesben játszó oklevelet a vizsgabizottság tagjainak aláírásával, Ápisz minőségben. Nekem ez az oklevél szintén egyik féltve őrzött kincsem. (Mint az Atlas Coeli 1950.0) Kamaszként megélve az "átkost" nagyon jól éreztem magamat amatőrként. Gyurka bácsi, Ponori Thewrwk Aurél érdeme.

Üdv: Szolcs
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.12. 21:37

Gratulálok (de komolyan ám), őrizzd is meg, mert nem csak személyes, hanem egy korszak emléke, a magyar amatőr mozgalom egy korszakáé. Meglehet, ma már kevés ilyen oklevél maradt meg.
No de akkor kiegészíthetném, bár nem kimondottan a korra jellemző, de a tanfolyamok idején történt.
Egyik kisvárosunk csillagászati szakköréből 11-en jelentkeztek vizsgára. A szakkörvezető tanár úr (főiskolai tanár ám) hozta el őket Pestre. Róka G. böngészte a nyílvántartást, és meglepve látta, hogy a felkészítő tanárnak nincsen szakkörvezetői "diplomája"! No sebaj, visszamenőleg levizsgáztatunk, akkor éppen kilesz az egytucat. Megvolt a vizsga, mind a 11 kamasz átment - de a tanár urat felkérték, hogy jövőre jelentkezzen újra, mert hát kevés volt a ténybeli ismerete. (Magyarázat: a szakkörvezető tanár, jó pedagógusként eligazította a diákjait, mit, milyen könyvben, cikkben találnak meg a felkészülésre, de a részletekből ő maga nem készült fel.) Viszont jellemző, hogy mennyire komolyan vették akkor még a leendő szakkörvezetők, előadok átfogó ismeretét.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.03.13. 02:10

Tudomásul vettem, hogy a csillagászattal kapcsolatos tévedéseknek nem itt van a helye.
Ezért, kitöröltem minden hozzászólásomat az " átkosból ".
Inditok egy új topikot :

" Csillagászattal kapcsolatos tévedések " címmel.

Majd ott válaszolok azokra a hozzászólásokra, amelyek itt függőben maradtak.

Üdv. Lévay Antal István, Tóni.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászattörténet”