Csillagászat az "átkosban"

Guest

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Guest » 2010.03.13. 09:09

Del
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2011.01.30. 02:49-kor.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.03.13. 09:39

astrohist írta:Zsoldos Endrének igaza van. Magam is leírtam már az előzőkben, hogy "Tóni" kinyilatkoztatásainak nem itt van a helye. Átnéztem a Csillagváros sok levelét és hozzászólását, megjegyzését. Sehol sem találtam olyan rágalmazó, átkozódó modort, mint amit levelezőnk leír. (Egyébként még félrevezető is, mert pl. olyanokat állít, hogy E. Pittich dr. a Szlovák Tudományos Akadémia elnöke, holott soha nem volt az, vagy Szabó M Gyula cikkéből csak egy mondatot idéz, holott az előző mondatokkal együtt az teljesen világios és félreérthetetlen lenne.)
Semmi esetre sem tartozik sem a csillagászat történetéhez, sem a Csillagváros programjához!
Ezért megint javaslom, hogy térjünk vissza az eredeti témához (a közelmúlt csillagászati és/vagy kulturális eseményeihez), nem csak az utóbbi 50-60 évről, hanem esetleg időben kiterjeszthető a XX. sz. elejéig.
Ezért magam részéről sem megjegyzést, sem választ ilyen stílusu levelekre a jövőben nem írok! Ha ez a téma érdekel valakit, szivesen felteszek egy kis történetet a Bp-svábhegyi csillagvizsgáló korai történetéből.
Üdv: Bartha Lajos.


Hogy acsarkodom? , rágalmazó és átkozódó a modorom ?!

Lajos ! Írod, hogy átnézted a Csillagváros sok levelét és hozzászólását !

Csak egyet említs meg, ahol rágalmazok, vagy átkozok valakit !!

Rágalmazás : A magyar nyelv értelmező szótára 5. kötet, 891. oldal -

" Olyan valótlan tény állítása, vagy híresztelése valakiről, amely, ha a valóságnak megfelelne,
büntetőjogi következményekkel járna, vagy fegyelmi eljárás alapja lehetne.

Átkozódás : A magyar nyel értelmező szótára 1. kötet, 330. oldal ! Egy fél oldalon ecstelik
az értelmezését. Olvasd el, legalább megtanulsz magyarul, hogy ne keverd össze a fogalmakat.

Vettem a fáradságot, és elmentem a szomszéd faluban lévő régi lakásomba. Ott őrzöm az elmult
több mint 40 év alatt megvásárolt könyvek zömét, az összes tudományos folyóíratokat és a
levelezéseim dokumentácíóját.

Itt tartom a kezemben a levelet, amit 1984 január 10-én írtam Eduard Pittichnek !

A megszólítás a következő : Vážený pán riaditeľ, RNDr, Eduard Pittich, DrSc !

Ez magyarra fordítva : Tisztelt igazgató úr, Eduard Pittich ! / az RNDr = a természettudományok
doktora, DrSc = a tudományok doktora/.
Valóban rosszúl emlékeztem a munkahelyére 26 év távlatából!

Most ezt korrigálom : E.P. nem a Szlovák Tudományos Akadémia elnöke volt abban az
időben, hanem, " csupán " a Szlovák Tudományos Akadémia Csillagászati Intézetének
az igazgatója. /elnézést kérek tőle, hogy magasabb funkcíóba bátorkodtam besorolni./

A levelemet, természetesen ajánlva adtam fel. Valamint a levelem másolatát szintén
ajánlva elküldtem Milan Beliknek, a Szlovák Csillagászati Kutatóintézet igazgatójának
Hurbanovora./ Ógyallára/., valamint, Jozef Krištofovičnak, a Hlohovec-i /Galgóc-i/ Kerületi
csillagvizsgáló igazgatójának, mivel ők is részt vettek többek közt az évköny szerkesztésében.
E-mailban elküldöm Lajosnak a levél másolatát, ahol meggyőződhet E. Pittich sajátkezű
aláírásáról. Valamint, a postai ajánlott feladások iktatószámát is csatolom.

A többi megjegyzésemet az új topikban közlöm.

Üdvözlettel : Lévay Antal István, Tóni.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2010.03.13. 11:24

Drága Tóni Barátom!

Kevesebb idődbe telt volna nyitni azt az új topikot, mint itten aprólékosan megválaszolni a vélt és valós Tégedet ért sérelmeket.

Vegyük úgy, hogy ennek a témának ez az ága itten végérvényesen BEDUGULT!!!! Ahogyan ezt előző hozzászólásodnál beláttad, nem ide való!! A franciakrémest sem esszük savanyúkáposztával.

Azért ott, a 2004-es januári Holdfázisnál érdemeid elévülhetetlenek. Máig is köszönettel. Sokszor ellenőriztem az ottani adataimat, az évszámok stimmelnek.

Üdv: Szolcs
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.03.13. 11:58

Szia Szolcs !

Mindössze 12 perc kellett a hozzászólásodtól számítva, hogy
beinditsam az új topikot !
Te jól tudod, hogy szívesen és önzetlenül segitek bárkinek,
bármilyen témában, ha nem ökörséget kérdeznek.
Jóleső érzéssel tölt az el, hogy visszaemlékszel dolgokra és
pozitív kritikát is kapok. A jövőben is számithatsz rám mindig.
A hozzászólásodat köszönöm és mint láthatod, meg is valósítottam.

Baráti üdvözlettel : Tóni.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2010.03.17. 10:47

István, nincsenek véletlenül képeid a 69-es szentendrei (szakkörvezetői?) találkozóról? És a hatvanas évek amatőrcsillagászatáról, úgy általában?
pentagondodekaeder
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:54

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: pentagondodekaeder » 2010.03.17. 11:40

Március 3-i hozzászólásomban 1953-54-es keletkezésűnek feltételeztem Detre László levelét, amelyben a Piszkés-tetőt javasolja a svábhegyi obszervatórium fiókintézete helyszínéül. A levél valószínűleg évekkel korábbi. Ugyanis ugyanabban a dossziéban találtam egy 1951. 02. 21-i keltezésű térképvázlatot, amely az É. M. Középülettervező Vállalat I. irodájában készült, Piszkés-tető környékét ábrázolja, és szerepel rajta egy "épület" nagyjából a jelenlegi főépület helyén, csak más alaprajzzal, egy "kupola" valahol a jelenlegi Schmidt-kupola környékén, valamint egy út, ami egészen máshogy fut, mint ami végül megvalósult. A "Tervező" rublika üres, az "Ellenőr" rublikában Szrogh György, a főépület és a Schmidt-kupola későbbi tervezője neve és aláírása szerepel.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.17. 14:12

Mátrai obszervatórium! Nagy érdekes a Rácz M. dr. által bemutatott dokumentum. A keltezéshez még ennyit:
1950-ben már szóba került hogy egy nagyobb méretű (és teljesítményű) műszer beszerzése elódázhatatlan. Először az NDK jéánai Karl Zeiss Művek által készített 90 cm-es tükörátmérőjű un. Sonnefeld-típusu reflektor került szóba (f:3 fényerővel. Detre László az Inézet 1951. évi működési jelentéséről a következőket írja a Csillagászati Évkönyv 1952. évi kötetében:
"Természetesen ilyen fényerős teleszkópot nem lehet a Szabadsághegyen felállítani. Még a jövő év folyamán /1952! B.L./ gondoskodni kell egy vidéki fiókobszervatórium helyének megválasztásáról."
Erre 52-ben valóban sor került, de a pontos hely láthatóan folyamatosan alakult ki.
A Csillagok Világa folyóirat 3 évvel később már kialakított terveket ismertet. Üdv: BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.18. 14:00

Mátrai obnszervatórium 2. A piszkéstetői csillagvizsgáló előkészítéséről Detre igazgató az 1954. évi csillagászati évkönyvben írja: "Az év tavaszán /1952/ megindultak a kutatások egy vidéki fiókobszervatórium helyének megválasztására. ...az obszervatórium helyéül csak a Mátra és a Bükk hegység jöhet szóba. ... A választás végül is a Piszkés-tető déli lejtőjének közvetlenül a 965 m magas csúcsa elatti részre esett".
Ott azután fel is épült, bár némi idő eltolódással az eredeti tervezethez képest. - BQ
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.04.18. 15:52

Kedves Lajos!
Ide raktam a gödöllői víztoronyról a a cikket!
Derült eget Robi!
Viztorony.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.18. 23:58

Nagyon köszönöm. Ez éppen ide való, remélem mást is érdekel. Jó lenne egy gödöllői csoportot összehozni. Ott van a Múzeumban Sajnovics János csillagász több emléke is! (A Csupor-hagyatékban.) Érdemes lenne utána járni, megvan-e még.
Egylébként időszerű lenne feléleszteni ezt a rovatunkat, nem? BQ
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászattörténet”