Csillagászat az "átkosban"

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.10.18. 21:13

A Magyar Csillagászati Egyesület feloszlatása. Lényegében és irányvonalában ez bele esett a Sztálin-Rákosi féle politika menetébe: a kisebb polgári kezdeményezések, egyesületek, klubok megszüntetésébe és beolvasztásába egy-egy nagyobb, központilag ellenőrzött blokkba. A tudományos egyesületeknek három választása volt: vagy az MTA felügyelete alá keróülnek (ez a magas szintű szaktudományos egyesületek úta volt, pl. Magyar FGöldrajzi Társulat), vagy a MTESZ-be (a közép-szintű, kb. tanárok színvonalán állók, pl. Matematikai és Fizikai Társulat), vagy az akkori Természettuidományi Társulatba (ismeretterjesztők). Az MCSE balszerencséjére eléggé nagy, országos kiterjedésű tag-hálózata volt, és egy köztudottan nagyon hatásosan szervező vezető, dr. Kulin György irányította. Ezért igen korán a pártvezetőség látókörébe került.
Ehhez járult, hogy a Svábhegyi Csillagvizsgálóban rossz szemmel nézték az MCSE-t, és ráadásul az általuk a TIT-ben szervezett Csillagászati szakosztály nem tudotott aktivitást kifejtenui. Emellett a csillagásuzat világnézetileg is központi tudomány volt.
Az MCSE megsemmisitéséhez készséges közreműködőt találtak Róka Gedeon személyében. Ezért Kulin megkerülésével Rókával (és még egy pártcsinyovnikkal) kezdtek tárgyalni, ill. dehogy is tárgyalni - közölték a beolvasztás tervét. Kulint már csak akkor értsítették, és hivták meg, amikor egyszerűen a kész tényeket tárták elé. De4 akkor még az volt a megállapodás, hogy a tudományos irányítás Kulin kezében marad, Róka meg névleg amolyan összekötő.
1949 nyarán azután kiderítették, hogy Kulin györgy nem alkalmas a vezetésre. Szerintem, a többi egyesüület példája alapján, elléggé világhos, hogy mivel politikai megbízhatatlanságot nem tudtak felhozni ellene, elegendőnek tartották, hogy ha személyes félreállítással, megalázással megtörik. Az ellene felhozott vádak olyan közepes fejsúlyúak voltak: vallásos világnézet, idealista filozófia, sőt azt is rá akarták húzni, hogy támogatja az asztrológiát. (Ez az utóbbi külön történet, és végsdő soron nem játszott döntő szerepet). A beolvadás a Természettudományi Társulatba az1949. áprilisi közgyűlésen történt, ahol Kulinnal olvastatták fel a javaslatot a fuzióra. Még a demokratikus látszatot is megtartották, mert a megjhelent 60-70 főnyi tagságot megszavaztatták.(Ha nem olvassa fel, és a megjelent tagság nem szavazza meg, akkor is elhatározott dolog volt.) A fúziót az akkor pártcsoport-bizalmi Herczeg Tibor vezényelte le (ma emeritus prof. az USDÁ-ban), Róka G. asszisztenciájával. Ekkor még Kulin maradt az Uránia vezetője. Őt 1949 nyárn távolították el, a fentebb felsorolt vádak alapján.
Kulin Györgyöt azután 1954-ben újból kinevezték, de mellé tették Róka Gedeont, nem csak afféle ideológiai ellenőrnek, hanem bizonyára átbnevelés szándékával. Rókáról itt csak annyit, hogy valódi szélkakas volt: a Rákosi-féle rendszerben szélsőséges Sztálinista, a Kádár-rendszer elején "az ellenforradalom" szidalmazója, majd a "három T" (tiltás - tűrés - támogatás) hangoztatója. Kltségtelen érdeme, hogy mérsékelte Kulinnak néha nagyon éles kirohanását a TIT munkája ellen (nem politikai, hanem inkább gazdasági és tudomány-támogató kritikái ellen). Persze ezzel saját pozícióját is védte. A "Mit mondanak a csillagok" irásakor azioonban már nem élt, abba nem sokat javithatott, de egyes mondatokban megismerem a szellemét.
Röviden ennyit, bár még lehetne mit írni ezekről a manipulációkról! - BQ.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: sp. » 2009.10.18. 22:52

hát ez borzasztó.

azért az jó, hogy manapság csak magunkra "támaszkodhatunk".
sp.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.10.24. 18:16

KULIN GYÖRGY és az ASZTROLÓGIA. - Az első MCSE (1947-49) ellen és személyesen Kulin György ellen is elhangzott az a vád, hogy asztrológiával foglalkozik. Valójában KULIN a csillagjóslás nagyon is harcos ellennzője és kritikusa volt! A vád egyik alapja az volt, hogy "A távcső világa" I. kiad. 2. kötetében (Budapest, 1941) 79 oldalnyi fejezet van "Az asztrológia elmélete és bírálata" címmel. A rágalmazók elfeledték idézni a fejezet záró mondatait: "Az asztrológia olyan igérettel lép fel, amelyet nem tud beváltani, s ezért megtéveszti az embereket.... Igazsága féligazság s ez mindig veszedelmesebb, mint a tudatlanság, mert az igazság látszatában tévtanokat terjeszt".
De nem fröcsögő átkozódással, hanem tudományos érvekkel akarta cáfolni az asztrológiát, és ezért adott helyet a Magyar Csillagászati Egyesületben az Asztrológia-kritikai szakosztálynak. A szakosztály célja az lett volna, hogy tárgyilagosan birálja az asztrológia elveit és az egyes horoszkópokat. Ez helytelen, és nagyo naiv elképzelés volt - hiszen az asztrológia-hívők meg sem hallgatták az ellenérveket! - , és arra adott alkalmat, hogy a Svábhegyi Csillagvizsgáló igazgatója, dr. Detre László megdöbbenésének és elítélésenek adjon hangot. Ez a kijelentés azután a csillagvizsgáló pártcsoport bizalmiján át úgy került tovább, hogy Kulin György az MCSE-ben asztrológiával foglalkozik. (Az igazság kedvéért: Detre nem ezt mondta, de a kijelentéseket elferdítve és hamisan továbbították akkoriban - ma is!)
Mulatságos egyébként, hogy maguk az asztrológusok is acsargó vitákat folytattak egymás közt, az egyik szárny Kürthy Pál irányításával, a másik Baktay Ervin indológuson keresztül egymást is pocskondiázták. De mindez úgy csapódott le, hogy Kulin - asztrológiával foglalkozik. Maga a szakosztály 1948 őszén (akkor már ott voltam), heves vádaskodások közepette feloszlott, de ez már keveset segített. Mindenestre az tény, hogy ez a vád Kulin ellen annyira képtelen volt, hogy még az egyesület feloszlatását szorgalmazó Róka Geodeon és Dévai István párttagok is írásban visszautasították. De azért csak terjedt az akkori TTT-ben, ha hivatalosan nem is mondták ki.
A Távcső Világa első kiadásában egyébként a kiadó, M.- kir. Természettudományi Társulat szorgalmazásával került ilyen terjedelmes fejezet. Kulin György egyszer-kétszer elmondta előttem, hivatalosan azért tették be, hogy cáfolják az akkor is már terjedő asztrológiát, de valójában a TTT azt remélte, hogy megnövelik vele a könyv kelendőségét. Sajnos a későbbi kiadásokba nem került jó cáfolat.
Az asztrológia-hívők máig is terjesztik, hogy Kulin György is foglalkozott jósálással. Ez nem csak nevetséges, de rágalom is. Vagy tíz éve egy ismerősöm - igen becsületes ember, számítógép-szakértő -, aki asztrológia hivő, maga mondta, tud arról, hogy Kulin az MTA Régészeti intézete számára elkészítette az Árpádházi-királyok horoszkópját! Ezt még asztrológus tanfolyammokon is tanították! - No, erről csak annyit, hogy 25 évig szinte napi értintkezésben voltam Gyurka bácsival, és tudom, hogy ismerte az asztrológia elveit, módszereit, de egy horoszkópot nem tudott volna megszerkeszteni, nem is próbálkozott vele. (Egyébként ez azért is szamárság, mert több uralkodónk születési időpontját is csak hozzávetőlegesen tudjuk!) - Asztrológiáról majd egy-két anekdotát felteszek a viccekhez! - BQ.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: sp. » 2009.10.25. 22:42

Ez abszolute aktuális manapság is. A differencia csak annyi, hogy mostanság mindenki szabadon hihet bármiben, az asztrológiában vagy akár a sumérmagyarcsakrában is. El is mondhatja, terjesztheti szabadon. Nem gond. Nekünk csupán annyit kell mondani, hogy „baromság”. Szerintem.
sp.
Guest

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Guest » 2009.10.26. 17:37

ezek nagyon érdekes "sztorik", jól mutatják mi mindennel kellett még akkoriban megküzdenie az embereknek. ebből a szempontból azért csak jobb a mai "szabad" világ, még ha nagyobb kotyvalékból kell is kihámozni a tényleg értékes dolgokat.

bár megmondom őszintén, mikor a plútót lefokozták, kiváncsian vártam, mit lépnek majd az asztrológusok. aztán nem léptek semmit, még mindig olvasni néha olyat, hogy a plútó belép a mittudoménhova. egyszer valakinek hosszan ki is fejtettem, miért ostobaság azt gondolni, hogy egy akármekkora bolygó mozgása bármiféle hatással is van a jövőmre nézve (hacsak az nem a nibiru, ami jön és 2012-ben elpusztít, jól ;)). erre megkaptam, hogy milyen kiábrándító vagyok.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.29. 10:52

starquake írta:ezek nagyon érdekes "sztorik", jól mutatják mi mindennel kellett még akkoriban megküzdenie az embereknek. ebből a szempontból azért csak jobb a mai "szabad" világ, még ha nagyobb kotyvalékból kell is kihámozni a tényleg értékes dolgokat.

bár megmondom őszintén, mikor a plútót lefokozták, kiváncsian vártam, mit lépnek majd az asztrológusok. aztán nem léptek semmit, még mindig olvasni néha olyat, hogy a plútó belép a mittudoménhova. egyszer valakinek hosszan ki is fejtettem, miért ostobaság azt gondolni, hogy egy akármekkora bolygó mozgása bármiféle hatással is van a jövőmre nézve (hacsak az nem a nibiru, ami jön és 2012-ben elpusztít, jól ;)). erre megkaptam, hogy milyen kiábrándító vagyok.


Csak a miheztartás végett, az állami és tudományos szférában ma is ugyanilyen módszerek uralkodnak, az átkos - ha kicsiben is - ott van a mindennapokban! Ezt személyes esetekből, tapasztalatokból tudom, amivel az egyetemen szembesültem... Nagytekintélyű erőszakos pártcsinovnyikok mozgatják a szálakat és elsöpörnek mindenkit, aki az utukba áll.

Snt
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.10.29. 11:05

starquake írta:...miért ostobaság azt gondolni, hogy egy akármekkora bolygó mozgása bármiféle hatással is van a jövőmre nézve (hacsak az nem a nibiru, ami jön és 2012-ben elpusztít, jól ;)). erre megkaptam, hogy milyen kiábrándító vagyok.

Várjunk csak... Biztos 2012? Ez a Niburu ugye az ami állítólag már a nagy Mars közelség időszakában is itt járt egyszer és elfordította a Föld tengelyét? :?

Annó egy nagy távcsöves bemutatón -- amikor hajnali 4-ig ki sem tudtam jönni a kupolából a tömegtől -- volt egy ilyen világvégehívő hölgy. Követelte, hogy mutassam neg neki a nemtommármelyik kisbolygót, ami majd elpusztítja a Földet (akkoriban az volt a divat), mert a csillagászok eltitkolják. Vissza is kérdeztem rá, hogy Jaaaa arra gondol ami legutóbb 2 éve pusztította el a Földet? Méla csend, és mindenfelől felhangzó folytott kuncogás volt ezután, majd a távcső pirkadatig követte a Mars bolygót... :twisted:
Amcsillüdv: Nyözö
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.10.29. 12:34

Halló! Világ végék: 1960 óta legalább 5 világ végét megértem! Emlékszem jól, hogy szegény Kulin Györgyöt azzal fenyegették, hogy mondja meg az igazat, mert ugy is tudják (kik? nem derült ki), hogy moszkvai parancsra kell azt mondania, hogy nem lesz világvége!
Hanem a 2012-es dátum érdekes eset. Ui. a drezdai Maja-kódexben a dátumok valóban 2012-vel végződnek. Persze, ha helyesen értelmezik a bizonytalan naptár-jeleket. Megítélésem szerint azt kiszámíthatták, hogy akkor lesz egy alsó együttállása a Vénusznak a Nappal. Valójában Vénuusz-átvonulás lesz. A maják nagy mértékben "Vénusz-függők" voltak, elképzelhetem, hogy a 2012-es évi átvonulás a naptáruk végpontja, ahonnan újra kezdik a számolást! Mindenesetre valami misztikus lélek olvashatta, hogy ezzel a dátummal végződik az előre számolt naptár-adatok sora. Persze ez csak egy lehetséges magyarázat, ami csak a drezdai kódex esetére érvényes.
Üdvözlettel: BQ
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: maro » 2009.10.29. 13:52

astrohist írta:Hanem a 2012-es dátum érdekes eset. Ui. a drezdai Maja-kódexben a dátumok valóban 2012-vel végződnek. Persze, ha helyesen értelmezik a bizonytalan naptár-jeleket. Megítélésem szerint azt kiszámíthatták, hogy akkor lesz egy alsó együttállása a Vénusznak a Nappal. Valójában Vénuusz-átvonulás lesz. A maják nagy mértékben "Vénusz-függők" voltak, elképzelhetem, hogy a 2012-es évi átvonulás a naptáruk végpontja, ahonnan újra kezdik a számolást! Mindenesetre valami misztikus lélek olvashatta, hogy ezzel a dátummal végződik az előre számolt naptár-adatok sora. Persze ez csak egy lehetséges magyarázat, ami csak a drezdai kódex esetére érvényes.
Üdvözlettel: BQ

Az októberi Sky and Telescope-ban van egy összefoglaló cikk E. C. Krupp tollából. (Nagyon szeretem a választékos stílusát, ezzel kilóg a többi cikk szerzője közül, igaz olvasni csak a nagyszótár segítségével tudom). Nehéz volna egy 5 oldalas cikket itt összefoglalni, mindenesetre azt írja, hogy a baktun-13 ér majd véget, ráadásul pont dec. 21-én. Ebből és abból, hogy a Nap éppen 3 fokra lesz a Galaxis középpontjától, következtettek egyesek arra, hogy jön a világvége. Megemlíti továbbá, hogy létezik olyan Maja szöveg, ami i.sz. 4772 vonatkozik. Tehát szó sincs világvégéről. Elmondja továbbá, hogy a baktun, ami véget ér 144000 napig tart, ami kicsit több mint 394 év, tehát az átfordulás megtörtént 394 évvel ezelőtt is, mégsem volt vége a világnak. Számomra olyan ez, mintha valaki azt mondaná, ha az autóm kilóméterszámlálója átfordul, akkor az majd elromlik. Azt hiszem, símán bolondnak nézném az illetőt...
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.29. 16:12

astrohist írta:Hanem a 2012-es dátum érdekes eset. Ui. a drezdai Maja-kódexben a dátumok valóban 2012-vel végződnek.


A 2012-es évszám nem csak a majáknál fordul elő. Kalki, aki Vishnu 10., és egyben utolsó megtestesülése (avatar), amikor eljön, elpusztítja a rossz és sötét dolgokat. Hogy ez mikor következik be, arról számtalan prófécia született, többek között Shree Veera Brahmendra Maha Swami mintegy 1000 évvel ezelőtt íródott műve, a "Divya Maha Kala Jnana", melyben azt mondja, hogy Kalki eljövetele akkor lesz, amikor a Nap, a Hold, a Vénusz és a Jupiter ugyan abba a jegybe kerülnek. Ez viszont nem túl ritka esemény, és legközelebb 2012-ben lesz ilyen.

Kvi
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászattörténet”