Csillagászat az "átkosban"

Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.10.29. 18:56

Üdv!

Ilyen milyen gyakran következik be? Ezt butaságnak tartom, hiszen eleve a csillagképeket is emberek találták ki, és nem látok összefüggést a dolgok között...
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.10.29. 22:10

Még egy adalék az 50-es évek "ismeretdermesztéséhez":
Az 50-es évek elején a budapesti Urániában megszervezték a munkatársak világnézeti "fejtágítását". Ezeket az ideológiai kiselődásokat valamelyik filozófiai taniútságú végzős főiskolás, de többnyire maga Róka Gedeon tartotta. A fejtágítást amolyan kiskáté-szerű módszerrel, kérdés-feleletek formájában is bonylították.
Egyszer valaki feltette a "provokatív" kérdést: hogyan lehet, hogy az amerikaiaknak 2 m-es, 2.5 m-es, ma már 5 m-es távöveik vannak, mégis azt mondjátok, hogy a csillagászati kutatásban az Szovjetúnió csillagászai járnak az élen, pedig ott a legnagyobb távcső csak 120 cm-es?
- Róka: Azért vezetnek mert fel vannak vértezve a Sztálin-Lenini útmutatással alkalmazott Marxista filozófiával. A Marx-Engelsi materialista filozófia elsajátítása pedig kipótolja a hiányzó centimétereket.
Tudja a csuda, a pulzárokat, kvazárokat, fekete lyukakat és egyéb nyalánkságokat mégis a világnézet nélküli nagy műszerekkel fedezték fel. (Lehet, hogy a Marxi filozófia nem volt eléggé jól - parabolizálva?)
Egyébként butaság lenne az orosz-szovjet csillagászatot lebecsülni! A meteor-kutatásban pl. óriási érdemeik vannak! De mindent a helyére kell tenni: az USÁ-ban, Nyugat-Európában is közölnek tévhiteket - anyagi érdekből. - BQ
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.30. 12:25

astrohist írta:Halló! Világ végék: 1960 óta legalább 5 világ végét megértem! Emlékszem jól, hogy szegény Kulin Györgyöt azzal fenyegették, hogy mondja meg az igazat, mert ugy is tudják (kik? nem derült ki), hogy moszkvai parancsra kell azt mondania, hogy nem lesz világvége!
Hanem a 2012-es dátum érdekes eset. Ui. a drezdai Maja-kódexben a dátumok valóban 2012-vel végződnek. Persze, ha helyesen értelmezik a bizonytalan naptár-jeleket. Megítélésem szerint azt kiszámíthatták, hogy akkor lesz egy alsó együttállása a Vénusznak a Nappal. Valójában Vénuusz-átvonulás lesz. A maják nagy mértékben "Vénusz-függők" voltak, elképzelhetem, hogy a 2012-es évi átvonulás a naptáruk végpontja, ahonnan újra kezdik a számolást! Mindenesetre valami misztikus lélek olvashatta, hogy ezzel a dátummal végződik az előre számolt naptár-adatok sora. Persze ez csak egy lehetséges magyarázat, ami csak a drezdai kódex esetére érvényes.
Üdvözlettel: BQ


Ez azért is pofonegyszerű, mert a maja naptár nem is végződhet másképp. A maja szakrális naptár ugyanis 260 napos periódusú volt - és a Vénusz mozgására épült.

Snt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.11.07. 12:28

Csillagászat az átkosban, mégegyszer. Róka Gedeon meséli: Kulin György eltávolítása után a budapesti Uránoa vezetésére új gondnokot kerestek, afféle pályázati módon. A jelöllteknek egy bizottság előtt kelett a kérfésekre válaszolni, azután egy kis hallgatóság előtt próba előadást tartani. A jelöltek közt volt B. B. (nem Brigitte Barfot, de véletlen névhasonlóság okán nem irom a teljes nevét), akinek jó ajánlói, és valamiféle ideológiai végzettsége is volt. A vizsgán még úgy ahogyan megfelelt, hanem a próbaelőadáson az alábbi kijelentéssel vágta mellbe a hallgatóit:
- Elvtársak, a Párt határozott utasítása szerint a csillagok nem napok és nem mozognak!
Róka kétségbeesetten sugott, mire jelöltünk ekként módosította nézetét:
- A Párt úgy döntött, hogy a csillagok mégis napok, és mozognak!
Hanem azért a bizottság kicsit ellenőrizte a jelölt eklőéletét, és kiderült, hogy B.B. állandó kezelés alatt álló elmebeteg!
No, ilyen emberekkel akarták pótolni Gyirka bácsit. - BQ
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.11.12. 18:54

Változózás at "átkosban". - No, ez is még ide tartozik. Még a Magyar Csillagászati Egyesület kezdő időszakában, 1948-ban Rákosi Miklós felvette a kapcsolatot az American Assotiation of Variable Star Observers-el (AAVSO), küldtek is észleléseket. Kulin György eltávolítása után ez a kapcsolat időlegesen megszakadt, de amikor 1950 elején megbíztak a Változócsillag Észlelők vezetésével, kikötöttem, hogy az észleléseket továbbra is küldjük az AAVSO-nak. Csodálatos módon sikerült az Uránia Vezetőjének (Alföldi Lászlónak), az akkori TIT-vezetőség révén a Belügyminisztériummal elintéznie, hogy az észleléseket továbbítsuk az USÁ-ba, Persze előre meg kellett adni az adatközlés kódjának magyarázatát. Két évig, ha akadozva, de mentek is a jelentések a szokott formában: rövidített név, Julianus dátum, fényesség, észlelő neve, megjegyzés. Mindez számjel-kódokban.
Bár az engedély megolt, azért az ÁVH csak-csak gyanakodott. (Akkoriban minden számjel-kód kémgyanús dolog volt!)
Évekkel később dr. Detre László mesélte nekem:
- Maguk majd' a frászt hozták rám! Egyszer csak megjelent a Csillagvizsgálóban két marcona bőrkabátos nyomozó, és elém tette a maguk havi jelentését: meg tudom mondani, mit tartalmaz? Csak akkor nyugodtak meg, amikor minden nehézség nélkül megfejtettem nekik, mit jelentenek a betük és a számok!
Mentek is az adatok vagy kétéviig, akkor azután hirtelen beszüntették a levelek engedélyezését. Csak 1957 után sikerült újra megindítani a az adatközlést. - BQ
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: maro » 2009.11.14. 15:39

Volt már szó ebben a topikban 2012-ről. Akkor említettem egy jó cikket a Sky and Telescope novemberi számából. Úgy látszik másoknak is tetszett, mert a S&T letölthetővé tette pdf formátumban. Itt elérhető:
http://www.skyandtelescope.com/communit ... 74827.html
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2009.11.14. 16:47

Nem vicc, amit leírok.

Én 1976 és 1977 között voltam besorozva Hódmezővásárhelyre. Akkoriban az ELTÉ-re már felvett fiúknak kötelező volt az egyetemi tanulmányaik megkezdése előtt 11 hónapos katonai szolgálatot teljesíteni. Az egyetem elvégzése után pedig még hét hónapig kellett a hadsereg csodálatos környezetét elviselni. Azt mondtuk magunkról, hogy OTP-katonák vagyunk, mert részletekben teljesíttetik velünk a katonai szolgálatot (apáinknak ez sokkal rosszabb volt).
Én magammal vittem egy binokulárt és az addig megjelent összes Albireós változós térképet. Aki már látott változós térképet, az tudja, hogy azon ún. kódolt információk vannak (csillagkép neve, a csillagok fényessége tizedesvessző nélkül van jelölve).
Az akkori parancsnokom ezeket a térképeket kivette abból a szekrényből, ahol a személyes holmimat tároltam.
Néhány nappal később közölte, hogy letartóztat, mert én bizonyíthatóan NATO kém vagyok!!! Indokként a változós térképeket hozta fel. A laktanya elhárító tisztje pedig hitelt érdemlően tudja bizonyítani, hogy ezek a térképek a Magyar Honvédség különböző laktanyáit kódolva ábrázolják!!
Én először azt hittem, hogy tréfa, azután kiderült, hogy nem.

Mivel a híradó bázison szolgáltam, azonnal felhívtam az édesapámat, aki segített. Talált egy felettes parancsnokot, aki ezt a személyemmel kapcsolatos "bombabiztos" gyanúsítást megszüntette.
Szőke Andrásnak hívták. Köszönet érte.

Orha Zoltán
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.02.14. 11:07

Törölve!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2010.03.12. 22:23-kor.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.02.14. 22:09

elnézést, de nem értem mi a "misztikus" ebben az elméletben.
sp.
(egy feketeluk) :D
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.02.15. 21:51

Törölve!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2010.03.12. 22:22-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászattörténet”