Csillagászat az "átkosban"

maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.26. 11:34

Azért én nem hoznám a két dolgot egy szintre. Nyilvánvaló tárgyi tévedésről, vagy elírásról van szó VP cikkében, míg a BQ által idézett szöveg ideológiailag magyarázza meg a mérési eredményeket. Ráadásul nyugodtan bírálhatod VP-t, ezt annak idején a Róka cikkel nem tehetted volna meg.

Nem hiszem, hogy VP nem ismerné az égimechanikai paradoxont, vagy ne tudná, hogy mi a sebesség mértékegysége. Az első mondatban nyilván a keringési idő növekedett 10 mp-cel, a másodikban pedig azt kellett volna írni, hogy ... és csökkenti a Hold pálya menti sebességét. Ez egyébként következik abból, hogy a keringési idő nőtt.

Az égimechanikai paradoxon lényege éppen az, hogy gyorsítasz egy testet, azaz növeled a sebességét, erre ő magasabb (távolabbi) pályára áll és csökken a sebessége. Magyarul a gyorsítás ellenére lassul. (Mindazonáltal az összes energiája nőni fog, úgyhogy itt sem vész el az energia.)

Kár, hogy ilyen félreérthető pontatlanság benne maradt a cikkben, és a szerkesztők nem vették észre. De még az is lehet, hogy átírták az eredetit és akkor került bele a zavar.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.02.26. 12:55

No, ez a híe (a HVG-cikkének egy részlete) éppen nem az átkosban történt, hanem egészen friss:
Egy 1000 főre terjedő felmérés eredménye:
"A megkérdezettek 40 százaléka vélekedett úgy, hogy élnek született gyógyítók; 31-31 százalék hisz abban, hogy előre meg van írva a sorsunk, és hogy vannak, akik meg tudják jósolni a jövőt. (A nők 22 százaléka járt már jósnál.) Az emberek egynegyede véli úgy, hogy a fizikai halál után is van élet, valamint hogy a horoszkóp kihat a természetünkre és a mindennapjainkra.

Végül 16 százalék gondolja úgy, hogy létezik földönkívüli civilizáció, és hogy bizonyos halottak szellemként tovább élnek a Földön. (A megkérdezettek 4 százaléka állította, hogy már találkozott szellemmel, 2 százalékuk pedig földönkívüli lénnyel.)"
No comment: BQ
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.02.26. 13:04

Törölve!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2010.03.12. 22:19-kor.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.26. 15:20

Szia Tóni!

Igazad van! Valóban bosszantóak az ilyen hibák. Jobb helyeken a lap következő számában megjelennek az előző számokban észrevett hibák korrekciói. Így legalább a rendszeres lapolvasók képben lehetnek.

Valószínűleg, aki legépelte a cikket fogalma sem volt róla miről ír. Ennyi hiba nem lehet benne másképp. Egyébként ha mostanában nézel valamilyen természettudományos tv csatornát, ott is elképesztő - szerintem fordítási - hibákat lehet hallani.

Hogy valami pozitívat is mondjak, pl. A Sky and Telescope, vagy a mi Meteorunk és on-line hírcsatornánk elég kevés hibával dolgozik. Az is fontos, hogy ma már a szerző elektronikus formában adja le a cikkét, a szerkesztők alig nyúlnak bele, és nem kell legépeltetni valakivel, aki csak gépelni tud, de nem ért a témához.

Üdv,
Tamás
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.26. 15:28

astrohist írta:Végül 16 százalék gondolja úgy, hogy létezik földönkívüli civilizáció


Kedves Lajos!

Bár írásod többi sorával teljesen egyetértek nem értem mi a baj a földönkívüliek létezésével? Van olyan tudományos eredmény ami ezt kizárja?

Üdv,
Tamás
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.02.26. 17:43

No de Tamás! Csak nem hiszed el az UFO meséket, és azt, hogy valaki találkozott, vagy éppenséggel utazott kis zöld emberekkel?
Egyébként mindig az állítást kell bizonyítani. BQ
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.26. 19:46

Nem hiszem, hogy itt jártak. De Te a létezésükről írtál, és nem arról, hogy itt jártak-e vagy sem. Magam valószínűtlennek tartom, hogy egyáltalán nem léteznek. Megnéztem a Wikipedián mit írnak a Drake-formuláról http://hu.wikipedia.org/wiki/Drake-formula. Annak idején 10 velünk kommunikációra képes civilizációt hoztak ki. Bár azzal szokták kritizálni, hogy még nagyságrendi becslésre sem jó, mert nagy a bizonytalanság a tényezőkben, egyikről sem lehet állítani hogy biztosan 0 lenne. Szóval én azt hiszem, hogy vannak más civilizációk is a Galaxisban. Attól, hogy léteznek még nem kell itt járniuk. Két különböző dologról beszélünk. De abban igazad van, hogy ez hitkérdés, mert nem tudom semmivel sem igazolni. (Azért meglepne, ha kiderülne, hogy még sincsenek.)
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.02.26. 20:41

Törölve!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2010.03.12. 22:17-kor.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.02.26. 21:30

Kedves Tóni!

Dehogy akarok én veled elhitetni bármit is! Azt sem hiszem, hogy ezen a fórumon kell egy 16 évvel ezelőtt íródott cikk elkészülésének módját kinyomoznunk. Fogalmam sincs, hogy 94-ben hogyan működött a Természet Világa szerkesztősége, volt-e lektor, miért nem vette észre a szerkesztő,elolvasta-e a szerző a kefelevonatot stb. Csak két dologra szerettem volna rávilágítani.

Az egyik, hogy ez a hiba nem azonos súlyú az átkosban ideológiai megfontolásokból elkövetett manipulációval.

A másik, hogy erősnek találtam, hogy egy természettudományos végzettségű emberről kijelentetted, nem tudja mit mérnek másodpercben, stb. (Az illető valószínűleg nem olvassa ezt a fórumot, megvédeni nem tudja magát.) A hibák a cikkben ott vannak és ez baj. De ilyen mértékű tudatlanságot feltételezni, szándékos népbutítással vádolni valakit, ahhoz több kell mint egy sajtóhibákkal teli cikk. Legalábbis szerintem...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat az "átkosban"

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.02.26. 22:33

K. Tamás! Az említett statisztikát nem én "írtam", ez szószerinti idézet a HVG-ből, de az eredményt félelmesnek tartom. A földön kívüli civilizáció nem azonos a földön kivúli élettel, és az egyértelmű, hogy a "földön kivüli civilizáció" (ez volt a felmérés kérdése)a nagyközönség szemében azt jelenti, hogy jártak itt ufók.
A Drake formula valójában egy járék, amivel lehet elszórakozni, de semmi féle fizikai háttere nincsen. Ezt Jáki Szaniszló elegánsan kimutatta. Csak hogy valamiért itt nálunk nem szokták a kritikáját ismertetni.

Hanem abban feltétlenül igazad van, hogy nem lehet egy csoportba sorolni az egykori ideologiai kijelentéseket egy hibásan vagy rosszul fogalmazott mai cikkel. Példaként hadd egészítsem ki az 1952. évi Kirill Andrejev-Csey Zsolt cikket (az 5 m-es távcsőről) a történet folytatásával:
Az omminózus cikk megjelenése után az Uránia akkori gondnoka, aki egyébként párttag-jelölt volt, írt egy olvasói levelet az akkori Szabad Népneklés az ÉT szerkesztőségének, amelyben nagyon diplomatikusan felhívta a figyelmet, hogy az ilyen ostobaságok "lejáratják a haladó szovjet tudomány valódi eredményeit". Ezt azonban nem közölték le, többek között olyan indokkal, hogy nem a "kis részletek a fontosak, hanem az ideológiai harc". Velem is megtörtént, még jóval később is, hogy amikor az Esti Hirlapba megjelent egy cikkem, amelyben az orosz eredetű ufó-hireket cáfoltam, sőt nevetségessé is tettem, a főszerkesztő teklefónt kapott "illetékes helyről", hogy ne okoskodjunk, ha egyszer "a szovjet elvtársak látták", akkor mi ne lépjünk fel ellene. No, ez azért ma már ilyen durván nem jelenik meg.
Üdv: BQ
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászattörténet”