Weiss Ferenc

zsoldos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:55

Weiss Ferenc

Hozzászólás Szerző: zsoldos » 2010.12.09. 14:42

Talán valakit érdekel.

Általános feltételezés, hogy az 1760-ban Nagyszombatban kiadott "Astronomiae physicae juxta..." című könyvet - mely egyébként szerző nélkül jelent meg - Weiss Ferenc írta. Ezt ma itthon szinte mindenki elfogadta, és Sommervogel jezsuita bibliográfiájában is neki van tulajdonítva (ha jól emlékszem. bár tévedhetek). Azonban még 1988-ban megjelent egy cikk a Centaurus-ban (K. A. F. Fischer: Newton's Ideas at the Jesuit Universities of Slovakia, Centaurus 31, 164-167, 1988 - most tekintsünk el a történelmietlen címtől) ahol a szerző azt állítja, hogy ez egy korábban Párizsban megjelent könyv kalózkiadása. Sajnos ez így igaz, a könyvet Pierre Sigorgne francia fizikus írta, először 1748/49-ben jelent meg Párizsban, később kiadták Uppsalában és Tübingenben is (ez utóbbi megvan a Google Books-on, ezt hasonlítottam össze a Csillagda példányával).

Érdekes módon a 19. század végén még szerző nélkül tartották nyilván a könyvet, se Petrik, se Szinnyei nem tulajdonította Weissnek.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Weiss Ferenc

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.09. 18:17

Érdekes és fontos adat, főleg a megadott forrásokkal együtt. Össze kellene vetni az eredetivel, van-e hozzáadás. Egyébként az OSZK katalógusaában is Weiss neve alatt szerepel, lehet, hogy Sommervogel alapján. Karl Fischer egyébként korrek ember volt (az ifjabb Fischer később az NDK-ba telepedett le), a nagyszombati Jezsuita Kollegiumot nyilván nem saját jószántából nevezte ki szlovákká. Ma is így híresztelik.
Üdvözlettel: Lajos.
zsoldos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:55

Re: Weiss Ferenc

Hozzászólás Szerző: zsoldos » 2010.12.13. 13:16

Összehasonlítottam véletlenszerűen kiválasztott paragrafusokat, egyes esetekben az egyezés 100%-os volt, máskor volt eltérés. De hogy az eltérés a nagyszombati kiadás műve, vagy a tübingenié - amit használtam - azt nem tudom megmondani.

Endre
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Weiss Ferenc

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.13. 13:43

Mégegyszer Weiss szerzősége. Azt hiszem, a ujabban azért tulajdonították Weissnek, mert gyakorlatilag 1755-től ő jegyezte a nagyszombati csillagászati kiadványokat (bár az első füzeteken szintén nincsen ott a neve, csak a Jézus-társaság megszüntetésétől!) Amikor én először kerestem az OSZK-ban, 1960 tájt, még szerző nélkülinek jelezték, de 1980 után ott már W. neve alatt volt feltüntetve. Gondolom, az újabb magyar Jezsuita bibliográfiában kellene megnézni, talán onnan terjedt el. Persze lehet, hogy ő a fordító (bár Kéry B. Ferencet sem zárhatjuk ki.) B.L.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászattörténet”