Csillagmondák

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.10.27. 19:57

Géza, köszönöm, kedves az elismerésed. Sajnos itt-ott túlhaladott, és ma már nem kell a kezdő amatőrnek szemüveg lencséből barkácsolni. (Pláne mivel ma egy szemüveg lencse is eléggé költséges.)
Felajánlottam a Móra kiadónak, vagy 20 éve, hogy kissé felújítva kiadgató lenne, de még csak nem is válaszoltak.
No, az első kiadáshoz egy kis történet, amely a Viccek rovatba is mehetne:
Amikor a Móra Könyvkiadó (német példára) elhatározta, hogy megjelentet egy ilyen ismeretterjesztő sorozatot, egy értekezletet hívott össze, 1960-ban, amelyre vagy 100-120 akkori ismeretterjesztő szerzőnek küldtek meghívót (Élet és Tudomány, Természettudományi Közlöny, ifjúsági magazinok többnyire ismert cikk íróit, tanárokat, professzorokat). Az értekezleten azután ott voltunk százból vagy tízen. A nagy okos profoknak derogált gyerekeknek írni. A kiadó rovatvezetője szomorúan csóválta a fejét, de a megjelent személyekkel rögtön megkötötték a szerződést. A könyvecskék azután szép sorjába megjelentek, kötetenként vagy 10 000 példányban, és hetek-hónapok alatt szétkapkodták. Úgy, hogy a kiadó utólag még a honoráriumot is felemelte. Erre azután azonnal jelentkeztek azok akik nem jöttek el, és háborogtak, hogy miért nem ők kaptak megbízást. (Konkrétan pl. két akkori csillagászunk is felháborodott, hogy miért engem kértek fel, miért nem őket - bár ott sem voltak a megbeszélésen.) Mire a kiadó vállát vonogatta: "tetszettek volna eljönni az induló értekezletre". Hát így indult a sorozat, és egyes kötetei ma már sehol sem bukkannak fel az antikvár piacon. - - Lajos
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.28. 00:15

Kedves Lajos, korra jellemző tőrténet. Tényleg ezzel a kőnyvecskéddel indultam meg a csillagászatban. Addig csak távcsővező voltam. Remek, igen használhato zsebretehető (!) kézikőnyvem volt. A napokban kerűlt elő, rőgtőn Rád gondoltam. Meg arra, mennyi minden el fog Veled veszni. Kár lesz.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.10.28. 10:44

a fenti anekdotáról jut eszembe, én szívesen olvasnám Lajos bácsi önéletrajzát is.
Sidius

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.10.29. 19:40

géza írta: Meg arra, mennyi minden el fog Veled veszni. Kár lesz.


Nem fog elveszni!
Hozzám egy könyvtári kiárusítás alkalmával jutott egy példány. Nagyon jó könyvecske, szerintem kedvcsináló és ezt a távcsőépítés nézőpontjából is mondhatom. Tetszik a hangvétele, néha ma is fellapozom.
A szemüveglencse ma már nem olyan olcsón elérhető szerény lehetőség, mégse ártana, ha miheztartás végett az új kollégák próbálkoznának vele. Talán nem lenne ugyanaz a távcsöves kérdés N a századikon alkalommal föltéve, és nem utolsósorban fogalmat lehetne alkotni, hogy Galilei milyen lehetőségek között próbálta az igazát védeni.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.10.29. 22:16

Kedves János! (És többi levelező!)
Igazad van. Abban, hogy az utóbbi években kissé lesajnált "szemüveglencsés" távcső készítés nem egészen idejét múlt dolog, abban egyetértek. Egyrészt valóban megtanít az optika gyakorlatára, másrészt ha egy gyerek távcső iránti érdeklődése csak múló fellángolás, hát akkor ezzel le is zárul, viszont ha állandósul, akkor lehet számára venni egy komolyabb műszert. A dolgot valóban csak a szemüveg lencsék magas ára akadályozza. Az lenne e téren nagy segítség, ha valamilyen optikai cég piacra dobna 4-5 cm-es átmérőjű akromatikus lencsét (nem túlságosan rövid fókusszal) Persze olcsón. De ilyen egyelőre nincsen. Persze hozzá valami egyszerű, nem drága okulárt is. A gyerekeknek mindenképpen élmény, hogy maga is csinálhat valami működő eszközt, és ha később nem is foglalkoztatja már a csillagászat, az élmény megmarad, sőt tovább adható.
Én egy 20 és egy 18 cm-es professzionális távcsővel kezdtem megismerni az eget, és bizony később kellett elkészíteni egy szemüveg lencséset, hogy bele élhessem magamat egy ilyennel kezdő amatőr tapasztalatába, látványába. De akkoriban egy 1/2 dioptriás, 42 mm-es egyszerű lencse 6-8 forintba került.
Más: "Tetszik a hangvétele, néha ma is fellapozom." Sajnos ma már nem nagyon tudnám ezt a hangot eltalálni, azért is nem próbáltam újra, modernizálva megírni. Ehhez az akkori Uránia, és az amatőr közösség hangulata, a fiatalok szakkörének élő kapcsolata kellett. - BQ.
'
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.10.30. 10:10

Az lenne e téren nagy segítség, ha valamilyen optikai cég piacra dobna 4-5 cm-es átmérőjű akromatikus lencsét (nem túlságosan rövid fókusszal) Persze olcsón. De ilyen egyelőre nincsen.

De van!
Optikai elemek / Refraktor objektívlencsék:
http://tavcso.hu/?o=termek&id=246
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.10.30. 17:00

Ez egy nagyon jo terv lene.
A szemuveg lencses tavcso egy elavult otlet.
A nemet AstroMedia 40x450mm akromat objektiv + 30x okular lencsek 15 Euro-ban kerulnek .
A muanyag csoveket vasarolni es barkacsolni kel a lehendo amcsinak.

http://astromedia.de/Astronomie-zum-Anf ... p::56.html

http://michelswunderland.de/solderiron/diy_scope.html

Sokal tobb reszlet a ''Mehr Info'' oldalon.


Hogy ha a Bartha Lajos '' Seta a csillagos egen'' konyvet nem akarja senki ujra kiadni miert nem szabad ide fel tolteni ?
Itt Erdelyben nem volt es most sem van semi eselyunk hoza jutni.

Mircea
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.10.30. 18:07

Kedves Mircea!
Én szívesen hozzá járulnék az elektronikus közléshez. A MEK (Magyar Elektronikus Könyvtár), amelyet az Országos Széchényi Könyvtár tesz fel), jó néhány ezotárikus, meg hamis munkát is feltesz, hanem ezt nem akarják oda tenni. Nem tudom milyen alapon válogatják ki a munkákat, de gyanítom, hogy egyes "szakemberek" nem ajánlják. Amikor megjelent, 10 000 példányban, félév alatt elfogyott, azután néhány száz raktárban fekvő a következő év könyvnapján kelt el. De az 1960-as években magyar könyvek nem nagyon jutottak el Romániába, ill. Erdélybe. Az akori politikai rendszer akadályozta meg, ma meg már nincsen forgalomba.
Üdvözlettel: Lajos
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2016.10.30. 18:25

Annyira nem ritka pedig. Az imént vettem egy online aukciós oldalon 750 Ft-ért.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Sidius

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.10.30. 20:00

Idővel én be tudom szkenneltetni, és akkor elektronikusan elérhetővé tenni, de ez nekem X időbe telik. Ha nem lesz az elektronikushoz nálam sokkal jobban hozzáértők közül aki megcsinálja, akkor megcsinálom én.
De pl. a mindenkinél hozzáértőbb Vizi Péter szerintem egy huszárvágással meg tudja ezt oldani, ha van egy példánya. Nekem pl. a Meteor egyik cikkéhez egy grafikont rajzolt át 100% pontossággal egy alig olvasható eredetiből!
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászattörténet”