Csillagmondák

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.10.03. 23:12

Halló, János. Köszönöm. A Hold arcában új motívumot is mondtál, ami nem szerepel a néprajzi gyűjteményben. Ez is jól jött. B.L.
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2016.10.06. 20:22

Kedves Lajos bácsi!

Én is, mint sokan mások, gyerekkorom óta kívánok hullócsillag láttán. Nem tudom kitől hallottam róla először, de amióta az eszemet tudom, ez ismert előttem.

A Holdbéli arcot filmekből, könyvekből ismerem szintén gyerekkorom óta. Jómagam soha nem tudtam arcot beleképzelni, pedig többször próbáltam már.

Egyébként sokáig én is azt hittem, hogy a Fiastyúk a Kis Medve csillagkép. 2009 teléig pontosabban. Utána kezdtem el komolyabban foglalkozni a csillagászattal.

Békés megyében, Újkígyóson nőttem fel.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2016.10.07. 10:33

Kedves Lajos bácsi.
Igen. Ekkor még én is Pesten laktam.
Még a leköltözés elött ami 1992 ben történt.
Elnézést a késve válaszolásért.
Minden jót és derült eget.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.10.07. 13:51

Okt. 7. Nagyon érdekesek az eddigi beszámolók. Kiderül, hogy a "kívánság beteljesítő hullócsillag" mondája országosan ismert a 20. sz-tól. Viszont az a monda, hogy a Holdban Dávid és Cicelle táncol, vagy a Juhász (Csobán) szárítja a kapcáját, ill. a Favágó öregember, a Bokorból kiugró nyúl elképzelése kihalt. (Egyedól a székelyföldi Holdra lövő vadász él még, talán az ősibb eredet monda tovább éléseként. Székelyföld el van szigetelve az egy tömbben élő magyarságtól, így a népi mondák tovább életben maradnak.) Egy további tanulság, hogy a Holdbeli arc elképzelése könyv és folyóirat illusztrációként is terjedhetett. BQ
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2016.10.08. 21:24

Várható esetleg egy a közeljövőben megjelenő könyv vagy egyéb kiadvány, ami összefoglalja a helyi mondákat, elbeszéléseket? A Csillagképek kiváló könyv! Jó lenne egy hasonló is.

astrohist írta:Okt. 7. Nagyon érdekesek az eddigi beszámolók. Kiderül, hogy a "kívánság beteljesítő hullócsillag" mondája országosan ismert a 20. sz-tól. Viszont az a monda, hogy a Holdban Dávid és Cicelle táncol, vagy a Juhász (Csobán) szárítja a kapcáját, ill. a Favágó öregember, a Bokorból kiugró nyúl elképzelése kihalt. (Egyedól a székelyföldi Holdra lövő vadász él még, talán az ősibb eredet monda tovább éléseként. Székelyföld el van szigetelve az egy tömbben élő magyarságtól, így a népi mondák tovább életben maradnak.) Egy további tanulság, hogy a Holdbeli arc elképzelése könyv és folyóirat illusztrációként is terjedhetett. BQ
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.10.08. 22:54

Nagyon szeretnék egy kis könyvet kihozni a magyar népi csillag ismeretről. Csak legyen hozzá időm még és energiám. Nagyon sok, a néprajzi munkákban tévesen írt, hibásan azonosított adatot szeretnék a helyére tenni. De a Meteorban, esetleg néprajz szakfolyóíratókban mindenképpen szeretnék egy-két részlet kérdésről írni. Ehhez kértem, és kaptam is igen értékes segítséget, és nagyon örülnék, ha további adatokat is kaphatnék. Köszönöm az eddigi hozzájárulást, nem fogok megfeledkezni a közlőkről! Lajos
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.10.10. 08:26

Kedves Lajos bácsi!
Nem tudom, ide illik-e (illetve nem túl triviális), de anyukám a holdfázisokat az alakja alapján úgy tanította, hogy amikor "hízik" a hold, D betű alakja van, azaz "dagad", amikor meg fogyóban van, C alakú, azaz "csökken". Máig így nézem a fázisokat. :lol:
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.10.10. 10:29

Kedves Frigyes! Igen, ez is ide illik. Nagyon érdeklődve fogadnék minden ilyen jellegű közlést. Az a benyomásom, hogy manapság, a nagy fokú városiasodás révén a "népi" csillag ismeret és csillag monda tárgya is átcsúszott a "városi legendák" körébe. - Köszönettel: Lajos
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2016.10.10. 17:17

Én is pont így hallottam. :)

Frigyes írta:Kedves Lajos bácsi!
Nem tudom, ide illik-e (illetve nem túl triviális), de anyukám a holdfázisokat az alakja alapján úgy tanította, hogy amikor "hízik" a hold, D betű alakja van, azaz "dagad", amikor meg fogyóban van, C alakú, azaz "csökken". Máig így nézem a fázisokat. :lol:
Üdv: Frigyes
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Csillagmondák

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2016.10.20. 20:44

Lajos bácsi, ha nem a témához illik akkor elnézést, de találtam egy érdekes jegyzést, a "barátom" feleségének Hold/Nagyboldogasszony arcához:
Boldogasszony készíti fel a testi vágyaktól szabadult embert az utolsó átváltozásra is; ő segít, hogy tisztán, szűzen térhessünk vissza a teremtő Fényhez. Palóc, csángó és székely öregasszonyaink még napjainkban is kilenc-keddes Szent Anna-böjtökkel könnyítenek lelkük terhén; s az utolsó órán Boldogasszonyt, Máriát várják. A csíki székelyek és a gyimesi csángók a Holdat Babbának nevezik, a Napbaöltözött Asszonyt, a Hold Asszonyát pedig Babba Máriának. Hitükben haláluk óráján a telihold, Babba jön el, hogy átvezesse lelküket a „nagy vízen”.

Babba Mária a mi ősi Nagyboldogasszonyunk keresztényi "átirata". Nagyboldogasszonyt nem nevezték nevén, mint a mélyen tisztelt dolgokat (pl. szarvas állat, farkas állat) általában ezért hívták Babbának, bábának, ami gyönyörűt jelentett. (a "vas orrú bába" a legerősebb (vas) sziklaormokra állított Boldogasszony bálványok voltak-régen, a pogány világban, de, hogy nem tudták kiirtani az emlékét Máriával azonosították)
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászattörténet”