Álljunk meg egy szóra!

Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Álljunk meg egy szóra!

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.01.02. 08:13

Az én véleményem az, hogy volt nekünk egy Kazinczy Ferencünk. Szerintem, egy nemzetnek bőven elég egy nyelvújító...
A szakszavakat át kell venni és meg kell tanulni, praktikus okokból. Munkám miatt sokszor nemzetközi konferencia telefonhívásokban kell részt vennem. Az indiai vagy mexikói kollégáknak, sokszor csak azokat a szavait értem, amik szakkifejezések. Persze ez az én hibám. Mea culpa...
A nyelv önálló életre képes, folyamatosan fejlődik. (telcsi, üzi, jól vok stb... vitatható irány, de a nyelvészek a változást fejlődésnek hívják, pl. az ilyen rövidítéseket az SMS világ hatására fogják...)
A fenti hét sor is hemzseg az "idegen szavaktól" bár szándékom szerint, ékes magyarsággal írtam.
Ugyanakkor a "Húgyba néző" kifejezést sokszor, tudatosan használom. Hihetetlen arcok néznek vissza rám! :D
Beszéljen mindenki úgy ahogy akar, csak érthető és igaz legyen mindenki számára.
Üdv,
L.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Álljunk meg egy szóra!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.02. 11:31

"Az én véleményem az, hogy volt nekünk egy Kazinczy Ferencünk. Szerintem, egy nemzetnek bőven elég egy nyelvújító."
Hát ebben bizony nem értünk egyet. Eltekintve attól, hogy Kazinczy "nyelvújítási" szavaiból nagyon kevés maradt fenn, neki inkább a nyelvszerkezeti, mondatszerkezeti szabályozás az érdeme. De ha egymaga csinálta volna, semmi sem maradt volna meg a munkájából. Azután meg a szaknyelv rendszerezésében és nyesegetésében pl. az id. Szily Kálmán végzett alapvető munkát. Egy ember nem lehet kötni, egy csoport, kell egy ilyen mozgalomhoz. Így hát nem értünk egyet.
A nyelvészek nem nevezik a nyelvrontást fejlődésnek. Egymás közt használhatunk akár humoros kis rövidítéseket, de egy szélesebb olvasó/hallgató körnek már nem, mert akkor nem értik meg. Velem beszélgetve mondhatod vagy írhatod azt hogy okli, hanem azért egy szélesebb olvasó-hallgató körnek már csak okulár az. Az SMS nyelvezetet pedig használjuk csak ezekre a tömörített szövegekre - ahogy a rádió amatőröknek vagy a távírászoknak is megvolt a maguk rövidített tolvasjmyelve, de azért a mindennapi életben rendes, érthető magyar nyelven beszéltek.
Véleményeddel ellentétben: ne vegyünk át nyakra-főre olyan idegen kifejezéseket, szavakat, amire van saját szavunk is. Azért a vízvezetéket Te sem mondod "vaszalajtung"-nak (Wasserleitung), pedig az én gyerekkoromban még sok öreg szerelő-mester még így emlegette a mesterségét. Viszont jó "hugyba nézést" - ez is finn-ugor, akár csak a "csillag-néző". - Derült eget - és ne clear sky-t! Üdvözlettel: Lajos
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Álljunk meg egy szóra!

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.01.02. 13:40

Szeretem, ha nem értünk egyet Lajos bácsi, sokat tanulok belőle...

1, Kazinczyt nem azért citáltam ide, hogy megnevezzem az egy személyi felelőst, hanem azért mert a nyelvújítást az ő nevével fémjelezték az iskolában.
Bár akkor sem értettem, hogy miért jobb szó a csőr mint a csőorr...
2, Ha sarkítunk, és kiélezzük a dolgot akkor tökéletesen igazad van! -Szerintem beszéltünk is erről már egymással-
Viszont továbbra is fenntartom azon véleményemet, hogy nem kell görcsösen lefordítani, magyarítani és magyarosítani mindent. Tudomásul kell venni, hogy nem mi magyarok fújjuk a passzátszelet, és kis nemzet lévén nem fog a világ alkalmazkodni hozzánk. A sok magyar tudós, feltaláló aki, akár külföldön érvényesült, és legtöbbjük sajnos ott, nem magyar szavakkal nevezte el az újítását, találmányát. Ha van lehetőségünk, létezik vagy létrehozható értelmes magyar szó, akkor beszéljünk magyarul, mint iram, az utolsó mondatomban, hogy mindenki megértse. De egy magát szakembernek nevező alak, igenis, ismerje meg a szakszavakat, a szakzsargont.
Egy amatőr csillagász használja természetesen az óratengely elnevezést, de ne kapjon sírógörcsöt a rekta szó hallatán.
A nyelvészek nem nevezik a nyelvrontást fejlődésnek.

Igaz, csak miután beépül a köznyelvbe, tudomásul veszi, beteszi egy skatulyába, és innen már a nyelvünk része. Elismerem, sokat nem tudnak tenni ellene.
Véleményeddel ellentétben: ne vegyünk át nyakra-főre olyan idegen kifejezéseket, szavakat, amire van saját szavunk is.

Véleményeddel ellentétben? Én ezt nem mondtam, nem írtam!
Vagy arra gondolsz, hogy "A szakszavakat át kell venni és meg kell tanulni, praktikus okokból." ?
Ez nem zárja ki a meglévő magyar szavak használatát, nem írtam, főleg nem gondoltam arra, hogy csak a kötőszavakat mondjuk anyanyelvünkön.
3, Lajos bácsi, te aki tudomány történettel is foglalkozol, forrásművek olvasásakor, mennyit veszítenél, ha nem ismernéd az eredeti szakszavakat? Amiket megjegyzem, döntő többségben a németből szereztünk és senki sem kapja fel a fejét ha hallja... Ma az angol áraszt el minket, bár ez is szakmafüggő. Idegen, mert még nem szoktuk meg. A világ olyan mértékben és olyan gyorsan fejlődik, hogy képtelenség lenne ennyi új, kifejező, értelmes magyar szót, kifejezést alkotni, nincs rá idő még akkor sem, ha igény lenne rá.
4, Ez a topic sokáig pihent, most, hogy újra elindult, visszaolvastam. Hát elég sok görcsös próbálkozást lehet olvasni benne, és nem a próbálkozással, hanem a görcsösséggel van bajom. Ezért írtam az előző hozzászólást.
Üdv,
L.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Álljunk meg egy szóra!

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.02. 18:28

A meteor lehetne magyarul "repkő". :)
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Álljunk meg egy szóra!

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.01.02. 19:17

Ha elkezdted fejezd is be! :)

meteoroid – a Nap körül keringő apró porszem, törmelék - ?
meteor – a Föld légkörébe hatoló meteoroid által okozott fényjelenség - "repkő"
meteorit – a Föld felszínét elért meteoroid - ?
Mi lesz a neve, ha kiderül, hogy vasmeteorit? Gondolom "repültvas"...
Üdv,
L.
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Álljunk meg egy szóra!

Hozzászólás Szerző: dgy » 2014.01.02. 19:53

meteorit – a Föld felszínét elért meteoroid - ?

pottykő...
:)

Csillagos éjszakákban és repkövekben gazdag boldog új esztendőt mindenkinek!
dgy
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Álljunk meg egy szóra!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.02. 22:01

DGy szilveszteri ajánlata:

meteorit – a Föld felszínét elért meteoroid - ?

pottykő...

Nagyon jó, sőt lehet, hogy ha valamikor a XIX. sz. elején jut eszébe valakinek, hát ma minden fenntartás nélkül hivatalosan is használnánk!

Csatlakozom a jókívánságokhoz! Lajos
Anti
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.04.14. 12:16

Re: Álljunk meg egy szóra!

Hozzászólás Szerző: Anti » 2015.09.21. 21:10

Új kapcsolat a sör és a csillagászat között:
Már fél éve a konyhabútor tetején pislog rám egy dobozos sör -sör nélkül már- amit Ausztráliából kaptam egy barátomtól. Ma észre vettem végig ott vigyorgott rám a sörös doboz elején a Dél keresztje csillagkép.
Érted egy sörös doboz elején!!!
Szerintem poénos:Sör-Asztronómia.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Álljunk meg egy szóra!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.09.21. 22:40

Kedves dokumentum és emlék az ausztráliai jelkép a sörösdobozon. Egyébként az Ausztrálok mindenütt felhasználják: a cimerükben is benne van,. a zászlójukon is.. BQ.
Török Tünde
Hozzászólások: 93
Csatlakozott: 2013.09.16. 20:40

Re: Álljunk meg egy szóra!

Hozzászólás Szerző: Török Tünde » 2015.09.21. 22:55

Anti írta:Új kapcsolat a sör és a csillagászat között:
Már fél éve a konyhabútor tetején pislog rám egy dobozos sör -sör nélkül már- amit Ausztráliából kaptam egy barátomtól. Ma észre vettem végig ott vigyorgott rám a sörös doboz elején a Dél keresztje csillagkép.
Érted egy sörös doboz elején!!!
Szerintem poénos:Sör-Asztronómia.


Erről a Subaru jutott eszembe. Akinek ilyen autója van, mindig Fiastyúkkal utazik :D
subaru.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Amatőrcsillagász humor”