Ismeretterjesztés

KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Megint térkép...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.10.29. 15:44

nyozo írta:Másik térképes klasszikus a léptékváltós változótérkép. Ennek kitalálójáról Kovacs Pista (KVI) biztos részletesebbet tudna, én talán '89-ben Ráktanyán futottam bele ilyenbe, hogy hogynem éppen skiccpauszos térképmásolás közben. :lol: (Megjegyzem ez akkoriban változós körökben teljesen általános szokás volt a táborok nappali óráiban: másoltuk egymásról és egymás másolatairól a térképeket tucatszám)

Szóval a léptékváltoztatós térkép lelke a néha laposelemes zseblámpa színváltós változatára (bakterlámpa) épült. A fehér papírra kékkel került pl. a keresőtérkép, a minimumtérkép meg pirossal. Így a kék fényben a minimumtérképet láttad éjjel, vörösben meg a keresőt... :D Valljuk meg zseniális ötlet!


A lényeget Nyözö már elmesélte.

Horváth Ferinek volt egy szovjet gyártmányú szűrőváltós zseblámpája, és (ha jól emlékszem) az volt hozzá a sztori, hogy meteorrajzolás közben a berajzolt meteornyomok nem látszottak, és Feri többször is berajzolta őket, mire reggel kiderült, hogy csak a zöld szűrő miatt nem látszottak a zöld ceruzával készített rajzok, és valójában teljesen összefirkálta a papírt.
Erre Zalezsák Tomival mindkettőnknek bekattant, hogy ugyanezt lehetne csinálni a változótérképekkel is, és rajzoltunk egy SS Cyg térképet, pirossal a b térképet, kékkel a d térképet, és szűrőváltással lehetett léptéket váltani.

Pár éve még hallottam valakitől, hogy még megvan ez a térkép.

Kvi
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Ismeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2009.10.30. 14:01

Ez nem egy T Cep térkép volt véletlenül?
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Megint térkép...

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.10.30. 14:23

KVI írta:...
Horváth Ferinek volt egy szovjet gyártmányú szűrőváltós zseblámpája, és (ha jól emlékszem) az volt hozzá a sztori, hogy meteorrajzolás közben a berajzolt meteornyomok nem látszottak, és Feri többször is berajzolta őket, mire reggel kiderült, hogy csak a zöld szűrő miatt nem látszottak a zöld ceruzával készített rajzok, és valójában teljesen összefirkálta a papírt.

Így én annó a hivatalos MMTÉH Tűzgömbészlelő lappal jártam többször is. Az akkoriban valami rejtélyes oknál fogva vörössel volt nyomtatva. Észlelés kezdete után jöttem rá, hogy nincs nálam firkapapír, így visszablattyogtam a szobába de csak észlelőlámpa fényénél (mindent a sötétadaptációért ugyebár). Kivittem egy pár szerintem üres papírt, amiről csak reggel derült ki hogy tulajdonképpen tűzgömbészlelő lap volt. :)
Mzs, arra már sajna nem emlékszem T Cep volt-e...
Amcsillüdv: Nyözö
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Ismeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.10.30. 14:41

Mióta csillagászkodok, velem már legalább egy tucatszor megtörtént, hogy mivel piros toll volt kéznél, és nem gondolkodtam, azzal írtam le egy üstökös koordinátáit, vagy azzal írogattam jegyzetet, "extrém" objektumokat a térképre, aztán csak lestem, hogy hová tűnt az írás... :)
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
DaRe
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:54

Re: Ismeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: DaRe » 2009.11.10. 23:30

Éljen a grafit!
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Ismeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2009.11.12. 21:32

Ezért jó az észlelőtoll: fekete a tintája és szép pirosan világít, nem kell bajlódni az észlelőlámpával! ;)
Cserna Antal
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:21

Re: Ismeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: Cserna Antal » 2010.05.20. 22:50

http://vimeo.com/11690875
Sajnos ez nem vicc.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Ismeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.05.21. 17:56

Ez sajnos általános jelenség! A saját bőrömön tapasztalom, mert havonta egyszer-kétszer ügyeletes vagyok az Eötöv Loránd Emlékkiállításon (szép Eötvös-emléktárgyak, és főleg egy sor fizikai mérőműszerrel! Tudtátok-e, hogy ilyen is van?) Szerencsére egy tucat középiskola oda tereli a gyerekeket. De a főiskolások elképesztően tájékozatlanok! Egy példa:
Fizika-szakos tanárjelölt: A dinamó hol van?
- Milyen dinamó?
- Hát amit Eötvös feltalált?
- A dinamót Jedlik Ányos találta fel( Ponosabban a dinamó-elvet)
- (Tanárjelölt) Hát nem mindegy?
Ez meg egy régi csillagász-történet, az Urániából.
Távcsöves bemutatás. Gauser Karcsi beállíitja a Vegát, mindenki ámoldozik a látómezőben sziporkázó ragyogó csillagon. Egyik látogató - mint kiderült, a Távirati Iroda fotósa - megkérdi:
- Szabad fotózni?
Gauser: természetesen, de rövid expozícióval nem jön ki semmi a képen
- Semmi baj - válaszol a fotós - van nálam vaku!
Ha jól számolom, 2012-ben visszamehet a Heydéhez, mert addigra visszaér a Vegáról visszavert vaku-villanás is. (BQ)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Ismeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.05.22. 16:07

Én töredelmesen bevallom, hogy nem hallottam erről az emlékkiállításról. De egyszer nagyon szívesen megnézném, kiváltképp, mikor Lajos bácsi is ott van.

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Ismeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.05.22. 18:04

Az EÖTVÖS LORÁND EMLÉKKIÁLLÍTÁS a Eötvös L. Geofizikai Intézet (egykori) épületében van, a Columbus utca 17-ben, ami a Thököly-útól nyílik. (Aki autóbusszal jön, az Amerikai-úti megállónál kell leszállni, pár lépés vissza a Columbus - vagy mostani térképeken Kolumusz - utca sarok, egy jókora tábla is hirdeti az előkertben. Vigyázat, a piros 7-es nem áll ott meg. Autóval: a Mexikói-úti vasuti felüljáró utáni keresztutca.) Kedd-csütörtök-szombaton van nyitva, 10-től 16 óráig. :shock :roll: A június-júliusi beosztást még nem tudom. Lajos
Válasz küldése

Vissza: “Amatőrcsillagász humor”