Ismeretterjesztés

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Ismeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.10.02. 15:25

Egy kis "Konkolyáda"
Konkolyról rengeteg anekdota van, nagy részük nem igaz, de jellemző. Hanem az alábbit ő maga írta le, és azt hiszem száz év alatt sem avult el.
Az ógyallai csillagvizsgálót sokszor keresték fel látogató csoportok, főleg a közeli (pozsonyi, komáromi, szimői, stb) főiskolákról, tanítóképzőkből.Konkoly gyakran elcsodálkozott a leendő tanárok, tanítók tájékozatlanságán. Egy alkalommal pl. tanítónők jártak Ógyallán. Látták a holdkrátereket, a Szaturnuszt gyűrűstől, de nem nagyon hozta őket lázba. No, erre beállítottam a Vegát - írja Konkoly -, jól kihúztam az okulárt, extrafokálisra, hogy a csillag képe akkora lett mint egy vukovári dinnye, a szcintillációtól sziporkázott. Ettől azután oda lettek a gyönyörűségtől - Valóban csiodálatos az égbolt látványa, ámuldoztak a tanító-kisasszonyok.
Ilyesmi ma is megtörténik! BQ
szabomgyula
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2009.09.23. 17:37

Re: IOsmeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: szabomgyula » 2009.10.02. 18:06

Nekem az az anekdota emlékezetes, hogy hogyan lett a Nagy Amerikai Csillagász csillagász. Az értelmiségi pálya mellett döntvén, egyetemi képzések listájára vetett egy pillantást (minek sokat töprengeni), az archeologisttel kezdődött, no ezt nem lehet kimondani, ugorgyunk, astronomer, jó, legyen.

Azt hiszem, Shapley-vel kapcsolatban szokták elmondani.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: IOsmeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.10.02. 20:03

Ki mitől csillagász?

Lehet, hogy nem is túlzott az amerikai anekdota! A híres csillagász-asszony, Cecilia Payne (később Payne-Gaposhkin) úgy pottyant bele a csillagászatba, hogy kapott egy ajándék belépőjegyet az oxfordi Egyetemi Obszervatórium nyilt napjára, és ott éppen Arthur Eddington tartott egy érdekes előadást! Ettől kezdve csillagász szeretett volna lenni - és az is lett.

Edward E. Barnard viszont attól lelkesült fel, hogy fényképész-segédként kitalálta a parallaktikus állványt, hogy üstököst fényképezhessen. Erre felfigyeltek rá a csillagászok!

Egyébként fiatal éveiben Kulin György sem gondolt csillagászatra. Csakhogy állás nélküli diplomásként az akkor létesített diplomásokat elhelyező szervezet (ÁDOB), diplomás matematikusként a svábhegyi csillagvizsgálóba talált számára helyet, amely 80 pengő utazási térítéssel járt. Azután ott is véglegesítették!

Érdekes játék lenne ezeket az adatokat másokról is összegereblyézni! Üdvözlettel: Lajos (BQ)
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: IOsmeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.10.04. 15:56

Nem egy magyar példa, de Hubble is ügyvédként kezdte. :)
90/900 refraktor
szabomgyula
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2009.09.23. 17:37

Re: IOsmeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: szabomgyula » 2009.10.08. 19:07

Két anekdota másfeledik kézből és másodkézből.


1991, HST próbakép. Bent ül a Nagytanács, lejön az első kép, borzalmas. Lejön a második kép, az is borzalmas. Lassan kezdik sejteni, hogy nem véletlenül életlen, mert a tükör van rémesen elcsiszolva. Mindenki kardjába dőlős hangulatba kerül, elnyúlt arcok, stb.stb. Morcos ötölés-hatolás veszi kezdetét, várhatóan hajnalba nyúló jelleggel.

Pontban délután négykor, John Bahcall, a tanácskozás prominens résztvevője egyszercsak felpattan, csörög az órája. "Hát, fiúk, Neta mindjár elkészül a vacsorával, nekem most már haza kell menni, de a többit meg tudjátok oldani ti is!" Jó jelenet lehetett.


A másik anekdota Peter Stetsonról szól, aki szép sok időt töltött a Szovjetúnióban, mint vendégkutató - és amerikai kém! Perfekt volt oroszból, de soha senkihez nem szólt másként, csak angolul, és néha meghallott-ezt-azt, amit gyorsan jelentett is a megfelelő módon. Hogy miket hallott, az talán a mai napig államtitok... :)

(Az elsődleges informátorban én megbízok, ő pedig szintén megbízik az ő informátorában - de személyesen nem mert rákérdezni. Egy biztos, Peter Stetson tárgyalási szinten beszél oroszul...)
szabomgyula
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2009.09.23. 17:37

Re: IOsmeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: szabomgyula » 2009.10.23. 15:37

Eddig nem hittem, mert csak egy forrásból hallottam. Immár két független adatközlő van, kezdem hinni, hogy így történt.

A CSKI tulajdonában egyetlen Palomar-atlasz volt a hiánygazdaság fénykorában, viszont volt két vidéki megfigyelő-állomás, ahol szupernóvákat kerestek, Piszkéstető és Szombathely. Jelentős kérdés: hogyan lehet szupernóvákat találni egy galaxisban, ha nincs referenciakép? Hát kéremszépen, telefonon. Az észlelő előhívta a lemezeket, betelefonált a Sváb-hegyre, ott elővették az atlaszt, és szóban egyeztették az előző napi képeket. "A galaxis magjától 78 ívmásodpercre egy fényesebb csillag, szorosan mellette egy halványabb, megvannak?" - "igen, mondhatod tovább"... eltartott kb. 2 órát naponta.

Ezzel együtt sikerült egy csomó szupernóvát felfedezni, ami bizonyítja a módszer hatékonyságát!!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Ismeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.10.24. 17:15

MÉG MINDIG TÉRKÉP! Bizony ilyenek voltak! - Az 1950-es évek évek csillagtérkép-szenzációja volt az "Atlas Coeli Skalnate Pleso" (A Becvar-atlas), 7.25 mg-ig, rengeteg halmazzal, köddeel, extragalaxissal (10 mg-ig).
Nagyon szerettünk volna a budapesti Uránia számára egy példányt, hiszen a "baráti" Csegszlovákiába adták ki, és rubel-elszámolásra megvehető lett volna. Hanem a TIT erre nem adott pénzt. És ekkor támad az ütlet: a svábhegíyen van egy példány, másoljuk le! Lovas Miklós akkori munkahelyén szerzett egy nagy tekercs pauszpapirt, vettünk tust, rajztollat, és Detre igazgató engedélyével, hetenként egy-két délután szorgosan másoltuk a pauszra, tussal! Isszonyatos dolog volt, hiszen nem volt elég lemásolni, de a kész másolatot még ellennőrzésként össze kellett vetni az eredeti lappal! - Poén: talán éppen elkészülhettünk a verejtékes másolással, amikor egyik délután, az Urániáben felmenve ott találtuk az asztalon a Becvar-atlasz szép, nyers vászionba kötött példányát, a Cseh Kultura ajándékát! (Aki megnlézi az adarlapomat, ott talál egy feltöltött képet, amint éppen ezt az Atlas Coelit mutatom be az ifju csillagászok szakkörének!) - BQ.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Ismeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.10.29. 11:12

astrohist írta:MÉG MINDIG TÉRKÉP! Bizony ilyenek voltak! - Az 1950-es évek évek csillagtérkép-szenzációja volt az "Atlas Coeli Skalnate Pleso" (A Becvar-atlas), 7.25 mg-ig, rengeteg halmazzal, köddeel, extragalaxissal (10 mg-ig).
Nagyon szerettünk volna a budapesti Uránia számára egy példányt, hiszen a "baráti" Csegszlovákiába adták ki, és rubel-elszámolásra megvehető lett volna. Hanem a TIT erre nem adott pénzt. És ekkor támad az ütlet: a svábhegíyen van egy példány, másoljuk le! Lovas Miklós akkori munkahelyén szerzett egy nagy tekercs pauszpapirt, vettünk tust, rajztollat, és Detre igazgató engedélyével, hetenként egy-két délután szorgosan másoltuk a pauszra, tussal! Isszonyatos dolog volt, hiszen nem volt elég lemásolni, de a kész másolatot még ellennőrzésként össze kellett vetni az eredeti lappal! - Poén: talán éppen elkészülhettünk a verejtékes másolással, amikor egyik délután, az Urániáben felmenve ott találtuk az asztalon a Becvar-atlasz szép, nyers vászionba kötött példányát, a Cseh Kultura ajándékát! (Aki megnlézi az adarlapomat, ott talál egy feltöltött képet, amint éppen ezt az Atlas Coelit mutatom be az ifju csillagászok szakkörének!) - BQ.


Nagyon jó sztori!

Ez a pauszos történet eltartott egészen a 90-es évek közepéig, még én is másolgattam térképeket, sőt néha ma is nyomtatás helyett kézzel rajzolok üstököstérképet az esti észleléshez :)

Snt
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: IOsmeretterjesztés

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.10.29. 12:25

szabomgyula írta:Eddig nem hittem, mert csak egy forrásból hallottam. Immár két független adatközlő van, kezdem hinni, hogy így történt.

A CSKI tulajdonában egyetlen Palomar-atlasz volt a hiánygazdaság fénykorában, viszont volt két vidéki megfigyelő-állomás, ahol szupernóvákat kerestek, Piszkéstető és Szombathely...

Ezt a történetet az egyik Polaris-beli találkozón hallottam egyenesen L.M. előadásában -- ha Ő is így tudja, akkor ez bizonyosan így is volt, nála jobban kevesen tudhatják. :)
Amcsillüdv: Nyözö
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Megint térkép...

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.10.29. 12:34

Másik térképes klasszikus a léptékváltós változótérkép. Ennek kitalálójáról Kovacs Pista (KVI) biztos részletesebbet tudna, én talán '89-ben Ráktanyán futottam bele ilyenbe, hogy hogynem éppen skiccpauszos térképmásolás közben. :lol: (Megjegyzem ez akkoriban változós körökben teljesen általános szokás volt a táborok nappali óráiban: másoltuk egymásról és egymás másolatairól a térképeket tucatszám)

Szóval a léptékváltoztatós térkép lelke a néha laposelemes zseblámpa színváltós változatára (bakterlámpa) épült. A fehér papírra kékkel került pl. a keresőtérkép, a minimumtérkép meg pirossal. Így a kék fényben a minimumtérképet láttad éjjel, vörösben meg a keresőt... :D Valljuk meg zseniális ötlet!
Amcsillüdv: Nyözö
Válasz küldése

Vissza: “Amatőrcsillagász humor”