Kína a Holdon

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.12.16. 09:11

Most olvastam a hírt, hogy - a világ harmadik nemzeteként - Kína fellőtte első holdjáróját, ami biztonságban leszállt a Holdra.

Ennek logikailag két folyománya lehet:

1. A hír halvány reménysugarat jelenthet számunkra, hogy a kínai távcsőmechanikák és egyéb műszaki eszközök előbb-utóbb talán valóban alkalmasak lesznek arra, amire használni szeretnénk őket... :?

2. Ha a kínaiak az itthonról ismert technológiai színvonalukkal ezt meg tudták csinálni, akkor én is összebütykölök holnap egy marsjárót és fellövöm... :mrgreen:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2013.12.16. 10:13

.....kici ész olcó lesz.... :P
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.16. 14:38

Én valami cikkben látott fényképen csodálkoztam, olyan, mintha egy 10 éves webkamerám készítette volna ... :) De nyilván azért, mert ha túl jó lenne látszana a fűszál is a talajon... :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.16. 16:10

"1. A hír halvány reménysugarat jelenthet számunkra, hogy a kínai távcsőmechanikák és egyéb műszaki eszközök előbb-utóbb talán valóban alkalmasak lesznek arra, amire használni szeretnénk őket... :?

2. Ha a kínaiak az itthonról ismert technológiai színvonalukkal ezt meg tudták csinálni, akkor én is összebütykölök holnap egy marsjárót és fellövöm... :mrgreen":

No, azért ne becsüljük alá a kínai technológiát, mert nem tudjuk, valójában mit tudnak produkálni. Re: távcső% Azért ne feledjük, hogy az amerikai licensz! Alighanem így olcsóbb nekik, és nekünk is. Az általam használt távcső pl. semmivel sem rosszabb a hasonló méretű Zeiss-minőség átlagánál csak éppen tizedébe kerül.
(Ne feledd, hogy a Zeissnél az évtizedek óta belénk szuggerált nevet fizeted meg.)
Egyébként nagyon időszerű volt már egy holdleszálló szonda! A holdkörüli szondák bármennyire szép képeket csinálnak, abból mindig közvetett adatok kerülnek ki, egy közvetlen ásvány-kémiai vizsgálat azért többet mond.
Egyébként_ lássuk az eredményeket!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.12.16. 16:28

A kínai holdszonda műszerei:
http://www.urvilag.hu/kina_a_vilagurben ... a_muszerei

De hogy ettől jobb amatőr távcsöveket vagy mechanikákat fognak csinálni, azt nem hinném.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.16. 16:41

Most olvasom hogy mikor éjszaka van ott hibernálja magát. Miért nem ás inkább egy kis odút, barlangot magának és akkor ott szigetelve magát melegebben lehetne kis fűtéssel, amit a nappali időben tárolna energiát, és a barlangban mérhetné a talaj összetételt közben is.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.12.16. 17:04

Tobe,
nem könnyű barlangot vájni a Holdon sem.
Te tudnál ásni, ha a gravitáció 1,622 m/s² lenne? A regolit vastagsága változó, a bizonytalan körülmények miatt, valószínűleg senki sem tervez ilyen energia pazarló műveletet.
Porba barlangot ásni nem érdemes, bár nálunk is épült alagút Pécs felé. :)
Nem is jutottunk el a Holdig...
Üdv,
L.
Sidius

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.12.16. 18:52

Sziasztok! Ez egy jó téma!
Én nem látom okát, hogy miért ne tudnának pont olyan minőségi munkát végezni, mint bárki más, aki minőséget akar csinálni. Más kérdés, hogy a fogyasztói társadalomban a csillogó szemét a követelmény, a minőséget gyártók meg éhenhalnak. Ha jól tudom, az RR akromátok gyártója is bezárt a közelmúltban. :(
Engem mélységesen elszomorít és felháborít, hogy nagyrészt a csomagolás ára -és értéke is- vetekszik az árucikkekével. De ebben a látszatra épülő világban csak így lehet nyereséggel termelni.
Másik kérdés, hogy aki anyagi lehetőségeihez képest jelentős pénzösszeget költ egyszer valamire, az jól tenné, ha inkább még egy kicsit gyűjtögetne a keservesen megspórolt tőkéjéhez -persze amennyiben módjában áll- így támogatva a manufakturális gyártmányokat.
Abban viszont biztos vagyok, hogy a kínaiak tudnak jó minőséget gyártani, csak az már nem a kommersz árkategóriába esik, hiába kínai.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.12.16. 20:20

Egy videó a leszállásról.
http://www.liveleak.com/ll_embed?f=c8d757785f35
Elég simának tűnik.
祝贺您
Üdv,
L.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2013.12.16. 20:44

Sziasztok,

Szerintem a kínaiak is tudnak minőségi dolgokat gyártani. Bár furcsa a példa, de ide tartozik: kb-10-12 éve kaptam két pólót a kínaiból. 4-5-szörösébe került a többi kínai pólónak. Minőségben elérte a színvonalát a nyugati márkás termékeknek, da azoknál jóval olcsóbb volt. Annyi év után még mindig megvannak, nem mentek tönkre, pedig több 100x voltak mosva. Egyébként anno kb. fél év után már nem lehetett kapni, mert nem vették. "Drága" volt! Helyette fogyott az olcsó vacak. Egyszerűen azt gyártják amire igény van...

Én személy szerint preferálnám a manufakturális minőséget, de komoly szemléletváltás kell hozzá. Kevés dolgot kell birtokolni, de tartósat és minőségit. Ez manapság nehéz. Mindenütt csak kacatok. Egyszer pl. a kezembe akadt egy cipő. Nagyon exkluzív volt. Kézzel készült. A készítője elmondta, hogyan és miből készült. 25 év múlva kell talpaltatni, és 50 évig cipő lesz. Kb. 30 pár kínai alkalmi cipő ára lett volna. Hosszú távon talán megéri...

Ezt átültetni a csillagászatba nehéz, mivel a "minőség" milliós mechanikákat és távcsöveket jelentene, és nem feltétlenül van szükség pl. zerodur üveganyagra, és egyéb high-tech holmikra. Ha pl. egy vasdarabot kóstolgat a rozsda nem cserélném rögtön platinára. Én hiányolom a középutat az (amatőr) csillagászati eszközöknél. Van a kínai minőség (néhány nevesnek hangzó nyugati gyártó hasonló árkategóriájú termékeivel együtt), meg a prémium, méregdrágán, high-tech anyagokból építve. Közte alig. Emiatt (is) döntöttem úgy, hogy megpróbálkozom a tükörcsiszolással...Egyszerű anyagokból, de a lehető legnagyobb gondossággal. Jó középútnak tűnik.

Szóval nem írnám le a kínai technikát. "Majd meglátjuk" állásponton vagyok. Nézzük a pozitív oldalát:

Legalább van egy mozgó egység a Hold felszínén. Remélhetőleg "bravúrosra" tervezték, hogy kibírjon pár évet (persze hivatalos álláspont szerint pár hónap). Addig meg küldheti a jobbnál jobb képeket.

Ami kifejezetten jó dolog, hogy a leszállóegységen van egy kisebb távcső. Most van egy "obszervatórium" a Holdon! Ha megnézzük távcsővel a Sinus Iridumot, ebbe érdekes belegondolni.

Több más ázsiai országnak is vannak hasonló tervei, így ebben az évtizedben nagy lehet a forgalom a Holdon. Hátha valami tényleges előrelépés követi a leszállóegységet.
Válasz küldése

Vissza: “Amatőrcsillagász humor”