Kína a Holdon

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.05.15. 07:31

:D
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.05.15. 20:07

Én speciel minden kutatás sikerének örülök, ha kínai lett volna az utolsó, akkor is. És nem öröm a kudarc.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.05.15. 21:39

Topic-ot tévesztettetek, fiúk! :roll:
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.05.15. 22:13

Miért? Viccelni nem csak gag-el lehet!
Üdv,
L.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.05.15. 22:47

Valóban örüljünk, hogy egyel több holdleszállás sikerült. A kínai gyors elhallgatásán pedig nem kell gúnyolódni: az oroszok több mint egy tucat sikertelen holdrakétát indítottak, az USA-beliek is jó néhány sikertelent könyvelhettek el, a kelet-ázsiaiaknak pedig elsőre sikerült! Ez is sokat számít ám. BQ.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.05.15. 23:30

astrohist írta:... az oroszok több mint egy tucat sikertelen holdrakétát indítottak, az USA-beliek is jó néhány sikertelent könyvelhettek el, a kelet-ázsiaiaknak pedig elsőre sikerült! Ez is sokat számít ám.


Na jó, akkor ne komolytalankodjunk már egy humoros topic-ban. :D
Nagyon nem értek veled egyet, Lajos, mint ahogy a többiekkel sem. Sőt, kifejezetten félrevezető a példád!

A másolóknak mindig könnyebb a dolguk, mint az úttörőknek, a kínaiak pedig gátlástalan (ráadásul hanyag...) másolók; abszolút nem összehasonlítható a kettő. A Jet Propulsion Lab-ban dolgozó Bokor Éva elmondása szerint annyit költenek a NASA és tagintézményeinek informatikai védelmére a kínai behatoló hekkerek ellen, hogy abból már simán kijött volna egy mars-utazás... Kínában a szerint veszik fel az informatikusokat, hogy hány amerikai kutatóintézetet tudott már addigra meghekkelni. Továbbá már nem mernek alkalmazni kínai kollégát a JPL-be, mert néhány éves munka után mind megy haza, és viszik a know-how-t... (Mizser a tanúm rá, hogy ezt mondta.)
Ennek fényében kimondottan méltánytalan az összehasonlításod az amerikaiakra vagy az oroszokra nézve.

Ráadásul az amerikaiaknak és az oroszoknak akkoriban (50-es 60-as évek!!!) még számítógépük sem volt (azaz bocsánat, volt - ha jól emlékszem az Apollóknak 128kB operatív memóriával, mint a legfejlettebb számítógép akkoriban...). Most pedig már remote controlled automata szondák karcolgatják a Naprendszer határait. És most örüljünk, hogy Kína tegnap eltalálta a Holdat, és tíz percig még működött is... He-he-he. :lol:
Tudod ez a klasszikus futóverseny: egyenlő pályák, egyenlő esélyek - én biciklivel megyek...

Tehát a kínai csodától abszolút nem lábad könnybe a szemem. Sőt, az EQ6 és társaitól jól ismert trehányság üt vissza minden szinten. Még akkor is, ha van mágnesvasútjuk. Nobel díjasuk mennyi is van, lélekszám-arányosan???

Autót is úgy gyártanak, hogy megvették a Saab gyártósorait (úgy talán nehezebb elcseszni...).

Hagyjatok már végre a kínai szarokkal... :twisted:

Előbb-utóbb persze ők is profik lesznek, mint Japán, ez nyilvánvaló, de ahhoz jelentős kultúra- (vagy szemlélet-) váltás kell, és az nem megy máról holnapra. Japánnak is kellett hozzá vagy 50 év, hogy Toyota-juk legyen, pedig ők magasabbról indultak, mint Kína. Biztosan van már egy-két tucat, európai és amerikai mércével mérve is komoly minőséget produkáló sziget a sárga Kínában, de hol van ez még a minőségi áttöréstől...
A könnyebb megértés kedvéért: erre céloztam a rizsföldes példával.
Addig pedig továbbra is gúnyolódom a legendásan szar kínai cuccokon. :mrgreen:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.05.17. 00:57

Majd a PULI meglátjuk meddig bírja, remélem többet, mint ez. :)
Sidius

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.05.17. 08:51

Szerintem a Holdra bármit épségben eljuttatni még manapság is nagy teljesítmény. Az igaz, hogy az elsők dolga bizonyos szempontból nehezebb, de akik ma futják le a Marathont, nem sokkal könnyebb a dolguk, mint máskor, bárki másnak is volt.
Nehéz úgy technológiai csúcsot elérni, hogy a világ elvárása az olcsó, alig használható termékek nagy tömege. Ők kiszolgálják ezt az igényt, erre rendezkedtek be, ebből élnek.
A nagy Hold-korszak idején se itt, se a tengeren túlon nem ilyen ipari termelésre voltak berendezkedve. Nekem most is van működő rakéta porszívóm használatban, az USA-ban meg vígan falták a benzint azok az autók, amikkel anno még a tini Elvis is kocsikázhatott.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.05.19. 07:45

Sidius írta:... akik ma futják le a Marathont, nem sokkal könnyebb a dolguk, mint máskor, bárki másnak is volt. ...


János!

Ezt a példát szerintem magad sem gondoltad át elég alaposan... (A marathoni futásra talán igaz lehet, de hogy a technológia fejlődéséhez köze nincs, az egészen biztos.)

Összehasonlíthatatlanul könnyebb ma "eltalálni a Holdat", mint az 50-es években. A tudás, technológia, eszközök fejlettsége fényévekkel előrébb tart, mint akkor. És az időközben felgyülemlett űrhajózási tapasztalatokról nem is beszéltem. Még ha először próbálkozik valaki manapság, akkor is - pláne, ha lopja a hozzá szükséges technológiát.

Attól még mindig valóban bonyolultabb dolog (egy kicsit ;) ), mint autóval elmenni Budapestről Szegedre, ebben egyetérthetünk...

De meggyőződésem szerint egyszerűen nem igaz, amit írtál. :oops:


MDA

U.i.: még annyit, hogy nem "haragszom" én a kínaiakra, meg a kínai cuccokra, nincs is velük semmi bajom, csak kezeljük helyükön a dolgokat, és ne a kottamásolókat sztároljuk a szerzők helyett...

:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Kína a Holdon

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.05.19. 17:19

Fene tudja. Akkoriban az Apollo-sorozat végén a közvélekedés már rutinnak bélyegezte a Holdraszállást is, pedig ma se lenne az, még az USA-nak sem. Nem igazán tudom a kínai próbálkozásokat, de elsőre szerintem ez jó teljesítmény, még ha ipari kémkednek is. Tudom, semmi értelme a "mi lett volna ha" kérdésnek, most mégis eszembe jut, hogy elképzeljem az akkori NASA-t Von Braun és még sok más idegen tudós, nomeg a náci Németország nélkül... Csak azt akarom mondani, hogy mindenki építkezett/építkezik valahonnan.
Tudom, hogy sántít a föntebbi példám, igazad van. Ám fenntartom, hogy akár egy teljes (kapott/lopott) dokumentáció birtokában is elismerésre méltó ez a teljesítmény.
Megpróbálok egy jobb, szellemében ide illő hasonlatot találni :) : Mindegy hányan csiszoltak már tükröt, hányan írták már le a tapasztalatukat, nincs sokkal könnyebb dolga annak, aki maga kezdi el. (De elfogadom ténynek, hogy kicsivel azért könnyebb.)
Válasz küldése

Vissza: “Amatőrcsillagász humor”