Hogyan hűl egy szuperforró neutroncsillag?

Az "Olvasóink kérdezték" rovatban feltett kérdések listája -- segíts Te is a csillagászat iránt kezdeti érdeklődést mutatóknak kérdéseik megválaszolásában!
balogh zsolt
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.04.29. 09:41

Hogyan hűl egy szuperforró neutroncsillag?

Hozzászólás Szerző: balogh zsolt » 2010.04.29. 09:54

A megjelent cikkel kapcsolatban volna pár kérdésem (lehet hogy amatőrnek tűnnek, de érdekelne).
A galaxisunk legfiatalabb neutroncsillaga ennyi idős? Nem a neutroncsillagok keletkezése bocsájtja ki a gamma sugárzást, ami pedig napi rendszerességű? Vagy a napi rendszerességű gamma kitörések mind más galaxisokból jönnek?
A fiatalsághoz kérdezném még, hogy ez milyen messze van tőlünk, mert írják hogy ez a XVII. században született, de ez nem azt jelenti, hogy mi a földön ekkor észleltük, de egyébként ha x millió fényévre van tőlünk, akkor (x millió + 200) éves?

Zsolt
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hogyan hűl egy szuperforró neutroncsillag?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.29. 10:29

Szia Zsolt,

Kérdezz bártan, azért van a fórum, hogy ilyesmiről beszélgessünk!

A cikk így kezdődik: "A Galaxis legfiatalabb neutroncsillagának hőmérséklete... A szóban forgó neutroncsillag a Cassiopeia A néven ismert köddel együtt..." szóval igen, éppen a Cas A a legfiatalabb.
Nem tudom pontosan, miféle gammasugárzásra gondolsz? A gammavillanásokra (GRB)? Ezeket részint szupernóva-robbanások, részint már létező neutroncsillagok ütközései okozhatják, l. pl: http://hirek.csillagaszat.hu/csillagok_ ... potai.html, különösen érdekes lehet ez: http://hirek.csillagaszat.hu/csillagok_ ... tores.html

A Wikipedia szerint (http://en.wikipedia.org/wiki/Cassiopeia_A) a Cas A kb 11 ezer fényévnyire van.
Egyébként igazad van, minden esetben a valódi kor az a megfigyelés óta eltelt idő + az objektum távolsága fényévben (kissé pongyolán fogalmazva), de ezt nagyon körülményes lenne mindig leírni. Meg gondot okozhat, hogy a távolságadatok meglehetősen bizonytalan. Tehát az X éves kor úgy értendő, hogy ennyi évvel ezelőtt jelent meg a mi földi egünkön.

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hogyan hűl egy szuperforró neutroncsillag?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.29. 10:50

Általában az SN maradványok esetében azt adják meg, hogy a földön észlelt fellángolás időpontjától kezdve mennyi idő tellt el. Ez annál inkább így szükséges, mert a maradványok távolságát csak igen nagy bizonytalansággal lehet megadni. Voltaképpen az ismert, észlelt SN-k esetében tapasztalt értékeket extrapolálják a jóval korábbi (ismeretlen időben fellángolásokra. A zavart többnyire az okozza, hogy az ismeretterjesztő könyvekben az érdekesség kedvéért azt is hozzá számolgatják, hogy a távolság adatai alapján valójában mennyi idő tellt el. A Rák-ködnél (M1) a távolságot 6500 fényévre teszik. A fellángolást mi 1054-ben láttuk, tehát ténylegesen kb. i.e. 5450 körül volt a tényleges robbanás. De ennek az átszámítgatásnak nincsen sok értelme. BQ
balogh zsolt
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.04.29. 09:41

Re: Hogyan hűl egy szuperforró neutroncsillag?

Hozzászólás Szerző: balogh zsolt » 2010.04.29. 18:33

Köszönöm a válaszokat.
A gamma-villanásokra gondoltam, azt gondoltam, hogy neutron csillagok keletkezésekor is van ilyen nem csak szupernóva robbanáskor.

Zsolt
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Hogyan hűl egy szuperforró neutroncsillag?

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2010.04.30. 12:13

balogh zsolt írta:Köszönöm a válaszokat.
A gamma-villanásokra gondoltam, azt gondoltam, hogy neutron csillagok keletkezésekor is van ilyen nem csak szupernóva robbanáskor.

Zsolt


A neutroncsillagok szupernóva-robbanáskor keletkeznek, így a két jelenség nem állítható egymással szembe. Hogy neutroncsillag keletkezéséhez vezető szupernóva-robbanáskor van-e gammavillanás, bizonytalanul ismert kérdés.

Ksl
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - Olvasói kérdések”