Távolság

Az "Olvasóink kérdezték" rovatban feltett kérdések listája -- segíts Te is a csillagászat iránt kezdeti érdeklődést mutatóknak kérdéseik megválaszolásában!
Kozmosz172
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.06.24. 19:47

Távolság

Hozzászólás Szerző: Kozmosz172 » 2010.06.24. 20:03

Milyen távolságra lathatunk el az Univerzumban?
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.24. 20:11

Ha jól sejtem, 13 milliárd fényévre...
De a kérdés persze attól függ, mivel. Szabad szemmel? Tácsővel? milyen távcsővel? Mekkora távcsővel? Honnan? Sötét égről, vagy városból?

Szóval ez egy eléggé flexibilis választ igénylő kérdés. Úgy tudom, 13 miliárd fényév a galaxis jelenleg általunk ismert mérete, gondolom, ezt onnan tudjuk, hogy odáig láttunk el. Nem hiszem el, hogy az Univerzum véges lenne...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.06.24. 20:13

Jól emlékeztem, hogy olvastam egy cikket erről, aminek az utsó bekezdése ez:

A látótávolságnak tényleg nincs határa?

De van. Az Univerzum tágulása miatt a távoli égitestek fénye minden frekvencián kozmikus vöröseltolódást szenved, mire hozzánk megérkezik. Az imént említett rekorder gammafelvillanás vöröseltolódása például z=0,937, ami azt jelenti, hogy fényének hullámhossza az eredetinek majdnem kétszeresére nőtt (pontosabban: 1,937-szeresére). Egy 13,6 milliárd fényév távolságban - a kozmikus horizonton - levő égitest hipotetikus vöröseltolódása már végtelen, ami pedig ennél is távolabb van, arról mai tudásunk szerint semmiféle jel nem jut el hozzánk.

Összefoglalva tehát megállapítható, hogy bármilyen távolságban levő objektumig el lehet látni szabad szemmel, ha az elég fényes, és nem takarja valami, például a földi vagy a kozmikus horizont, esetleg száz méter vastag vízréteg.

A cikk eredetije Éder Iván Hold-Vénusz fotójával itt található:
http://www.origo.hu/tudomany/20100117-m ... emmel.html
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.06.25. 14:08

Meghát a fény is véges sebességgel terjed, tehát vannak olyan területek ahonnan még el se ért hozzánk a fény a világegyetem keletkezése óta.
90/900 refraktor
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.06.25. 15:43

Hallottam valahol, hogy egyes feltételezések szerint, a fény akár végtelen sebességgel is terjedhet, csak bizonyos tényezők miatt akkora ez a sebesség, mint amilyen most.
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.06.25. 17:09

VG írta
> Hallottam valahol, hogy egyes feltételezések szerint, a fény akár végtelen sebességgel
> is terjedhet, csak bizonyos tényezők miatt akkora ez a sebesség, mint amilyen most.

Ezeket a "bizonyos tényezőket" úgy hívják: a természet törvényei.

dgy
bartazsolt
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.06.18. 02:15

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: bartazsolt » 2010.06.25. 17:22

Kozmosz172 írta:Milyen távolságra lathatunk el az Univerzumban?

Kb 13 milliárd fényév.

Ezzel el is lehetne intézni a dolgot de egy kicsit belegondolva meglepő következtetésekre juthatunk :-)

Kb 13 milliárd fényévre látunk el de, nem a jelent látjuk hanem a múltat, tehát ami 13 milliárd éve volt.
Azért nem látunk tovább mert kb 13 milliárd éve jött létre a tér és idő. Előtte semmi sem volt ,még a nagy semmi sem.(persze ez nem biztos)
Nade 13 milliárd éve a Nagy Bumm pillanatában a térnek nem volt kiterjedése (legalábbis így gondoljuk...)
vagyis minnél távolabbra nézünk térben és időben annál közelebbre látunk :D

Pape írta:Meghát a fény is véges sebességgel terjed, tehát vannak olyan területek ahonnan még el se ért hozzánk a fény a világegyetem keletkezése óta.


Ezt én is így Gondolom..
Úgy lenne a legelegánsabb és számomra elfogatható ha a tér minden irányban végtelen kiterjedésű lenne, nem véges de végtelen akár a Föld felszíne.
Na de mi van akkor a görbült téridővel ? Szerintem nemes egyszerűséggel fogjuk rá a nyuszira őőőő izé az időre és a tér szerkezetét hagyjuk meg síknak.. :-)

Hogy tágul akkor ez a végtelen univerzum ráadásul gyorsulva tágulva. Ha feltételezzük, hogy a határsebesség időben nem állandó és a kezdet kezdetén az ősrobbanás pillanatában végtelen volt akkor nem jelent gondot a végtelen kiterjedésü tér, hiszen a fotonok nulla idő alatt végtelen utat tennének meg és úgy tünhetne mind ha a térnek nem lenne kiterjedése. Vagyis a tér gyorsulva tágulásának illúziója akár a határsebesség gyorsulva lassúlásával is meg lehetne magyarázni.

Persze ez megint csak agymenés lehet hogy semmi köze nincs a valósághoz.
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - Olvasói kérdések”