Oldal: 1 / 1

Érdeklődés

Elküldve: 2011.03.06. 21:34
Szerző: szilligabi
Azt szeretném megtudni, hogy létezik - e olyan lehetőség, hogy az interneten keresztül kapcsolódhassak valamilyen ürszondához, vagy ürteleszkóphoz? Azért, hogy az általa vizsgált jelenséget a szobámból is nyomon tudjam követni! Tudom, hogy ez kicsit futurisztikusan hangzik, de azért nagyon örülnék neki, ha létezne ilyen lehetőség!

Re: Érdeklődés

Elküldve: 2011.03.07. 01:39
Szerző: SzarkaLevente
szilligabi írta:Azt szeretném megtudni, hogy létezik - e olyan lehetőség, hogy az interneten keresztül kapcsolódhassak valamilyen ürszondához, vagy ürteleszkóphoz? Azért, hogy az általa vizsgált jelenséget a szobámból is nyomon tudjam követni! Tudom, hogy ez kicsit futurisztikusan hangzik, de azért nagyon örülnék neki, ha létezne ilyen lehetőség!

Miért kellene hozzá kapcsolódni? Vezérelni úgysem tudnád, ehhez nagyon sok pénz szükségeltetik. Ha meg az általa készitett adatokra vagy kiváncsi nem tökmindegy azok hol vannak? Talán földi szerverekről le tudod tölteni, már ha publikusak.

Re: Érdeklődés

Elküldve: 2011.03.07. 07:32
Szerző: ferenc lovró
hát, ott van például a soho live feed:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/rea ... mages.html

Re: Érdeklődés

Elküldve: 2011.03.07. 23:17
Szerző: szilligabi
Nekem a földi szerver is tökéletes, és azt hogyan ?

Re: Érdeklődés

Elküldve: 2011.03.10. 15:03
Szerző: csakb
szilligabi írta:Nekem a földi szerver is tökéletes, és azt hogyan ?


Mind az űrtávcsöveknek, mint a nagy földi obszervatóriumoknak van általában adatarchívuma, ahonnan hosszabb-rövidebb idő után le lehet tölteni elég sok mérés nyers, vagy részben kalibrált adatait. Ezek nem színes-szagos képek, hanem kifejezetten tudományos kutatásokra alkalmas adatok.

Vannak kezdeményezések virtuális obszervatóriumokra is, amik gyakorlatilag egyesített keresőfelületek sok-sok archívumhoz. Pár link virtuális obszervatóriumokhoz és archívumokhoz:

http://www.us-vo.org/

http://www.euro-vo.org/pub/

http://heasarc.gsfc.nasa.gov/docs/archive.html

http://archive.stsci.edu/

http://archive.eso.org/eso/eso_archive_main.html


szilligabi írta: létezik - e olyan lehetőség, hogy az interneten keresztül kapcsolódhassak valamilyen ürszondához, vagy ürteleszkóphoz? Azért, hogy az általa vizsgált jelenséget a szobámból is nyomon tudjam követni!


A vicc az, hogy ennyire real-time módon általában még az irányítók sem tudják követni a méréseket! A Herschel űrtávcsőről vannak közvetlen információim, de gyanítom, hogy a többi eszköznél is hasonló a mérés menete. A Herschelnél a mérési programot 2 hetes ablakokban szokták megtervezni, gyakorlatilag másodperc pontosan beosztva a távcsőidőt. Ezt persze menet közben is lehet valamelyes módosítani, ha valami probléma adódik valamelyik műszerrel, mint pl. a múlt héten a HIFI-vel, ami véletlenül stand-by-ba kapcsolta magát.

Az űrtávcső 3 óránkét áll be olyan pozícióba, hogy az antennái a Föld felé fordulnak, csak ekkor lehetséges vele a kommunikáció. Ekkor töltik le az előzőleg gyűjtött mérési adatokat és a telemetriát is, valamint ekkor töltik fel a következő ablak mérési programját, és az esetleges egyéb, rendszerszintű parancsokat. Utána autonóm módon folytatja a programot a műszer, és a következő kommunikációhoz ismét várni kell 3 órát.

Re: Érdeklődés

Elküldve: 2011.03.10. 15:10
Szerző: SzZoli
Saját magad szervezheted a megfigyeléseket amit elvégez számodra a Bradford Robotic Telescope (igaz, a földön):
http://www.telescope.org/
Sajnos, soxor elég sok kívánnivalót hagynak a felvételek.

Re: Érdeklődés

Elküldve: 2011.03.10. 16:46
Szerző: KVI
A BRT jelenleg nem működik.
The telescope is currently down due to a small system error, we have someone on site at the moment working on it.

Az utóbbi időben amúgy is elfogadhatatlan minőségű képeket adott, remélem most megpucolják a szűrőket meg a CCD-t.
Kvi

Re: Érdeklődés

Elküldve: 2011.03.10. 16:51
Szerző: KVI
Érdekes módon a galériában viszont láttam február 28-i kifogástalan képet. Lehet, hogy már megjavult?