Olvasói kérdés

Az "Olvasóink kérdezték" rovatban feltett kérdések listája -- segíts Te is a csillagászat iránt kezdeti érdeklődést mutatóknak kérdéseik megválaszolásában!
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2013.09.13. 16:14

Most tudtam meg, hogy a Debreceni Egyetemen is létezik "A csillagjóslásról" (BTEM5003-16) tárgy. Csütörtök 14 órától a főépület XV. termében. Szégyen. Milyen kár, hogy akkor épp gyakorlatom van...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2641
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.09.13. 16:48

Nem lehet, hogy a csillagjóslás tradicionális mivoltáról beszélnek?
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.09.13. 17:38

Érdekes törvények vannak, mást meg ha azt mondod hogy nem hiszed, hogy volt, lecsuknak. :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.09.13. 17:46

tobe_ írta:Érdekes törvények vannak, mást meg ha azt mondod hogy nem hiszed, hogy volt, lecsuknak.


Elnezest, ezt a mondatot megfejtene valaki?

--mpt
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: dgy » 2013.09.13. 18:24

Most tudtam meg, hogy a Debreceni Egyetemen is létezik "A csillagjóslásról" (BTEM5003-16) tárgy.

Az egyetem weblapján a kereső nem ismeri fel a kódot. A Neptunba külsős nem tud belépni. Melyik karról van szó? Tudnál közelebbi koordinátákat mondani (nem a fizikai, épület/terem adatokra gondolok)?

dgy
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2013.09.13. 21:38

dgy írta:
Most tudtam meg, hogy a Debreceni Egyetemen is létezik "A csillagjóslásról" (BTEM5003-16) tárgy.

Az egyetem weblapján a kereső nem ismeri fel a kódot. A Neptunba külsős nem tud belépni. Melyik karról van szó? Tudnál közelebbi koordinátákat mondani (nem a fizikai, épület/terem adatokra gondolok)?

dgy


Amit ki tudta deríteni, hogy BTK-s szabadon választható tárgy, amit egy Urbán Evariszt nevű lelkész tart.

Vizi Péter írta:Nem lehet, hogy a csillagjóslás tradicionális mivoltáról beszélnek?


Meglehet, ezért úgy gondolom, felveszem vele a kapcsolatot és megkérdezem tőle.
Attis
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.01.06. 14:04

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: Attis » 2013.09.13. 21:54

Üdvözlet,

azért én nem biztos hogy zsigerből elutasítanám az asztrológia szimbolikáját. Ptolemaiosz, Arisztotelész, Kepler... Az tuti nem igaz, hogy csak a pénzért csinálták. Gyakorlatilag az első kamuzás után máglyára kerültek volna. A régiek nem voltak hülyék.
Egy viszont biztos, az asztrológia az emberrel és annak helyével foglalkozik a világban. A mai "tudomány" meg "okoskodik", csak azt a világot látja ami: mérhető és reprodukálható (nem megismételhető ill. ritka esemény kizárva, ami eléggé belevág az asztrológiába). Tudományos módszerrel nem ellenőrizhető az asztrológia érvényessége! Ahogy egy jó tyúk-húslevesről sem tud mondani semmit a "tudomány".
Kepler A világ harmóniája című könyvében (google books-on angollul fent van) külön fejezetben tárgyalja az asztrológiát.
Még valami: ha a magazinokban szereplő horoszkópok alapján ítélünk, akkor mi lenne ha az atombomba, állatkísérletek, aktuális vegyifegyverek alapján ítélnénk meg a modern tudományt.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.09.13. 22:29

Az asztrológia ellenőrizhetőségéről eszembe jutott egy régi vicc:

- Képzeld, azt olvastam a horoszkópomban, hogy ma valaki meg fog bántani!
-Te hiszel a horoszkópokban? Mekkora hülye vagy!

;)

Véleményem szerint a legtriviálisabb cáfolat éppen az, ami a napokban itt is felmerült, hogy nagyvonalúan eltekint a precessziótól, minek következtében senki sem annak a jegynek a szülötte, amit a horoszkópja állít. Csillagászati szempontból nem is érdemes vesztegetni rá a szót, pszichológiailag sokkal érdekesebb, pl. hogy az asztrológiai jegyek kellőképpen általános megfogalmazású jellemzőiben ki-ki hogyan ismer magára és hogyan azonosul, illetve mennyire predesztinálják a tetteit, döntéseit a jegyére kihangsúlyozott tulajdonságok.
Attis
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.01.06. 14:04

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: Attis » 2013.09.13. 22:44

Nem tekint el a precessziótól.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.09.13. 23:34

Attis írta:Nem tekint el a precessziótól.


Érdekes, mert a horoszkópom szerint én pl. a rák jegyében születtem, a születésem napján azonban a Nap az Ikrekben tartózkodott. A Polluxtól nyugatra, tehát a csillagképek eltérő határaira sem lehet ráfogni.

Az, hogy "nem tekint el a precessziótól" úgy értelmezhető, hogy a tavaszpont eltolódását - értelemszerűen - a Nap is követi és az év adott időszakában most is ugyanolyan távolságban van tőle, mint sokezer évvel ezelőtt volt. Csak kicserélődtek mögötte a csillagképek. Persze máris felmerül a kérdés, hogy a földi élőlények sorsát miként befolyásolják a Földről hasonló irányban látszó roppant távoli csillagok, hiszen "valójában" születésünkkor a Nap tavaszponttól számított távolsága determinálja az életünket. (Máris függetlenítettük a zavaró tényezőktől a tavaszpont égi helyzetét és nem kell törődnünk a precesszióval. )
A mindennapi életünkre valóban hatással van a Nap helyzete a tavaszponthoz képest - vagy ha így jobban tetszik, a helyzete az ekliptikán - ezt a jelenséget az évszakok váltakozásának nevezik, ami tényleg "mérhető" és "reprodukálható"... ;)
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - Olvasói kérdések”