Olvasói kérdés

Az "Olvasóink kérdezték" rovatban feltett kérdések listája -- segíts Te is a csillagászat iránt kezdeti érdeklődést mutatóknak kérdéseik megválaszolásában!
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2013.09.14. 16:03

Attis írta: A mai "tudomány" meg "okoskodik", csak azt a világot látja ami: mérhető és reprodukálható (nem megismételhető ill. ritka esemény kizárva, ami eléggé belevág az asztrológiába).

Ez így nem igaz. Remek ellenpélda erre a történelem. Szerinted a thermopülai csatát reprodukálták és megmérték, mennyi spártai hoplita harcolt ott?

Attis írta: Tudományos módszerrel nem ellenőrizhető az asztrológia érvényessége!

Ilyen alapon minden létezhetne, aminek a nemléte nincs bizonyítva.
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2013.09.28. 13:40

Nos, korábban írtam a csillagjóslásos kurzust tartó lelkésznek, megjött rá a válasz:

Tisztelt Gergő!
A kurzus célja, hogy rávilágítson az európai csillagjóslás eredetére, Bizáncban való fejlődésére. A tantárgy törzsanyaga pedig egy patrisztikus szerző egyházi állásfoglalásának elemezése.
Tisztelettel: Urbán Evariszt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.09.28. 18:51

Kösz Gergő a szorgalmadat! A válasz nem túlságosan biztató. Úgy hangzik, mint ha valaki megpróbálná egyháztörténet fedőnéven becsempészni az asztrológiát az egyetemi oktatásba.
Egy "patrisztikus szerző elemzése" semmi távclatot nem ad (már mint tudománytörténeti értelemben), mivel az egyházi szerzőknek is homlokegyenest ellenkező véleménye volt e téren. Nem is beszélve arról, hogy a korral is változott
Véletlenül magam is egy szerzetes tudós nézeteivel foglalkozom, kicsit ismerem a véleményeket. BQ.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.09.28. 19:18

Attis írta:Tudományos módszerrel nem ellenőrizhető az asztrológia érvényessége! Ahogy egy jó tyúk-húslevesről sem tud mondani semmit a "tudomány".


Mindkét állítás egy hatalmas tévedés.

1. Az asztrológia első alaptétele, hogy az egy jegyben született emberek hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek.
Ez simán le lehet mérni, csak megfelelő statisztikai módszerek kellenek hozzá, megfelelően nagy és reprezentatív minta, és máris el lehet dönteni, hogy vagy vagy nincs hasonlóság. Ha van, akkor az egy másik kérdés, hogy
vajon mitől. (u.i: dolgoztam egy nagy cégnél, ahol mi ezt a vizsgálatot megtettük, és találtunk szignifikáns
kapcsolatot, de nekérdezzétek hol... )

2. A tudomány igen is tud mit mondani a jó tyúk-húslevesről: "Kérek még egy tányérral!"

;)
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2013.09.28. 21:59

astrohist írta:Kösz Gergő a szorgalmadat! A válasz nem túlságosan biztató. Úgy hangzik, mint ha valaki megpróbálná egyháztörténet fedőnéven becsempészni az asztrológiát az egyetemi oktatásba.
Egy "patrisztikus szerző elemzése" semmi távclatot nem ad (már mint tudománytörténeti értelemben), mivel az egyházi szerzőknek is homlokegyenest ellenkező véleménye volt e téren. Nem is beszélve arról, hogy a korral is változott
Véletlenül magam is egy szerzetes tudós nézeteivel foglalkozom, kicsit ismerem a véleményeket. BQ.


Őszintén szólva, a levele első olvasásra korrekt volt, másodjára is, de mostanra körülbelül én is azt gondolom, hogy nem valami megnyugtató a válasza. Én továbbra is kitartok amellett a véleményem mellett, hogy még a szabadon választható tárgyak közt sincs ilyennek keresnivalója. Mikor az egyébként szintén amatőrcsillagász témavezető tanáromnak meséltem ezt az órát, el volt hűlve. Főleg mikor azt mondtam, hogy az óra a régi földrajz tanszéken, a Kádár László-teremben van tartva.
Azt hiszem, talán személyesen is felveszem a kapcsolatot, hogy (persze diplomatikus módon) eszmét cseréljek vele...nem biztos, hogy megéri, de kíváncsi vagyok az álláspontjára.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.09.28. 22:45

Kedves Gergő! Azt hiszem, hasznos a gondolatod. Magam is kiváncsi vagyok a dologra, és remélem, hogy kicsit túlzottan pesszimista vagyok.
Persze a művelődés történeti szempontjából érdekes az asztrológia szerepe. Ennek elégé nagy irodalma van, magyarul is olvasható pl. F. Boll-C. Bezold: Csillaghit és csillagfejtés c. munkája (Boll kulturtörténész, Bezold csillagász, aki a babiloni tudománnyal is foglalkozot). Persze ezek annak érdekesek, akik a tudomány fejlődésével foglalkoznak.
Kösz a fáradozásodat: Lajos
Bigi
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.12.22. 14:05

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: Bigi » 2014.05.13. 19:31

Üdvözlet!
Felröppent egy hír, miszerint a föld rövidesen keresztülmegy egy olyan törmelékfelhőn, amelynek anyaga a 209P/LINEAR nevű üstökösből hullott ki, valamikor az 1800-as években. Mivel ezt a periodikus, ötévente földközelbe kerülő üstököst csak 2004-ben fedezték fel. Elvileg várható Május 23-24.-én egy meteorzápor, de egyik csillagászati honlapon sem találok róla semmit. Kacsa az egész?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2641
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.05.13. 21:09

Nem kacsa, biztosan lesz róla magyar anyag.
zsoldos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:55

Re: Olvasói kérdés

Hozzászólás Szerző: zsoldos » 2014.05.13. 21:23

Sirius írta:
astrohist írta:Kösz Gergő a szorgalmadat! A válasz nem túlságosan biztató. Úgy hangzik, mint ha valaki megpróbálná egyháztörténet fedőnéven becsempészni az asztrológiát az egyetemi oktatásba.
Egy "patrisztikus szerző elemzése" semmi távclatot nem ad (már mint tudománytörténeti értelemben), mivel az egyházi szerzőknek is homlokegyenest ellenkező véleménye volt e téren. Nem is beszélve arról, hogy a korral is változott
Véletlenül magam is egy szerzetes tudós nézeteivel foglalkozom, kicsit ismerem a véleményeket. BQ.


Őszintén szólva, a levele első olvasásra korrekt volt, másodjára is, de mostanra körülbelül én is azt gondolom, hogy nem valami megnyugtató a válasza. Én továbbra is kitartok amellett a véleményem mellett, hogy még a szabadon választható tárgyak közt sincs ilyennek keresnivalója. Mikor az egyébként szintén amatőrcsillagász témavezető tanáromnak meséltem ezt az órát, el volt hűlve. Főleg mikor azt mondtam, hogy az óra a régi földrajz tanszéken, a Kádár László-teremben van tartva.
Azt hiszem, talán személyesen is felveszem a kapcsolatot, hogy (persze diplomatikus módon) eszmét cseréljek vele...nem biztos, hogy megéri, de kíváncsi vagyok az álláspontjára.


És mi az álláspontja? Lehet tudni melyik egyházatyát tanítja?
piugabor
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.05.15. 15:03

Táguló világegyetem

Hozzászólás Szerző: piugabor » 2014.05.15. 15:20

Tisztelt Szakértők!
Laikus vagyok.
A világegyetem egyre gyorsuló tágulásával kapcsolatban nem értek valamit.
A vöröseltolódásból következtetnek a tágulásra. Az egyre gyorsuló tágulásra pedig abból, hogy minél messzebb van egy galaxis, annál nagyobb a vöröseltolódása, annál gyorsabban távolodik tőlünk.
Az én értelmezésemben minél távolabb van egy galaxis, a fény annál régebben indult el róla felénk. Tehát minél távolabbi galaxist nézünk, annál korábbi állapotot látunk. Tehát ezek szerint régebben gyorsabban tágult a világegyetem mint ma, hiszen a közeli galaxisok, amelyekről nemrég indult el a fény felénk, kisebb vöröseltolódással látszanak. Eszerint a világegyetem tágulásnak üteme viszont lassul.
Hol van hiba az okoskodásomban?
Ha valaki tudja a választ, akkor kérem, hogy a szakzsargon mellőzésével segítsen megvilágosodnom.
Köszönettel: Piukovics Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - Olvasói kérdések”