csillagok pozíciói

Az "Olvasóink kérdezték" rovatban feltett kérdések listája -- segíts Te is a csillagászat iránt kezdeti érdeklődést mutatóknak kérdéseik megválaszolásában!
Bady
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.11.26. 21:21

csillagok pozíciói

Hozzászólás Szerző: Bady » 2011.11.26. 21:42

Hy!

Nekem az lenne a kérdésem, hogy hol tudnék megnézni/letölteni olyan adatbázist, ahol a legtöbb ma ismert csillag/mély ég objektum megtalálható, tulajdonságaival és a legfontosabb, a földhöz viszonyított pozíciójával.
A válaszokat előre is köszi
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: csillagok pozíciói

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.11.26. 22:44

Csillag adatokra ajánlhatom az
alcyone software
katalógusát, amely az amatőr igényeket kielégití (a szabadszemmel látható csillagokat adja, néhány halványabbat is). A csillagokat csillagképenként adja meg. A csillagra klikkelve a további linkeket is feltünteti.
Ha nagy pontosságú adat szükséges és legújabb értékek, pl. a távolságra, sajátmozgásra, akkor a
SIMBAD-ot
Mindkettő a googleon könnyen előjön. BQ.
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: csillagok pozíciói

Hozzászólás Szerző: hg » 2011.11.26. 22:46

Bady írta:hol tudnék megnézni/letölteni olyan adatbázist, ahol a legtöbb ma ismert csillag/mély ég objektum megtalálható

Szia Bady!
Millió ilyen adatbázis van. Hogy melyik számodra a legmegfelelőbb, azt a cél dönti el, amire használni szeretnéd.
Pl. csillagokra: GSC
Pl. mély ég objektumokra: NGC

Bővebben: List of astronomical catalogues

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Bady
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.11.26. 21:21

Re: csillagok pozíciói

Hozzászólás Szerző: Bady » 2011.11.26. 23:21

Én nem pont ilyen adatbázisra gondoltam.
Én nem megfigyelésre akarom használni hanem modellezésre.
pontosabban fogalmazva, egy 3d-s környezetet akarok létrehozni, ahol a hozzánk legközelebbi csillagokat
elhelyezem, és szimulálom.(természetesen nem professzionális szimulálásról van, szó, mindössze modellezem a tejútrendszer egy részének jelenlegi állapotát. Ehhez szeretnék információkat szerezni, és jó lenne ha lehetne bizonyos dolgokban szűrni(fényességtartomány, távolságtartomány)
Az a helyzet hogy elég amatőr vagyok még ebben a témában (persze tudok egyest, s mást a csillagászatról, de fogalmam sincs, hogy mit keressek pl. a SIMBAD adatbázisában, mivel angol is, és az angol csillagászati szakszavak nemigen mennek, és az összes keresőopció olyan adatokat kér - kivéve a csillagnévre való rákeresés - amiről még nem is hallottam)
Nekem a csillagpozíció abból áll hogy rektaszcenzió, Deklináció, távolság.

Bocsánat hogy ennyire láma vagyok a témában
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: csillagok pozíciói

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.27. 00:25

Bady írta:Én nem pont ilyen adatbázisra gondoltam.
Én nem megfigyelésre akarom használni hanem modellezésre.
pontosabban fogalmazva, egy 3d-s környezetet akarok létrehozni, ahol a hozzánk legközelebbi csillagokat
elhelyezem, és szimulálom.


Akkor első körben a Gliese és a Hipparcos/Tycho katalógusokat javasolnám. A Gliese a 25 parszeknél közelebb lévő csillagok katalógusa, a Hipparcos/Tycho meg a Hipparcos asztrometriai műhold adataiból származó csillagkatalógus, amiben sok csillagra van valamelyest megbízható parallaxis (amiből egyszerűen számolható a távolság).

Gliese: http://cdsarc.u-strasbg.fr/viz-bin/Cat?V/70A

Hip/Tycho: http://cdsarc.u-strasbg.fr/viz-bin/Cat?I/239

A Gliese-nek kicsit jobb a határfényessége, de még a Hipparcoshoz képest is régi (a koordináták eleve 1950 epochára vannak benne), és csak 25 pc-ig megy el.

A Hipparcos katalógusban 118 ezer, ~12,4 magninál fényesebb csillag adata van, 0,6-1,0 mas pontosságú pozíciókkal és parallaxissal.

A Tycho katalógusban sokkal több a csillag, de pontatlanabb pozícióadatokkal.


Az biztos, hogy ezek a katalógusok csak egy nagyon-nagyon kis térrészt fednek le a Tejútrendszerből, tehát tényleg csak a szűkebb környezetünk megjelenítéséhez jók. A Gliese ugye 25 pc-ig megy el, a Hip/Tycho meg olyan 100-200(?) pc-ig használható a távolságokat tekintve (minimális számú kivételtől eltekintve), és sajnos nem térfogat-, hanem fényesség-limitált.


Ha tudsz várni kb. 10 évet, akkor lesz egy iszonyatosan nagy és pontos katalógus pár milliárd csillagról a GAIA asztrometriai műhold jóvoltából. Persze csak akkor, ha nem baltázzák el az indítást az oroszok 2013-ban. :)
Bady
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.11.26. 21:21

Re: csillagok pozíciói

Hozzászólás Szerző: Bady » 2011.11.27. 01:40

Tökéletes :)

hát 10 év eléggé hosszú idő, azért annyira nem fontos a teljeskörűség/pontosság, 25 pc bőven elég (meg nem hiszem hogy több milliárd csillagot le tudna szimulálni a gépem :D)
majd ha meg lesz az az adatbázis, akkorra lesz majd olyan gépem, ami le tudja azt szimulálni.
Reméljük azért, hogy az oroszok addigra tanulnak a hibáikból.

Ha sikerül a projektem, akkor majd megosztom veletek.

Még egyszer Köszönöm.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: csillagok pozíciói

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.11.28. 09:13

"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Bady
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.11.26. 21:21

Re: csillagok pozíciói

Hozzászólás Szerző: Bady » 2011.12.20. 01:44

Bocsánat, hogy megint ostobaságokat kérdezgetek:
nézegettem ezeket a katalógusokat, főként a Hipparcos katalógust.
Kiszűrtem pár adatot már belőle amire szükségem van, de pár dologra nem leltem
rá, ami érdekelne belőle(már ha benne van a Hipparcos katalógusában):

- színkép
- forgási sebesség
- tengelyének dőlésszöge
- mérete

Ha lenne valaki olyan rendes, és kikeresi nekem hogy melyik fájlban van és melyik sorszám alatt (pl. rektaszcenzió a hip_main.dat fájlban van a h3-nál) ja meg hogy miben van megadva. (vagy esetleg hogy miből tudom kiszámolni) Mint ahogy már írtam, nehezen értem meg az angol csillagászati szakszavakat, a Google meg szánalmasan fordít.

Előre is köszönöm.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: csillagok pozíciói

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.12.20. 08:09

Bady írta:- forgási sebesség
- tengelyének dőlésszöge


szerintem ilyen adatok nemigen leteznek.

--mpt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: csillagok pozíciói

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.20. 09:17

Szia!

Bady írta:rá, ami érdekelne belőle(már ha benne van a Hipparcos katalógusában):

- színkép
- forgási sebesség
- tengelyének dőlésszöge
- mérete

Ha lenne valaki olyan rendes, és kikeresi nekem hogy melyik fájlban van és melyik sorszám alatt (pl.


A Hipparcos mérésekből egyedül az effektív felszíni hőmérsékletet (Teff) lehet megbecsülni a (B-V) színindex alapján, de az adott csillagra érvényes csillagközi extinkció mértékének ismerete nélkül ez is elég bizonytalan lenne. Az extinkció (és abszorpció), valamint a távolság ismeretében a luminozitást és a méretet is lehetne számolni. A luminozitásból és a Teff-ből lehetne aztán megmondani a színképosztályt.

A forgási sebesség (pontosabban a forgási sebesség látóirányú komponensének) becsléséhez nagy felbontású spektroszkópiai mérés kell. Ez nagyon kevés csillagra van, mert a spektroszkópia a fotometriához képest nagyon időigényes és macera. A dőlésszög (inklináció) mérése még nehezebb. Ez végképp nagyon kevés csillag esetében ismert.
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - Olvasói kérdések”