Föld-Hold távolság meghatározása

Az "Olvasóink kérdezték" rovatban feltett kérdések listája -- segíts Te is a csillagászat iránt kezdeti érdeklődést mutatóknak kérdéseik megválaszolásában!
Hirrus
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.12.12. 12:22

Föld-Hold távolság meghatározása

Hozzászólás Szerző: Hirrus » 2011.12.12. 13:14

Segítséget szeretnék kérni.
Még csak rövid ideje kezdtem el érdeklődni a fotózás iránt, ott is inkább az éjszakai fotózás felé tekintgetek.
A hold fotózásának témája fogott meg, amit tájfotóban komponálva képzelek el.
Ahhoz ,hogy az elképzeléseimet tettek kövessék egy jó pár ismeretre kell szert tennem.A net-ről rengeteg információt sikerült megszereznem.Viszont egy pár kérdésre sehol sem találtam választ, nem mintha ne lennének, viszont lehet, hogy rossz helyen keresgélek.
Szóval: - A Hold fotózásához szükségem van a Hold földközeli 356 410 km -es
távolságának időponthoz kötött meghatározásához.
Mivel terveznem kellene tudni a megfelelő időpontokat, hogy mikor
van a Hold legközelebb a földhöz.A legjobb arányokat így tudnám kihozni az elképzeléseimből.
- Másik kérdésem, hogy mikor hol kel fel a Hold az égbolton, ezt pedig
a megfelelő komponálás miatt és a helyszín kiválasztása miatt
kellene tudnom.

Remélem érthető volt a kérdésem, és segítségemre lehet valaki.
Előre is köszönöm a fáradozásotokat.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Föld-Hold távolság meghatározása

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.12. 13:37

szia, próbálj ki egy planetáriumprogit, pl a stellarium-ot, ez kezdőknek is egész egyszerűen használható, és nagyon jól megmutatja, hogy a horizonton hol kel fel a hold. persze a legjobb, ha a saját horizontodat használod hozzá, mert néha meglepő, hogy a távolban lévő pár fa is mennyivel meg tudja emelni a horizotot. hogy a hold távolságára is ad-e valamilyen támpontot, azt nem tudom, de a hold látszó mérete jó közelítéssel mindig fél fok, ez csak nagyon kicsit változik földközelben/távolban.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Hirrus
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.12.12. 12:22

Re: Föld-Hold távolság meghatározása

Hozzászólás Szerző: Hirrus » 2011.12.12. 13:49

Köszönöm a gyors reagálásodat.
Az én kiinduló gondolatom azzal kapcsolatba , hogy mikor látható nagynak a Hold az, hogy akkor amikor a távolsága a legkisebb a földtől.
Az alapján amit írtál "de a hold látszó mérete jó közelítéssel mindig fél fok, ez csak nagyon kicsit változik földközelben/távolban." talán ne ebből induljak ki?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Föld-Hold távolság meghatározása

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.12.12. 13:55

http://www.fourmilab.ch/earthview/pacalc.html

Perigeum : földközelség.

--mpt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2641
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Föld-Hold távolság meghatározása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.12.12. 14:56

Hirrus írta:Köszönöm a gyors reagálásodat.
Az én kiinduló gondolatom azzal kapcsolatba , hogy mikor látható nagynak a Hold az, hogy akkor amikor a távolsága a legkisebb a földtől.
Az alapján amit írtál "de a hold látszó mérete jó közelítéssel mindig fél fok, ez csak nagyon kicsit változik földközelben/távolban." talán ne ebből induljak ki?


Nem érdemes ebből kiindulni, ugyanis a látszó méret alig több, mint 10%-ot változik. Ez puszta szemmel szinte észrevehetetlen (persze jól látszódna, ha egymás mellett látnánk a legtávolabbi és a legközelebbi holdat, de ez ugye nem fog menni, csak montázsokon...).
Ha nagy holdat akarsz lőni, használj hosszú fókuszú teleobjektívet (mi, amatőrcsillagászok ezt távcsőnek nevezzük :D ), és akkor a perspektíva miatt hatalmasnak fog tűnni a horizonthoz képest a Hold sarlója/korongja.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Föld-Hold távolság meghatározása

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.12. 15:41

Szia!

Hirrus írta: - Másik kérdésem, hogy mikor hol kel fel a Hold az égbolton, ezt pedig
a megfelelő komponálás miatt és a helyszín kiválasztása miatt
kellene tudnom.


Erre kiválóan használható ez a weboldal:

http://jekophoto.eu/tools/twilight-calc ... /index.php

illetve ez a progi (PC-re ingyenes és platformfüggetlen, androidra, almás telefonra minimális összeg):

http://photoephemeris.com/
rácz péter
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2011.12.12. 18:31

Re: Föld-Hold távolság meghatározása

Hozzászólás Szerző: rácz péter » 2011.12.12. 18:58

Nem érdemes ebből kiindulni, ugyanis a látszó méret alig több, mint 10%-ot változik. Ez puszta szemmel szinte észrevehetetlen (persze jól látszódna, ha egymás mellett látnánk a legtávolabbi és a legközelebbi holdat, de ez ugye nem fog menni, csak montázsokon...).
Ha nagy holdat akarsz lőni, használj hosszú fókuszú teleobjektívet (mi, amatőrcsillagászok ezt távcsőnek nevezzük :D ), és akkor a perspektíva miatt hatalmasnak fog tűnni a horizonthoz képest a Hold sarlója/korongja.

A teleobjektív használata nem ismeretlen számomra, ez lenne az egyik lépés, viszont az a bizonyos 10% amit puszta szemmel észrevenni szinte lehetetlen, nem igazán értem.
Azért nem mert jómagam tapasztaltam, hogy amikor telihold van nem mindig akkora mint például amit 2011.12.11 én lehetett látni, nem sokkal a Hold felkelte után.Grandiózusnak tünt, egy pillanatra földbe gyökeredzett a lábam, nem mint más esetekben.
Azaz biztos vagyok abban ,hogy az égbolton szabad szemmel látható telihold mérete igen is jól érzékelhetően különbözhet hol kissebnek, hol nagyobnak látható.
Hogy ez minek köszönhető, a 10%-nak vagy bármi más jelenségnek nem tudom, de egy bizonyos hogy van.
És mint említettem a teleobjektívek kis látószöge, már csak a fotózásban használatos + technika lenne.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Föld-Hold távolság meghatározása

Hozzászólás Szerző: András » 2011.12.12. 18:58

Hirrus írta:A legjobb arányokat így tudnám kihozni az elképzeléseimből.
jómagam tapasztaltam, hogy amikor telihold van nem mindig akkora mint például amit 2011.12.11 én lehetett látni, nem sokkal a Hold felkelte után.Grandiózusnak tünt, egy pillanatra földbe gyökeredzett a lábam, nem mint más esetekben.
Azaz biztos vagyok abban ,hogy az égbolton szabad szemmel látható telihold mérete igen is jól érzékelhetően különbözhet hol kissebnek, hol nagyobnak látható.
Hogy ez minek köszönhető, a 10%-nak vagy bármi más jelenségnek nem tudom, de egy bizonyos hogy van.


Méretkülönbség:
http://astro.u-szeged.hu/oktatas/csilla ... m-2010.jpg

Az, hogy a horizonton akkorának látszik, hogy földbe gyökerezik a lábad, az más, az egy optikai csalódás. Ennél az "átverődésnél" az a bizonyos tizenx%-os hatás, ami az ellipszispályából következik, lényegesen kevésbé látványosabb, sőt!
A "hol kel fel" kérdésben nekem a legegyszerűbbnek az a módszer mutatta magát, hogy letöltöttem a stellariumot, beállítottam a holdkeltét, megnéztem a bal felső sarokban az azimut értékét, majd terepen egy iránytűvel belőttem ezt a szöget, és láss csodát, kb ott kelt fel a Hold (valóban kitakarásmentes horizontot feltételezve...)
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Föld-Hold távolság meghatározása

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.12. 19:29

ahogy András is írta, csak optikai csalódás. próbáld ki, hogy nagynak látva holdkeltekor kitakarod egy ujjaddal, majd mikor már felkúszott jó magasra az égen és már picinek látod, megint kitakarod. pont ugyanannyira fogja eltakarni az ujjad.

persze horizontközelben a légkör miatt van némi torzulás, de ettől inkább csak kicsit laposdad lesz. bár nem biztos, hogy van ilyen szó.

egyszerűen arról van szó, hogy ha van mihez viszonyítani a méretet (fák, házak, táj), sokkal nagyobbnak látod, mint amikor csak szépen vándorol a csillagok között, fent a fejed fölött.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - Olvasói kérdések”