villogó jelenség

Az "Olvasóink kérdezték" rovatban feltett kérdések listája -- segíts Te is a csillagászat iránt kezdeti érdeklődést mutatóknak kérdéseik megválaszolásában!
GraBal
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.02.01. 21:18

villogó jelenség

Hozzászólás Szerző: GraBal » 2012.02.01. 21:33

Sziasztok! Laikus vagyok a témában, az éjszakai égboltot is merengve, érdeklődve figyelem. A héten mikor a Hold-vénusz-jupiter jelenlegi együttesét figyeltem észre vettem egy eddig nem tapasztalt jelenséget az égen. Egy villódzó csillagnak tűnő fényes pontot, nem messze az Nyilas csillagképtől. A helyét durván úgy írnám le, hogy ha a Holdtól húzunk egy egyenest ami közel párhuzamos az Orion övét alkotó három csillaggal, akkor ennek mentén már észre is vehető. Elsőre repülőnek tűnt, de nem mozdul, miközben úgy villog mint egy flitter egy fekete ruhán, kéken és rózsaszínben. Milyen égitest lehet ez? És hol találhatok olyan "ég térképet" amin egy amatőr is könnyen azonosíthatja és meg tanulhatja, hol mit lát éppen ha felnéz az éjszakai égre?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: villogó jelenség

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.02.01. 22:00

GraBal írta:Sziasztok! Laikus vagyok a témában, az éjszakai égboltot is merengve, érdeklődve figyelem. A héten mikor a Hold-vénusz-jupiter jelenlegi együttesét figyeltem észre vettem egy eddig nem tapasztalt jelenséget az égen. Egy villódzó csillagnak tűnő fényes pontot, nem messze az Nyilas csillagképtől. A helyét durván úgy írnám le, hogy ha a Holdtól húzunk egy egyenest ami közel párhuzamos az Orion övét alkotó három csillaggal, akkor ennek mentén már észre is vehető. Elsőre repülőnek tűnt, de nem mozdul, miközben úgy villog mint egy flitter egy fekete ruhán, kéken és rózsaszínben. Milyen égitest lehet ez? És hol találhatok olyan "ég térképet" amin egy amatőr is könnyen azonosíthatja és meg tanulhatja, hol mit lát éppen ha felnéz az éjszakai égre?


Szerintem a Sirius nevű csillagot láttad. Vadász ugyan volt akkor az égen, még Vadászebek is, de se Nyíl, sem Nyilas nem látható ott. Viszont úgy villog, mint egy flitter a fekete ruhán. :)

Javaslom a Stellarium nevű programot.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2641
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: villogó jelenség

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.01. 22:11

GraBal írta:És hol találhatok olyan "ég térképet" amin egy amatőr is könnyen azonosíthatja és meg tanulhatja, hol mit lát éppen ha felnéz az éjszakai égre?

Könyvek?
GraBal
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.02.01. 21:18

Re: villogó jelenség

Hozzászólás Szerző: GraBal » 2012.02.01. 23:08

Vizi Péter írta:
GraBal írta:És hol találhatok olyan "ég térképet" amin egy amatőr is könnyen azonosíthatja és meg tanulhatja, hol mit lát éppen ha felnéz az éjszakai égre?

Könyvek?


Oh köszönöm, tényleg. Meg ott van a google is.
GraBal
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.02.01. 21:18

Re: villogó jelenség

Hozzászólás Szerző: GraBal » 2012.02.01. 23:25

mizar írta:
GraBal írta:Sziasztok! Laikus vagyok a témában, az éjszakai égboltot is merengve, érdeklődve figyelem. A héten mikor a Hold-vénusz-jupiter jelenlegi együttesét figyeltem észre vettem egy eddig nem tapasztalt jelenséget az égen. Egy villódzó csillagnak tűnő fényes pontot, nem messze az Nyilas csillagképtől. A helyét durván úgy írnám le, hogy ha a Holdtól húzunk egy egyenest ami közel párhuzamos az Orion övét alkotó három csillaggal, akkor ennek mentén már észre is vehető. Elsőre repülőnek tűnt, de nem mozdul, miközben úgy villog mint egy flitter egy fekete ruhán, kéken és rózsaszínben. Milyen égitest lehet ez? És hol találhatok olyan "ég térképet" amin egy amatőr is könnyen azonosíthatja és meg tanulhatja, hol mit lát éppen ha felnéz az éjszakai égre?


Szerintem a Sirius nevű csillagot láttad. Vadász ugyan volt akkor az égen, még Vadászebek is, de se Nyíl, sem Nyilas nem látható ott. Viszont úgy villog, mint egy flitter a fekete ruhán. :)

Javaslom a Stellarium nevű programot.


Köszi. Igen az orion csillagképre gondoltam. Most legalábbis ahhoz viszonyítva volt a legkönnyebb így kézzel lábbal elmutogatni, merről merre. Az alábbi kép alapján pont ott van ahol láttam. Nem tudom, hogy eddig miért nem tűnt föl. http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=F%C3%A1jl:Orion_constellation_map.png&filetimestamp=20041212182140 Egyébként ehhez hasonló térképet próbáltam keresni.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: villogó jelenség

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.02. 12:42

Tájékozódás:
Az első gyors tájékozódásra legjobb az egylapos planiszféra: A MAGYARORSZÁGRÓL LÁTHATÓ CSILLAGOS ÉGBOLT. Csak azt kell hozzá tudni, hogy egyszerre nem az egész látszik, hanem mindig csak kb. a harmada.
Azt, hogy éppen egy megadott napon és órában (pl. ma este 20 órakor) milyen csillagképek látszanak az északi vagy a déli irányban, az internet planetárium-programjain be lehet állítani. De talán mégjobb áttekintés ad a Vizi-féle Kisatlasz 8-11 oladalán a negyedévi (tavaszi - nyári - őszi - téli égbolt) kis térképei.
De aki rászán némi pénzt, a távcső-boltokban megtalálja a legjobban használhatja a forgatható csillagtérképet, amelyen bármely nap tetszóóleges órájára beállítható a pillanatnyilag látható teljes ég. (gyorsabb és egyszerűbb, mint az internet-planetáriumok).
A részletek azután már megkereshetők a Kisatlaszban.
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - Olvasói kérdések”