Néhány távolság?

Az "Olvasóink kérdezték" rovatban feltett kérdések listája -- segíts Te is a csillagászat iránt kezdeti érdeklődést mutatóknak kérdéseik megválaszolásában!
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Néhány távolság?

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2012.08.31. 14:57

Azt szeretném (lustán, de pontosan) megtudni, hogy az IC 434 világító köd, az őt gerjesztő dzéta Ori és az előttük lévő Lófej-köd távolsága a tudomány mai állása szerint mennyi?

Köszönöm a konkrét válaszokat.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Néhány távolság?

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.08.31. 16:11

Ez egy nagyon ravasz kérés! Gondolom, hogy azért "lusta" kérdés mert már belefáradtál a keresésbe... Nem találtam két olyan forrást, ahol mindhárom objektumra megegyező adatot írtak volna.
Csak érdekességként:
http://www.starrywonders.com/horsehead.html

ζ Ori = Alnitak kb. 800 -900 fényév talán 826 ?,
IC434 kb. 1600 fényév,
Lófej köd kb. 1500-1600 fényév, de biztosan az IC434 előtt, mert csak azért látható a sötét fej forma.
Az a baj, hogy most már engem is érdekel!
Üdv,
L
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Néhány távolság?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.31. 23:07

A ζ (Flamsteed 50) Orionis távolsága az új mérések alapján: parallaxis szög 0,00443 ív.mp = 225 persec = 736 fényév. (A korábbi mérés majdnem éppen a felére adta a parallaxist, amiből a távolságot régebben kétszer ekkorára vették.) Szinképtípus: O 9,7 Ib. (fiatal fehér szubóriás).
Az IC 434 diffuz ködöt és a B33 (Barnard katalógus) sötét "Lófej-ködöt" érdekes módon összetartozó objektumnak tekintik, bár az utóbbi kétségen kivül a közelebb van hozzánk. Különféle becslések az egész komplexum távolságát kb. 1330 és 1600 fényv közé teszik. Az IC 434-et "csillagbölcsőnek" is tekintik, a Lófej-köd felső pereme fölött éppen átvilágít két fiatal csillag-csecsemő.
(A zéta Ori-ra vonatkozó adatok a SIMBAD-ról származnak, ott a többi is megtalálható, csak a linkeken tovább kell navigálni.)
Barátsággal: Lajos
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Néhány távolság?

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2012.09.01. 00:07

Dlajos írta:Ez egy nagyon ravasz kérés! Gondolom, hogy azért "lusta" kérdés mert már belefáradtál a keresésbe... Nem találtam két olyan forrást, ahol mindhárom objektumra megegyező adatot írtak volna.
Csak érdekességként:
http://www.starrywonders.com/horsehead.html

ζ Ori = Alnitak kb. 800 -900 fényév talán 826 ?,
IC434 kb. 1600 fényév,

Lófej köd kb. 1500-1600 fényév, de biztosan az IC434 előtt, mert csak azért látható a sötét fej forma.
Az a baj, hogy most már engem is érdekel!
Üdv,
L


Köszönöm a válaszokat.

Butának hangzó kérdés, de felteszem: egy csillag fénylésre késztethet egy 800 fényév távolságban lévő gázfelhőt? Én úgy képzelem, hogy közelebbi, szinte fizikai kapcsolatnak kell lenni köztük, de ez csak olyan józan paraszti gondolat.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Néhány távolság?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.09.01. 00:47

Értem a kérdésedet! Hát persze, hogy nem tud 800 fényévre gerjeszteni.
Ha a korábbi adatokat nézzük, akkor a zéta Ori, a B33 és az IC434 kb egy összetett csoportban vannak, kb. 1250-1700 fé távolság közti intervallumban.
Most viszont a Hipparcos pontositotta a zéta Ori távolságát, ez bele krült a katalógusba is (és a SIMBAAD-ba), viszont a fénylő és sötét diffuz ködre változatlanul a nagyobb távolságot találom. Már most két dolog lehetséges:
- vagy a csoport nem függ össze (vagyis a zéta nem a gerjesztője az IC434-nek, mert térben messze vannak,.
- vagy a ködök távolságát is revideálni kell. Én ez utóbbira gyanakszom. Lehet, hogy a válasz már ott lappang valamelyik modern cikkben, de én még nem találtam olyan táblázatot, amelybe az őj adat lenne.
Üdvözlettel: Lajos
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Néhány távolság?

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.09.01. 06:16

Porrima írta:Butának hangzó kérdés, de felteszem: egy csillag fénylésre késztethet egy 800 fényév távolságban lévő gázfelhőt? Én úgy képzelem, hogy közelebbi, szinte fizikai kapcsolatnak kell lenni köztük, de ez csak olyan józan paraszti gondolat.

Hát pontosan ezért írtam, hogy "ravasz kérdés"! Mert a Csillagképek atlaszától a Világegyetem atlaszáig, a Wiki-től a noao.edu-ig csak az az egy dolog volt hasonló (pár száz fényév ide vagy oda), hogy a gerjesztő csillag van a legközelebb, és közel féltávra ill. kétharmad távolságra becsülik...?...
Te mire gondolsz?
Üdv,
L.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Néhány távolság?

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2012.09.01. 10:21

astrohist írta: Már most két dolog lehetséges:
- vagy a csoport nem függ össze (vagyis a zéta nem a gerjesztője az IC434-nek, mert térben messze vannak,.
- vagy a ködök távolságát is revideálni kell. Én ez utóbbira gyanakszom. Lehet, hogy a válasz már ott lappang valamelyik modern cikkben, de én még nem találtam olyan táblázatot, amelybe az őj adat lenne.
Üdvözlettel: Lajos


Kedves Lajos!

Köszönöm a választ. Azért született a kérdés, hátha valaki ennek fényében tud új adatot.

PS: Azért én csekély valószínűséggel egy harmadik esetet is el tudok képzelni: valami bezavart a Hipparcosnak, és hátha mégsem annyi a csillag parallaxisa...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Porrima 2012.09.01. 10:27-kor.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Néhány távolság?

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2012.09.01. 10:24

Dlajos írta:
Porrima írta:Butának hangzó kérdés, de felteszem: egy csillag fénylésre késztethet egy 800 fényév távolságban lévő gázfelhőt? Én úgy képzelem, hogy közelebbi, szinte fizikai kapcsolatnak kell lenni köztük, de ez csak olyan józan paraszti gondolat.

Hát pontosan ezért írtam, hogy "ravasz kérdés"! Mert a Csillagképek atlaszától a Világegyetem atlaszáig, a Wiki-től a noao.edu-ig csak az az egy dolog volt hasonló (pár száz fényév ide vagy oda), hogy a gerjesztő csillag van a legközelebb, és közel féltávra ill. kétharmad távolságra becsülik...?...
Te mire gondolsz?
Üdv,
L.


Én azt hiszem úgy van, ahogy Lajos bátyánk leírta.
Válasz küldése

Vissza: “Hírek.Csillagászat.hu - Olvasói kérdések”