Oldal: 1 / 2

"galaktikus együttállás"

Elküldve: 2012.12.15. 15:58
Szerző: fenoliga
létezik-e a világvége-hívők által emlegetett galaktikus együttállás és ha igen, mi erről a tudományos vélemény?

Re: "galaktikus együttállás"

Elküldve: 2012.12.15. 16:03
Szerző: Cseh Viktor
fenoliga írta:létezik-e a világvége-hívők által emlegetett galaktikus együttállás és ha igen, mi erről a tudományos vélemény?


http://www.mcse.hu/egyesuleti_hirek_201 ... marad.html

Re: "galaktikus együttállás"

Elküldve: 2012.12.15. 16:21
Szerző: Vizi Péter
Nincs semmiféle galaktikus együttállás, de semmi más olyan dolog, esemény sem, ami ne lenne máskor is. A galaktikus együttállás egyébként nem értelmezhető dolog, legalábbis én még egyetlen ezo-oldalon vagy előadáson sem hallottam megfogalmazni értelmes módon, mire is gondolnak. Pl. Szabó Judit előadás részlete: "Napunk együttállásba kerül a galaxis központi napjával." Ez még a magyar nyelvtannak sem felel meg (együttállni két vagy több dolog tud, valahonnan nézve. Sz.J. honnan nézi a Napot, amikor épp együttáll a galaktikus középponttal?), másrészt nincs a galaxisunknak központi napja. Ott egy fekete lyuk van. A Nap égi pályája egyébként elég messze esik a galaxisunk középpontjától, tehát elő sem fordulhat, hogy a Földről nézve a középpontot a Nap eltakarja, azaz innen nézve együttálljon vele...

Re: "galaktikus együttállás"

Elküldve: 2012.12.15. 16:59
Szerző: András
fenoliga írta:létezik-e a világvége-hívők által emlegetett galaktikus együttállás


Nem létezik.

fenoliga írta: mi erről a tudományos vélemény?


Zagyvaság a köbön.

Re: "galaktikus együttállás"

Elküldve: 2012.12.15. 18:18
Szerző: astrohist
Galaktikus együttállás: Vizi Péter jól leírta a lényeget. Ilyen fogalom nincsen a csillagászatban, de régebben még a legmegrögzöttebb csillagjósok sem emlegettek ilyesmit!
Ennek az értelmetlen, ostoba megnevezésnek az lehet az "ihletője", hogy valamelyik ezoterikus megszállott felfigyelt egy véletlen egybeesésre: a téli napforduló pontja az Ekliptikán ebben az évtizedben nagyjából (de csak durván) egy irányban látszik a Földről nézve a galaktikus koordináta rendszer kezdőpontjával. Ennek semiléyen csillagászati (vagy másmilyen) jelentősége sincsen, mivel mind a galaktikus koordináta rendszer, mind az ekliptikai egy önkényesen megválasztott felosztás. (A galaktikus koordinátáknak a jelenlegi felosztása pl. az 1960-as években került használatban, korábban máshol volt a kezdőpontja.) A precesszió következményeként azonban a téli napforduló helyzete évről évre odább tolódik.
Ennek a látszólagos közeli egybe esésnek semmi jelentősége nincsen. Hiszen ha pl. a Marson élnénk, onnan nézve a "marsbeli ekliptika" és a "marsi galaktikus koordináták" egészen máshol metszik egymást.
Ha már itt tartunk: a "neo-ezoterikus" fantaszták másik újabb kedven állítása, hogy a Nap a Pleiadok halmaza körül kering. Ez egyszerűen nem igaz. Valamikor, több mint másfél évszázada, néhány csillagász, a Nap térbeli mozgását vizsgálva, az akkor még nagyon kicsi és pontatlan mérési adatokból arra következtetett, hogy a Pleiadok (Fiastyúk) felé halad. (Persze közben a Fiastyúk halmaza is tovább mozog a térben, tehát soha sem találkozhatnánk.) Ebből Heinrich Mädler német csillagász azt a téves megállapítást vonta le, hogy a Nap egy mégnagyobb tömegű csillag körül kering, sokmillió éves periódussal. Akkor még nem tudták, hogy a Nap a Tejútrendszer központja körül kering, de még a Tejútrendszer fogalma sem létezett. Ezt csak a 19. sz. végének pontosabb mérései mutatták meg. Tehát ez a megállapítás több mint száz éve elavult, téves! - BQ.

Re: "galaktikus együttállás"

Elküldve: 2012.12.21. 09:03
Szerző: kelemen lajos
Lehet hogy szakadár vagyok, de én azt mondom, hogy ok, legyen galaktikus együttállás, de számoljunk már kicsit a newtoni fizikával, és kiderül hogy lényegtelen. Ha az összes bolygó egy vonalban van a naprendszerben akkor sincs semmi, pláne ha egy galaxis tőlünk kismillió fényévre együtt áll :)

Re: "galaktikus együttállás"

Elküldve: 2012.12.21. 13:28
Szerző: astrohist
Tisztázzunk valamit: ilyen fogalom (esemény, jelenség) hogy galaktikus együttállás nincsen! Mi állna együtt mivel, hol?
Az ezoterikusok és a szélhámosok azt hirdetik, hogy a "Nap együtt áll a Galaxis központjával". Ez így értelmetlenség. A téli napforduló pontja majdnem 6 fokkal van északabbra, mint a naprendszerből nézve a Tejút központja. Vagyis soha sem takarhatja, vagy állhat vele együtt. Holnap, holnapután pedig a Nap iránya a Föld keringése során mégodább tolódik.
Tehát ez egy olyan szakszerűen hangzó, de valójában értelmetlen megnevezés, amelyet azért találtak ki, hogy a téjékozatlan laikusokat félrevezessék!
Egyébként a legutóbbi rémhírlevél szerint ma reggel 8-kor beállt a Világvége, 3 napos sötétséggel, és teljes áram kieséssel. Ehhez képest nálam szépen süt a Nap, az összes villany ketyerék buzgón fogyasztják az áramot, és köszönik jólvannak. Tapasztalt valaki valami szenzációt?
Üdv és szép eget a legközelebi világvégéig: Lajos

Re: "galaktikus együttállás"

Elküldve: 2012.12.21. 16:26
Szerző: András
kelemen lajos írta: ok, legyen galaktikus együttállás,


Szerintem meg inkább legyen "interplanetáris szeparáció". Ugyanúgy jól hangzik és ugyanúgy nincs semmi értelme.

Re: "galaktikus együttállás"

Elküldve: 2012.12.21. 16:54
Szerző: Dlajos
astrohist írta: Tapasztalt valaki valami szenzációt?
Üdv és szép eget a legközelebi világvégéig: Lajos

A szomszéd kölök előre köszönt... :)
Üdv,
L.

Re: "galaktikus együttállás"

Elküldve: 2012.12.21. 17:15
Szerző: Vizi Péter
Látod, Lajos? Mégis csak emelkedett annak a kölöknek a rezgésszáma :D