seeing/nyugodtság - és hatásai

Ankalimon

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.27. 11:18

Hello,

Én a lencséset használom, most már lassan két éve. Sajnos nem olcsó cucc (egy elég jó okulár árába fáj), és annak idején több hónapon át agyaltam rajta, hogy megvegyem-e - de mostanra azt mondhatom, hogy megérte.

Gyorsabb és egyszerűbb, mint az ismert csillagok alapján a HMG megállapítása, és azonnal (még a szemem teljes sötétadaptációja előtt) be tudom lőni, hogy milyen az átlátszóság, és ebből következően milyen mélyégcélpontokra érdemes menni. Illetve arra is elég jó, hogy az egyes megfigyelőhelyeken a fényszennyezettség szintjét többé-kevésbé be lehet lőni, össze lehet hasonlítani.
Elméletileg (és egyes szakértők szerint) ugyan az SQM mérő által egy szűkebb égterületen mért égbolt-fényesség nem teljesen korrelál a HMG-vel, de nekem ez alatt az idő alatt az volt a tapasztalatom, hogy praktikusan nem fordul elő olyan különleges helyzet, amikor szignifikáns eltérés mutatkozott volna. Korábban a Kis Medve csillagainak referencia-fényességét használtam a HMG megállapítására, de közben silabizálni kellett a térképet és a számokat, ami egyrészt körülményesebb, másrészt közben ez kicsit befolyásolta a sötétadaptációt is, és befolyásolja az eredményt.

Én mindig a zenitben mérem az égi háttér fényességét, hogy a horizont környéki fényektől függetlenül, jobban összehasonlítható eredményeket kapjak, de van aki azt az ég területet méri, amit éppen megfigyel.

A support is elég jó. Amikor tavaly tavasszal azt hittem, hogy elromlott a kütyü, mert annyira jó értékeket kezdett el mutatni, a cég kanadai vezetője személyesen válaszolt a levelemre, és fotók alapján megpróbáltuk közösen kitalálni, hogy mi lehet a gond, vissza kell-e küldeni újrakalibrálni a gyártóhoz. (Aztán végül csak a német forgalmazóhoz lett visszaküldve, ahol több másik eszközzel összehasonlítva megállapították, hogy tökéletesen működik.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
D.Laci

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.02.27. 14:55

Ankalimon írta:
2021.02.27. 11:18
Hello,

Én a lencséset használom, most már lassan két éve. Sajnos nem olcsó cucc (egy elég jó okulár árába fáj), és annak idején több hónapon át agyaltam rajta, hogy megvegyem-e - de mostanra azt mondhatom, hogy megérte...
...
A support is elég jó. Amikor tavaly tavasszal azt hittem, hogy elromlott a kütyü, mert annyira jó értékeket kezdett el mutatni, a cég kanadai vezetője személyesen válaszolt a levelemre, és fotók alapján megpróbáltuk közösen kitalálni, hogy mi lehet a gond, vissza kell-e küldeni újrakalibrálni a gyártóhoz. (Aztán végül csak a német forgalmazóhoz lett visszaküldve, ahol több másik eszközzel összehasonlítva megállapították, hogy tökéletesen működik.)

Köszönöm a gyors választ Tamás!
Korábban már feltettem ezt a kérdést a: Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?
Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021. február 25., csütörtök 11:03
topicban, csak beleveszett a többi hozzászólásba és rajzba, ezért ismételtem meg itt.
Már megrendeltem az Astroshop-nál és a GLS jelezte is, hogy átvette. (Én is a lencséset rendeltem.)
Kíváncsi leszek rá működés közben.
Itt a Bakonyban vannak völgyek és fennsíkok, ahol elég jó az ég és Tiszaföldvártól (ahol van a másik telkünk) keletre, Öcsöd és Mezőtúr felé is vannak jó sötét helyek.
Ezeken fordulok meg leggyakrabban, erre lennék kíváncsi, ezeket hogyan értékeli.
Még egyszer köszi a tapasztalatokat!

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
150/1050 Esprit APO triplet ; 254/2500 MEADE LX200GPS SC
254/1016 MEADE LXD75 SN ; 25x100 Celestron SkyMaster bino ; 10x50 Zeiss Dekarem bino
D.Laci

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.03.01. 12:04

Percekkel ezelőtt érkezett meg az SQM mérő!
Nagyon várom a próbáját.
IMG_0310.JPG
Még egy kis gumicukrot is kaptam a csomagban, biztos azt gondolták kisgyereknek lesz játszani. :)

D.Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
150/1050 Esprit APO triplet ; 254/2500 MEADE LX200GPS SC
254/1016 MEADE LXD75 SN ; 25x100 Celestron SkyMaster bino ; 10x50 Zeiss Dekarem bino
Ankalimon

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.03.10. 09:48

Gratula - majd mesélj.

Nekem a hétvégén a Nyírségben, 21,52-t is mért...
Csak volt némi magaslégköri pára, szóval az átlátszóság nem hozta teljesen azt, ami elvileg lehetett volna.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”