seeing/nyugodtság - és hatásai

Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.27. 11:18

Hello,

Én a lencséset használom, most már lassan két éve. Sajnos nem olcsó cucc (egy elég jó okulár árába fáj), és annak idején több hónapon át agyaltam rajta, hogy megvegyem-e - de mostanra azt mondhatom, hogy megérte.

Gyorsabb és egyszerűbb, mint az ismert csillagok alapján a HMG megállapítása, és azonnal (még a szemem teljes sötétadaptációja előtt) be tudom lőni, hogy milyen az átlátszóság, és ebből következően milyen mélyégcélpontokra érdemes menni. Illetve arra is elég jó, hogy az egyes megfigyelőhelyeken a fényszennyezettség szintjét többé-kevésbé be lehet lőni, össze lehet hasonlítani.
Elméletileg (és egyes szakértők szerint) ugyan az SQM mérő által egy szűkebb égterületen mért égbolt-fényesség nem teljesen korrelál a HMG-vel, de nekem ez alatt az idő alatt az volt a tapasztalatom, hogy praktikusan nem fordul elő olyan különleges helyzet, amikor szignifikáns eltérés mutatkozott volna. Korábban a Kis Medve csillagainak referencia-fényességét használtam a HMG megállapítására, de közben silabizálni kellett a térképet és a számokat, ami egyrészt körülményesebb, másrészt közben ez kicsit befolyásolta a sötétadaptációt is, és befolyásolja az eredményt.

Én mindig a zenitben mérem az égi háttér fényességét, hogy a horizont környéki fényektől függetlenül, jobban összehasonlítható eredményeket kapjak, de van aki azt az ég területet méri, amit éppen megfigyel.

A support is elég jó. Amikor tavaly tavasszal azt hittem, hogy elromlott a kütyü, mert annyira jó értékeket kezdett el mutatni, a cég kanadai vezetője személyesen válaszolt a levelemre, és fotók alapján megpróbáltuk közösen kitalálni, hogy mi lehet a gond, vissza kell-e küldeni újrakalibrálni a gyártóhoz. (Aztán végül csak a német forgalmazóhoz lett visszaküldve, ahol több másik eszközzel összehasonlítva megállapították, hogy tökéletesen működik.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.02.27. 14:55

Ankalimon írta:
2021.02.27. 11:18
Hello,

Én a lencséset használom, most már lassan két éve. Sajnos nem olcsó cucc (egy elég jó okulár árába fáj), és annak idején több hónapon át agyaltam rajta, hogy megvegyem-e - de mostanra azt mondhatom, hogy megérte...
...
A support is elég jó. Amikor tavaly tavasszal azt hittem, hogy elromlott a kütyü, mert annyira jó értékeket kezdett el mutatni, a cég kanadai vezetője személyesen válaszolt a levelemre, és fotók alapján megpróbáltuk közösen kitalálni, hogy mi lehet a gond, vissza kell-e küldeni újrakalibrálni a gyártóhoz. (Aztán végül csak a német forgalmazóhoz lett visszaküldve, ahol több másik eszközzel összehasonlítva megállapították, hogy tökéletesen működik.)

Köszönöm a gyors választ Tamás!
Korábban már feltettem ezt a kérdést a: Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?
Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021. február 25., csütörtök 11:03
topicban, csak beleveszett a többi hozzászólásba és rajzba, ezért ismételtem meg itt.
Már megrendeltem az Astroshop-nál és a GLS jelezte is, hogy átvette. (Én is a lencséset rendeltem.)
Kíváncsi leszek rá működés közben.
Itt a Bakonyban vannak völgyek és fennsíkok, ahol elég jó az ég és Tiszaföldvártól (ahol van a másik telkünk) keletre, Öcsöd és Mezőtúr felé is vannak jó sötét helyek.
Ezeken fordulok meg leggyakrabban, erre lennék kíváncsi, ezeket hogyan értékeli.
Még egyszer köszi a tapasztalatokat!

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.03.01. 12:04

Percekkel ezelőtt érkezett meg az SQM mérő!
Nagyon várom a próbáját.
IMG_0310.JPG
Még egy kis gumicukrot is kaptam a csomagban, biztos azt gondolták kisgyereknek lesz játszani. :)

D.Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.03.10. 09:48

Gratula - majd mesélj.

Nekem a hétvégén a Nyírségben, 21,52-t is mért...
Csak volt némi magaslégköri pára, szóval az átlátszóság nem hozta teljesen azt, ami elvileg lehetett volna.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.19. 18:03

Csak érdekességképpen, az idei MTT-n több derült éjszakán mértük a tarjáni eget, ami SQM 20,7 és 20,8 körüli értéket mutatott jelentős párásodás mellett, az Ankalimon és az én műszerem alapján egyaránt.
Ez elég gyengus... ;) (21,2 és fölötte érdemes vizuálisan mélyegezni)
De hát Tarjánt nem ezért szeretjük!
Ennek ellenére az MTT 2019-en hasonló ég mellett a 15 centis APO-val és UHC szűrővel láttuk a Fátyol-köd egy részét NGC 6960-at.
Nem verte ki a szemünket, de láttuk.


D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.09.04. 12:58

Tegnap éjjel hidegfront utáni nagyon jó nyugodtság mellett, végre annyi felhős nap után, sikerült észlelnem Tiszaföldvár mellől.
A Holdmentes égen rég nem látott részletek jöttek elő a Jupiteren és Szaturnuszon.
Sajnos az újonnan létesített mezőgazdasági telephely gazdag kivilágítása agyonverte eddigi jó mélyeges észlelőhelyem korábbi SQM 21,1-21,2 egét, már csak SQM 20,83-at mértem éjfél előtt.
Megint messzebbre kell itt is mennem minden ember alkotta létesítménytől.
Ettől függetlenül a Gyűrűs-köd és Súlyzó-köd valamint az Androméda tolakodott a látómezőben, de hát ezek a fényesek.
Az Epszilon Lyra jó kontraszttal bomlott a 7mm-es SW Panorama-val. (357x)
Egy élmény volt, majd éjfél után a hirtelen jött párásodás véget vetett az élvezkedésnek.
Sokat használtam a BCO-k mellett Baader Hyp. Zoom-ot és most is tök elégedett voltam vele.
De ez a fokozódó fényszennyezés egy katasztrófa...
Ja, a most használt távcső a Meade 254/2500 LX200 GPS SC volt.

D.Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.09.05. 06:32

D.Laci írta:
2021.09.04. 12:58
...Egy élmény volt, majd éjfél után a hirtelen jött párásodás véget vetett az élvezkedésnek...


D.Laci
Laci, használsz harmatsapkát? Pára, por, fényszennyezés ellen véd, ha elég hosszú.
Ha pedig ez is kevés lenne, érdemes az egész cucc alá leteríteni egy sokkal nagyobb fóliát, paplant vagy plédet, mint amit a fotón látok (4-5x4-5 m-esre gondolok). Újabban mindig alkalmazom. A dobsonomnál jelentősen csökkenti a páraveszélyt; szerintem valamelyest nálad is használna. Ráadásul egy esetlegesen lepottyanó párakupakot is előbb megtalál azon az ember, mint nélküle a fűben.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.09.05. 10:05

Szia András!
Nagyon köszönöm a tanácsaidat!
Használok harmatsapkát, jelenleg sajnos nem volt nálam, mert ennek a csőnek a gyári harmatsapkája van nekem, ami merev és kb. akkora mint a cső.
( Sok opcionális cuccot kaptam hozzá: gyári harmatsapka; gyári motoros mikrofókusz; szintén gyári fókuszreduktor és használati leírás.)
Sajnos az már nem fért be a kocsiba a cucc mellé, mert 3 hétre jöttünk és hoztam az óriásbino alá az MDA féle állványt is. Szuper ez az állvány, új dimenziókat nyit a nagybinózásban.
Az elektromos fűtés nálam volt, de olyan hirtelen jött az erős párásodás, hogy nem találtam értelmét várakozni a hatására.
Jó ötlet a nagyobb "szőnyeg", eddig csak ilyen kisebb alátétet használtam, de megfogadom.
Amíg tudtam nézelődni, ritka jó volt a nyugodtság, az ilyet meg kell becsülni!
Próbáltam is levadászni a betervezett objektumokat a listámról.
Sajnos ismét szembesültem vele, hogy a korábbi jó, bejáratott észlelőhelyemet szétbombázták lámpákkal.
Derült eget kívánok!

D.Laci
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2021.09.05. 12:49-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2021.09.05. 10:09

Lehet kapni ilyen "kempingpléd" nevű cuccokat, egyik oldala textil, alja párazáró fólia, viszonylag kicsire összetekerhető, nem zörög túlzottan ha járkálnak rajta, mosható. De csak kb 2x2 méter. Semminél több.
90/910 SW EQ2
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: seeing/nyugodtság - és hatásai

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.09.05. 17:49

D.Laci írta:
2021.09.04. 12:58
Tegnap éjjel hidegfront utáni nagyon jó nyugodtság mellett, végre annyi felhős nap után, sikerült észlelnem Tiszaföldvár mellől.
A Holdmentes égen rég nem látott részletek jöttek elő a Jupiteren és Szaturnuszon.
Sajnos az újonnan létesített mezőgazdasági telephely gazdag kivilágítása agyonverte eddigi jó mélyeges észlelőhelyem korábbi SQM 21,1-21,2 egét, már csak SQM 20,83-at mértem éjfél előtt.
Megint messzebbre kell itt is mennem minden ember alkotta létesítménytől.
Ettől függetlenül a Gyűrűs-köd és Súlyzó-köd valamint az Androméda tolakodott a látómezőben, de hát ezek a fényesek.
Az Epszilon Lyra jó kontraszttal bomlott a 7mm-es SW Panorama-val. (357x)
Egy élmény volt, majd éjfél után a hirtelen jött párásodás véget vetett az élvezkedésnek.
Sokat használtam a BCO-k mellett Baader Hyp. Zoom-ot és most is tök elégedett voltam vele.
De ez a fokozódó fényszennyezés egy katasztrófa...
Ja, a most használt távcső a Meade 254/2500 LX200 GPS SC volt.

D.Laci
Köszi a beszámolót.
Jó ilyeneket olvasni.
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”