Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.12.22. 18:47

6-kor nyugszanak, 8-ra simán hazaérsz még messzebbről is.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.12.24. 10:18

Attila írta:
2020.12.22. 09:12
Na, ezt sem láttam... :cry:
Pedig simán felmentem volna Bánkútra, ha kilátszott volna a trutyiból.

MDA
Hah! Hétfőn nem jött össze, pedig Sopronig autóztam, de tegnap Gyapa és Németkér között sikerült egy hosszabb enyhén-közepesen felhős időszakot kifogni, és a vonuló felhősávok között többször, 5-10 percre megfigyelni a két bolygót egy látómezőben a nagy Newton távcsövemmel.
Izgalmas vadászat volt...
Negyed nyolcra haza is értem...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.24. 10:34

rgeri írta:
2020.12.22. 18:10
Attila írta:
2020.12.22. 09:12
Pedig simán felmentem volna Bánkútra, ha kilátszott volna a trutyiból.
Ezt, hogy csináljátok? Nemúgy van, hogy este 8-ra haza kell érni? Vagy van valami kiskapu?
Hétköznapokon Miskolcon vagyok, onnan Bánkút 35 - 45 percen belül van - a gázpedál állásszögétől függően... :lol:
Egyébiránt - tapasztalatom szerint - autókat nem szoktak megállítani a rendőrök este 8 óra után sem, csak azzal, hogy : "Hova-hova kiskomám"? Ha ezt tennék, elég sok munkájuk lenne...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.24. 10:42

Ankalimon írta:
2020.12.24. 10:18
Hah! Hétfőn nem jött össze, pedig Sopronig autóztam, de tegnap Gyapa és Németkér között sikerült egy hosszabb enyhén-közepesen felhős időszakot kifogni, és a vonuló felhősávok között többször, 5-10 percre megfigyelni a két bolygót egy látómezőben a nagy Newton távcsövemmel.
Izgalmas vadászat volt...
Negyed nyolcra haza is értem...
Jómagam elsősorban nem is a távcsöves látványra lettem volna kíváncsi, hanem az "egybeolvadó" bolygók szabadszemes látványára, és összfényességére.
Hogy "mit láthattak a háromkirályok", már ha voltak, és ha valóban ez lett volna a betlehemi csillag...

De - a mostani tizenévesekkel ellentétben - a 2080-as együttállás látványában már nem reménykedhetek. :cry:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.12.24. 11:27

Tegnap ilyennek szerette volna látni mindenki - de szabadszemmel a fátylak miatt sajnos csak a Jupitert lehetett kivenni a Zselici Csillagvizsgáló mellől:
A nyers képből azért ki lehetett piszkálni a Szaturnuszt is.

Nyilván a "Háromkirályok" sem a vakító ragyogás, hanem a szimbolikus jelentés után mehettek:)

(Sony A7S és egy békebeli 50 millis Helios obi.)

csvár.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.12.25. 08:17

Attila írta:
2020.12.24. 10:42
Jómagam elsősorban nem is a távcsöves látványra lettem volna kíváncsi, hanem az "egybeolvadó" bolygók szabadszemes látványára, és összfényességére.
Hogy "mit láthattak a háromkirályok", már ha voltak, és ha valóban ez lett volna a betlehemi csillag...

De - a mostani tizenévesekkel ellentétben - a 2080-as együttállás látványában már nem reménykedhetek. :cry:
Hát, szerdán már kb. 20' távolságra volt egymástól a két bolygó, egyértelműen elkülönültek egymástól szabad szemmel is: egy fényesebb és egy 4-5-ször halványabb csillagpárt alkottak. Hétfőn, amikor csak harmadekkora távolságra voltak egymástól, biztos jobban összeolvadtak. (A Szaturnusz akkor kb. olyan távolságra volt a Jupitertől, mint a Ganymedes a legnagyobb kitéréskor.) Szerintem egy jószemű, alapos megfigyelő akkor is szoros csillagpárnak láthatta a két bolygót, de első rápillantásra simán egy nagyon fényes objektumnak tűnhettek.
Megjegyzem, a két bolygó együttes fényessége csak kb. 0,1 magnitudóval nagyobb, mint a Jupiter egymagában - most éppen együtt sem érik el a Jupiter legnagyobb földközelség idején látható fényességét.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
pszabadi
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.05.30. 11:55

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: pszabadi » 2020.12.30. 00:28

Ankalimon írta:
2020.12.24. 10:18


Hah! Hétfőn nem jött össze, pedig Sopronig autóztam, de tegnap Gyapa és Németkér között sikerült egy hosszabb enyhén-közepesen felhős időszakot kifogni, és a vonuló felhősávok között többször, 5-10 percre megfigyelni a két bolygót egy látómezőben a nagy Newton távcsövemmel.
Izgalmas vadászat volt...
Negyed nyolcra haza is értem...
Én is hasonlóképpen jártam. Hétfőn egy sikertelen nyugat-magyarországi túra, szerdán folytatás és eredményes megfigyelés a Szent László híd (M9) mellett a Duna-parton, Dusnok – Fajsz térségében. :-)
Szabi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2020.07.15. 18:52

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Szabi » 2021.01.25. 22:51

Időjárás témában a Vatikánnál lehet panaszt tenni, vagy Mekkában vagy Jeruzsálemben?!

... mi folyik itt Gyöngyösön ...

Hi
Szabi
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”