Klímaváltozás

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.21. 00:09

mephi írta:Új módszert találtak a szén-dioxid és a metán újrahasznosítására


Jól hangzik, de tartok tőle, nehogy késő legyen, mire globális volumenben alkalmazni tudják...
A metán már egyre erősebben pufog fel a permafrost-ból.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.21. 06:52

Azért kíváncsi lennék, hogy milyen elven működő módszer. Minden esetre nagyon jó, hogy ismét felbukkant egy alternatíva. Csak aztán alkalmazzák is, nehogy ráüljenek.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.21. 09:42

A Vénusz topic-ba tettem fel ezt a két linket Imrének a CO2 elnyelési hullámhosszakról, de később bele is olvastam a cikkekbe, és ledobtam a láncot. A következtetéseik teljesen ellentmondanak az elfogadott felmelegedési folyamatoknak; ezért átteszem ide is:

http://nov79.com/gbwm/ntyg.html
és
https://cosmoscon.com/2011/12/27/a-graph-on-co2-absorption/

Ha lesz kicsit több időm, végig olvasom őket, hogy jobban megértsem, de amit eddig röviden kivettem belőlük, az eléggé meglepő.
Az internet természetesen nem autentikus és tiszta forrás, ezért távolról sem mondom, hogy hátra arc (sőt...), minden estre érdekes.

Mit szóltok hozzá?


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.11.21. 13:31-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.11.21. 12:20

Nekem is nagyon érdekesnek tűnt a grafikon, a CO2 hatásmechanizmus, valamint az elemzések a korábbi koncentráció és hőmérséklet összefüggéséről, de a legérdekesebb az automatikus visszacsatolás elképzelése volt. Csak annyit, hogy talán mégis igaz a közmondás, miszerint a kását sem eszik olyan forrón, mint ahoigyan főzik! Akár hiteles, akár nem az internet, de : nem zözög a haraszt, ha a szél nem fújja! Okosodunk.

Azért annyiban egyetérthetünk, hogy nem túl előnyös az évmilliók alatt keletkezett, tárolt energiát néhány évszázad alatt felemészteni és a végterméket, mint szükségtelen, esetleg káros anyagot egyszerűen szétteríteni, aminek nem is ismerték előre a hatását, csak most a tudomány fejlődésének következtében. Viszont fejlődött volna-e a tudomány CO2 termelés nélkül? Azt sem tudnánk, hogy mi keletkezik, ha a szenet elégetve hőenergiát termelünk, gépet hajtunk a fejlesztett gőzzel...stb. Hogy mi a következménye?

Ez, ami ma van. Hogy hova vezet mindez, azt nem tudjuk biztosan, mert lehet, hogy ez csak tényleg nagyon kicsike, szinte elhanygolható szennyezés egy régebbi hatalmas vulkánkitörésekhez képest, és majd kompenzálódik automatikusan, de az is lehet, hogy a hinta ettől fog átesni, mert pont ennyi hiányzott hozzá!
Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.21. 13:52

Imre írta:... Azért annyiban egyetérthetünk, hogy ...


Bár nem vagyok geológus, de nagyon úgy látom, hogy az ipari forradalom kezdete óta eltelt szűk háromszáz év a földtörténeti korok, és korábbi éghajlatváltozások időhorizontját tekintve nagyon-nagyon jó közelítéssel diszkrét eseménynek tekinthető. Ehhez hasonlóként - a magam részéről - csupán óriás-vulkánkitöréseket és kisbolygó-becsapódásokat ismerek, amik szinte egyik napról a másikra átformálhatják a Földet. (De ilyen nem történt James Watt óta...)

Tehát a globális felmelegedés, ami a gőzgép óta egyre jobban közelíti az exponenciális mértéket, meggyőződésem szerint nem lehet természetes eredetű, csakis az emberi tevékenység okozhatja. Hogy ebből mennyi a CO2 és a CH4 "felelőssége" nem tudom (bár eddigi tanulmányaim szerint ők az igazi "főbűnösök").

Kicsit hasonlónak érzem ezt is, mint a "vörösiszap-per" első felvonásának képtelenségét, de citálhatnám a fukushima-i cunamis reaktor-balesetet is: egy mesterséges, emberi építmény tönkremeneteléért a természeti erőket teszik felelőssé. Hülyeség. A tervezéskor nem volt elég körültekintő az EMBER!!! Ezeket mindig emberi mulasztások okozzák.

Ez főleg a tervező, de hasonlóképp a kivitelező és az üzemeltető közös felelőssége. A természet soha sem "hibázik", nem "felelős" semmiért; az csak "teszi a dolgát"... Akkor van gond, ha az ember belepiszkál úgy, hogy nem veszi figyelembe az anyatermészet erejét és lehetőségeit. De ez az ő hibája (korlátoltsága, figyelmetlensége, tudás-hiánya, stb.), és nem a természeté!

A globális felmelegedés is teljesen analóg helyzet (csupán annyi a különbség, hogy ennek nem egyszemélyi felelőse van).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2017.11.21. 16:05

Attila írta:
A természet soha sem "hibázik", nem "felelős" semmiért; az csak "teszi a dolgát"... Akkor van gond, ha az ember belepiszkál úgy, hogy nem veszi figyelembe az anyatermészet erejét és lehetőségeit. De ez az ő hibája (korlátoltsága, figyelmetlensége, tudás-hiánya, stb.), és nem a természeté!

MDA


Szinte hihetelen, de ebben a kérdésben most maximálisan egyetértünk....sőt az "emberre" vonatkoztatva lehet, hogy túl elnéző voltál.
Nem hiszem, hogy élt valaha ezen a bolygón kártékonyabb élőlény az embernél....
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.11.21. 16:24

Kiskun Alajos írta:Szinte hihetelen, de ebben a kérdésben most maximálisan egyetértünk....sőt az "emberre" vonatkoztatva lehet, hogy túl elnéző voltál.
Nem hiszem, hogy élt valaha ezen a bolygón kártékonyabb élőlény az embernél....

No ezzel már tökéletesen nem tudok egyetérteni, de ha kiegészíthetem azzal, a két jelzővel, hogy "buta és szorgalmas", akkor már a kártékonyság magától értetődik.... Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
benzoll
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.04.01. 21:40

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: benzoll » 2017.11.21. 19:34

Egy érdekes modellezési módszer CO2-ra és általában a klímakutatásra:

http://www.matud.iif.hu/2017/02/08.htm
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.22. 11:02

benzoll írta:Egy érdekes modellezési módszer ...


Valóban érdekes tanulmány a "mi lett volna, ha" problémakörre (ha jól értem a lényegét).

Jómagam nagyon távol vagyok a káoszelméletektől (leginkább csak hallottam róla...); valószínűleg ezért nem látom a gyakorlati hasznát, vagy jelentőségét az alternatív földi klímák elemzésének, bár tudományos szempontból biztosan megalapozott tanulmány lehet. Ebben hozzáértés híján sem kételkedem, mivel akadémiai lapban jelentették meg a kutatást.

De ha valaki hozzáértő "emberi nyelven" (vagy ha úgy tetszik "laikusul") meg tudja fogalmazni, hogy a különböző peremfeltételekkel indított sztochasztikus éghajlati modellek mit tudnak megmagyarázni Földünk tényleges, aktuális állapotáról, s főleg az átlaghőmérséklet hirtelen, ugrásszerű megemelkedésének okairól (hogy azután tehessünk ellene), azt nagyon megköszönném.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.11.22. 11:20

Talán a nap süt jobban. Persze abból nehezebb doktorit írni. Véletlen sem köszönd meg!
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”