NASA érdekességek

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.05.29. 00:06

Imre írta:
2020.05.28. 19:47
Sajnos. Szombat este megint megpróbálom, ugyanezen a csatornán, hátha sikerül végre. Nem tudod, hogy mi volt az oka?
Alább mutatok két felvételt, amin lehet, hogy elkaptam a visszatérő egységet izzó állapotában. Még a fékező és irányzó fúvókák áramlásai is láthatóak. Üdv. Imre

Imre, feltétlen írj ezen címek valamelyikére Nagy Szabinak ezügyben. Rutinos űrállomás, fokozat, űrhajó, tehermodul stb vadász.
(Személy szerint nem hinném hogy ez a visszatérő egység lenne, de egy próbát megér). Mindent irj le neki, minden adatot, képpel.
metrolinaszabi@gmail.com

public@macsnet.hu
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.29. 08:17

Imre írta:
2020.05.28. 20:35
Szia Attila! Köszi a választ. A kérdésem, hogy utána lehet-e járni, illetve a pályát meghatározni, hogy mi lehetett az az izzó valami. ...
Kedves Imre (és Zoli)!

A rossz hírem, hogy az az "izzó valami" a képen valójában nem volt ott. Az egy ún. "artifact"; magyarul nincs rá megfelelő szó, talán "műtermék"-ként lehetne fordítani. Bár ez esetben talán a szellemkép a legjobb.
Ebben 100%-ig biztos vagyok, mert gimnazista koromban (a 70-es évek végén) engem is megszívatott egy ilyen jelenség (és szinte pontosan így nézett ki, mint a tiéd). Én Pécs éjszakai látképét fotóztam Szőke Balázs barátomék lakásának teraszáról, a Misina oldalából (egy Zenit-E géppel és Helios objektívvel, természetesen állványról), és azt hittem, hogy egy gyorsan forgó repülő, de egy helyben lebegő tárgy képe (UFO :lol: ), amit a felvétel készítésekor nem vettünk észre... :oops:

Elvittem a fotómat az ELTE Csillagászati Tanszékére, és ott előbb Marik Miklós nézte meg, de ő sem tudott rá mit mondani. Majd megmutatta egy másik csillagásznak (sajnos az ő nevére nem emlékszem), mert ő volt a tanszéken az "ASZTROFOTÓS", aki egyből rávágta a megoldást: a jelenség egy, a LM-n kívül lévő, fényes objektum szélsőségesen asztigmatikus képe. Ha nincs megfelelően méretezett harmatsapka (vagy "napellenző") az optikán, akkor az említett objektumról érkező fény bejut az összetett lencserendszerbe, ahol a felületeken többször is oda-vissza verődve úgy változik az iránya, hogy bekerül a LM-be, és megjelenik a képen, de már teljesen eltorzulva (ezért forgás-szimmetrikus). Amikor - jellemzően természetfilmekben - a Nappal szemben készítenek felvételt, és a Nap is rajta van a képen, akkor egy egész "Nap-sozozatot" lehet látni egy vonalban, ahogy a Nap képei tükröződnek az egyes lencsetagok között (a bevonatoktól függő színekkel); de ott még - többnyire - közel kör alakú a visszavert kép, mert kicsi a szögeltérés az optikai tengelytől. Az általad (is) rögzített alakzat csak egészen szélsőséges esetben alakul ki, és csak erős fényforrás esetén (hiszen akkor már nagy felületen szóródik a fény, ami egyéb esetekben halvánnyá, szinte láthatatlanná teszi a jelenséget; ezért vizuálisan általában nem is látható, többnyire csak hosszú expozíciókon jön elő - kivéve, ha nagyon fényes a forrás). Megjegyzés: ezen a problémán sajnos a flat-kép sem segít, így szerencsétlen esetben a fotometriát is beviheti a málnásba... :cry: Tehát igényes mérésekhez igenis, nagyon fontos a belépőnyílás pontosan méretezett árnyékolása!!! (Newton rendszer esetén ez nem, vagy sokkal kevésbé probléma.)

A jelenség neve angolul: "lens flare".
Itt olvashatsz róla részletesebben: https://en.wikipedia.org/wiki/Lens_flare

Az én esetemben ez egy erős fényű, közeli utcai lámpa volt, nálad valószínűleg a Nap. Ha a hétvégén megtalálom valahol a pincémben az említett képet, akkor felteszem ide is - okulásul. :D
Azóta (egyéb hasonló jelenségek okán is) megtanultam: ha egyszer valami nagyon furcsa, nem oda illő dolgot látsz a képen, akkor először ne a képnek higgy, hanem gondold át az egyéb lehetőségeket...

A legutóbb pl. így "fedeztem fel" egy üstököst. :oops: Azt a flattener erősen homorú hátsó lencse-felülete - tükörként funkcionálva - készítette az érzékelő sík felületével közösen egy fényesebb csillagról. :twisted: És még teljesen hihetően is nézett ki: csillagszerű mag, kis, kompakt kómával és "saját mozgással": a műszer kis elmozdítása után az "objektum" is kicsit odébb ment a csillagokhoz képest... :?

Tehát szerintem ne írj Szabinak...


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.05.29. 12:04-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.05.29. 12:01

Szerintem is artifakt, mint sok minden Imre kepein.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.05.29. 14:56

Attila! Köszi a magyarázatot! Forgástestnek látszik, az oldalán mintha tükröződne a Nap. Ilyet még nem fényképeztem eddig. Érdekes. Várom a képedet, ha előkerül. Köszi.
CBO! Már megint szurkálódsz? Mi a bajod velem? Miért kell mindig valami megjegyzést tenned a képeimmel kapcsolatban? Na ez a különbség Attila és közted.
Attila elmagyarázza, és előhalássza a régi hasonló felvételét, szemben az általad írott piszkálódó megjegyzésekkel. Kössz a véleményedet! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.05.29. 16:12

Attila írta:
2020.05.29. 08:17
Imre írta:
2020.05.28. 20:35
Szia Attila! Köszi a választ. A kérdésem, hogy utána lehet-e járni, illetve a pályát meghatározni, hogy mi lehetett az az izzó valami. ...
Kedves Imre (és Zoli)!

A rossz hírem, hogy az az "izzó valami" a képen valójában nem volt ott. Az egy ún. "artifact"; magyarul nincs rá megfelelő szó, talán "műtermék"-ként lehetne fordítani. Bár ez esetben talán a szellemkép a legjobb.
Ebben 100%-ig biztos vagyok, mert gimnazista koromban (a 70-es évek végén) engem is megszívatott egy ilyen jelenség (és szinte pontosan így nézett ki, mint a tiéd). Én Pécs éjszakai látképét fotóztam Szőke Balázs barátomék lakásának teraszáról, a Misina oldalából

A jelenség neve angolul: "lens flare".
Itt olvashatsz róla részletesebben: https://en.wikipedia.org/wiki/Lens_flare



Tehát szerintem ne írj Szabinak...


MDA

Igen, ilyesmi lencse csillanásra gondoltam én is.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.30. 21:48

Imre írta:
2020.05.29. 14:56
... Várom a képedet, ha előkerül. ...
A papír képeket nem találtam meg, amit nagyon sajnálok, mert azt még én nagyítottam és analóg vegyszeres technikával hívtam elő az akkori lakásunk fürdőszobájában (valószínűleg elajándékoztam...), de a negatív megvan, így azt beszkenneltem.

Íme:

UFO-1_cleaned_small.jpg
UFO-1_cleaned_zoom.jpg
UFO-2_cleaned_small.jpg



MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.05.30. 22:20

SpaceX Crew Dragon űrhajó Győr felett kilövés után 24 perccel:


SpaceX_Dragon_20200530_1500px.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.05.30. 23:14

cbo írta:
2020.05.30. 22:20
SpaceX Crew Dragon űrhajó Győr felett kilövés után 24 perccel:



SpaceX_Dragon_20200530_1500px.jpg
Érdekes volt, hogy mennyivel tempósabban haladt látszólag, mint az ISS nem sokkal előtte (fele olyan magasan volt).
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.05.31. 22:39

Attila írta:
2020.05.30. 21:48
Imre írta:
2020.05.29. 14:56
... Várom a képedet, ha előkerül. ...
A papír képeket nem találtam meg, amit nagyon sajnálok, mert azt még én nagyítottam és analóg vegyszeres technikával hívtam elő az akkori lakásunk fürdőszobájában (valószínűleg elajándékoztam...), de a negatív megvan, így azt beszkenneltem.

Íme:


UFO-1_cleaned_small.jpg

UFO-1_cleaned_zoom.jpg

UFO-2_cleaned_small.jpg




MDA
Köszönöm Attila! Nagyon érdekes, mert a formája az szinte tökéletesen egyezik a képemen lévővel. Azerintem a Nap lehetett a ludas benne, de nem is közvetlenül, hanem valamiről tükröződött, éppen a távcső lencséjére. Több ilyen lehetőség iss adódhatott, mert a Nap éppen ezekben a másodpercekben tűnik el a házunk oldala mögött, és már nem süt bele a távcsőbe, de van a ház oldalán több olyan kinyúló műholdantenna tartó, amely tükrözheti egy rövid időre, pontszerűen, és igen erősen, pontosan bele a távcső tükrébe. A távcső iránya már olyan közeli volt a Nap irányához, hiszen a Vénuszt mutatta, hogy ez a bizonyos tükröződési pont is látszott benne, amelyre a ház takarásából még éppen rásüthetett a Nap. Ma nem tudtam tesztelni, mert már felhős volt az ég, és a Nap sem látszott élesen. Holnap, ha jó ég lesz, akkor nagy esélyem lesz arra, hogy akár videóra is vehetem, hiszen a szögváltozás talán még nem olyan nagy, hogy nem esik bele az a tükröző valami. Majd beszámolok erről! Köszi a képeket! CBO-nak is köszönöm a betett képet, érdekes dokumentum erejű kép. Álló szerkezettel készülhetett, talán néhány másodpercees expoval egy rövid sorozatból összerakva. A szép kerek Hold viszont erősen világította a felhőket. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.31. 23:54

Imre írta:
2020.05.31. 22:39
... Azerintem a Nap lehetett a ludas benne, de nem is közvetlenül, hanem valamiről tükröződött, éppen a távcső lencséjére. ...
Viszonylag könnyű megtalálni a forrást: a "szellemkép" látszólagos forgástengelyét kösd össze képzeletben a (teljes!) LM közepével (avagy az optikai tengely képsíkon lévő döféspontjával), és hosszabbítsd meg tovább. Ennek a tengelynek át kell mennie a fényforráson.
Az én feltöltött képeimen a forrásként szolgáló utcai lámpák rajta is vannak a képeken, meg is találhatod a fenti módszerrel (az első képen egy, a bal alsó sarokban, az alsó képen három, alul lévő utcai lámpa okozza az "UFO"-kat).

De ha nem az egész képet, hanem csak egy kivágott részét (crop) nézed, akkor a fenti leírás természetesen nem igaz!!!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”