NASA érdekességek

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.01. 09:12

Imre írta:
2020.05.31. 22:39
... amely tükrözheti egy rövid időre, pontszerűen, és igen erősen, pontosan bele a távcső tükrébe. ...
Tükrös távcsővel készítetted a bemutatott képet??? :shock:

Ez nagyon furcsa... Egy "sima" tükrös Newton-nál alapesetben nem lehet flare.

Akkor valamilyen lencsés nyújtó tag volt a fényútban?
Vagy okulár-projekcióval készítetted a felvételt?

(Mindkettő elképzelhető lehet, mert a bolygókorong mérete ezt valószínűsíti...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: NASA érdekességek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.06.02. 04:02

Értek mindent, és köszönöm a tippet, de írtam, hogy : ˇ... a Nap lehetett a ludas benne, de nem is közvetlenül, hanem valamiről tükröződött, éppen a távcső lencséjére." Tehát nem tükrössel, hanem lencséssel fényképeztem, valóban egy 10 mm-es okuláron volt a kompakt gép, teljes, azaz 12x zoomm állásban. A távoli Vénusz nyugtalan volt. A sokkal nagyobb távolság, a hosszabb légköri út miatt életlenebb is a képe, mint annak a feltehetően közeli valamiről történő becsillanásnak. A távcső fókusza 1m, nyújtás nincs, és a légréses akromat lencse átmérői 127 mm-esek. Ezzel szoktam bolygót fényképezni. Az UV fényt is szépen átereszti, az infrát is, és érdekességnek írom, hogy a közeli UV és az infra 820 nm-es fény fókusza egybeesik. A zöld szín a sávközép, és a vörös-kék fókusz szintén egybeesik. Ha a zöld kép tű éles, akkor a kék és vörös még élesíthető, de a zöld defokuszálódik. Egy Castell UHC szűrővel elég éles, de zöldhiányos képet lehet készíteni. A vörös és kék egyezés miatt a közvetlen fókusz lila, vagy zöld kontúrt mutathat a Hold esetében. Az okulár kicsit eltólja a széleken a kép élességét, és inkább kék-sárga kontúr lesz belőle. Keskenyebb szűrőkkel viszont a légkörhöz képest tökéletes az élessége. A mellékelt képen a lilás becsillanás is éles. Már csak az a kérdés, hogy vajon mitől lett lilás, bíbor színű az a valamitől eredő fény. A nagyításon azt látom, hogy erős a fény, és mintha egy ilyen búgócsigáról verődne vissza a Nap, amely fehéres túlvezérlést okoz. Mindkét képen forgástest szerű ez a fényfolt, és tükröződés látható a Nap irányából rajta. Ha ez egy valamiről becsillanás, akkor miért van rajta tükröződés? Ha a Nap az oka, akkor szűrő nélkül miért lett éppen lilás, és éles? Van még kérdés, de szerintem tegyük el most későbbre, ha borult lesz az ég, és több vizsgálati adatom lesz ezzel kapcsolatban. Most a Vénusz sarlót vadászom a felhők között. Érdekes, hogy mindenféle goto nélkül, pusztán egy papír szögmérőt használva pilanatok alatt a 10mm-es okulár közepére tudom állítani a Vénuszt. Jól működik a hosszú rúd végén a fekete kartonlap. Teljesen biztonságosan takarja a Napot. Tesztelem a távcső elött egy fehér lappal, hogy meddig világít bele. Egyelőre semennyire. 3.-án lehet, hogy a lencse elé is kell egy kisebb féloldalas takarást tenni, mert a fél Napnyi sugár, az már veszélyes is lehet. Belenézni nem fogok, hiszen a gép élő képe mutatja szépen a keskeny sarlót. Ez itt már off, majd a Vénusz témában jelzem az eredményeket utólag. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”