Oldal: 1 / 1

Lunar standstill

Elküldve: 2010.05.04. 19:32
Szerző: korn
Kedves fórumozók,

egy kérdésem lenne a Hold mozgásával kapcsolatban:

Az angol nyelvű csillagászati témájú írásokban többször is olvastam a major/minor (lunar) standstill elnevezéseket, melyekkel a Holdpálya mozgásában a 18,6 éves ciklus két szélsőértékét illetik. Az érdekelne, hogy van-e ennek magyar megfelelője? Főleg archeoasztronómiával (Stonehenge stb.) kapcsolatban emlegetik sokat ezeket a nevezetes pontokat, de az ilyen vagy ehhez hasonló témájú (pl. általános csillagászati) könyvekben nem találtam ezt a fogalmat.

Előre is köszönöm!

Re: Lunar standstill

Elküldve: 2010.05.04. 20:06
Szerző: PIR
Talán "holdfordulónak" lehetne nevezni a "napforduló" mintájára.

Re: Lunar standstill

Elküldve: 2010.05.04. 20:15
Szerző: astrohist
PIR javaslatát jónak tartom. A "holdforduló"-t annyiban lehet kiegészíteni, hogy a holdfordulók deklináció-értéke változik, ezért lehetne beszélni legkisebb és legnagyobb holdfordulóról.
A stonehenge-kutatók számára azok a holdfordulók érdekesek, amelyek egybe esnek a holdtöltével. BQ.

Re: Lunar standstill

Elküldve: 2010.05.04. 21:09
Szerző: PIR
Igen, "major" lunar standstill a deklináció szélsőértékéhez tartozó "holdfordulót" jelenti.

Re: Lunar standstill

Elküldve: 2010.05.04. 23:02
Szerző: astrohist
Hallo mindenkinek! PIR nagyon jól bele talált egy angol kifejezés jó magyar megnevezésébe! Jó lenne, ha mennél több (főleg újabb, és nagyrészt angol) kifejezést magyarra ültetni! Viszont nagyon kell vigyázni mit teszünk át, és hogyan. A napészlelőknél többször találkoztam a peremen felnyúló protuberancia "napkitörés" megnevezésével. Ez azonban hibás, mert a "napkitörés" az erupció-(latin), ill. flare (flér, angol) jelenségre nár lefoglalt. Itt bizony marad a protuverancia, immár 150 éve nem találtak elfogadott magyar szót rá.
De még ezen is lehetne töprengeni. Tanuljunk könnyen, gyorsan magyarul! BQ.