Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
DaRe
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:54

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: DaRe » 2010.11.10. 22:10

Én magánsuliba járok (nem titkolom: Waldorf!) és ott van egy asszem kéthetes napi kétóra csillagászat. (ezen a heti kétórán ne csodálkozzatok, ott ez így megy, a tárgyakat három-négyheti váltásban vesszük a nap első két, egybevont tanórájában, a többi óra nyelv, matek, magyar, vagy művészeti tárgyak, stb.) Édeskevés, de látom, még mindig több az államinál. Ennek keretében látogattunk mi el a helyi Csillagdába, többeket érdekelt is, de annyiban maradt. Az emberekből hiányzik a kitartás. Érdeklődni a "hát igen, tök érdekes, dejó, most már ezt is láttam"-szinten érdeklődik a legtöbb.
DaRe
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:54

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: DaRe » 2010.11.10. 22:11

Javítom magam: "napi kétórán" akart lenni a második zárójelben.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.11.11. 09:59

DaRe írta:Javítom magam: "napi kétórán" akart lenni a második zárójelben.

"Szerkeszt" gomb... az új post helyett...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2016.02.11. 00:17

A hozzászólásokat olvasgatva több gondolatom támadt.
Tapasztalataim szerint nagyon kevés fiatalt érdekel alapvetően maga az éjszakai égbolt és hogy egyáltalán mi van a Földön kívül az univerzumban. És igen ebben óriási szerepe van annak, hogy az iskolai tantervbe nincs megfelelően beépítve. Úgyhogy senkit sem szoktam "hibáztatni" azért mert finoman szólva erősen hiányosak az ismeretei. A páromon kívül kb. senkivel sem tudok értelmesen beszélgetni a csillagászatról mert az embereket 1.nem érdekli, 2.elviccelik (mars-/és holdlakók, ufók stb). És ezt szomorúnak tartom. 20 éves koromban megkérdezte az egyik barátnőm, hogy mi az amit nagyon szeretnék, akármi, mit vennék magamnak. Mondtam egy csillagászati távcső. Erre kinevetett, azt hitte viccelek, á ezt nem gondolhatom komolyan... Most, hogy bő 10 évvel később megvettem az első távcsövemet, már csak azt sajnálom, hogy ennyi évet vártam vele.

Ez a csináld magad ötlet jutott még az eszembe, ötletesnek tűnik :)
http://mommaowlslab.blogspot.hu/2013/09/diy-constellation-tubes.html

Ha már csináld magad, megosztom az elmúlt napokban készült világító faliképemet is :) Egyik-másik csillagkép eléggé félresikerült, előre is elnézéseteket kérem :)
P10505571.jpg

P10505561.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.02.11. 10:00

Nagyon szép és elgondolkodtató feljegyzés. Sok mindent lehet erről írni és mondani. Fiatal csillagászat kedvelő azért akad néhány, bár talán nem annyi, mint pl. 31-40 évvel ezelőtt. Csak biztatni kellene őket.
Egyébként némi optimizmusra ad okot, hogy pl. az ELTE-n, a Csillagkép-ismereti kurzusra (nem kötelező) mindig van 20-25 jelentkező, és nem csak csillagászok. Érdeklődés tehát volna, még az ilyen, a csillagászat "perem területét" jelentő tárgy iránt is.
Egyébként örülök, hogy láttam az érdeklődését és a saját "hozzájárulását". Én is kb. így kezdtem,úgy 65 évvel ezelőtt.
Még visszatérek a tárgyra+ Addig is üdvözli: BQ.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2016.02.11. 10:55

Néhány, a témába vágó gondolat az alábbi interjúban:

http://www.mcse.hu/egyesulet/egyesuleti ... orszakkal/
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2016.02.11. 13:18

Érdekes és tanulságos interjú...
Bizakodásra adnak okot az utóbbi évek űrutazás/csillagászati témájú filmjeinek (Csillagok között, Gravitáció, Mentőexpedíció) nagy sikerei és a most aktuális "Valódi tudomány a csillagok között" előadás iránti hatalmas érdeklődés :)
A Gateway to space űrkiállítás is sok érdeklődőt, kisgyerekes családot vonz, legalábbis mi a 2. napon ezt tapasztaltuk.
Legnagyobb hatása viszont szerintem vitathatatlanul a távcsöves bemutatóknak van. Akit egy kicsit is érdekel a világűr, azt garantáltan elvarázsolja a látvány :) (Persze csak ha reális elvárásai vannak és nem Hubble-képeket vár.)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.02.11. 20:57

Re: Fiatal amatőrök.
Az érdeklődés vagy érdektelenség tulajdonképpen nem a "mai fiatalok"-tól, hanem az előző nemzedéktől, szüleiktől és kisebb mértékben de a tanáraiktól is függ. Ha a szülők veszik a fáradságot, és "felkínálják" az érdekes témákat - pl. elviszik az állatkertbe, botanikus kertbe, múzeumba, kiállításra, sőt horribile dictu csillagvizsgálóba - a gyerekeket, olyan korban, amikor már megért belőle valamit, akkor megvan az alap, hogy érettebb korban magától kialakul az érdeklődése. (Ha Angliában tartózkodtam, mindig elmentem a British Museumba, Science Museumba, stb, és mindig azt láttam, hogy délelőtt, kora délután sok iskolai csoport kószál ezekben; szombat- vasárnap pedig ebéd utáni időszakban szülőkkel, nagyszülőkkel láttam ott sok gyereket. Sajnos ez nálunk kevésbé divatos iskolai foglalkozás, vagy családi szórakozás!)
Az iskolai tantervből sajnos szinte kiirtották a csillagászatot, a tanárok sem nagyon érdeklődnek. Mit várhatunk így a fiataloktól? (Az 1950-60-as években a Fővárosban még tantervbe iktatták, hogy valamelyik osztályban - amelyikben földrajzot tanítanak - meg kell szervezni egy látogatást a Bemutató Csillagvizsgálóba!)
Azt, hogy a szülők szerepe milyen fontos, személyesen tapasztaltam. Most már évek óta rendezünk az érdi Magyar Földrajzi Múzeumban a Múzeumok éjszakáján távcsöves bemutatást. Tavaly a rossz idő ellenére is eléggé sok gyerek összegyűlt, nem is egy mondogatta, hogy ő már az előző évben is járt itt, amikor a mamája hozta el, és most már ő akart eljönni, biztatta a szüleit.
Hogyan lehetne megnövelni az érdeklődést - a mai iskola-irányítási rendszer mellett nem tudom, de akik közelebb vannak a "felsőbb szervekhez" talán kiravaszkodhatnának valamit.
A "régi Urániás gárda" nem is egy tagja: pl. Fejes Imre, Hegyessy Péter úgy lett állandó munkatárs, hogy először iskolai csoporttal jött fel, azután már magától is oda talált.
Valahol ezen a vonalon lehetne megfoogni az érdeklődőket. - BQ.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2016.02.12. 13:09

Pár évvel ezelőtt digitalizáltuk Kulin György egyik, szakkörökkel kapcsolatos útmutatóját. Itt megtalálható: http://www.mcse.hu/egyesulet/egyesuleti ... -inditasa/

Ez egy 1981-es írás. Sok, ma is aktuális dolog van benne, pár dolog elavult, a világ természetéből adódóan.

Érdekes, épp az 1982-es évtől kezdve jöttek a problémák, a korábbinál kevesebb pénz kezdett csordogálni a közművelődésbe, tudománynépszerűsítésbe. És épp abban az évben emelték 100%-kal a vonatjegyeket, 140%-kal a Volánbusz jegyeit, amit sokan nagyon is megéreztek. Ez pl. a szakköri vetélkedőkre való utaztatást is perturbálta.

A lényeg, Berkó Ernővel szólva, egy tőmondatban összefoglalható: "Csinálni kell"'. A sokakat megmozgató távcsöves bemutatók mögé oda kell tenni a szakköröket, és utóbbiak működtetése sokkal, de sokkal több energiát igényel a vezetőtől, mint egy járdacsillagászati akció. Nálunk a Polarisban több szakkör is működik, ezeket mindig tudjuk ajánlani a bemutatókon. Észlelőszakkör, ifjúsági, gyermek, asztrofotós, fotometriai... Aki szakkört szeretne indítani, működtetni, próbálunk neki segíteni, amennyire erőnkből futja.

És most hadd dicsekedjek kicsit. A Horvai Ferenc által vezetett ifjúsági szakkör két tagja, két nagyon tehetséges gyerek, Bécsy Bence és Dálya Gergely is benne van abban a csapatban, amelyet Frei Zsolt vezet, és most a gravitációs hullámok felfedezéséből is kivette a részét. Hogy ezek a srácok milyen útravalót kaptak az MCSE-től, azt tőlük kell megkérdezni, bizonyára valamennyit, talán nem is keveset, ez a szakkör is segített a "pályára állásukban". Március 1-jén egyébként a Polarisban tartanak előadást a gravitációs hullámokról. Büszke vagyok rájuk.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.02.13. 11:00

Re: "Hogy ezek a srácok milyen útravalót kaptak az MCSE-től, azt tőlük kell megkérdezni, bizonyára valamennyit, talán nem is keveset,..."
Bizonyára így van, de ne csak a látványos megnyílvánulásokra gondoljunk. Ha egy csak annyit ad egy fiatalnak a szakkör (vagy az egyéni részvétel), hogy késűbb tanárként, vagy akár csak szülőként tovább adja az érdeklődést, akkor is már sokat jelent. Emellett lehet, hogy nem feltétlenül a csillagászatot fogja később választani (már csak azért sem, mert a hivatásos csillagászok száma korlátozott), de valamelyik rokon tárgyat választ, akkor is számít az indítás. Pl. egy rövid időszakból, kb. 1958-65 közti időszakból: Fejes Imre - geofizikus, Drahos Dezső - geofizikus, Habán Ildikó - térképész. Azt, hogy néhai Szécsy Ilona "ifjúsági szakköréből" hányan kerültek később matematikus-fizikus pályára nem tudom, de biztosan vannak.
Talán lehetne biztatni, kérni a már befutottakat, hogy alkalmanként jöjjenek el a budapesti, vagy az egykori vidéki szakkörükbe, és meséljenek arról, hogyan kerültek pályára. Ez is a propagada egyik módja lehet. - BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”