Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.10.07. 17:27

A térképet illetően a nyitott kapu döngetése történik. Ugyanis egyik következő munkám lesz csillagászatból a falitérkép kibővítése egy sor magyarázóábrával, valószínűleg a mostani 83x123 cm-nél nagyobb méretben. Kifejezetten oktató célzattal. Maga a térkép marad, de kisebbek és újabbak lesznek a fotók és az összes maradék helyre ábrák kerülnek majd.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.10.07. 19:21

A csillagok jelenlegi állásából azt olvasom ki, hogy majdnem minden együtt áll. :D
- van alapanyag: fali csillagtérkép + 1 éves MCSE előfizetés
- van jónéhány felajánló
- van remélhetőleg 1-2 hely, ahol hallgatóságot is lehetne szervezni
- van előadó

Csináljunk egy próbát. :shock: Mondjuk:
- sq a gimiben fixál egy dátumot/helyet a vezetőséggel, csinál némi felhajtást
- bpestről beszerzem az anyagot
- a megbeszélt időpontban automobillal elkanyarodok astrohist / maro / Horvaista / orhazoli nicknevű társakért és elkavarunk a gimihez
- átadás-előadás
- haza

Utána a tapasztalatok alapján szokást csinálunk az egészből. Kész lesz a turbózott falitérkép, találunk még célcsoportot, csatlakozik néhány felajánló és előadó.

?

sp.
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.10.08. 10:52

zsofla írta:Nekem legnagyobb vágyam és álmom, hogy csillagász legyek! A gondom csak annyi, hogy sosem voltam matekból jó, így semmi esélyem sem lenne az egyetemen. Vannak ismerőseim, akiknek a kisujjukban van az egész, mégsem használják ki ezt az érzéket/tehetséget. Bár cserélhetnék velük, már valószínű az ELTE végzős hallgatója lennék fizika alapszakon, és mennék mester szakra csillagásznak...sajnálom, hogy az emberek döntő többségét nem érdekli, hogy miért létezünk, miben létezünk, egyáltalán miért vagyunk. Számomra igazán ennek van értelme, ezzel foglalkozni, mert a mindennapi felesleges dolgok nem számítanak ilyen kérdések mellett, de sajnos alkalmazkodni kell. Az emberek természetesnek veszik az egészet, és nem fogják fel mekkora csoda ami történt/történik...ez kellene, hogy mindenkinek a szeme előtt lebegjen és arra törekedni, hogy megértsük a világunkat, az Univerzumot, mert ha bele gondolok annyira jelentéktelen minden gond, minden hétköznapi kis butaság, eltörpül az egész ahhoz képest ami odakint történik...Sajnálom, hogy a velem egy időseket(21) sem érdekli már a csillagászat, a nálam fiatalabbakról már nem is beszélve.


Kedves Zsófi!

Szerintem mindenkit érdekel, hogy miért létezünk, miben létezünk, és miért vagyunk egyáltalán. Legalábbis az értelmes embereket, mert mindig akadnak szokatlanul idióták. Csak inkább a média-pumpolt ezotériákban hisznek.
Azért is írtam neked, mert én is 21 éves leszek ebben a hónapban, és én harmadéves vagyok az ELTE-n, csillagász szakirányon. A nagyon matekos tárgyak, pl: az asztrometria nekem sem megy, pedig én anno középsuliban piszkosul jó voltam matekból. Ha én a Te helyzetedben lennék, biztosan megpróbálnék a lehető legeredményesebb, legtutibb amatőrcsillagász lenni, akit valaha hátán hordott a szülőbolygónk. Neked is ezt tanácsolom. :)
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.10.08. 11:04

Ez viszont mindenkihez szól!

Nem nagyon követem figyelemmel, hogy milyen ötletek hangoztak eddig el, a plakátos MCSE-tagság ajándékozásos nagyon jó, de nekem is lenne néhány:
- Szinte biztosra veszem, hogy elhangzott, de mi lenne, ha az amatőrcsillagászok maguk mennének el középiskolákba, a csillagászatot népszerűsíteni. Tartanának egy-két előadást osztályfőnöki órán, vagy valami hasonló. Én szívesen részt vennék benne, és biztos vagyok benne, hogy lehetne ezekhez még embereket toborozni. Ha ez az ötlet nem ütközik semmibe, (ami már szerintem az iskoláktól függ) akkor azt javaslom, alapítsunk itt a csillagvároson egy csoportot azoknak, akik támogatják ezt az ügyet, és hajrá!
- Észrevettem, hogy a Polaris-csillagvizsgáló facebook-ja nincs a helyzet magaslatán. Kár pedig a fiatalok a facebookon élik az életük felét. Nem tudom, ki kezeli a facebookos Polaris,t de nagyon csodálkozom, hogy Baracki amcsill. társunk szerintem elég béna rajza van fenn profilképként. Ha több kép, videó, stb. lenne a Polaris adatlapján, sokkal sokkal, van ugyanis sok lehetőség, akkor a fiatalok jobban észrevennék.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.08. 11:12

Kirami írta:Szerintem mindenkit érdekel, hogy miért létezünk, miben létezünk, és miért vagyunk egyáltalán. Legalábbis az értelmes embereket, mert mindig akadnak szokatlanul idióták.


Sziasztok,

irígylem ezt az optimizmust :) . Sajnos, azt elnézve, mi folyik a médiából, úgy látom, az emberek túlnyomó többségét ez egyáltalán nem érdekli (a média nyilván kiszolgálja az igényeket, ebből él) :( .

Más:

Én sem tanultam csillagászatot felső fokon, pedig gyerekkoromban is érdekelt. Viszont rengeted dolognak utána lehet olvasni, és ha egy kis, cseppet sem vészes árú távcsővel felnéz az ember az égre, saját szemével látja a csodát. Saját tegnapi termésem: felhők :( , 103 P / Hartley :?: (ez csak binokulárral, egy nagyon halvány paca), Jupiter :D , Uránusz :D (pici, halvány, de a mienk :) ), felhők :( , itt a hétvége és az újhold :D . Hát ennyit röviden.
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.10.08. 11:42

Kirami írta:Szerintem mindenkit érdekel, hogy miért létezünk, miben létezünk, és miért vagyunk egyáltalán. Legalábbis az értelmes embereket, mert mindig akadnak szokatlanul idióták. Csak inkább a média-pumpolt ezotériákban hisznek.

Érdemes megemlíteni, hogy Oroszországban a napokban fogadtak el egy törvényjavaslatot, mely megtiltja a jósok-gyógyítók-kuruzslók reklámozási jogát. Ott már próbálnak gátat szabni a léhűtőknek. Itt is azt kellene. Kis off: Badár-Bagi-Nacsa elég ütősen kifigurázta őket! :)
Szerintem is nagyon sokakat érdekel létezésünk értelme, de sokan nem foglalkoznak vele és elhabzsolják az életüket. Én a tévében is csak az ismeretterjesztő csatornákat/műsorokat nézem, mert szerintem csak ezek tudják felkelteni az ember érdeklődését a környezetük és a világuk iránt. Szerintem legalábbis ezen csatornák műsorainak (ha nem is az összesnek) van egy ösztönző ereje, hogy ők is átéljenek ilyen felfedezéseket és kalandokat, mégpedig a saját bőrükön!
Sajnos szakcsillagász én sem lehettem, viszont örülök annak, hogy amatőrcsillagász vagyok!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.08. 13:04

Sáfár Péternek: Én benne vagyok a javaslatodban, úgy látom Kirami is. Valahogyan egyeztessük a lehetőségeinket. Az e-mail címem: arbar@t-online.hu. Ide írhatsz. Üdv: B. Lajos
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2010.10.08. 16:19

Nagyon jó ötletek hangoztak el, mindenkinek köszönet.
Talán már érezhető is a hatásuk.
Tegnap a Polarisban rekord létszámú szakkörös
gyűlt össze, 20-22 gyerek lehetett.
aplena
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.13. 16:25

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: aplena » 2010.10.17. 13:30

Nagyon tetszik a tagság-ajándékozás, illetve az osztálytermekben elhelyezhető csillagtérképek kiegészítő információkkal!!
Jön a karácsony(lassan de biztosan :D), céges körökben is keresik a kreatív és exkluzív ötleteket, ahol tavaly az öko-téma volt "divat": wwf-es plüssállatok, állatkerti "szimbolikus" örökbefogadás..stb, illetve könyvutalványok, egyéb szakmai tagság, miért ne ajándékozhatnának MCSE tagságot is? Ha járna a céghez az újság talán új érdeklődők kerülhetnének ki közülük.. Erre ha van egy kézzelfogható "tagság kártya", mely elegánsan pl. francia borítékban elküldhető, szerintem több cég nyitott lenne rá! : ) /megpróbálok közvéleménykutatást csinálni a környezetemben ezzel kapcsolatban!/

Illetve nekem is van egy tervem, amit szeretnék minél előbb megvalósítani!! : ) De ehhez majd segítségre lesz szükségem! Mind szakmailag, mind támogatásban. Kitaláltam és elkezdtem megtervezni egy csillagászattal kapcsolatos élvezetes, látványos és "hasznos" társasjátékot, melynek szakmai tervezésében, lektorálásában, majd a "sorozatgyártásban" szeretném támogatásotokat kérni. Amint eléri a megfelelő stádiumot jelentkezni fogok, illetve egyeztetni a segítőkész emberekkel! : )
Elöljáróban annyit, hogy a játék olyanoknak készül akik kicsit is nyitottak az égbolt iránt, de például a Rák ködről már nem nagyon hallottak.. mégis olyan szórakozás, mely 8-100éves korig játszható és hozzáértőbb körökben is kellemes kikapcsolódás, kihívás. : )
Láttam már más csillagászattal kapcsolatos játékot boltok polcain, de úgy érzem, hogy újszerűbb, ötletesebb kihívásokkal lehetünk versenyképesek a mai generáció szemében! Nem utolsó sorban az elektronikus játékok és szoftverek össztüzében.. így játékomat sok olyan élményre alapoztam, melyet az emberek egy igazán jó ég alatt "civilizációtól mentes" környezetben élhetnek át, megfelelő felszerelésekkel és szakmai alapokkal.. : ) - s akár maga a játék is egy ilyen környezetben is játszható legyen..
Úgy gondolom, hogy egy jó társasjáték is sokat lendíthet a családok, diákok, érdeklődők körében és sokakat segíthet elindítani az égen, népszerűsítheti a csillagászatot! : )
sz-lajos@hotmail.com
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.25. 22:23

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: sz-lajos@hotmail.com » 2010.10.17. 21:22

Harminc éven keresztül vezettem szakkört. Nagyon sok emlékem és élményem van ezekböl az évekből.
A sok kirándulás, más szakkörök oda-vissza látogatásai, táborok,vetélkedők,közös bulik.
De amint meghallom azt a szót,hogy NAT,(nemzeti alap tanterv) Fölmegy a pumpám. Ezek az évek
alatt többször módositották a NAT-ot. Csak arról felejtkeztek el, hogy az általános iskolákbol kivették a
csillagászati oktatást. Ha megnézitek a környező országok oktatásait, ott már időben elkezdik a témával
való foglalkozást. Nálunk csillagászati földrajz óra is kevés van. Hát én ezekben látom a legnagyobb
problémát. A fiatal nincs inspirálva, hogy a témában érdekelt legyen. Én is beleestem olyan dolgokban,
hogy megkértem a tanárokat, hogy legalább a felsötagozatos gyerekeket küldjék el egy-egy előadásra
ugynevezett "ötösért". Volt ugyan aki a szülővel jött. Annak is örültünk.De ez már a multé!
Minden választás után uj oktatáspolitikust jelölnek ki, és ez igy megy évek óta. Ezekre a dolgokra
szerintem több gondot kellene forditani.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”