Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Markov Titan
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2023.08.26. 10:03

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Markov Titan » 2023.10.07. 10:36

Kedves Péter!

Teljesen egyetértek. Hát ja, fura egy világ. Végül is minden jó, amíg csinálhatja az, akit érdekel...
Kovács Marcell
Vizuális / Dobson / mélyég
Észlelések: https://eszleles.hu/profil/136
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.10.08. 10:56

Egyetértek Péterrel,hogy ma sokkal több a lehetősége egy fiatalnak(de akár egy idősnek is) mint régen volt és sokkal több inger éri őket.
A legtöbb fiatal még nincs tisztában azzal,hogy mit is szeretne,,keresi a helyét,szemezget a lehetőségekből.
Ma még amatőr csillagász,holnap pecázik,jövő héten már rallyra készül. :) Persze ezeket lehet együtt is csinálni,ha van elég ideje és pénze az embernek,de a fiataloknál jellemzően az utóbbi a kevesebb.
Nem is beszélve arról, hogy mindenfelől özönlik rájuk a karrier és önmegvalósítás elsődleges fontossága. Ha 30 éves korára nem fut be,nincs nagy ház,nincs 2 autó,stb...akkor egy senki marad.(ahogy pár éve egy hazai politikus megjegyezte: "mindenki annyit ér,amije van")
Már családalapításra sincs idejük,nemhogy csillagászni.
Ez az egyik rétege a fiataloknak. A másikat meg semmi nem érdekli,csak szórakozás és social média.
Nem gondolom,hogy beljebb lenne az amatőr csillagász társadalom,ha most minden "X." fiatal távcsövet venne. Egy éven belül 95% százalékuk lemorzsolódna.
Sokkal stabilabb alapot/utánpótlást képez a 30 fölötti réteg,akik már általában tudják mit akarnak az élettől,mi érdekli őket.
Nem hiszek abban,hogy csak abból lehet lelkes amatőr csillagász/távcsöves megfigyelő,akit már egészen fiatalon megérint. Saját tapasztalat. :)
Másrészt azt sem hiszem, hogy a táborban megjelenők számából vagy az észlelés feltöltők életkorából lehetne bármilyen statisztikát felállítani.
Sokan lehetnek, akik csak a maguk örömére használják a távcsövüket.
Nem mindenki hardcore am. csillagász.

Ui: Egyébként pedig - sajnos és szerintem - amúgy sem tartozunk a legnépszerűbb hobbik közé.
Ha a környezetemből akarok statisztikát vonni,akkor az látszik, hogy közel 5000 főt számláló községünkben 99%-os bizonyossággal,én vagyok az egyetlen aki ezzel foglalkozik.
Ennél biztosan többen pecáznak. :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Avatar
Markov Titan
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2023.08.26. 10:03

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Markov Titan » 2023.10.08. 19:01

Igen, mondjuk e tekintetben nekem nincs releváns tapasztalatom, én a kezdő életkorban a kivétel vagyok. Most, hogy belegondolok, sokan vannak kezdők nálam idősebbek. Úgyhogy ez jelent annyi jót, hogy magányom csak átmeneti, majd jönnek mások, ahogy haladok az életben.
Kovács Marcell
Vizuális / Dobson / mélyég
Észlelések: https://eszleles.hu/profil/136
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.10.09. 08:45

Észlelő, észleléseit beküldő amcsill valóban úgy tűik, mintha kevesebb lenne.
De sokkal több a laikus, akinek van távcsöve és néha előveszi, megnéz vele Holdat, Jupitert, ezt-azt. Olvasgatja a médiában a csillagászati/űrkutatási híreket, részt vesz virtuális csoportokban.
Ehhez szerintem a minden eddigit elsöprő mértékű és folyamatosan növekvő fényszennyezés is erősen hozzájárul. Bemutatókon tapasztalom, hogy a Tejutat sokkal többen még életükben nem látták, mint látták.
A városi-városközeli embereket egészen egyszerűen már nem csábítja az esti ég milliónyi csillaga, mert 3-4m határfényesség van, ha van...
Ilyen körülmények között a Hold és a fényes bolygók játszanak, a többit nem találja meg.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2023.10.11. 19:17

Ha jól értem, Marci itt arra a 4-5 fiatal amatőrcsillagászra gondol (mit jelent, hogy fiatal? tizenéves?), aki hozzá hasonlóan életvitelszerűen folytatja az amatőrködést. Komolyan észlelnek, felkészülnek, utánanéznek, programjuk van stb.

Különféle szintű érdeklődés az van, nagyon menők a színes-szagos HST- és egyéb fotók, azt jól láthatjuk, de itt az a felvetés, miért nincs több fiatal, a téma iránt elkötelezett amatőr. Olyanok, akik nemcsak rácsodálkoznak, örülnek a kukkerban látott képnek, hanem bejutnak a belső szentélybe és ott is maradnak. Igazi, komoly, felkészült amatőrré válnak. Ehhez kevés a járdacsillagászat, sokkal több szakkörre, és az ezzel együtt járó sokkal több háttérmunkára is szükség lenne.

Látható, hogy a topik indítása (2010) óta a helyzet nem sokat változott. A fázás, vacogás, távcső mellett gunnyasztás nem elég szexi, főleg magányosan. Szerintem az űrkutatás sem annyira szexi, mint a mi időnkben, főként, ha az utca emberének az jut első helyen az eszébe, hogy nem járt ember a Holdon, a második helyen meg az, hogy minek még egy magyar űrhajós. És hát a mai fiatalt irgalmatlanul sok hatás éri, ezek között nem áll első helyen a csendes elmélyültséget igénylő csillagászkodás.

Lényegesen kevesebb az elmélyült, komolyan észlelő fiatal, mint a 70-es, 80-as, 90-es években. Harminc éve, amikor elkezdtük az ifjúsági táborokat, nem volt ritka a 90, 100, 110 fős tábori létszám, csak úgy tódultak a gyerekek. Ma már egyáltalán nem tódulnak, aminek sok oka van. Na igen, akkoriban lettek táborjárók a Ratkó-unokák. Hajlamosak vagyunk megfeledkezni a demográfiai helyzetről. Amikor én születtem, 170-180 ezer gyerek született, Marci idejében meg ennek a fele. Egyszerűen nem gyártottunk le elegendő potenciális amatőrcsillagászt, ez is benne van a pakliban. Ha nem 1 db, hanem 2 db Marci lenne, biztosan jobban érezné magát/magukat/magunkat.
Avatar
Markov Titan
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2023.08.26. 10:03

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Markov Titan » 2023.10.12. 16:59

Igen, ez nagyjából a legtömörebb, legtökéletesebb megfogalmazás eddig. Ez az igazság.

Még egy utolsó ötlet. Ha valóban fognak még csatlakozni ehhez a hobbihoz (csak ugye nem ovisként/egyetemistaként, mint az imént kiderült), akkor végül is meg lesz az a bája, hogy a hobbi ilyen elvont dolog marad, amihez egy-két ember tucat nagyon ért, és még mindig lehet egymásnak menőzni, hogy én n magnitúdóig, meg n db PGC-t stb. láttam. Kívülről meg lesznek, akik ámulnak, érdeklődő sok van, elég csak a bemutató akciókra gondolni. Én eddig nem látok problémát (a fényszennyezés az itt most független tényező: lehet, hogy még sem, de az amúgy is a hőhalál).

Megjegyzés 1: Csak ehhez kelleni fog egy küszöb, hogy még ne legyen skrizofénia. Ezt azért nem lehetetlen fenntartani (példának okáért ha most hirtelen eltűnne az összes csillag az égről, még mindig meg lenne az a 2-3 kb. egyidős ember, aki még emlékszik rá, milyen volt; tehát az utolsók kihalása után már mindegy az egész, senki nem fog szomorkodni).

Megjegyzés 2: Viszont cserébe ez jelentse azt, hogy a természet valamilyen másik részével többen foglalkoznak (pl. ásványok, madarak, búvárkodás-hegymászás, hasonlók). Lehetne olyan támát is felvetni, hogy mennyi a a természet(tudomány) iránt érdeklődő. Ha a fenti máshol is érvényes, akkor van nagy baj, amúgy csak az amcsill van ebben a sajátságos helyzetben. Arra most nem térek ki, hogy az ilyen hobbik miért jók, én ezt axiómának veszem.

Megjegyzés 3: Valahogy idejön az a gondolatom is, hogy minél mélyebben foglalkozik egy valamivel egy ember, annál kevesebb társa lesz (mellesleg akikkel így egyre közelebbi kapcsolatba tudna kerülni), cserébe az élmény annál elvontabb, és az erre fogékonynak annál nagyobb. Vagy nem, egyelőre jól hangzik.

Persze nincs rálátásom az egészre, sok tényezőt figyelmen kívül hagytam. (Egyébként érdekességképpen a szakos évfolyaimtársaimtól összesen n+2 mélyégészlelés található a feltöltőn, ahol n az én rajzaim száma; valamint legalább öten láttuk az M 36-ot, ez azért rendesen meglepett a jó értelemben)
Kovács Marcell
Vizuális / Dobson / mélyég
Észlelések: https://eszleles.hu/profil/136
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.10.12. 18:19

Markov Titan írta:
2023.10.12. 16:59
Igen, ez nagyjából a legtömörebb, legtökéletesebb megfogalmazás eddig. Ez az igazság.

Még egy utolsó ötlet. Ha valóban fognak még csatlakozni ehhez a hobbihoz (csak ugye nem ovisként/egyetemistaként, mint az imént kiderült), akkor végül is meg lesz az a bája, hogy a hobbi ilyen elvont dolog marad, amihez egy-két ember tucat nagyon ért, és még mindig lehet egymásnak menőzni, hogy én n magnitúdóig, meg n db PGC-t stb. láttam. Kívülről meg lesznek, akik ámulnak, érdeklődő sok van, elég csak a bemutató akciókra gondolni.
Eddig azt hittem a cél az,hogy minél több ember legyen bevonva,minél több aktív észlelő,távcső használó legyen.
Azt hittem probléma, hogy kevés az utánpótlás,nincs kinek átadni a tudást.
Ezek szerint mégsem.
Így legalább menőnek lehet maradni,látszani,a többiek meg ámuljanak csak a felfoghatatlan tudás láttán.
Milyen jól el lehet menőzni egymás között +0,01 magnitudóval és +2db PGC-vel (és persze ahogy telnek az évek és torzulnak az emlékek,ez úgy lesz egyre grandiózusabb)!
A pórnép meg maradjon csak az M13-nál.

Alakul már az ego úgy látom.
Volt "szerencsém" egyszer a kemény magos egot és nagyképűséget megtapasztalni,de annyi elég is volt egy életre.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Avatar
Markov Titan
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2023.08.26. 10:03

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Markov Titan » 2023.10.12. 18:52

Furán hangozhat, de azért köszönöm az észrevételt, néha eltávolodom a valóságtól (meg most pl. a logikától).

Csak ötletként vetettem fel, nem egy túl jóként. A jelenlegi, de inkább a (remélhetőleg távoli) jövőbeli helyzetben szerettem volna esetleg valami végső, "ha minden szakad" lehetőséget meglátni. De természetesen az ideális esetben ehelyett "Az égbolt mindenkié" valósulna meg, nem szeretném, ha bárki kimaradna ebből, sőt csak bátorítanám, persze egy nálam egészségesebb mértékű művelésére. Realitásértékét tekintve nagy hülyeséget (egy szélsőséget) írtam az első bekezdésbe, legközelebb gondolkodok, mielőtt elereszteném. Főleg, hogy amúgy én is kezdő vagyok, még ha sokat is foglalkozom vele, erről néha elfeledkezem.

Azt szeretném a legkevésbé, ha esetleg miattam csökkenne valakinek a kedve az egész iránt, ezért egyelőre nem is veszek részt nagyon a járdacsillagászatban se, habár ez egy amatőr egyik legfontosabb "feladata". Majd valamikor, ha megérek.
Kovács Marcell
Vizuális / Dobson / mélyég
Észlelések: https://eszleles.hu/profil/136
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.10.12. 19:18

Ne érts félre,nem akarlak semmitől eltántorítani. Dicséretes amit csinálsz és ahogyan csinálod.
Nincs azzal semmi baj ha tisztában van önmagával az ember és magabiztos,de nagyra nőni úgy is lehet ha közben az ego a "földön marad". Könnyebb úgy begyűjteni a tiszteletet és elismerést. ;)

Ja, és biztos,hogy senki kedvét nem fogod elvenni.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Miért ilyen kevés a fiatal amatőrcsillagász?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.10.14. 21:57

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2023.10.16. 14:18-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”