Astrocaffé

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.08.03. 12:27

NMÁ írta:
2022.08.02. 17:37
D.Laci írta:
2022.08.02. 17:25
NMÁ írta:
2022.08.02. 16:16

Kedves Laci!

Tekintve, hogy csak jót írtál róluk, ezért javasolni fogom, hogy a következő MTT megszervezésére versenytárgyalást írjon ki a vezetőség. Végül is mindenki a piacról él és így lehet olcsóbb is lesz a tábor, ha már ketten versengenek a megrendezéséért.
Légy kedves kérdezd meg a Kiskun Csoport táborának a szervezőjét, hogy vállalná-e a következő MTT lebonyolítását (200-400 fő). Nem bánnám, ha kontaktot a megküldenéd a Titkárságnak. Még azt sem mondom, hogy Tarjánban kellene lennie a helyszínnek, azt is javasolhatnak, ha tudnak jobbat.

Köszönettel,

NMÁ (Nagy Mélykuti Ákos)
Kedves Ákos!
Meg fogom kérdezni.

Üdvözlettel: D.Laci (Dienes László)
Köszönöm!
Kedves Ákos!
Ígéretemhez híven, megkérdeztem a Kiskun tábor vezetőjét, Benkovics Zolit a felvetésedről.
Elmondása szerint, ők max. 120 főt tudnak egyszerre táboroztatni, az adott infrastruktúra és szervezői létszám mellett olyan színvonalon, amit eddig tudtak biztosítani.
Ebbe beleértendő a táboroztatott gyerekek létszáma is, ami kb. 50 fő.
Erre van lehetőségük szakirányú előadásokkal, étkeztetéssel, tisztálkodási lehetőséggel.
Nagyobb létszámot nem tudnak és nem is akarnak vállalni.
Szerintem ez részükről így korrekt.

Üdvözlettel: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2022.08.04. 10:07

Mizser Attila vagyok, az MCSE főtitkára, az MTT 2022 szakmai programjának szervezője.

Én álmodtam meg az MTT-ket. 1988 óta 34 nagytábort és 29 ifjúsági tábort szerveztem (még utóbbiak között is voltak 100 fős rendezvények), továbbá rengeteg észlelőhétvégét, találkozót, egyéb programot.
Úgy látom, hogy sokak számára ennek a tapasztalatnak egészen pontosan nulla az értéke. Úgy látom, itt már mindenki más jobban ért a táborszervezéshez nálam. Remélem, rosszul látom.

A felhorgadás oka az MTT 2022 árképzése. Igen, megemeltük az árakat, nagyjából oda, ahol lenniük kellett volna már évekkel ezelőtt is, mégpedig azért, mert az egész rendezvénynek legalább ennyi az értéke. Mert nem csupán az étkezés és a szállás továbbszámlázásából áll az MTT, hanem rengeteg háttérmunkából is áll, ami nem látható, viszont sok pénzbe kerül. Persze, lehet a részvételi díjakon jusztírozni, de attól tartok, jövőre se lesz olcsóbb semmi, már látjuk a sötétséget az alagút elején, tessék ránézni az árakra és a trendekre. Tessék körülnézni a tábor- és rendezvénypiacon, az MTT nem kiemelkedően drága. Persze más csillagászati táboroknál drágább,
de talán a programja is gazdagabb annyival.
Az MTT 2022 sikeres volt. 240 résztevő, 30 program, 8 új belépő az MCSE-be. Egyszerre három helyszínen mentek a programok. Volt kezdő távcsöves képzés,
volt bemutató tarjániaknak, volt gyermekfoglalkoztató, amit már régen hiányoltak a kisgyerekesek. Volt valamennyi derült ég is, de tudom, arról is az MCSE tehet,
hogy nem volt több. Sok embernek nagyon sok munkája volt ebben a táborban, sokkal, sokkal többnek mint ami első ránézésre látható.

Nem reagálok tételesen minden egyes bejegyzésre, de Vizi Péter barátomnak azért elmondom, hogy nem mi rendeltük úgy, hogy ne legyen használható a két piszoár,
van úgy, hogy dolgok meghibásodnak, és ez kivételesen talán nem az én saram, hanem a fenntartóé. Csak 50 méternyit kellett volna elsétálni
a bérelt szaniterkonténerekhez, amiket kimondottan az MTT számára hozattunk (1 millió Ft-ba került a bérletük). Vagy megkérdezni bárkit a recepción, vagy akár engem.

A svábhegyiek minden adminiszrációt intéztek, köszönet érte, nekünk csak az MCSE-sátorban kellett fogadni az érdeklődőket, beszélgetnünk barátainkkal,
felvenni az új tagokat, egyeztetni az EHCSA-ról és rengeteg minden másról, ami az MCSE életében fontos, vagy amivel megkerestek minket. Mennyei állapot! Csillagászattal foglalkoztunk, képzeljétek el!
Most először nem főttünk szét a 40 fokban, ezerféle dolgot intézve, ami minden, csak nem csillagászat.
Nagy segítség volt a közreműködésük, az MTT-t jövőre is a svábhegyi csapattal tervezzük lebonyolítani, a megszokott tarjáni helyszínen. Ők is azon vannak, hogy minél jobb legyen az MTT, sajnos azonban ennek ára van.
Én csak a csillagászati programokkal foglalkozom továbbra is, minden más a svábhegyi csapat feladata lesz. Illetve annyit, hogy idén nagyon is
jól hozzájárultak a szakmai programokhoz, nélkülük nem lett volna pl. gyermekfoglalkoztató és sok más se. Köszönet nekik, minden segítőmnek és minden résztvevőnek.

Amint az korábban már írtam, hosszú évek óta azt tapasztaljuk, hogy semmilyen segítséget nem kapunk a táborozóktól a helyszíni lebonyolításban. A jelentkezési lapokból is kiderült, hogy nagyjából
senkire nem számíthatunk. (Tisztelet 1-2 kivételnek.) Minden tábort a Polaris-csapattal vittem végig, akik egyébként évente 120-150 alkalommal végeznek ingyenes munkát az MCSE-ért,
miközben természetesen tagdíjat is fizetnek, van, aki örökös pártoló tagdíjat, és utána még fáradhatatlanul önkénteskedik. Nem akarom őket
a végsőkig igénybe venni, mert akkor nem lesz, aki bemutasson. (Igen, lehet csatlakozni a Polaris-csapathoz is! Szeretettel várunk!)
De az MTT léptéke is olyan, hogy már régóta szükséges volt külső csapat bevonása - igazábón nem is olyan külső, hiszen a Svábhegyen is sok MCSE-tag van, főigazgatótól lefelé... (Amire külön büszkék lehetünk.)

Senki se fogja magát az MTT-ken halálra keresni, és senki se akar rosszat a másiknak. Változik a világ is, ezt tudomásul kell vennünk, és egyre nehezebb
bármilyen értelmes programot végigvinni, egyre több az adminisztrácó, a teher, a szabályzó, de nem sorolom, ezt mindenki látja.
Ebben segít nekünk a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: cbo » 2022.08.04. 12:13

Kedves Attila!

Magam reszerol koszonom a szervezest, amit en lattam a taborbol az nekem tetszett es professzionalisnak tunt. A svabhegyiek bevonasa ilyen tekintetben jo volt es igy valoban csak a csillagaszatra lehetett fokuszalni.
Mivel en az ipar tobb teruleten is dolgozom, latom mi megy az arak tekinteteben. Sok esetben 2 de van ahol 3-5 x-os az aremelkedes es ahogy latom ennek nincs meg vege. Ez persze ranyomja a belyeget az elet szamos teruletere, ez alol az MCSE fotabor se kivetel. Tetszik nem tetszik de ez van.

Csendben megkerdeznem, hogy az ezen forumon bejelentett, latvanyos MCSE kilepok, a helyi boltbol is ki fognak majd akkor lepni mert sokkal dragabb lett a kenyer, hus es tej?

En egyebirant nem tervezek kilepni az orszag legnagyobb csillagaszati szervezetebol.

Udv:
Zsolt
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2022.08.04. 15:33

Köszi, Zsolt, nyilvánvaló, hogy én is úgy gondolom, az MCSE-hez tartozni sokkal jobb, mint nem tartozni az MCSE-hez.

Őszintén szólva megdöbbenten olvastam, micsoda indulatokat váltott ki az MTT. Mintha bizony milliókat kérnénk
a részvételért, ráadásul teljes vagyonelkobzással súlyosbítva. Hogy a klasszikust idézzem: nem kötelező Ráktanyára járni.
És az MTT-re se, mindenkinek joga, hogy eldöntse: jön-e vagy sem. Mint ahogy az is mindenkinek szíve-joga, hogy
eldöntse: MCSE-tag akar-e lenni avagy sem.

Mindazok, akik itt, az MCSE saját felületén évek óta hirdetik, hogy ők bizony nem MCSE-tagok, nem is lesznek,
bár ne lettek volna - döntsék már el, kivel, kikkel van bajuk. Kolláth Zoltánnal, Kiss Lászlóval, Kereszturi Ákossal, Kovács
Józseffel, Molnár Péterrel, Török Tündével, Tordai Tamással? Netán a fiatalokkal? Barna Barnabással, Ordasi Andrással,
Szabó Szabolccsal, Kalup Csillával? Mert ők mind közösséget vállalnak az MCSE-vel. És még nagyon-nagyon-nagyon sok értékes
embert fel tudnék sorolni, akik számára fontos az MCSE, hozzánk tartoznak, és jó, hogy itt vannak. Netán a Csillagászat napjával van
baj, az Egy hét a csillagok alattal? A Polarisszal? A Csillagtanyával? Mindennel? Vagy egyszerűen csak nem tetszik a Mizser pofája?

Érdeke az MCSE-nek, hogy a saját felületén folyamatosan annak adjon teret, hogy XY mennyire büszkén nem tagja az MCSE-nek?
Egy Facebook-csoportban egy másodperc alatt zárnák ki az illetőt, nemde?

Lehet csatlakozni az MCSE-hez, nem szégyen az. Ez elmúlt egy évben közel 400 új tagunk lett, és az MTT-n, ott helyben beléptek 8-an.
Talán mégse volt olyan pokolian gyalázatos az MTT 2022? Lehet csatlakozni az MCSE-hez, lehet jönni bemutatónak
a Polarisba, füvet nyírni, betonozni, bemutatni a Csillagtanyán, ki lehet állni bármelyik sarokra járdacsillagászkodni,
kiváló cikkeket írni a Meteorba, és persze észlelni, ami kifér a csövön, millió és egy lehetőség van. Mert erről szól a civilszféra. Sokkal jobb az MCSE-hez tartozni,
mint nem tartozni az MCSE-hez. Mi több: megtisztelő.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.08.04. 16:13

MZs! A két piszoárt azért említettem meg, mert ahhoz képest, hogy eddig működtek annyiért, most nem működtek ennyiért. Ezt azért többen nehezményezték.
Nyilván a tábor üzemeltetőjének a sara ez, nem az MTT szervezőié, csak hát az ár/érték arány optikáját rontotta, hogy stílszerű legyek.
De magam részéről megoldottam a piszoár kérdést :-)
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2022.08.16. 16:05

Elhúnyt az üstökösök neves vadásza
https://astronomy.com/news/2022/08/dona ... -at-age-69 :cry:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.10.03. 12:58

Azért ez már nem semmi...!
Az "erős" Forint.
https://www.astroshop.eu/?q=Binocular+head
Szűk egy éve kb. a feléért vettem ugyanitt.

D.Laci
ui.: Itt a szemünk párásodik, nem a főtükör.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2022.10.03. 17:24-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.10.03. 17:24

D.Laci írta:
2022.10.03. 12:58
Azért ez már nem semmi...!
Az "erős" Forint.
https://www.astroshop.eu/?q=Binocular+head

D.Laci
ui.: Itt a szemünk párásodik, nem a főtükör.
Nem csak a forint,hanem árat emeltek okt.1.-től.
Ez nekem februárban 58e ft volt szállítással:
IMG_20221003_171905.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2023.07.17. 12:07

Az idén, ismét nagyon élvezetes volt a Kiskun-Neptunusz Észlelőtábor, nagy köszönet a szervezőknek a körülményekért és a finom házias ételekért!
A brutális melegben napközben jólesett a hűsítő fürdőzés a tóban.
Találkozunk jövőre!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.08.17. 18:07

Kollégák! Van itt közöttünk programozó? Volna egy fizetős megbízásom a számára. Csillagászati téma.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”