Astrocaffé

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.09. 16:37

pisza írta:
2020.08.09. 13:41
"Egy normális muszlim hasonlóan elitéli az iszlámhoz kötődő terroristákat,"


Kedves Tamás, érdemes megközelíteni ezt a témát. Szerény tudásom birtokában hadd jelentsem ki, hogy normális muszlim nem létezik. Már a mi keresztény, és megbocsájtó neveltetésünk szerint.
A Korán, amely nemcsak a vallásuk, hanem az életfelfogásuk alapja határozott parancsokkal írányítja a muszlimokat. Pont úgy ahogy a zsidókat a Tóra. Náluk a vallás nem a lelki béke,és harmónia megtalálását jelenti, hanem földi életük irányítását.
Idézek a Koránból:

„Öljétek meg a pogányokat, ahol csak föllelitek őket!”
„Amikor összetalálkoztok a hitetlenekkel, akkor vágjátok el a nyakukat! Mikor azután nagy rontást tettetek bennük, akkor szorosan kötözzétek meg őket.

Meg sorolhatnánk...

Csaba
Ez az ezért ennél sokkal összetettebb kérdés. Egyrészt a Korán nagyon bonyolult szöveg, amelyben egy sor különböző időszak napi aktuális eseményei is tükröződnek - és valóban vannak erősen intoleráns, a más vallások és vallásúak üldözésére biztató részek. De van egy csomó übertoleráns, elfogadó, a különböző vallásúak együttélését támogató szöveg is. (És Felhívom a figyelmet, hogy az Ószövetség is telis-tele van erőszakos és intoleráns részekkel, amelyeket ha a kontextusból illetve a zsidó/keresztény vallásfejlődési folyamatából kiragadva idézgetnek, az sem a keresztényi szelidséget tükrözi.)
Én találkoztam már "normális", a vallást nem a gyűlölet forrásának tekintő muszlimmal, és a mi megbocsátó, keresztény neveltetésünk mellett is túl sok példát láttam, ahol magukat kereszténynek mondó emberek gyűlölködnek és erőszakoskodnak a hitükre hivatkozva.

Ez szerintem valójában nem hit vagy vallás kérdése. Aki a maga, a közössége vagy a világ problémáinak forrását mindig másokban, az "idegenekben" látja, és a megoldásban hajlik az erőszakos módszerekre - az keresni próbál és találni fog megfelelő (vallásos, vagy éppen vallásellenes) ideológiát, amellyel alátámaszthatja ezt. És szidni, támadni, üldözni, irtani fogja őket vagy mert muszlimok, vagy mert keresztények, vagy mert zsidók, vagy mert oszályellenségek, vagy mert feketék, vagy mert éppen fehérek...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.09. 16:57

mizar írta:
2020.08.09. 15:29
"Mielőtt megértenénk a tudományt, természetes azt hinni, hogy Isten teremtette a Világegyetemet. Most már azonban a tudomány meggyőző magyarázatot kínál erre. Mindent tudunk, amit Isten tudhatna, ha létezne. De nem létezik."

Stephen Hawking
Ez bizony valóban nagy klasszikus. És Hawking valóban meglehetősen meggyőzően cáfolta azokat a régi elképzeléseket, hogy Isten létét bizonyítani lehet pusztán azzal, hogy az Univerzum létrejöttéhez kellett valami "külső" erő, valami isteni beavatkozás. Neki (és sok más korábbi gondolkodónak) hála, ma már tudjuk, hogy nem létezik ilyen "egyszerű" bizonyíték semmilyen isteni létezés mellett. (Bár azért az Szent Anzelm féle istenérv még ma is sok fejtörést okoz a filozófiában és a logikában.)
De közben azért ne csináljunk úgy, mintha Hawking bizonyította volna, hogy Isten nem létezik: a modern vallási megközelítésekben Isten már nem egy órásmester, építész, vagy mérnök, aki a kezdet kezdetén a gondosan megtervezett világot egy gombnyomással elindítja, aztán hátradőlve elégedetten nézi a kész univerzum működését.
Egy téren és időn kívüli, transzcendens Isten létét és nemlétét kb. egyformán lehetetlen bizonyítani "tudományos" eszközökkel. Pont ezért tekintjük a vallást hitbéli és nem tudományos kérdésnek. És pont ezért lehetett korábban és lehet ma is egyszerre oly sok hívő és oly rengeteg ateista természettudós...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Ankalimon 2020.08.09. 17:05-kor.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.08.09. 17:04

Szerintem a megközelítések a hétköznapi sarkított megitéléshez hasonlítank... Véleményem szerin nem az a fontos, hogy a tudomány vagy a hit mutat rá dolgokra, és hogy igaz vagy hamissan, hanem inkább az, hogy mit okoz a földi és az világ életében. A tudomány is relatíven teremtett jó világot -már ha csak az emberre korlátozzuk a világ szót. Mert ha a növények és az állatok beszélni tudnának, akkor azt mondanák: az ember jobb ha a barlangban maradt volna... Az ember az, aki cselekedetei alapján, csak is önmagát bírálja és dönt. A világ éllőlényei nem dönthetnek így, pedig a világhoz tartoznak. Szóval tudomány vagy hit, van párhuzam... Én sosem kértem, hogy ássuk ki az összes mumiát a tudomány nevében, és azt sem, hogy más bolygókra jussunk el, mert az emberiséget majd meg kell menteni! Az emberiséget sem saját maga hozta ide. Szóval ez is egy olyan dolog, ami az eberi agyat írányitja: teremteni kell és fogunk, mert mi kiváltságos lények volnák... De ez is csak egy "emberközpontú" világban van így, mert ember nélkül is van világ. Még az sem mondható, hogy rendet hoztunk a világba, mert ezt is csak mi állíthatnánk. Szóval nem lehet itt egyértelműen már kimondani, hogy mikor járunk jól el, ha a tudományt vagy a hitet pártoljuk. Részemről az Isteni világkép is megfelel, ha békés. :)
Gyuricza István
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.08.09. 18:36

gyuri17 írta:
2020.08.09. 17:04
Szerintem a megközelítések a hétköznapi sarkított megitéléshez hasonlítank... Véleményem szerin nem az a fontos, hogy a tudomány vagy a hit mutat rá dolgokra,...

. Részemről az Isteni világkép is megfelel, ha békés. :)

Számomra pedig NEM.
Szeretem mikor a "komcsi" ideológiát emlegetik, pedig a kereszténység zászlaja alatt milliókat irtottak ki.
A tudomány szerintem nem bántotta a hit világát bármilyen is legyen az.
Szerintem a hit egyfajta intézményes népbutítás.
Ebben csak megerősített a Vatikánban tett látogatásom.
Csak felment tőle a vérnyomásom (a nejem érdeklőse miatt szántam rá magam) ő is megbontránkozott rajta, pedig csak azt láttuk, amit meg akartak mutatni. Kiábrándító volt.
A politika mellett a másik legmocskosabb dolog
számomra az egyház.
Már csak azért is, mert a régmúltban és manapság is nagyon erős a befolyása a napi életre.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.08.09. 19:01

"Szeretem mikor a "komcsi" ideológiát emlegetik, pedig a kereszténység zászlaja alatt milliókat irtottak ki.
A tudomány szerintem nem bántotta a hit világát bármilyen is legyen az.
Szerintem a hit egyfajta intézményes népbutítás.
Ebben csak megerősített a Vatikánban tett látogatásom.
Csak felment tőle a vérnyomásom (a nejem érdeklőse miatt szántam rá magam) ő is megbotránkozott rajta, pedig csak azt láttuk, amit meg akartak mutatni. Kiábrándító volt.
A politika mellett a másik legmocskosabb dolog
számomra az egyház.
Már csak azért is, mert a régmúltban és manapság is nagyon erős a befolyása a napi életre."

Laci! Egy képzeletbeli pacsi a Tied, merészebben mered megfogalmazni azt , amit én is gondolok.
u.i:
Ez a mondat viszont a mai időben csak korlátozottan igaz:
"szerintem a hit egyfajta intézményes népbutítás" a középkorban megállta a helyét, a 20. században félig-meddig materizálódott az anyagi haszonszerésre, pl, Hit gyüli, ..stb
Csaba
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.08.09. 19:10

Milyen igaz Csaba, de attól a mocskossága nem kisebb!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.08.09. 20:42

pisza írta:
2020.08.09. 19:01

Laci! Egy képzeletbeli pacsi a Tied, merészebben mered megfogalmazni azt , amit én is gondolok.
u.i:
Ez a mondat viszont a mai időben csak korlátozottan igaz:
"szerintem a hit egyfajta intézményes népbutítás" a középkorban megállta a helyét, a 20. században félig-meddig materizálódott az anyagi haszonszerésre, pl, Hit gyüli, ..stb
Csaba
Akkor most már ne fogjátok vissza magatokat! :D
https://www.youtube.com/watch?v=2zplmo9bAtQ
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.08.09. 21:35

D.Laci írta:
2020.08.09. 19:10
Milyen igaz Csaba, de attól a mocskossága nem kisebb!

D.Laci
D. Laci, nálad teljesen össze van keveredve a hit-vallás-egyház fogalma. Nem késő tisztázni.
Egyébként mi volt az, ami a Vatikánban ennyire kiborított?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.08.09. 22:00

Vizi Péter írta:
2020.08.09. 21:35
D.Laci írta:
2020.08.09. 19:10
Milyen igaz Csaba, de attól a mocskossága nem kisebb!

D.Laci
D. Laci, nálad teljesen össze van keveredve a hit-vallás-egyház fogalma. Nem késő tisztázni.
Egyébként mi volt az, ami a Vatikánban ennyire kiborított?
Az a mérhetetlen sok kincs, és érték, amit a világ különböző részéről összehordtak Amit megmutattak szerintem ez csak a jéghegy csúcsa.
Mögötte pedig a képmutató szöveg a szerénységről, a testvériességről és alázatról.
Nem kell velem egyetérteni, pusztán a saját véleményemet írtam a képmutatásról és népbutításról amit megerősítve láttam ezen a látogatáson.
Nincs bajom azzal, ha valaki hisz valamiben (szíve joga) mindaddig, amíg engem meg nem akar téríteni.
Ezekről a dolgokról álszent módon nem "illik" beszélni.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.08.10. 07:01

D.Laci írta:
2020.08.09. 22:00
Vizi Péter írta:
2020.08.09. 21:35
D.Laci írta:
2020.08.09. 19:10
Milyen igaz Csaba, de attól a mocskossága nem kisebb!

D.Laci
D. Laci, nálad teljesen össze van keveredve a hit-vallás-egyház fogalma. Nem késő tisztázni.
Egyébként mi volt az, ami a Vatikánban ennyire kiborított?
Az a mérhetetlen sok kincs, és érték, amit a világ különböző részéről összehordtak Amit megmutattak szerintem ez csak a jéghegy csúcsa.
Mögötte pedig a képmutató szöveg a szerénységről, a testvériességről és alázatról.
Nem kell velem egyetérteni, pusztán a saját véleményemet írtam a képmutatásról és népbutításról amit megerősítve láttam ezen a látogatáson.
Nincs bajom azzal, ha valaki hisz valamiben (szíve joga) mindaddig, amíg engem meg nem akar téríteni.
Ezekről a dolgokról álszent módon nem "illik" beszélni.

D.Laci
Amit közvetlenül mellettünk az ortodox csinál az sokkal durvább. Egyetlen célja, hogy Erdélyből és Kárpátaljáról elűzze, kiűzze a magyarokat.
Vagy beolvadnak, vagy pusztuljanak. Minden magyarellenes megmozdulásnak ők a mozgató rugói. Ez már nem csupán képmutatás.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”