Rádiócsillagász szakcsoport

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Sanko86
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019.09.02. 21:38

Rádiócsillagász szakcsoport

Hozzászólás Szerző: Sanko86 » 2019.09.02. 21:50

Sziasztok!

Nem tudom, hogy ez a gondolat felmerült-e valakiben valaha. Engem mostanában ez foglalkoztat. Rengeteg előnye lenne. A nap 24 órájában működhetne a megfigyelő rendszer. Felmérni, hogy amatőr szinten mi lenne szükséges ahhoz, hogy létrehozzunk egy szakcsoportot, amely a rádiócsillagászattal foglalkozna. Vagy akár mi lenne szükséges ahhoz, ha valaki egymagában szeretne vele foglalkozni. Rádiójelek értelmezése, akár ez általi képalkotás. Köszönöm!

Sziasztok!
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Rádiócsillagász szakcsoport

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.09.02. 23:20

Hááát... azért ez nem egyszerű.

Van az egyik véglet, a Radio Jove szintje. Az is hasznos és fontos tud lenni, de eléggé behatárolt.

A másik véglet, a képalkotó és spektrumelemző képesség az hatalmas eszköz és időigényes. Egy antenna nem bontja a képet pixelekre. Egy mérés egy képpont. Egy 240 cm parabola irányélessége kb. 1 fok a mikrohullámú tartományban. Ennyi lenne a felbontás, nem szögmásodpercek, mint a fénytartományban. Fényben ennyi egy kistávcső látómezeje. Nagyobb antenna már nem amatőr szint. Interferometrikus mérés meg a számítástechnika miatt nehéz.

Mondjuk, egy Radio Jove szintű program is hasznos, pláne ha rá lehet szervezni egy jó kis STEM orientációs oktatási együttműködést.
90/910 SW EQ2
Sanko86
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019.09.02. 21:38

Re: Rádiócsillagász szakcsoport

Hozzászólás Szerző: Sanko86 » 2019.09.03. 18:52

Szia!

Értem. Köszönöm szépen a válaszod! Érdekes ez a Radio Jove. Utánajárok.
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Rádiócsillagász szakcsoport

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.09.03. 19:28

Amennyire átfutottam az építés leírását, itthon beszerezhetők a belevaló alkatrészek és lyukszerelt (tudom, furat... ), szóval egy áltsulis elektronika szakkör meg tudja építeni. Dobozt meg tápot kell csinálni még hozzá. Az antenna sem bonyolult, csak hely kell hozzá, panel erkélyen nem fér el. Az antenna elhelyezéséhez kellhet engedély vagy hozzájárulás helytől függően, de mivel vevő, más engedélyezés nincs.

Az infós szakkör meg megcsinálja a digitalizálást és a spektrumanalizatort.
90/910 SW EQ2
Sanko86
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019.09.02. 21:38

Re: Rádiócsillagász szakcsoport

Hozzászólás Szerző: Sanko86 » 2019.09.04. 16:39

Köszönöm!

Gondolom más, ember által generált jeleket is lehet vele fogni. Például egyszer nagyon régen hallgattam a rádiós kazettás walkman-emet, amit már nem emlékszem, hogy FM-en vagy AM-en teljesen letekertem a legalacsonyabb frekvenciára. Akkor hirtelen katonai adást hallottam, nem kis meglepetést okozva nekem ezzel. Tisztán lehetett hallani, hogy miről beszélnek. Utána egy katonai helikopter szállt fel a hegy mögül.
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Rádiócsillagász szakcsoport

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.09.04. 22:15

A HFDX az egy másik világ. Nem kevésbé izgalmas, de nagyon más. Venni veszi elvileg, de itt a földi hírközlés az zajzavar, és pont ki kell kerülni. Gyakorlatban nem tudom fejből a Jove hangolási tartományát, de a leírásban benne van. Abból kiderül, mit lehet vele megtalálni.
90/910 SW EQ2
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”