SETI@Home

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: SETI@Home

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.02. 17:39

Zoli,látom nem "szokol" angolul olvasni. Próbáld a google forditóval, ha az ember kicsit konyit a témához, érthető. Ez a legelemibb. Próbálok segiteni - bár magam sem vagyok master - Neked. A SETI ezt a most bekövetkező forradalmi változást, földveszélyes aszteroidák felismerésére fogja felhasználni. A közölt földgolyós animáció szerint. Az UNISTELLART értve ugye, a méretei miatt gondolom amit jelzel többször. Ennyi. Elképzelem, az aszteroida vadászok fognak felszaporodni, valóban hasznos jelentősége olcsósága miatt. Ezek a tabletes gyerekek többet tudnak a mai lehetőségekről mint mi. Ha mi is ilyennel startolhattunk volna, mint ez a kis új cső....egyszóval a SETIcég észbekapott, igy látom. A közölt kis cső fantasztikus képet nyújt, városi környezetből is (!). Szóval itt nem rádiójelekkel operálsz, hanem láthatod a közeledő aszteroidát ((settenkedőt ?...hi).
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: SETI@Home

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.02. 19:34

géza írta:Zoli,látom nem "szokol" angolul olvasni. ...


Géza, látom a fizikához nem sok közöd van, de észlelési tapasztalatod se sok...

Tudatában vagy annak, hogy egy 100mm-es apertúra fotografikus HMG-je mennyi? Nem több, mint kb. 15-16m - többek között pl. integrációs időtől függően. (A vizuális hmg-je 12m körüli.)
És azt tudod-e, hogy egy - már teljes kipusztulást okozni képes méretű - földsúroló aszteroida látszó fényessége kb. mekkora (amikor még éppen nem súrol)? Jóval 20m alatt... Még egy félméteres lavórral is nagyon jó SNR kell a 20-21m-hoz.
Amit írsz, az esélytelen; kivéve néhány órával becsapódás előtt.

Egyébiránt pedig a SETI (Search for Extra-Terrestial Intelligence) nem a földsúroló aszteroidákról szól (hacsak nem egy LGM célzott lövéseként közeledik... :lol: ).

A lelkesedésed - ami egyébként dicséretes - legtöbbször tudatlanságon alapul.
Az nem baj, hogy mindenről van véleményed, sőt, akár támogatandó is lehet, de úgy látom, a tudás nem zavarja meg "költői"(-nek szánt, bár sokszor érthetetlen) bejegyzéseid...


MDA
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.04.02. 19:52-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: SETI@Home

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.02. 19:38

géza írta:Zoli,látom nem "szokol" angolul olvasni. Próbáld a google forditóval, ha az ember kicsit konyit a témához, érthető. Ez a legelemibb. Próbálok segiteni - bár magam sem vagyok master - Neked. A SETI ezt a most bekövetkező forradalmi változást, földveszélyes aszteroidák felismerésére fogja felhasználni. A közölt földgolyós animáció szerint. Az UNISTELLART értve ugye, a méretei miatt gondolom amit jelzel többször. Ennyi. Elképzelem, az aszteroida vadászok fognak felszaporodni, valóban hasznos jelentősége olcsósága miatt. Ezek a tabletes gyerekek többet tudnak a mai lehetőségekről mint mi. Ha mi is ilyennel startolhattunk volna, mint ez a kis új cső....egyszóval a SETIcég észbekapott, igy látom. A közölt kis cső fantasztikus képet nyújt, városi környezetből is (!). Szóval itt nem rádiójelekkel operálsz, hanem láthatod a közeledő aszteroidát ((settenkedőt ?...hi).


Szerintem szimpla átverés/lehúzás az egész . Ha tényleg ez lenne a cél , akkor szimpla közösségi finanszírozásból össze tudtak volna hozni egy normális , folyamatosan működő észlelőhálózatot jóval nagyobb távcsövekkel , meghatározott fix telepítési pontokkal . Egyfajta robottávcső hálózatként helyi amatőrök felügyeletével .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: SETI@Home

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.02. 19:47

Végh Zoli írta:... Ha tényleg ez lenne a cél , akkor szimpla közösségi finanszírozásból össze tudtak volna hozni egy normális , folyamatosan működő észlelőhálózatot jóval nagyobb távcsövekkel , meghatározott fix telepítési pontokkal . ...


Zoli!

Ilyen hálózat - ismereteim szerint - már rég működik, hasonlóan pl. az űrszemét-figyeléshez.
Ja, és nem amatőrökkel...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: SETI@Home

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.02. 19:58

Attila írta:
Végh Zoli írta:... Ha tényleg ez lenne a cél , akkor szimpla közösségi finanszírozásból össze tudtak volna hozni egy normális , folyamatosan működő észlelőhálózatot jóval nagyobb távcsövekkel , meghatározott fix telepítési pontokkal . ...


Zoli!

Ilyen hálózat - ismereteim szerint - már rég működik, hasonlóan pl. az űrszemét-figyeléshez.
Ja, és nem amatőrökkel...


MDA

Azt tudom , a kínai kacatot is az követte a minap :lol: .
Én az Unistellar/SETI kombóra gondoltam . Az egész nem több , mint marketing parasztvakítás . Ha egy ilyen magasztos cél van a háttérben , akkor többen veszik/finanszírozzák a az unistellart .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: SETI@Home

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.02. 20:18

Végh Zoli írta:... Az egész nem több , mint marketing parasztvakítás . ...


Alapvetően (majdnem) egyetértek.

Egy előnye azért van (de csak ez az egyetlen egy) ennek a "forradalmi" :lol: eszköznek : ha sötét ég alá akarsz kitelepülni "fotografikus nézelődés" céljából, akkor nem kell CCD kamerát, és PC-t is magaddal vinni, elég ez az egy "all in one" koffer. Igaz, nem is látod olyan szépen az objektumot a kis okli lyukán keresztül egy szemel, mint egy nagy monitoron, meg a felbontást is erőseb bekorlátozza a kis átmérő, de legalább kevesebbet kell cipekedni. Ez az öregek, és az elkényelmesedett, túl-urbanizált amatőrök kompromisszumos cucca.


MDA

u.i.: azt továbbra sem értem, hogy a SETI-hez mi a franc köze van ennek az eszköznek...
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: SETI@Home

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.02. 20:34

Attila írta:
Végh Zoli írta:... Az egész nem több , mint marketing parasztvakítás . ...


Alapvetően (majdnem) egyetértek.

Egy előnye azért van (de csak ez az egyetlen egy) ennek a "forradalmi" :lol: eszköznek : ha sötét ég alá akarsz kitelepülni "fotografikus nézelődés" céljából, akkor nem kell CCD kamerát, és PC-t is magaddal vinni, elég ez az egy "all in one" koffer. Igaz, nem is látod olyan szépen az objektumot a kis okli lyukán keresztül egy szemel, mint egy nagy monitoron, meg a felbontást is erőseb bekorlátozza a kis átmérő, de legalább kevesebbet kell cipekedni. Ez az öregek, és az elkényelmesedett, túl-urbanizált amatőrök kompromisszumos cucca.


MDA

u.i.: azt továbbra sem értem, hogy a SETI-hez mi a franc köze van ennek az eszköznek...


Biztosan velem van a gond , de ennek a kamu vizuális észlelésnek nem sok értelmét látom . Kimegyek egy jó észlelőhelyre egy arasznyi távcsővel és egy hamisképet nézek ? Ez olyan , mintha valaki belógna a női öltözőbe , de a Playboy képeket nézegetné ott :lol:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: SETI@Home

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.02. 22:07

A vesztébe rohan ez a szerencsétlen SETI ? Pedig megmondtátok. Igy jár, aki nem hallgat az okosabbra. Az UNISTELLARnak is annyi, mondjátok. Meglátjuk. https://www.google.hu/search?hl=hu&tbm= ... yFFlIuU3Xg https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... -58202017/ Végre olvassátok már el .Aztán biráljátok felül, de ne ilyen dühösen.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: SETI@Home

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.03. 09:00

géza írta:Végre olvassátok már el .Aztán biráljátok felül, de ne ilyen dühösen.


Géza!

Szerintem abszolút nem dühös itt senki, de én pl. biztosan nem.
Elolvastam: https://www.seti.org/seti-institute/press-release/seti-institute-unistellar-partnership-promises-revolutionize-amateur

Semmi olyat nem olvastam benne, ami a korábbi (teljesen békés!) véleményem megváltoztatására sarkalt volna.

Egy már régóta ismert technológiának a korábbinál mobilabb alkalmazása. A táblagép egy desktop-hoz képest. Ennyi és nem több. Minden más marketing habverés. Beleértve a SETI bevonását az eladható darabszám növelése érdekében. (Mint az Explore Scientific a National Geographic-kal.)

Ha ezen eszköz miatt többen néznek fel az égre, akkor az hasznos és jó dolog; ezt el kell ismerni (ebből a szempontból a "szuperholdazáshoz" tartom hasonlónak). De semmiképp sem nevezném "forradalmi" eszköznek. Pl. a CCD feltalálása valóban egy FORRADALMIAN ÚJ eszközt adott a világnak. De ez a cucc szerintem messze áll egy ilyen szélsőséges jelzőtől.

Továbbá úgy látom (bár ebben nem vagyok túl tájékozott...), hogy a SETI - mivel nem talált semmi idegen életformára utaló jelet az elmúlt évtizedekben, és a teljes eljelentéktelenedéssel küzd - pl. ezzel az "együttműködéssel" próbál visszakapaszkodni az ismertség egy magasabb szintjére:

"About SETI Institute

Founded in 1984, the SETI Institute is a non-profit, multi-disciplinary research and education organization whose mission is to explore, understand, and explain the origin and nature of life in the universe. Our research encompasses the physical and biological sciences and leverages expertise in data analytics, machine learning and advanced signal detection technologies. The Institute is a distinguished research partner for industry, academia and government agencies, including NASA and NSF. "

Tehát már saját missziója sem tükrözi a tényleges nevét (Search for Extra-Terrestial Intelligence, azaz földönkívüli intelligencia keresése/kutatása), sokkal inkább a TIT-re hajaz. Ami egyébiránt nagyon is hasznos, de nem az, ami. Attól tartok, Miss Arroway ma nem kaphatna pénzt tőlük a hallgatózásaira, mert nem volna miből. (Bár a Sagan-Zemeckis filmben is egy magánszemély támogatta, pedig a SETI már akkor is létezett.)
Ettől kezdve viszont már valóban nem lep meg a fenti "marketing-együttműködés"...

Ezzel a cuccal kb. ugyanannyi esélyed van idegen létformát felfedezned, mint pl. egy vécékefével...
Mindezt teljes nyugalommal, a legkisebb düh nélkül írtam!!! :lol:

Ha ennyire tetszik neked ez a teleobjektívvel felszerelt videokamera (merthogy valójában ez az), akkor nosza, vegyél egyet! (Sőt, még csak az sem, mert felvenni nem tudod, csak nézni...) :mrgreen:


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.04.03. 10:07-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: SETI@Home

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.03. 10:06

géza írta:A vesztébe rohan ez a szerencsétlen SETI ? Pedig megmondtátok. Igy jár, aki nem hallgat az okosabbra. Az UNISTELLARnak is annyi, mondjátok. Meglátjuk. https://www.google.hu/search?hl=hu&tbm= ... yFFlIuU3Xg https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... -58202017/ Végre olvassátok már el .Aztán biráljátok felül, de ne ilyen dühösen.


Ez nem felülbírálás kérdése , egyszerűen erre alkalmatlan az unistellar , mind méretileg , mind rendszeres megfigyelés terén . Pár esetleges megfigyelésből hogyan akarsz földsúrlókra vadászni ? Épp azokat a relatíve apró aszteroidákat nem tudja detektálni , amiket még nem kategorizáltak . Számomra nem több , mint az okos telefonokon futó app. ami megmondja és megmutatja mire mutatsz az égen a telefonoddal .
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”