STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
poti
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.09.20. 21:12

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: poti » 2010.02.07. 20:03

Utána néztem Leventének van igaza a Cam Goto eq-5 sajnos nem megy közvetlenül EQMOD on keresztül csak kézikezelőn keresztül működtethető.A francba akkor marad a kézikezelő Ascom variáció.Lehet érdemes lenne elcserélned sw eq-5 re az megy közvetlenül is.
Stella_209
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2009.09.21. 13:16

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Stella_209 » 2010.02.08. 07:52

Mi arról a véleményetek, hogy a CAM GOTO kézivezérlőjét egy ST4 hosszabbító zsinórral kötöd be a mechanikához.
Mi ennek az előnye?
- a kamera képe ott virít a monitorodon;
- a kézivezérlő meg épp kézügyben mellette, bent a fűtött lakásban.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.02.08. 09:21

Bevallom, egy kicsit nem értelek. Kaptál pár javaslatot, kérdést amire nem reagáltál. Igy nem igazán tudok segiteni abban, hogy ez jó vagy rossz megoldás.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Stella_209
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2009.09.21. 13:16

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Stella_209 » 2010.02.08. 15:08

Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokért.
Természetesen fix felállítású lesz nyárra a műszer. Készül fölé egy letolható kis szekrény és be lesz kábelezve.
Jelenleg ilyen formában áll:

Kép
poti
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.09.20. 21:12

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: poti » 2010.02.08. 18:42

Igen ha tisztázod hogy mit is szeretnél lehet előrébb lennél.Egy pár dolgot nem értek az ST-4 csatlakozó az autoguider port szabványos csatlakozója igazából ez csak erre alkalmas nem ildomos összekeverni a kézikezelő csatlakozójával.A másik ha már bevezetted a kamera usb kábelét a szobába miért nem teszel az állványra egy usb hub -ot és azon az egy kábelen keresztül minden vezérlést el tudsz látni kamerát, autoguider kamerát,álvány vezérlést kézikezelőn és ascomon keresztül,expozíció vezérlést stb.
De a legnagyobb rejtély számomra hogy nállad szép nyári idő van nállam meg majd egy méteres a hó.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.02.09. 17:00

Stella_209 írta:Mi arról a véleményetek, hogy a CAM GOTO kézivezérlőjét egy ST4 hosszabbító zsinórral kötöd be a mechanikához.
Mi ennek az előnye?
- a kamera képe ott virít a monitorodon;
- a kézivezérlő meg épp kézügyben mellette, bent a fűtött lakásban.

Ha "igazi" robottávcsőben gondolkozol, első probléma az, hogyan oldod meg a felügyelet nélküli betanitást. Ha lesz fixen felállított távcsöved, érdemes a hibernálás üzemmódot kipróbálni. Ennél kisebb feladat a kézivezérlőt behozni a szobába vagy soros kábelen keresztül vezérelni.

Cserna Antival beszéltem ez ügyben és úgy mondta nem tud annyira pólusra állni még EQ-6-tal sem, hogy bekapcsolás után ne legyen szükség legalább 1 db referencia csillag betanítására. Igaz neki 1200 mm-es fókuszú csöve van.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Cserna Antal
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:21

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Cserna Antal » 2010.02.09. 21:24

Pontosítom, nem a pólusraállás miatt, hanem az Ursa Minor program nem tud hibernálni, ezért bekapcsolás után szükséges a betanítás.
Az EQ6 mechanikai kidolgozása, és a gyári technikai megoldásai miatt szinte lehetetlen olyan pólusraállás, mint a profi mechanikákkal. Legalábbis olyan sziszifuszi munka, hogy ha van vezetés, nem éri meg.
kubichris
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.07.22. 09:18

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: kubichris » 2010.07.22. 09:32

Üdvözlet Mindenkinek!

Először is Laci, gratulálok az elért eredményekhez, szép teljesítmény és "szép programozói feladat".
Mivel magam is delphi (és egyéb nyelven) programozok, valamint egyik szakterületem kapcsolódik némileg a képfeldolgozásokhoz, szeretném ajánlani az OpenCV libeket. http://opencv.willowgarage.com/wiki/
Ezt az Intel fejleszti és kimondottan az akár valós idejű képfeldolgozásokhoz használható. A sebessége kiváló.
Szerintem jól jön pl. a CCD képek feldolgozásánál, illetve a sokrétű függvényeivel akár az autófókusz feldolgozásait is segítheti.
Elérhető több nyelvre portolva, sajnos pont a Delphi maradt ki, de ebben tudok segíteni, mivel nagyrészt már megírtam a dll exportokat. Csak szólj és küldöm magánban.

Ha érdekel a dolog, szívesen segítek.., illetve néha akad némi szabad kapacitásom is, így a kódolásban is tudok segíteni.

Krisz
Stella_209
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2009.09.21. 13:16

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Stella_209 » 2010.08.25. 05:17

Kedves Amatőr Barátaim!

Egy 2 éves fejlesztés egyik állomásaként elkészítettem egy robottávcső vezérlő programot, mely lehetővé teszi, hogy:
- bármelyik goto mechanikát ASCOM interfész-en keresztúl meghajtson; ill.
- CANON dig. fényképező gépekkel időzített felvételsorozatot készítsen.
Ezen túlmenve, megalkottam egy egyszerű távcsővezérlő nyelvet, amivel egész éjszakás programokat írhatsz asztrofotós cuccodnak, és végre lesz egy kis pihi, mert azért tart az ember computert, hogy "dógozzon" az!

Örülnék ha letöltenétek a programot, tesztelnétek és persze vernétek rajtam a port, hogy miért nem jó, mit kellene még vagy másképp.....

Honlap: http://stella.nefelejcs.com/
ill. a leírás : http://stella.nefelejcs.com/StarFactory/STAF_Robot.htm

Agócs László (Stella_209)
Stella_209
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2009.09.21. 13:16

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Stella_209 » 2010.08.26. 05:32

Jelenleg a STAF_Robot program fejlesztésének az alább felsorolt irányai foglalkoztatnak:

1. Gyors, új (fotografikus) pólusra állási módszer beépítése: gondoljátok meg, hogy a fotón 1-2" pontossággal lehet mérni!

2. BULB expozíció vezérlés;

3. Beépített PulseGuide ST4 vezetés;

5. Más távcsőmechanikák (LX, Fornax, stb.) beszervezése ill. más dig. fényképezőgépek illesztése.

Most az ú.n. RÁSZINKRONIZÁLÁS-t oldogatom:

Ez azt jelenti, hogy mondjuk a program elején rávezérlem a goto-mat a Denebre. Ha nem elég pontos a mechanika tájolása, akkor az első felvételen a Deneb nem kerül a képmező középpontjába, hanem valamilyen irányban eltolódva látszik. Ilyenkor csak meg kellene mutatni a csillagunkat és a program automatikusan szinkronizálná hozzá a mechanikánkat, hiszen a képmező léptékéből könnyű kiszámítani az égi equatoriális eltéréseket.

Kép

Értem?
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”