Melyik programot válasszam?

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
dioszeghy
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.01.01. 15:09

Re: Melyik programot válasszam?

Hozzászólás Szerző: dioszeghy » 2012.03.23. 23:46

Sziasztok,
Nagyon sok programot kipróbáltam az igyenes ill. az "enyhén fizetôs" kategóriából. A végén nagyon egyértelmû gyôztest tudtam hírdetni: SkySafari Plus, Androidra. 10e ft alatti pénz, és elképesztô a tudása. Szinte minden objektumról nagyon részletes leírás, képek, és ami a legjobb, hogy észlelési listákat tudsz benne összerakni. Már az is élmény, ahogy olvasgatom, ismerkedem az objektumokkal a programban, majd ami izgalmasnak tûnik, berakom a mai listába. Aztán este irány az ég, és lehet vadászni a csodákat a valóságban.
Hátrány, hogy win-re nincs, csak Androidra és ipad-re...
stirlitz
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2011.05.17. 19:23

Re: Melyik programot válasszam?

Hozzászólás Szerző: stirlitz » 2012.04.09. 17:49

Nagyon nagy program a SkySafari! Meg is vettem a 3300Ft-os Plus verziót, és ma este rendelem is Bluetooth to serial adaptert, mert tudja a mechanikám is vezérelni a program, végre nem kell laptop, hanem elég egy olcsó androidos tablet, és mehet is a bemutató csillagászat az ismerősöknek és a szomszédoknak. Szuper program, kicsit lejjebb állítva a csillagok számát, nem kell hozzá 1ghz-es processzor, a 600mhz-es Zte Blade okostelefonon gond nélkül fut.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Melyik programot válasszam?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.04.11. 01:45

A távcsővezérlésre is képes programok közül melyik tud olyat, hogy ha pl. létrehozok egy időpont listát amikor fényképet akarok készíteni, akkor az adott időpontban odatekeri a csövet, és elvégzi az adott feladatokat, tehát ilyen tervszerű módon. Teszem azt kinézem, hogy mikor van Jupiter holdjának bolygója mögé kerülése esemény vagy hasonlóak.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Melyik programot válasszam?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.04.11. 13:01

tobe írta:A távcsővezérlésre is képes programok közül melyik tud olyat, hogy ha pl. létrehozok egy időpont listát amikor fényképet akarok készíteni, akkor az adott időpontban odatekeri a csövet, és elvégzi az adott feladatokat, tehát ilyen tervszerű módon. Teszem azt kinézem, hogy mikor van Jupiter holdjának bolygója mögé kerülése esemény vagy hasonlóak.


Az amerikai a 18. században feltalálták már ezt a programot, úgy hívják:
Néger rabszolga :)

A mai modern megfelelője a kisöcséd, aki egy hamburgerért meg egy kóláért felkel hajnalban és megnyomja a gombokat.

Ha teljesen robotizált megoldást akarsz, akkor olyan szoftvert kell keresened, ami tudja kezelni a CCD-t (esetleg a DLSR-t) és a mechanikát egyszerre. Ha jól emlékszem a Meade-nek az Autostar Suite-ja tud
mechanikát vezérelni, Dome-ot vezérelni, Guide-olni és fotózni is egyszerre. De arra nem emlékszem, hogy mindezt valamilyen program szerint, időzítve tudja-e.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Melyik programot válasszam?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.04.11. 13:03

Sebaj, akkor nekilátok megírni ... csak azért kérdeztem, ha van készen és elérhetően, akkor nem fárasztom magam plusz 2 napig. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Melyik programot válasszam?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.11. 13:12

tobe írta:A távcsővezérlésre is képes programok közül melyik tud olyat, hogy ha pl. létrehozok egy időpont listát amikor fényképet akarok készíteni, akkor az adott időpontban odatekeri a csövet, és elvégzi az adott feladatokat, tehát ilyen tervszerű módon. Teszem azt kinézem, hogy mikor van Jupiter holdjának bolygója mögé kerülése esemény vagy hasonlóak.


Néhány kérdést ezzel kapcsolatban feltennék:
1. Mi a célod? Hogy csillagászkodj, vagy a gép tegye önállóan, ameddig valami mással foglalkozol?
2. Távoli helyről akarsz üzemeltetni egy távcsövet, és azért kell a magas automatizáltság?
3. Mivel akarsz felvételeket készíteni? Kamerával, vagy fényképezőgéppel?
4. A távcsőre ráépített felvevő eszközzel, vagy másra is használt fényképezőgéppel fotózol?
5. Az autófókuszt hogyan oldanád meg, ha nem akarod személyesen beállítani?

Feltehetően csak arra gondolsz, hogy miután beállítottad a távcsövet, rátetted a felvevő eszközt, és fókuszáltad is, utána, hogy el ne felejtkezz a felvétel elkészítéséről, valamely segédprogram automatikusan elindítja a felvételt, és leállítja. Ha már a távcsövet is kell irányítani, mert mondjuk a Merkúr után a Vénusz, utána a Jupiter, majd a Mars után a Szaturnusz következik a programodban, akkor az már szinte teljesen automatikus működésű, helyzet, fókusz, idő, szűrőváltó stb. azaz teljesen távvezérelt rendszert feltételez, fix kamerával, esőérzékelővel, automatikus önellenőrző rendszerrel és internetes kapcsolattal is, hogyha távol van! Egy ilyen szerkezet nem 100 ezer Ft! Ezek ára sok millió! Elektromos betáp, internet hálózat, esetleg önellátó elektromos rendszer, és műholdas kapcsolat kell hozzá a hely függvényében! Fenntartási és üzemeltetési vonzata van, időnként karbantartásra is szorul, tisztításra, védelemre, hibavisszajelzésre, riasztásra, helyi gondozásra. Gondolom, hogy nem ilyen megoldás érdekel!

Ha nem ez, akkor szerintem inkább egy vekker, amit felhúzol a megfelelő idő elötti csörgésre, és miután felébreszt, kinézel, hogy felhős-e az ég, esik, vagy fúj, ráteszed a kamerát a csőre, fókuszálod, mert az a hőmérsékletváltozás miatt amúgy is szükséges, utána ellenőrzöd a látómezőt, pontosítod, és lenyomod az exponáló gombot! Ha bármely probléma felmerül, akkor meg tudod oldani, és nem gyártja kazalszám a hibás életlen, bemozdult stb. felvételeket egy félautomata rendszer! Én szemmel is megnézem azt, amit fotózok, és azt tartom fontosabbnak, másodjára a felvétel készítést, és ... sokadjára a magas szintű automatizálást! Helyettem ne csillagásszon egy gép, hacsak nincs alapos indoka a dolognak, amely akkor állna fenn, ha a távcső mondjuk Ausztráliában lennen. Én megelégednék a vekkerrel is, ha már van egy jól működő mechanika, jó vezetéssel, jó felvevő eszközzel és jó éggel hozzá! Ha bemutatóznék gyakran, akkor lehet, hogy egy GOTO is elkelne, de amennyi idő alatt mondjuk nappal beállna, én már nézném is a Vénuszt a nappali égen, és még okostelefon sem kell hozzá, meg pólusraállás a nappali égen! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Melyik programot válasszam?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.04.11. 15:16

Igen felmerül nem egy kérdés, de amit meg lehet csinálni, miért ne tegyük, ha ahhoz van kedvünk. Olyanra gondoltam, hogy a tetőre felszerelek egy ilyen valamit, odavezetve ami kell, kamera rajta, eső elől fedni, internet kábelt, vagy RF kapcsolatot, amivel bármit tudok kapcsolni állítani, olyat is néztem ami pluginek vannak a SkyChart-ban pl. ahhoz hozzá lehet írni még ha nincs, a képzelet szab csak határt. Mozgatást tudok csinálni vezérléssel, amennyi dolgot kell annyit, fókusz, pozicionálás, tetőt rágurítani, esőt érzékelni is ha kell. Kameráról képet tudom venni a gép előtt ülve lehet fókuszálni, akár egy fényes csillagra ráállva is.

Éppen az az izgalmas a dolgokban, hogy mindenkinek más az érdeklődési köre és abban a legfontosabb, amire fókuszál, amúgy elég unalmas lenne, ha mindenki ugyanazt szajkózná állandóan, amit már a másik is tud. :)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Melyik programot válasszam?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.04.11. 18:36

Béla, gyakorlatilag feltalátad a távirányítású robot teleszkópot.
Már csak fel kell rakni a net-re az irányítását, és pénzt szedni
órnként a használatért...

Sztem jó ötlet, úho csináld meg.

Javaslom, konzultálj olyanokkal, akik már építettek ilyet, mert többen is vannak Mo-on!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Melyik programot válasszam?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.04.11. 18:45

Ténylegesen úgy néz ki a helyzet, hogy amúgy is egy irányítási rendszeren dolgozok már régen, és az eredeti funkcióján kívül éppen erre is alkalmassá tehető egy "kis" munka árán, meg érdekel is, úgyhogy rajta vagyok az ügyön. Még tesztelési célzatból sem érdektelen megépíteni egy verziót erre a távcső témára, mellékesen. Amúgy manapság a sok csodakütyüt ilyen célokra is ki lehet használni, ha már ontják a gyárak ezerrel a technikát készen, nem csak csicsergésre, dumcsizásra, meg gagyarászásra, hanem komoly munkára is akár.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Melyik programot válasszam?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.11. 20:47

Hát akkor rajta!
Egy működési logikai vázlatot azért elsőre kéne készíteni, amelyben szépen leírod, hogy mi után, milyen feltételekkel mi következhet, ha nem teljesül, akkor helyette mit tegyen, és mindent szépen jelezzen vissza, ha a kapcsolat működik, és ha megszakad, akkor mit tegyen stb... Egy blokvázlat elsőnek, hogy legyen minek alapján fejlesztened szerkezetet, a vezérlését, a hibakezelést stb. Szólj, ha már elkészült a működtetési, vezérlési diagram, és majd beleugatunk... Hátha lesz belőle valami! Én nagyon drukkolok, hogy sikerüljön!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”