Cartes du Ciel

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.24. 23:51

sztem is szépek azok a régi rajzolatú csillagtérképek.
sp.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.01.25. 02:29

Nekem valahogy ez a program ragadt a gépemen, lehet nekem sem áll kézre, mint sok más sem, de hát ez van, az ember öregszik. :)

Most meg lett egy laptopom, amivel majd ha jobb idő kezd alakulni ki tudok menni felvételeket is készíteni, ha minden jól alakul. A fókuszba helyezett CCD chippel, amim van. Még fel is kell pár dolgot telepíteni persze mindezekhez a műveletekhez, de azt teszem fel, ami a másik gépemen is van, nem újítok feleslegesen, nem akarok tanulni, mert mást is kell sok mindent. Nem 2 % -ot van használva a fejem, hanem 150-et kb. :)

Most találkoztam azzal, hogy lehet venni már $15 körül is iszonyatos képességű "tablet"-eket közvetlen China-ból, csak nem tudom azokon milyen programok futogatnak, bár annyi pénzért még csak hülyeségből is megéri, meg legfeljebb eggyel kevesebb hamburgert kell ennyi egy hétig és ki is jön az ára.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.25. 08:25

Imre írta:Mert nekem win2000-van a gépemen, és az is 12 éves. Most megint adjak ki egy távcsőnyi pénzt arra, ami csak segédeszköz? Azt hiszem maradok a Stellariumnál. Köszi a sok segítséget, de hát ez nem jön össze így. Különben is nehézkes kezelni is, és egyáltalán nem egérbarát. De hogy a kereső se működjön, az már nekem kicsit sok! Nem is zavargok többet ezzel. Használja aki tudja, nekem nem áll kézre. Üdv. Imre


Szerintem ne add fel ilyen könnyen, ez a 2.76 nagyon jó verzió, csak a fejlesztője már rég elhagyta, de még most is sokan vannak, akik használják, mi mást jelentene ez, mint azt, hogy jó? A kisbolygókat nem kell kétnaponta frissíteni, mert nem jön mindennap ilyen földsúroló, mint februárban. De ha mégis, akkoris csak az "unusual" listát kell piszkálni.

A 3.x is jó lenne, nagyon csilivili, nagyon sokat tud, nagyon klasszul bonyolítja, amit nem kéne, nagyon szép a kék üstököscsóva, csak éppen az én átlagos képességű asztali gépem megroggyan alatta, és ha pl kipróbáljátok a 2.76-ban a jobbklikk->pályanézet(objektum) funkciót, az a 3.6-ban szerintem sokkal nehézkesebb, komplikáltabb, ellenben a 2.76-ban egyszerű, és még a béna gépeken is elanimálódik szépen.

A keresésről: balra a katalógusokban kiválasztod az objektumot, leokézod, ezután a keresés-ikonra (a binokli) kattintva már ott lesz, amit kiválasztottál. Ez csak a kisbolygóknál és üstökösöknél van így, minden másnál eleve felkínál egy legördülő menüt.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.01.26. 01:11

Egyébként, melyik programot érdemes akkor felrakni, ha az ember teszem azt, most kezdi a dolgot és nem akar kísérletezni ezzel. Melyik program melyik verziója a jól bevált, egy laptopra pl. mert azt akarnám feltenni.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.26. 21:10

tobe_ írta:...melyik programot érdemes akkor felrakni, ha az ember teszem azt, most kezdi a dolgot és nem akar kísérletezni ezzel...

a Stelláriumot.
sp.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.01.26. 22:44

sp. írta:
tobe_ írta:...melyik programot érdemes akkor felrakni, ha az ember teszem azt, most kezdi a dolgot és nem akar kísérletezni ezzel...

a Stelláriumot.
sp.


Kezdőként a Stelláriumot és a Cartes du Ciel-t is használom, előbbi könnyen kezelhető, az okulár nézet nagyon hasznos, utóbbinak a rajzolata viszont nekem (és lehet, hogy csak nekem :roll: ) sokkal inkább hasonlít a távcsőben látottra, így jóval könnyebben tudom azonosítani vele az objektumokat, ami tekintve hogy gyakorlatilag semmit sem ismerek, nem egy hátrány :) A Stellárium nálam ráadásul elég sokszor lefagy, de lehet, hogy ez más gépeken/oprendszereken nem így van. Mindenesetre ha egyáltalán nem akarsz kísérletezni velük, akkor rakd fel a Stelláriumot, aztán majd későbbi borús éjszakákon (mint a mai :| ) kipróbálsz mást is...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.27. 15:27

tobe_ írta:Egyébként, melyik programot érdemes akkor felrakni, ha az ember teszem azt, most kezdi a dolgot és nem akar kísérletezni ezzel. Melyik program melyik verziója a jól bevált, egy laptopra pl. mert azt akarnám feltenni.
Szia Tobe! Nálam 6.2-től a 12.0 -ig a gépen van az eddig közreadott változatú Stellarium, amely nem száll el, hanem működik. Nos a 10.2 változat az első olyan, amely már a modernbb megjelenésű, frissíthető, és a legkisebb erőforrást igényli az újabbak közül. A 10.5 változat az utolsó, amely megjelenítése nem vonaglik. Az ettől újabbak más sokkal lassabbak, hibás a megjelenítésük, de mert importálni lehet velük az égitestek adatait, egyet még ajánlok a 10.2 mellé. A 11.1 már kezeli a műholdakat, és képes internetes helyről leszedni adatokat, amit viszont a régebbiek, a 10.0-ig képesek használni, megjeleníteni. Ennek a feltétele az, hogy a telepítéskor egészítsed ki a Stellarium felajánlott települési helyét a verziószámmal, pl Stellarium102, vagy Stellarium111, Stellarium120 stb. Oda települ, és amit frissítesz a 12.0-val, azt majd a 10.2 is használni tudja. Elférnek szépen egymás mellett. Ha laptopon más program is fut majd, pl. webkamera, felvevő, stb, akkor ajánlatos a kisebb erőforrás igényű 10.2 változatot használni mellette. Ha viszont új laptopot vásárolsz, akkor ajánlom a leggyorsabbat, legkisebb fogyasztásút, lehetőleg modern többmagos procival és 3D-s képernyővel, mert néhány év, és semmit nem tudsz majd rátenni egy régebbi gyengébbre. A programírók nem takarékoskodnak a gépi erőkkel, tárkapacitással, írják az egyre terjengősebb, lassan futó programokat. Szoktam mondani, hogy az 1.1 -nél magasabb verziószám fodítottan arányos a program használhatóságával, és egyenes arányban tartalmaz egyre több hibát és felesleges dolgot. Ez igaz itt is, mert látható, hogy az egyre több beépülő lehetőség korábban jól működő részek hibáját okozta. Ilyen a vonagló képernyős megjelenítés, és az egyre kezelhetetlenebb felület, mindenféle felcsúszó lecsúszó átűnő ablakkal, közben az aszteroida megjelenítés az maradt pontatlan. A külcsin fontosabb lett, mint a belbecs! A lényeg lassan elsikkad, hogy pontos legyen, és alkalmas egy gyereknek bemutatni a nem vonagló égbolton egy bolygó elvonulását, vagy szemléltetni egy fogyatkozás kialakulását, esetleg szemléltetni a csillagok pár ezer év alatti mozgását, vagy segítségével megtalálni az égen, az eredeti helyén egy üstököst, vagy aszteroidát. Szóval ha nem csak szórakozásra, hanem oktatásra, bemutatásra is használni szeretnéd, akkor jó, ha nem vonaglik, nem száll el, és pontosan mutatja az árnyékokat, fényeket egy bolygón, szépen simán 30-40 fps-el tudja tekerni az eseményeket többszörös sebességgel is. A hibás programmal történő bemutatás inkább elriasztja az érdeklődőket, mintsem megnyeri. Tanításra, oktatásra viszot alkalmatlan a hibás, lassú program, akárcsak a szakadt húros hegedű, vagy a törött billentyűs zongora. Egyelőre a 10.2-es , vagy a 10.5 Stellarium lenne megfelelő, és mellé a legújabb, főleg adatfrissítésre és tesztelésre, hátha valamit megjavítanak benne. Nem kell aggódni, mert elöbb utóbb eléri a használatra alkalmatlanságát minden program, és akkor nem lesz kérdés, hogy melyiket válasszad! Amelyik még működik, azt. Nálam már a határán van, ugyanis az legújabb program a gépemen már csak 3-4 fps-el képes mutogatni az eget, és hamar le is csapom, ha még él az egerem, mert sajnos azt is fékezi erősen! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.01.27. 16:36

Imre írta:A programírók nem takarékoskodnak a gépi erőkkel, tárkapacitással, írják az egyre terjengősebb, lassan futó programokat. Szoktam mondani, hogy az 1.1 -nél magasabb verziószám fodítottan arányos a program használhatóságával, és egyenes arányban tartalmaz egyre több hibát és felesleges dolgot.


<off>
Lehet, hogy csak azert, mert en is szoftvert fejlesztek (bar egeszen mas platformra es mas felhasznalasra), de kedvenceim a hasonlo, "hozzaerto" axiomak.

--mpt
</off>
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.01.27. 22:45

Az igazi programozó assembler nyelven írja a programját, de aki még jó is ezek közül, hex számrendszerű számokkal leginkább. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.28. 15:58

Kedves Béla! Ha lenne kedved, és időd engedi, belenéznél a Stellarium forráskódjába? Lehet, hogy nem kell sokat keresned, és rátalálsz egy hibára, amely a 2012 DA14 asteroidát a szerintem helyes pályáján közel 3 órás késésel mutatja. Ha még nem tettél fel planetárium programot a gépedre, akkor ajánlok egyet, amely linkjét a másik rovatban megtalálod, de ide is beírom, mert szerintem jó, a megjelenítés benne, nem vonaglik, és kisebb az erőforrás igénye, mint a legújabbaknak, nagyfelbontású képet is letölt. Üdv. Imre
http://archive.eso.org/cms/tools-documentation/visual-archive-browser.html
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”