Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Stellarium

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.20. 18:07

Nem tudom, hogy ki hogy van vele, de nekem ez a kedvenc planetáriumprogramom. Azokra az egyszerű dolgokra amikre használom, nekem tökéletes, és pofon egyszerű kezelni, és még szép is (habár sokak szerint buta, de mint mondtam nekem jó). Ajánlom, hogy a Stellariummal kapcsolatos dolgokat itt vitassuk meg!
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
percsy
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.20. 16:11

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: percsy » 2009.09.20. 18:20

Azért kíváncsi lennék, hogy sokak szerint "mennyire buta"?
Nekem is nagyon tetszik az alábbi előnyei miatt:
Ingyenes,
Lehet "szkriptelni",
Adatokat tölteni hozzá,
Nem utolsó sorban van Linuxos változata is :)
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2009.09.20. 18:32

Én is kedvelem a Stellariumot. Érdemes letölteni hozzá a csillagkatalógus kiegészítéseket, ill. telepíteni a "Stellarium Plugin Bundle"-t, ha akarunk egy-két plusz funkciót, pl. szögtávolság mérő, okulár mód. Éppen most írok hozzá egy Python script-et, ami az IAU Minor Planet Center által kiadott üstökös pályaelem file-t konvertálja olyan formátumra, hogy bele lehessen tenni az ssystem.ini-be. Ha kész van, közkinccsé teszem majd.
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.21. 18:49

Kedves Tamás!

Én letöltöttem ezt az extrás dolgot, mert nagyon érdekelne, de nem értek ezekhez a dolgokhoz, csak ha annyi az egész, hogy next, next, next, elfogadás, setup...

Hogyan telepítsem ezeket az extrákat? Kérlek írd le részletesen. Te honnan szedted le?

Előre is köszönöm, várom a válaszodat!
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2009.09.21. 21:33

Sajnos pontosan már nem emlékszem, de gyorsan újra rákerestem és ha minden igaz, erről a címről töltöttem le a kiegészítőt (Windows-hoz, de a Linuxos is itt van): http://www.stellarium.org/wiki/index.php/Download
Itt van egy olyan rész, hogy "For Stellarium 0.10.2/Win32", és a legelső a plugin bundle (3 plugin egyben), ami erre a telepítőre mutat (Windows!): http://porpoisehead.net/misc/stellarium-plugin-bundle.exe
Telepítés után megjelenik három új ikon az alsó eszközsáv jobb oldalán: Compass marks, Ocular mode, Angle measure. Ezeket egy kicsit trükkösen lehet ezután konfigurálni: a "c:\Documents and Settings\<username>\Application Data\Stellarium\modules\Ocular\module.ini" file-ban lehet például beállítani a használt okulárok paramétereit. A beállított okulárok között a 0-9 billentyűkkel lehet váltani.
Részletek itt: http://www.stellarium.org/wiki/index.php/Ocular_plugin

A másik letölthető kiegészítőcsoport az extra csillagkatalógusok, ezeket a legegyszerűbb magából a programból letölteni: Configuration window/Tools/Star catalog updates. Külön is letölthetők, de ekkor nem elég őket bemásolni a stars\default könyvtárba, hanem a stars.ini-be is bele kell őket írni.
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.21. 22:49

Szia!

Nekem ez nem jön össze. Letöltöttem, és telepítettem azt amit a 2. link kidobott, de a programban semmilyen új ikon nem jelent meg, viszont ha rámegyek a Stellariumra a Start/Minden program menüpontban, akkor ott van ennek az extrának az uninsall-ja. A Stellariumot csak a Program files mappában leltem fel, viszont ott nem volt modules nevű mappa...

Még holnap próbálkozok, de szerinted mi lehet a baj? :oops:
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2009.09.22. 08:35

A plugin-ek nem a program könyvtárba kerülnek, hanem a user könyvtárba, Windows-on ez a "c:\Documents and Settings\<username>\Application Data\Stellarium\modules\". Azt nézd meg, hogy ott vannak-e. Ellenőrizd, hogy a legfrissebb Stellariumot (azt hiszem 0.10.2) használod-e. Ha minden OK-nak tűnik, de mégsem megy, akkor még meg lehetne próbálkozni tiszta lappal indulni, azaz egy teljes uninistall-lal, letörölve a program könyvtárat és a user directory-ból is a programmal kapcsolatos részt, aztán az egészet újratelepíteni (először a programot, aztán a bundle-t). Sajnos egyéb ötletem nincs.

Sok sikert!
Samuel Gorham
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.09.21. 14:25

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Samuel Gorham » 2009.09.22. 09:46

Üdv Mindenkinek!

Teljesen egyetértek a Stellariumot méltatókkal. Nekem is hamar a kedvencemmé vált amellet, hogy rendelkezem mind a Ciel-lel, mind pedig az Aladdin-nal.
Egy apró problémám azért nekem is támadt. Történt ugyanis, hogy egy változócsillag stellarium-koordinátáit beírva a Simbad megfelelő rubrikájába kidobta, hogy a megadott koordináta helytelen (illetve nem található ilyen objektum). Szóval az ilyen apróbb csillagkatalógus-anomáliákon kívül teljesen meg vagyok elégedve!
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.22. 11:37

Üdv!

Egyet érdek az előző hozzászólással. Amúgy a Stellarium ért a változókhoz is? :O Jó lenne ha kiderülne, hogy van egy változós extra amiben az összehasonlítók is benne vannak... :D

Amúgy ebben az előző problémában tudna valaki segíyteni? Nagyon érdekelne ez az okuláros dolog...
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2009.09.25. 02:51

Zoli írta:Üdv!
Amúgy ebben az előző problémában tudna valaki segíyteni? Nagyon érdekelne ez az okuláros dolog...


A kovisoft által ajánlott módon megnézted, hogy minden szükséges fájl megvan-e? Ha igen, akkor tudunk továbblépni.

Amúgy nekem is kedvencem ez a program! Hihetetlen, miket tud... Nem láttam még más planetáriumprogramokban olyan látványos effekteket, mint pl. a csillagok szcintillációja, a légköri hatások demonstrálása, stb. , ráadásul mindezeket élethűen, és gyorsan... Persze, nem ezek a legfontosabb funkciók, de nem árt, ha a tudás mellett látványos is a progi.

Én is tervezek egy saját látvány-kiegészítőt elkészíteni hozzá; amint kész leszek, közzéteszem. (Semmi komoly dolog, csak tájkép-bővítés.)
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”