Napórák készítése

Napórák tervezésével, kivitelezésével, beszerzésével, beállításával, használatával kapcsolatos kérdések, tippek, tanácsok
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2014.09.24. 17:17

Mircea írta:Kerem szeppen,tud valaki ajanlani egy szoftvert kisebre atdolgozni a kepeket ?

Koszonom,Mircea


Erre a célra a "photoresize" nevű programot ajánlom, én is ezt használom. A fájlméretet tapasztalat szerint nagyjából az eredeti 10%-ára csökkenti le 1000 pixel szélesség megadásával. Főleg akkor nagyon hasznos, ha sok képet akarsz egy menetben átméretezni. Az eredeti fájlt meghagyja, az újnak érdemes kiegészítő nevet beállítani.
http://www.rw-designer.com/picture-resize
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.09.25. 22:28

Koszonom szeppen a segitseget Istvan,koszonom szeppen a segitseget misibacsi,le toltom a softvereket,nagyon hianyoztak.

Ma haladtam a vizintes napora gnomonal.
''Terv szerint '' ki vagtam 14 mm-es fa lemezbol es ideiglenesen fel is van szerelve a nap orara.

Off-topic:
''afterhours'' kedvenc radiom valtozot,meg jobb.
Markus Schulz utan most John Callaghan-Subculture 91 zeng...

http://ah.fm/player/events

Nem jon mar egyszer a nyugdi...nap kozben csak tavcso epitesel es nap ora gyartasal fogok foglalkozni.
Derult ejszakakban pedig eszlelesekel ,felhosben pedig Trance zene halgatasal.
Hogy van az hogy ''nyolc ora pihenes,nyolc ora szorakozas,nyolc ora csillagaszat'' ?
Most nem...holnap munkaba kel meni. :lol:

Udv,Mircea
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.09.28. 14:51

A kolegak segitsegevel ,ujra koszonom a sziveseget,fel toltok kepeket a (meg) fejlesztes allat levo vizintes naporamrol.

DSCN0460-400-400.jpg


Tesztelni akartam a napora pontosagat ,sainos van egy kis baj.
Az iranytu mashova jelzi az Eszakot mint ahol jol tudom hogy latszik a Polaris csillag.
Tudom hogy egyik sem mutatja a valodi Eszak iranyt.
Magnes deklionaciorol lehet szo.

DSCN0461-400-400.jpg


Majd ezel meg foglalkozni kel.
Igy nezet ki a ''tesztpad'' ,vagyis mindent a Lybar eszlelesi szekre alitotam be. :lol:

DSCN0463-400-400.jpg



Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.09.28. 19:13

Kedves Mircea!
Igazán szépen megcsináltad, gratulálok. Jó "iskola napóra", szépen lehet rajta látni a működését!
Az eltérés a mágneses észak és a földrajzi észak közt (deklináció) most nálatok kb. 5-6 fok lehet nyugatra. Az értéke a következő években nőni fog. Ha megnézed a googlban a NOAA Magnetic variation-t, ott találsz térképet, amely mutatja a deklináció értékeit jelző vonalakat, az isogonok-at. Beállíthatod rajta a földrajzi helyedet, és az időpontot, akkor jól kirajzolja, és szőmszerűen is megadja. Az ajánlom, hogy próbálj az iránytű köré egy gyűrűt tenni, amire fokbeosztást rajzolsz (elég, ha északtól kiindulva, keletre is meg nyugatra is 25-15 fokot jelölsz be, akkor 400 évig használhatod). Azon minden évben újra beállíthatod az eltérést.
Barátsággal: Lajos
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.09.28. 19:31

Mircea! Bocsánat, tévesen írtam, az eltérés az iránytűnél most északtól nyugatra.
Megnéztem a Magnetic calculator NOAA honlapot, Oradea-Arad most 4,77 fok nyugatra. (A földrajzi koordinátákat kerekítve vettem: szélesség: 47,1 fok, hosszúság 21.9 fok E-re.) A beállításnál vigyázz, hogy bejelöld északi szélesség (N) és keleti hosszúság. A koordinátákat fokban és tizedfokban kell feltüntetni. Lajos
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.09.28. 22:13

Lajos

Koszonom a biztato szavakat es a segitseget,a nap ora meg nincsen kesz.
Latszik hogy csak a nyugati vagyis delelotti ora jelek voltak korrigalva.
Biztosan igazad van , a magnes deklinacionak nalunk Eszaktol Nyugatra kel leni.Ugy vetem eszre hogy a napora ''le volt maradva '' a fenkepezo gep oraval szemben ( percekrol beszelve,mert az ora jelnel egy ora a kulombseg a nyari ido szamitas miat)
Nem volt idom reszletes eszlelesekre ,jotek vendegek ,maskor folytatom.
Az iranytunek van finom eredeti skala amelyik segiteni fog a magnes deklinacioval szemben a nap orat bealitani.

Udv , Mircea
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.18. 22:52

Valamivel haladtam a naporaval ,az ora jeleket javitotam de betonra eset a gnomon es egy kicsit megserult.

Ket darab Toshimi Taki fele planiszfera gyartasban indultam.
A3 formatumra vanak nyomtatva es kartonra ragasztva.
A csillag tarcsa mindket oldalra van ragasztva terkep.
Az egyik oldalon az Eszaki egi felteke,a masik oldalon az Deli egi felteke.
Ezeket pontosan kell ragasztani egymasal szemben.

http://www.geocities.jp/toshimi_taki/

A vagas es ragasztas folyaman kiss hibak keletkeznek ,de van egy elmeleti ( kikerulhetetlen) elteres is.
Az eszlelo helyem szelesegge 46.2 fok , a leg kozeleb maszk 45 fokos.
Mivel varosi eszlelo vagyok ,nincsen szabad kilatasom a lathatarhoz, nem hiszem hogy lesz nagy befolyas a hasznalatnal.

DSCN0878.2.JPG


Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.21. 21:14

Itt tartok a Toshimi Taki planiszferakal.
Ki vagtam a szabalyozas abalakokat es mindent (remelem csak ami szukseges volt) le ragasztotam Aracet fa es papir ragasztoval.
Kovetkezik nehany nap pihenes es szaradas sulyok alatt.

DSCN0886.3.JPG


Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.04.26. 20:23

Toshimi Taki fele planiszferak ,szaradas utan.
A kozepso ''hidat'' ki kellet vagni.
(Majd egy ulest szervezek sajat magammal,hogy megtudjam ki hibazot es korektiv akciot szervezni...)


DSCN0900.6.JPG


Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.04.26. 22:05

Gratulálok. Amennyire a képről látszik, szépen elkészítetted. Hanem a használatnál vigyáz, mert ezek a 40 fokos szélességre szólnak, Arad pedig a 46 szélességen van. A déli láthatűáron egyes csillagok már nem látszanak a planiszférához képest, a cirkumpolárisokból pedig többet látsz! BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Napórák”