Napórák készítése

Napórák tervezésével, kivitelezésével, beszerzésével, beállításával, használatával kapcsolatos kérdések, tippek, tanácsok
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.11.10. 10:59

Üdv!

A távcső világában olvastam, hogy a pontos északi irányt egy indiai körrel lehet kijelölni, viszont azt nem értem, hogy ha a dél az anelammagörbe szerint mindig máshol van kivéve négy napon amikor kijelöli a délvonalat, akkor a pontos dél irányt indiai kör segítségével csak azon a négy napon lehet meghatározni nem? Valamint akkor ha így beállítottuk, a teljesen pontos helyi időt is csak azon a négy napon fogja mutatni.
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: maro » 2009.11.10. 12:54

Zoli írta:Üdv!

a dél az anelammagörbe szerint mindig máshol van kivéve négy napon amikor kijelöli a délvonalat, akkor a pontos dél irányt indiai kör segítségével csak azon a négy napon lehet meghatározni nem?


Az analema görbe a helyi- és a középidő eltérésének a következménye. Az indiai kör mindig a pontos déli irányt és így a Nap delelését jelöli ki. Minden nap egyformán. Ez azonban csak 4 nap fog egyezni a középidővel. Azaz, ha a négy nap közül valamelyiken végzed el a kisérletet a Nap pont az órád által mutatott 12h-kor fog delelni (feltéve persze, hogy a 15. hosszúsági fokon állsz, ahol a középidő megegyezik a zónaidővel). Más napokon máskor. De a Nap mindig délen delel.

Fiatalkorom egyik kendvenc regénye Verne: A rejtelmes sziget. Ebben egy szigetre vetődő társaság vezetője Cyrus Smith ezt a jelenséget használja ki a hosszúsági fok meghatározására. Mivel van egy pontosan járó órájuk, ami még az indulási helyük idejét mutatja, az egyik ilyen középidő=helyiidő napon megméri mikor delel a Nap. Az óra által mutatott idő és a 12h különbségéből megadja a hosszúsági fok különbséget az indulási hely és a sziget között.

Remélem így világos, üdv, Tamás
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.11.10. 13:23

Köszönöm a választ!

Ahogy megírtam a kérdést, el is gondolkodtam rajta, hogy miért is görbe az a görbe, de nem jöttem rá. Figyelmesebben kellene olvasni... Köszönöm a választ! :) Mostanában gondolkozok napóragyártáson ide a kertbe, amin az én koordinátáimra le lenne írva az is, hogy hányadika van (amit délben lehetne megnézni), és így naptárként is funkcionálna.

A rejtelmes szigetet én is olvastam. Az egyik kedvencem, bár amikor olvastam, még nem sokat értettem belőle, de jól esett most ezt az élményt feleleveníteni, és így minden megvilágosodott. Persze azért Smith-ék azt is kihasználhatták, hogy Verne egy csomó olyan dolgot tett a szigetre ami sehol sincsen, és éppen jókor akarják megmérni, mert néhány nap múlva ott van a nap-éj egyenlőség ha jól emlékszem.
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.11.10. 14:03

Halló ! Az Nap nagyon jó közelítéssel mindig a meridiánon delel, függetlenül attól, hogy helyi középidőben mit mutat a gépóra. Ezért a delelő Nap nagyjából mindig a meridián irányát jelzi. (Azért írom feltételes módban, mert a Nap deklinációja folyamatosan változik, ez a leggyorsabb a tavaszi és őszi napéjegyenlőség körül. A tavaszi ekvinokciumnál a deklináció még a meridián átmenet után is érzékelhetően nő, ezért a legnagyobb napmagasság nem a meridiánon, hanem attól kissé nyugatra eső azimutba lesz, ősszel fordítva. Na most sikerült jól összekavarnom, de nem árt ha ezt is tudod. A napórák tájolása azonban nem nagyon érzékeli ezt a kis különbséget.)
Az analemma görbe úgy jön ki, hogy helyi középidőben járatod a kerekesórádat, és a vízszintes síkon megjelölöd, hogy a helyi idö szerinti dél időpontjában hova esik az árnyékvető pálca csúcsa. Ha ezt mondjuk 5-10 naponként megnézed és megjelölöd, egy pontsort kapsz, amit összekötve szépen kijön a torz fekvőnyolcas. Persze ez függőleges síkon is ilyen lesz, amikor az árnyékvető vízszintes.
Üdv: BQ
Passer

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Passer » 2009.12.27. 21:21

Üdvözlet!

Én is napóraépítés ügyben kérnék tanácsot, csak én még nem gondolkodtam az analemma-görbén... :-)
Kérdezném, hogy kitől lehetne segítséget kérni egy napóra készítésének ügyében, vagy hol lehet megbízható forrást találni hozzá. Olyat szeretnék, amely hordozható, mert nem saját célra lesz.

Előre is köszönöm.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.12.27. 23:00

Halló! A napóra szerkesztésről jó leírás található Kulin-Róka: Aindkét kliadásban, a végén van, Ponori Th. Auréltól.)
Hordozható napóráról magyar leírás nincsen, németül és angolul van (ha kell, lemásolásra megkaphatod tőlem). Napóra szerkesztési program is van a gépemben.
Ha bővebben érdekel, keress meg az e-mail címemen:
arbar@t-online.hu
Ha megírod, milyen hordozhatóra gondolsz: kézben tartható, asztalra letehető, bővebben is írhatok. BQ. (Bartha Lajos.)
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.12.28. 18:20

Passer írta:Üdvözlet!

Én is napóraépítés ügyben kérnék tanácsot, csak én még nem gondolkodtam az analemma-görbén... :-)
Kérdezném, hogy kitől lehetne segítséget kérni egy napóra készítésének ügyében, vagy hol lehet megbízható forrást találni hozzá. Olyat szeretnék, amely hordozható, mert nem saját célra lesz.

Előre is köszönöm.

Az MCSE Napóra Szakcsoportjának honlapján számos hasznos leírás található, beleértve a napórák szerkesztését is. Javaslom a honlap felkeresését, olvasgatását. Kérdés esetén szerintem a szakcsoportvezető, Marton Géza (idomester@mcse.hu) is szívesen segít, én segítőkész embernek ismertem meg.
http://napora.mcse.hu/napora_tipusok.html

Üdv: Laci
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.09.15. 17:07

Még régebben találtam egy papír napóra készítési sablont leírással. Ingyenes, már nem emlékszem a weboldalra, de feltöltöttem tárhelyre, innen leszedhető: http://data.hu/get/3414190/Sundial1.zip
Szép kis napórát lehet készíteni belőle, minden instrukció benne van, csak angolul, de képes a segítség, így nem gond a nyelvtudás. Üdv!
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.10.21. 12:29

[quote="astrohist"]Halló! A napóra szerkesztésről jó leírás található Kulin-Róka: Aindkét kliadásban, a végén van, Ponori Th. Auréltól.)
Hordozható napóráról magyar leírás nincsen, németül és angolul van (ha kell, lemásolásra megkaphatod tőlem).
Astrohist írta : Re: Napórák készítése
HozzászólásSzerző: Bartha Lajos (astrohist) » 2009. december 27., vasárnap 23:00

De VAN! Magyar laírás :Hordozható napórák. Szerkesztette : Bartha Lajos ( 1995 )
P21-10-13_12.10.jpg
P21-10-13_12.08.jpg

Obszidián.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.21. 13:27

Hordozható napórák. - Sajnos nagyon nehezen hozzáférhető, évek alatt 1 példányt találtam az antikvár kinálatban.
Sajnos terjedelmi okokból a részletes szerkesztésre már nem volt módom. Hanem ötleteket lehet belőle meríteni. Talán nagyobb könyvtárakban megvan.
Az angoloknak nagyon tetszett. De időszerű lenne megírni egy teljes katalógust, mert azóta legalább kétszer annyiról van adat.
Kösz a figyelmet: LajosSajnos nagy részét szétosztogatták.
Válasz küldése

Vissza: “Napórák”