Fényszennyezés - sürgős kérdés

A fényszennyezéssel kapcsolatos problémák és kezdeményezések fóruma
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.02.28. 21:29

Én ezt úgy csinálnám, hogy az utcai lámpa a hozzá legközelebb eső fizetné, vagy valami hasonló és ő állíthatná is hogy mikor mennyit világítson, akkor nem menne ennyi pocsékba. :)

PS: hasonlóan a Parlament világítását a benne dolgozók fizetnék legalább 50 %-ban, és a fűtést is.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.28. 21:37

Bravó! Hófehér színű LED-es közvilágítást kapott Hódmezővásárhely!
http://szegedma.hu/hir/szeged/2012/02/m ... itasa.html
Egyáltalán tudják az EU-ban, hogy a Nap milyen színhőmérsékteten sugároz?
Megint nem kérdezték meg a szakembereket! Alig várom, hogy sok fényképeket is mutassanak!!!
http://esholding.hu/images/hirek/hodmezovasarhely/6.jpg
http://hir6.hu/kepek/2011/08/17/23654_led_k__zvil__g__t__s_h__dmez__v__s__rhelyen_medium_cropped.jpg
http://www.videkesgazdasag.hu/admin/data/file/313_hod-nappal.jpg
Ez utóbbi még csak-csak, de iszonyatosan magas, és természetesen fehéren virít!!!
http://kitvalasszak.com/images/4056/width:300/height:548
Hát azt hiszem, hogy csak gratulálni lehet! A fényszennyezés megállíthatatlan!!!!
Kép
Figyeljük meg, hogy az a 3 távoli lámpa a kép közepén most mennyivel jopbban látható!!!
Gondolom, hogy az autósok is jobban örülnek, ha a szemüket erős fehér fény kápráztatja el!!!
Mellesleg az épület függőleges fala is jobban látható, holott azon senki sem jár, de lakhatnak benne! Vajon tudnak-e éjjel aludni a megemelt fehér színű LED-es közvilágítástól? Ez nem birtokháborítás, ha bevilágít az ablakon az utcai lámpa? Szerintem az, és megint semmibe vették az érvényes törvényi előírásokat!
Kép
Ezen a képen látni a régi és a helyébe szerelt új lámpatestet. Nos, az új kivitel is domború borítással készült, nincs fényterelő burkolata amely megakadályozná az oldal irányban és felfelé terjedő fényt, azaz ez sem felel meg a fényszennyezés mentességnek! A színhőmérséklete sem egyezik a Nap természetes színhőmérsékletével, hanem attól sokkal kékesebb fényt ad! Az eredeti linken itt a képe:
http://ingatlan.net/magazin/wp-content/uploads/2011/08/k%C3%B6zvil%C3%A1g%C3%ADt%C3%A1s.jpeg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2012.02.28. 22:37-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.28. 22:21

Hódmezővásárhely igencsak takarékos Budapesthez képest!? Itt viszont a pazarlás mértéktelen!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2012.03.02. 18:12

Sziasztok!

Azért ez nem semmi. Hajnali 3-kor keltem fel. Hát mit hallok? Énekelnek a madarak. Természetesen a Nap még nem kelt fel, de a köztéri gömblámpák olyan erővel világítanak, hogy szegény madarak azt hiszik nappal van. Emiatt nem is tudnak pihenni, mert állandó világosságban vannak. Elszomorító!


Csillagos eget!
Sanyi
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.03.02. 21:13

Minden igyekezetem a fényszenny elleni fellépésem, de a madarak kora hajnali, töksötétbeni énekéhez olyan vidéki töksötét ég alatt is volt szerencsém, hogy kiléptem a sátorból, és szinte belebotlottam a csillagokba. Olyankor, amikor a Tejutat mintha ecsettel festették volna fel az égre. Vannak rosszul alvó madarak is ;)
De az egyre töketlenebb világítási megoldásokról lesúlytó a véleményem :evil:
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.06. 21:04

Hogy ne csak a kritikát mondjam! Adok egy vázlatot a mai modern környezetbarát járdavilágítás esetleges megvalósítóinak. A szerkezet igen egyszerű. Egy adott méretű alulemezt meghajtanak három helyen. A középső ék alakba beszerelik a tartócsövet, ebben fut majd a vezeték is, amely a hálózathoz kapcsolja a lámpatestet. A szélső két lehajtás lesz az árnyékoló lemez, amely beállítja a 160 fokos fénykúpot. A két végét lezáró oldallapok szintén alulemezek. Az első levehető, ennek eltávolítása után ki lehet húzni a vízszintesen elhelyezkedő sík üveglapot, és ha szükséges, akkor egy mozdulattal cserélni a belső szerelvényeket, amelyek csatlakozóban végződő nyomtatott lapra szereltek. A ledek közül ide nagyon jó a szüken, akár 30 fokban világító is, de csak a megfelelő színhőmérsékletű! A levehető előlapon kap helyet egy mozgásérzékelő, amely a 22 óra után a lekapcsolt központi hálózat után, szükség szerint bekapcsolja az akkuról működő lámpát egy adott időre, ha mozgást érez. A téli sötétedéstől 22 óráig a hálózati működéskor bőven van idő, hogy az akkumulátor feltöltödjön, és akkor is működjön a lámpa egy éjszakán át, ha nappal ezt nem sikerült elvégeznie a kis napelemeknek. A lényeg, hogy 22 óra után csak akkor világít, ha mozgást tapasztal, azaz feltehetően valaki közlekedik a járdán. Ha a mozgás megszűnik magától lekapcsol adott idő elteltével. A led színhőmérséklete 2700 - 3000 K fok, azaz természetes. A lámpa fénykúpjának szöge maximum 160 fokos, azaz oldalra sem világít túl messze, legfeljebb a következő lámpa alá ér a fény széle. A szerelési magassága 2,5 - 3 m, tehát a járda melletti kertben a házak ablakát sem világíthatja már meg, de nem nyúlik az útszéli fák koronája fölé sem! Ha az úttest mellett szerelik fel, akkor a gyalogos átkelésének helyén a közutat is megvilágítja, tehát 22 óra után az autós jól látja, ha valaki az úton át akar kelni, mert a járdalámpa világít, de nem a szemébe, hanem csak az adott helyen. A hatalmas veszélyt jelentő kivilágítatlan kerékpárosok is működésbe hozzák, tehát az autós baleseteket is megelőzheti! A közút világítását is meg lehet oldani ezzel a módszerrel, ha mondjuk minden 5. lámpa bekapcsolva marad, mert ennél sűrűbben felesleges az autóutat megvilágítani állandó jelleggel. Bőségesen elegendő ha az út két szélén elhelyezett gyalogjárda világítás minden 5. tagja felváltva az út egyik és másik oldalán folyamatosan világít. A gyalogos lámpák sűrűsége akkor megfelelő, ha minden kertes ház elé kerül egy, illetve távolságuk biztosítja a járda elegendő megvilágítását 15-20 m-es távon. Alább mutatom a lámpatest felépítési vázlatát.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.03.06. 21:29

Ez számunkra ok, de az illetékes elvtársakat kellene ezzel nyaggatni...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.06. 22:08

A minap megkeresett egy gyártó, aki éppen azt tervezi, hogy környezetbarát és fényszennyezés mentes világítótesteket akar gyártani. Éppen erről az oldalról talált rám, és elláttam tanácsokkal, tehát én legalább valamit tettem az ügy érdekében. Ez a hely éppen arra való, hogy ne csak a kritikát gyakoroljuk, hanem a megoldásra is tegyünk javaslatokat. Honnan tudná az, aki nem szakember, hogy mi is a fényszennyezés, és a csillagászok nem a teljes elsötétítésért emelnek szót, hanem csak az esztelen éget világító pazarló szerkezetek ellen! Úgy gondolom, hogy éppen ez az a hely, amit minden gyártónak fel kellene keresni, és tanulmányozni, és nem elsősorban a jogszabályokat vizsgálni, hanem a mindenki által egyszerűen, közérthetően bemutatott mintákat tanulmányozni és végre megalkotni egy kifogástalan világítótestet, amely mindenben megfelel az elvárásoknak! Nem elsősorban a csillagászoknak írom, rajzolom a mintákat, és indoklom is, hogy miért előnyös, hanem azon keveseknek, aki esetleg ide tévednek, hogy tájékozódjanak erről a kérdésről. Lehet, hogy vannak olyanok, akiknek a kisujjában van az, hogy mit jelent a fényszennyezés, de szerintem ha megkérdeznéd őket, lehet, hogy nem tudnának pontos magyarázatot adni arra, hogy mi az a fényszennyezés, mi okozza, és hogyan lehet elkerülni! Ez a hely kiválóan alkalmas arra, hogy felkeressék a problémát megoldani szándékozók, és akik nyerni akarnak üzletet, azok ezt meg is teszik! Ha egy törvény kötelezi majd a világítástervezőket, hogy csakis fényszennyezés mentes eszközökkel oldják meg a közvilágítást, a díszvilágítást és a stadionok világítását, akkor azok, akik ma felkeresték ezt az oldalt, és nekiesnek fényszennyezéstől mentes, korszerű terméket gyártani, előnyben lesznek a többivel szemben! Bárcsak ezt a helyzeti előnyt felismerné több hazai gyártó is, mert ez mindenkinek hasznos lenne, és takarékoskodni is lehet vele alaposan! Ha erre a fórumra nem tettem volna néhány bejegyzést, akkor nem is foglalkoztak volna azzal, hogy a csillagászoknak mi is a gondja a fényszennyezéssel. Ami itt esetleg közismertnek, agyontárgyaltnak tűnik, az egy kívülállónak ismeretlen hasznos információ! Több türelmet kérek! Közös érdekünk a jó megoldás, tehát tegye mindenki a saját dolgát ez ügyben, ahol csak tudja. Ha valakinek van az illetékesekhez bejárása, akkor mozgassa meg a köz érdekében az állóvizet!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.03.07. 10:06

Nem arra gondoltam, hogy ne írjunk ide hasonlókat!
Csak azért tettem megjegyzést, mert valahogy a gyártókat és a megrendelőket kellene bombázni azzal, hogy keressék fel pl. ezt a fórumot is. Meglepődtem, hogy valamelyik idetévedt.
Az szerencsés, hogy pont Téged keresett meg a gyártó.
Ne világtsuk az eget! Ezt kellene mondani a közvilágítás megrendelőinek és gyártóinak. Én örülök a részletes leírásnak is.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2012.03.07. 10:53

Nem a gyártó tévedt ide!

Csak én, mint gyakorló amatőrcsillagász éppen egy ilyen gyártónál dolgozom... :)

És mivel nem vagyok a magam ellensége...
Válasz küldése

Vissza: “Fényszennyezés”